Protokół z posiedzenia Komisji Rewizyjnej RM z dnia 23 grudnia 2008 r.

P R O T O K Ó Ł Nr /08

z posiedzenia Komisji Rewizyjnej RM

z dnia 23 grudnia 2008 r.

Obecni członkowie Komisji – wg załączonej listy obecności.

Ponadto w posiedzeniu udział wzięli:

- Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta Augustowa,

- Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury

i Gospodarki Przestrzennej UM,

- Pan Tadeusz Popławski – Zastępca Kierownika Wydziału

Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM.

P o r z ą d e k p o s i e d z e n i a:

1. Rozpatrzenie skargi Pana Andrzeja Usowicza, która wpłynęła do
Ministerstwa Środowiska Biura Kontroli i Audytu Wewnętrznego,
na działalność Burmistrza Miasta Augustowa.

Posiedzenie Komisji Rewizyjnej otworzył Pan Patryk Palczewski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM.

Zapoznał obecnych z proponowanym porządkiem posiedzenia, który został przyjęty.

Ad. pkt 1

Pan Patryk Palczewski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM zapoznał członków Komisji Rewizyjnej z pismem
nr BKiAW.sw.052/453/1780/08/PD Ministerstwa Środowiska Biura Kontroli
i Audytu Wewnętrznego, które wpłynęło do Przewodniczącego Rady Miejskiej w dniu 16 grudnia 2008 r.: „W nawiązaniu do n/pisma z dnia 21-10-2008 r., znak: BKiAW.sw.052/453/1532/08/ww i w związku z kolejnym pismem Pana Andrzeja Usowicza z dnia 01-12-2008 r. /kopia w załączeniu/, w którym zainteresowany informuje, iż do tej pory nie otrzymał odpowiedzi na swoją poprzednią skargę z dnia 07-10-2008 r. na działalność Burmistrza Miasta Augustowa dot. budowy ciągu pieszo – rowerowego, a przekazaną przez n/Biuro Panu Przewodniczącemu wg właściwości – uprzejmie proszę
o udzielenie odpowiedzi skarżącemu i przekazanie jej kopii do n/Biura.”

Pan Przewodniczący poprosił Panią Annę Kowalczuk – Kierownika Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej i Pana Tadeusza Popławskiego – Zastępcę Kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM o udzielenie odpowiedzi na zarzuty
i wątpliwości zgłoszone przez Pana Andrzej Usowicza, tj.:

1. Czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części Miasta Augustów zwanej dzielnicą Limanowskiego i Osiedle Południe uchwalono po przeprowadzeniu postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko?

2. Czy inwestycja budowy ciągu pieszo – rowerowego wymaga opracowania raportu o oddziaływaniu na środowisko, czy wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach ?

3. Czy w dotychczasowym przebiegu postępowania w zakresie budowy ciągu pieszo – rowerowego nad Kanałem Bystrym w Augustowie nie zostały naruszone przepisy dotyczące ochrony środowiska?

4. W razie potwierdzenia takich naruszeń o doprowadzenie do wstrzymania realizacji ww. inwestycji,

5. Sprawdzenie czy zrealizowane, realizowane i planowane na terenie Miasta Augustowa inwestycje współfinansowane z funduszy europejskich spełniają wymogi przestrzegania prawa krajowego i respektowania prawa unijnego
w zakresie ochrony środowiska.

Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury
i Gospodarki Przestrzennej
omówiła kolejno etapy, jakie towarzyszą uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Mieszkańcy mieli ok. 1,5 miesiąca na wypowiedzenie się na temat ww. planu. Na zorganizowaną w czasie wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu dyskusję publiczną nie przyszedł nikt, chociaż wcześniej mieszkańcy przychodzili i interesowali się wyłożonym planem. Każda z tych osób była zadowolona z zapisów projektu planu, dlatego najprawdopodobniej nie pojawiła się na debacie. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego tereny przy Kanale Bystrym są przeznaczone pod ciąg pieszo – rowerowy. Plan nie określa takich szczegółów jak wycinka drzew lub sposób utwardzenia ciągów komunikacyjnych, nie można, więc zgodzić się
z twierdzeniem skarżącego, iż plan zakłada „wycinkę drzew
i zabetonowanie brzegów”. Przy opracowywaniu MPZP stosuje się oczywiście ustawę Prawo ochrony środowiska, która zgodnie z art. 40.1.1. nakazuje przeprowadzenie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dotyczącej projektu planu zagospodarowania. Art. 41 tejże ustawy mówi, iż do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sporządza się prognozę oddziaływania na środowisko. Taka prognoza została oczywiście sporządzona oraz pozytywnie uzgodniona przez organy prawem to tego zobowiązane. Zgodnie z art. 17 pkt. 10 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym prognoza oddziaływania na środowisko była wyłożona do publicznego wglądu wraz z projektem planu.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta poinformował, że na dzisiejsze posiedzenie Komisji zaproszony został Pan Andrzej Usowicz, ale jak widać niestety nie skorzystał z zaproszenia, nie pojawił się również na debacie publicznej.

Pan Tadeusz Popławski – Zastępca Kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska poinformował, że planowana inwestycja budowy ciągu pieszo – rowerowego nad Kanałem Bystrym zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. nie wymaga przeprowadzenia postępowania w zakresie oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko, w tym opracowania raportu oddziaływania inwestycji na środowisko. W związku z tym, że planowana inwestycja w niewielkim zakresie będzie realizowana na obszarze chronionym Natura 2000 /lewa strona Kanału Bystrego/ Burmistrz zwrócił się 6.10.2008 r. do Wojewody Podlaskiego z prośbą o wydanie opinii co do konieczności sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia w części realizowanej na obszarze Natura 2000. W dniu 22.10.2008 r. Wojewoda Podlaski w odpowiedzi na pismo Burmistrza stwierdził, że planowane przedsięwzięcie nie będzie miało potencjalnego bezpośredniego lub pośredniego wpływa na stan obszaru Natura 2000 i nie wymaga sporządzania raportu oddziaływania na środowisko pod względem ewentualnych skutków planowanego przedsięwzięcia w odniesieniu do siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony wyznaczono obszar Natura 2000. W dniu 26.11.2008 r. Burmistrz Miasta Augustów wydał decyzję środowiskową, w której stwierdził, że realizacja przedmiotowego zadania nie wymaga konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Znaczące oddziaływanie planowanego projektu na środowisko oraz na obszar Natura 2000 nie występuje.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta stwierdził, iż rozwój turystyki aktywnej i budowa nowych ścieżek rowerowych jest potrzebna mieszkańcom, a oni sami tego oczekują.

Po przeprowadzonej dyskusji, przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów i po wysłuchaniu wyjaśnień pracowników Urzędu Miejskiego Komisja Rewizyjna, jednogłośnie, 6 głosami, uznała, iż nie stwierdzono naruszenia przepisów przy uchwalaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części Miasta Augustów zwanej dzielnicą Limanowskiego
i Osiedle Południe. W dotychczasowym przebiegu postępowania w zakresie budowy ciągu pieszo – rowerowego nad Kanałem Bystrym w Augustowie nie zostały naruszone przepisy z zakresu ochrony środowiska.

Protokołowała: Przewodniczył:

/Ewa Szczepańska/ /Patryk Palczewski/

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Ewa Szczepańska

Wprowadzający: Ewa Szczepańska

Data modyfikacji: 2009-01-05

Opublikował: Ewa Szczepańska

Data publikacji: 2009-01-05