Protokól nr V/11 z obrad sesji Rady Miejskiej z dnia 28.04.2011 r.

P R O T O K Ó Ł NR V/11

z obrad V sesji Rady Miejskiej w Augustowie,

które odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego
w Augustowie, ul. 3 Maja 60

w dniu 28 kwietnia 2011 r.

W obradach sesji wzięło udział 20 radnych — lista obecności w załączeniu. /zał. nr 1/

Ponadto w obradach udział wzięli:

- pracownicy Urzędu Miejskiego,

- kierownicy jednostek organizacyjnych miasta,

- goście,

- mieszkańcy miasta,

- dziennikarze.

Obrady rozpoczęto o godzinie 13.04 i zakończono o 15.48

Porządek obrad:

1. Otwarcie obrad.

2. Przyjęcie porządku obrad.

3. Złożenie sprawozdania przez Burmistrza Miasta.

4. Interpelacje radnych.

5. Podjęcie uchwał w sprawach:

a) stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego,

b) reprezentacji gminy Miasta Augustów w Zgromadzeniu Związku Komunalnego Biebrza,

c) zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Augustowa na lata 2011-2021,

d) zmian budżetu miasta na 2011 r.,

e) przystąpienia gminy Miasta Augustów do realizacji projektu pod nazwą „Platforma Współpracy EGO SA” — II etap,

f) rozpatrzenia skargi wniesionej na działalność Burmistrza Miasta Augustowa,

g) ustalenia opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne prowadzone przez Miasto Augustów,

h) określenia trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Rady Działalności Pożytku Publicznego w Augustowie,
a także terminów i sposobu zgłaszania kandydatur na członków tej Rady,

i) przyjęcia Gminnego Programu Opieki i Profilaktyki nad Dzieckiem
i Rodziną gminy Miasta Augustów na lata 2011-2012,

j) uznania za pomnik przyrody.

6. Przyjęcie sprawozdań z działalności w 2010 r.:

- Augustowskich Placówek Kultury,

- Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji,

- Centrum Sportu i Rekreacji,

- Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,

- Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

7. Przyjęcie sprawozdania z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi w roku 2010 gmina Miasto Augustów.

8. Informacja z wykonania zadań Straży Miejskiej.

9. Odpowiedzi na interpelacje.

10. Przyjęcie protokołu z obrad IV sesji Rady Miejskiej z 14.02.2011 r.

11.Zapytania i wolne wnioski.

12.Zamknięcie obrad.

Ad. pkt 1

Obrady V sesji Rady Miejskiej w Augustowie otworzyła Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej. Stwierdziła, że zgodnie z listą obecności na sali znajduje się 19 radnych, co stanowi o prawomocności obrad. Powitała: Państwa Radnych, Pana Burmistrza, pracowników Urzędu Miejskiego i zaproszonych gości, szczególnie Pana Bogdana Dyjuka — Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego i Pana Jarosława Wendta — nowego Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie.

Ad. pkt 2

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby wnieść uwagi do zaproponowanego porządku obrad? /zał. nr 2/

Pani Radna Anna Urban zgłosiła wniosek podpisany przez sześciu Radnych Rady Miejskiej w Augustowie o wykreślenie z porządku obrad pkt. 5b w sprawie „reprezentacji gminy Miasta Augustów w Zgromadzeniu Związku Komunalnego Biebrza”, jako sprzecznego z § 9 pkt. 1. Statutu Związku Komunalnego Biebrza, który brzmi:

„W skład Zgromadzenia wchodzą wójtowie, burmistrzowie oraz przewodniczący rad gmin uczestniczących w Związku oraz dodatkowo po jednym przedstawicielu z każdej gminy wybieranych przez rady gmin”. Radni otrzymali narzuconą odgórnie kandydaturę Pana Jerzego Demiańczuka /nie ma informacji, kto zgłasza tę osobę/. Radni, którzy podpisali się pod wnioskiem wnoszą o umożliwienie wszystkim radnym dokonania rzeczywistego wyboru swojego przedstawiciela do Związku „Biebrza” np. przez zgłaszanie kandydatur przez kluby lub w czasie dyskusji na kolejnej sesji — zgodnie ze Statutem Związku. Radni kategorycznie zaprotestowali przeciwko takiemu trybowi wyłaniania przedstawiciela Rady Miejskiej w Augustowie do Zgromadzenia Związku Komunalnego „Biebrza”, /zał. nr 3/.

Pani Radna Krystyna Wilczewska poprosiła o wyjaśnienie ww. sprawy.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej wyjaśniła, iż osoba Pana Jerzego Demiańczuka to tylko propozycja i Państwo Radni na tym etapie mogą zgłaszać inne kandydatury. Pan Jerzy Demiańczuk od samego początku pracował przy projekcie, i można nawet powiedzieć, że był jego ojcem. Poprosiła Pana Burmistrza o wyjaśnienie ww. sprawy.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta poinformował, iż to on zgłosił kandydaturę Pana Jerzego Demiańczuka. Związek Gmin Komunalnych „Biebrza” nie jest tylko jednym Związkiem, ponieważ poza nim jest również BIOM, gdzie Pan Jerzy Demiańczuk jest członkiem Zarządu.
Pan Jerzy Demiańczuk jest również jednym z autorów i realizatorów dużego projektu składowisk i stacji przeładunkowych prowadzonych przez Zawiązek Gmin Komunalnych „Biebrza”, ale którego beneficjentem i głównym rozstrzygającym jest BIOM. Projekt jest w trakcie realizacji i wykonano go mniej więcej w 50%. Po spotkaniu Związku Gmin Komunalnych „Biebrza”, która zrzesza 19 członków, ustalono, że nie będą zmieniane składy osobowe zespołów, pracująca przy kompleksowym projekcie, którego koszt to ponad
50 mln zł. W związku z tymi faktami Pan Burmistrz pozwolił sobie zaproponować kandydaturę Pana Jerzego Demiańczuka, tak jak to miało miejsce w poprzedniej kadencji.

Pani Radna Anna Urban stwierdziła, że nas wszystkich obowiązuje prawo i statuty różnych zgromadzeń i związków. Statut Związku Komunalnego „Biebrza” w §9 w pkt. 1 wyraźnie mówi, że do zgromadzenia, z mocy prawa, wchodzą burmistrz i przewodniczący rady, natomiast jedną osobę wybiera rada gminy. Pan Burmistrz nie może narzucać Radnym, kogo mają wybrać. Poprosiła, aby Radni mieli możliwość, zgodnie z zasadami demokracji, sami zdecydować, kogo wybiorą jako swojego przedstawiciela. Stwierdziła, że może zdarzyć się tak, że będzie to Pan Jerzy Demiańczuk, ale należy pozwolić Radzie na jej działania zgodne z prawem. Pani Radna oświadczyła, że nie przyjmuje wyjaśnienia Pana Burmistrza, i jeżeli ten punkt nie zostanie wykreślony
z porządku obrad to Klub Radnych PIS zaskarży tę uchwałę, jako niezgodną
z prawem, do Wojewody Podlaskiego.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta przypomniał, że projekty uchwał przygotowuje Burmistrz, i ten projekt uchwały jest tylko propozycją Burmistrza skierowaną do Rady. Państwo Radni mogą zdecydować inaczej, ponieważ to oni ostatecznie podejmują decyzję. Radni mogą zaproponować i wybrać zupełnie innego kandydata. Burmistrz nie podejmuje uchwał tylko przygotowuje i proponuje ich projekty.

Pani Radna Anna Urban zauważyła, że w projekcie ww. uchwały nie ma punktu o możliwości dokonania wyboru przez Radnych. W projekcie uchwały zapisano jedynie osobę Pana Jerzego Demiańczuka i na to zgody być nie może.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta powiedział, że to Państwo Radni ostatecznie zdecydują o wyborze swojego reprezentanta. Burmistrz zaproponował Pana Jerzego Demiańczuka.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej zaproponowała, aby Państwo Radni podjęli ww. uchwałę, a w projekcie uchwały nie będzie wskazanego nazwiska tylko Radni sami zgłoszą swoich kandydatów.

Pani Radna Anna Urban powiedziała, że nie zgadza się z tą propozycją, ponieważ wniosek Radnych był inny. Zgodnie z wnioskiem z porządku obrad należy wykreślić punkt 5b i dać czas Państwu Radnym na właściwe przygotowanie kandydatury i jej zgłoszenie zgodnie ze Statutem Związku Komunalnego „Biebrza”.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie wniosek zgłoszony przez sześciu radnych o wykreślenie
z dzisiejszego porządku obrad punktu 5b, tj. podjęcia uchwały w sprawie reprezentacji gminy Miasta Augustów w Zgromadzeniu Związku Komunalnego „Biebrza”.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania za przyjęciem porządku obrad z wykreślonym punktem 5b głosowało 5 radnych, 9 było przeciw,
a 5 wstrzymało się od głosu. Wniosek Państwa Radnych został odrzucony.

Więcej uwag nie zgłoszono i Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie porządek obrad w wersji zaproponowanej Państwu Radnym, który w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania został przyjęty 12 głosami za, przy 5 głosach przeciwnych i przy
2 głosach wstrzymujących się.

Ad. pkt 3

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej udzieliła głosu Panu Kazimierzowi Kożuchowskiemu — Burmistrzowi Miasta z prośbą
o złożenie sprawozdania ze swojej działalności od ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta złożył sprawozdanie ze swojej działalności od ostatniej sesji Rady Miejskiej, za okres od 15 lutego 2011 r. do 18 kwietnia 2011 r., a następnie odpowiadał na pytania zadawane przez Państwa Radnych.

Ad. pkt 4

Interpelacje radnych

Pan Radny Zygmunt Zawadzki zapytał, czy jest możliwość utworzenia izby pamięci poświęconej Piotrowi i Pawłowi Kuryłom, którzy są wybitnymi biegaczami i nazwania ich imieniem skrzyżowanie ulic: Chreptowicza, Brzostowskiego, Obr. Westerplatte i ul. Wypusty? Na skrzyżowaniu tych ulic planowane jest rondo i dobrze byłoby uczcić wybitnych biegaczy nazywając ich imieniem właśnie to rondo. W Augustowie niewiele mówi się na temat wyczynu Pana Piotra Kuryło, który podjął próbę obiegnięcia kuli ziemskiej. Pan Piotr jest bardzo skromnym człowiekiem i powinno się docenić tak ogromny wysiłek,
a informacje na ten temat są naprawdę zdawkowe.

Pan Radny zapytał, czy jest możliwość zasypania rowu na ulicy Porowie, której nazwę obecnie zmieniono na Łopianową? W tej chwili nie można tamtędy swobodnie przejść, a rów stwarza zagrożenie dla bawiących się dzieci.

Zapytał, czy jest możliwość zabezpieczenia przejścia z Kościoła na
ul. Bluszczową. Pan Radny poprosił, aby Straż Miejska zainteresowała się tą sprawą. Piesi wracając z Kościoła, szczególnie dzieci, wychodzą wprost na ulicę i nie widzą nadjeżdżających samochodów, ponieważ widoczność zasłaniają drzewa.

Pani Radna Bożenna Ziemak zapytała, do kogo należy wodociąg na
ul. Wypusty? Z tego wodociągu bez przerwy leje się woda, zalewa okoliczne ogródki i ludzie nie wiedzą, do kogo mają się zwrócić, aby go naprawiono.

Pan Radny Marcin Kleczkowski poprosił o wyjaśnienie sytuacji prawnej funkcjonowania Gimnazjum nr 4 w Augustowie, korzystającego z wpływów należnych gminie miastu Augustów, w postaci subwencji oświatowej dla gimnazjów? Pan Radny poprosił o pisemną odpowiedź? /zał. nr 4/

Pani Radna Małgorzata Grygo przypomniała prośbę mieszkańców ul. Krętej gdzie na odcinku 200 m nic się nie dzieje, tzn. nie dojeżdża tam piaskarka, ani pług śnieżny. Nie wykonuje się tam żadnych prac związanych z utrzymaniem ulic a mieszkańcy od lat pozostawieni są samym sobie. Pani Radna poprosiła, aby pamiętać o mieszkańcach tej ulicy. Tłumaczenie się, że mniejsza maszyna jest zepsuta nie interesuje ludzi.

Pan Radny Bogusław Samel przypomniał, że składał interpelację dotyczącą budynku miejskiego, w którym mieści się USC i Pan Burmistrz solennie obiecywał, że na tą interpelację odpowiedź zostanie udzielona na piśmie. Pan Radny stwierdził, że skoro Pan Burmistrz nie dotrzymuje słowa, bo odpowiedzi w tej sprawie nie uzyskał, to interpelacja będzie ponawiana na każdej sesji.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała, iż odpowiedź na interpelację Pana Radnego została przygotowana i będzie przedstawiona w odpowiedziach na interpelacje radnych.

Pani Radna Ewa Perkowska podziękowała za rozpoczęcie budowy kolektora sanitarnego w ul. 3 Maja i zapytała, czy taki kolektor będzie budowany
w ul. Ogrodowej, ponieważ projekt dotyczył tych dwóch ulic?

Ad. pkt 5a

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 5a, tj. do podjęcia uchwały
w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego w okręgu wyborczym
nr 2 w Augustowie z listy nr 4 Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP wskutek pisemnego zrzeczenia się mandatu przez radnego pana Adama Sieńko w związku z zajmowanym stanowiskiem prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Pani Przewodnicząca zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat projektu ww. uchwały?

Głosów w dyskusji nie było i Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt ww. uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr V/22/11 w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego została podjęta jednogłośnie
20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 5/

Ad. pkt 5b

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 5b, tj. do podjęcia uchwały
w sprawie reprezentacji gminy Miasta Augustów w Zgromadzeniu Związku Komunalnego Biebrza. W zaproponowanym projekcie uchwały jest nazwisko Pana Jerzego Demiańczuka, ale oczywiście Państwo Radni mogą zgłaszać swoje kandydatury i nie ma, co do tego żadnych przeciwwskazań. Pani Przewodnicząca poprosiła o zgłaszanie kandydatur do reprezentacji gminy Miasta Augustów w Zgromadzeniu Związku Komunalnego Biebrza.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał, czy Państwo Radni będą pracowali nad tym projektem uchwały, czy powinni wypracować nowy projekt?

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej wyjaśniła, że to jest projekt, a Państwo Radni są proszeni o zgłaszanie kolejnych kandydatur. Pani Przewodnicząca stwierdziła, że zgodnie z projektem Pan Burmistrz najprawdopodobniej zgłosi swojego kandydata.

Pani Radna Anna Urban zauważyła, iż Państwo Radni nie mogą w tym momencie zgłaszać swoich kandydatur, ponieważ nie było takiego zapisu
w dokumentach. Państwo Radni nie są do tego przygotowani od strony formalnej i nie wiedzieli, że będzie taka możliwość. W projekcie uchwały
w punkcie 5b nie ma takiego zapisu, że Państwo Radni mogą zgłaszać swoje kandydatury, dlatego Klub Radnych PIS głosował o skreślenie tego projektu uchwały z porządku obrad sesji, aby dopracować go na następna sesję.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej wyjaśniła, że jest to tylko projekt uchwały, a Państwo Radni są władni do tego, aby go zmieniać.

Pani Radna Anna Urban nie zgodziła się z Panią Przewodniczącą
i powiedziała, że Państwo Radni otrzymali materiały na 7 dni przed sesją,
w których nie zaznaczono, że będzie można przygotować swoje kandydatury i je zgłaszać. Nie ma takiej procedury i nie było takiej praktyki dotychczas, że projekt uchwały zmienia się w trakcie. Ten punkt porządku sesji powinien być wykreślony, ponieważ Państwo Radni nie mogą swojego projektu wypracować w trakcie trwania sesji.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ma rozumieć, że państwo Radni nie będą zgłaszać swoich kandydatów?

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta powiedział, że podtrzymuje zgłoszoną przez siebie kandydaturę Pana Jerzego Demiańczuka.

Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, że Radni zostali pozbawieni zgłaszania swoich kandydatur. Stwierdził, że w tej chwili nie mogą wybrać kogoś przypadkowo, ponieważ chcieliby to przemyśleć i zaproponować kandydaturę, bo przecież nie mieli takiej możliwości.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zgłosić kandydaturę do reprezentacji gminy Miasta Augustów w Związku Komunalnym Biebrza?

Innej kandydatury nie zgłoszono i Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie reprezentacji gminy Miasta Augustów w Zgromadzeniu Związku Komunalnego Biebrza.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr V/23/11 została podjęta 13 głosami za, przy 6 głosach przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 6/

Ad. pkt 5c

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 5c, tj. do podjęcia uchwały
w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Augustowa na lata 2011 — 2021. Udzieliła głosu Pani Monice Podziewskiej — Skarbnikowi Miasta z prośbą o omówienie ww. uchwały.

Pani Monika Podziewska — Skarbnik Miasta omówiła projekt ww. uchwały.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat projektu ww. uchwały?

Pani Radna Bożenna Ziemak — Przewodnicząca Komisji Budżetu
i Finansów RM
poinformowała, iż Komisja Budżetu i Finansów RM na posiedzeniu w dniu 27 kwietnia 2011 r. projekt ww. uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie 3 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, że będzie przeciwny podjęciu tej uchwały, ponieważ przeciwny był również budżetowi uchwalonemu na 2011 r., w którym planowane inwestycje są na bardzo niskim poziomie. Ww. poprawki nie zmieniają absolutnie tego stanu rzeczy, ale jeżeli Pan Burmistrz uzyska jakieś znaczące dotacje wówczas Pan Radny będzie za taką zmianą. Kosmetyczne zmiany do budżetu nie zmieniają jego zdania na ten temat.

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt uchwały
w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Augustowa na lata 2011-2021. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała
nr V/24/11 została podjęta 14 głosami za, przy 1 głosie przeciwnym i przy
5 głosach wstrzymujących się. /zał. nr 7/

Ad. pkt 5d

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 5d, tj. do podjęcia uchwały
w sprawie zmian budżetu miasta na 2011 r. Udzieliła głosu Pani Monice Podziewskiej — Skarbnikowi Miasta z prośbą o omówienie ww. uchwały.

Pani Monika Podziewska — Skarbnik Miasta omówiła projekt ww. uchwały.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat projektu ww. uchwały?

Pani Radna Bożenna Ziemak — Przewodnicząca Komisji Budżetu
i Finansów RM
poinformowała, iż Komisja Budżetu i Finansów RM na posiedzeniu w dniu 27 kwietnia 2011 r. projekt ww. uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie 3 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmian budżetu miasta na 2011 r. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr V/25/11 została podjęta 14 głosami za, przy 1 głosie przeciwnym i przy 5 głosach wstrzymujących się. /zał. nr 8/

Ad. pkt 5e

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 5e, tj. do podjęcia uchwały
w sprawie przystąpienia gminy Miasta Augustów do realizacji projektu pod nazwą „Platforma Współpracy EGO SA” — II etap. Udzieliła głosu Panu Marcinowi Choroszewskiemu — Kierownikowi Wydziału Strategii, Rozwoju i Promocji UM z prośbą o omówienie ww. uchwały.

Pan Marcin Chroszewski — Kierownik Strategii, Rozwoju i Promocji UM omówił projekt ww. uchwały.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat projektu ww. uchwały?

Pan Radny Bogusław Samel zapytał, czy Miasto miało znaczące korzyści przystępując do realizacji ww. projektu w etapie I? Zapytał, czy tamten projekt dotyczył również promocji, i czy skuteczność tych działań była w jakiś sposób badana?

Pan Marcin Choroszewski — Kierownik Wydziału Strategii, Rozwoju i Promocji UM odpowiedział, że przystąpienie do etapu I przyniosło Miasto korzyści. Zostały opracowane dokumenty dotyczące analiz możliwości rozwoju wspólnych produktów turystycznych. Profesjonalna firma opracowała „Badanie rynku turystycznego” w poszczególnych miastach, badanie postrzegania przez turystów poszczególnych miast. Opracowania te są dostępne i można się z nimi zapoznać w Wydziale Strategii, Rozwoju i Promocji UM. Żadne z miast, działając samodzielnie, nie mogłoby sobie pozwolić na takie opracowania. Opracowania można skopiować w wersji elektronicznej.

Pan Radny Zbigniew Huszcza zapytał, czy żadnych konkretnych działań promocyjnych w I etapie nie podjęto? Poprosił o podanie tych działań, jeżeli takowe były?

Pan Marcin Choroszewski — Kierownik Wydziału Strategii, Rozwoju i Promocji UM poinformował, iż I etap projektu jest nadal kontynuowany.
W tym roku nasza dotacja wynosić ma 40 000 zł, więc właściwie większość działań, zwłaszcza działań promocyjnych, jest przewidzianych na ten rok, natomiast w roku 2010, m.in.:

- wydrukowano broszury,

- został wydrukowany wspólny kalendarz imprez,

- ukazywały się w prasie teksty sponsorowane,

- prowadzona była kampania internetowa, gdzie m.in. ukazywał się baner fleszowy,

- wyemitowano w lipcu i w sierpniu, w godzinach pomiędzy 17.00 a 22.00,
w telewizji publicznej w Programie I i II, TVP Info i w TVP Kultura, ośmiosekundowe spoty reklamowe,

- przygotowany został scenariusz filmu, który będzie produkowany w obecnym roku, film, który będzie promował obszar EGO SA,

- przygotowano również projekty kalendarza ściennego na rok 2011.

Pani Radna Bożenna Ziemak — Przewodnicząca Komisji Budżetu
i Finansów RM
poinformowała, iż Komisja Budżetu i Finansów RM na posiedzeniu w dniu 27 kwietnia 2011 r. projekt ww. uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie 3 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia gminy Miasta Augustów do realizacji projektu pod nazwą „Platforma Współpracy EGO SA” — II etap.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr V/26/11 została podjęta 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 1 głosie wstrzymującym się. /zał. nr 9/

Pani Radna Anna Urban stwierdziła, że po przegłosowaniu tych trzech uchwał Państwu Radnym należy się pewne wyjaśnienie odnośnie 3 osobowego składu Komisji Budżetu i Finansów RM na posiedzeniu w dniu 27 kwietnia 2011 r.. Pani Radna wyjaśniła, że była nieobecna na posiedzeniu Komisji, ponieważ jej termin był wyznaczony w taki sposób, że nie miała możliwości wzięcia w nim udziału. Pani Przewodnicząca Komisji była poinformowana odpowiednio wcześniej, że Pani Radna nie może wziąć udziału w tym posiedzeniu. Poprosiła, aby na przyszłość liczyć się ze zdaniem radnych przy ustalaniu terminów posiedzeń Komisji Rady Miejskiej.

Pani Bożenna Ziemak — Przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów RM stwierdziła, iż Pani Radna Anna Urban była jedyną osobą, która zgłaszała, że nie będzie mogła być obecna na posiedzeniu Komisji. Pani Radna Ewa Perkowska nie zgłosiła, że termin jej nie odpowiada.

Pani Radna Ewa Perkowska powiedziała, że nie zgłaszała, że nie może wziąć udziału w posiedzeniu Komisji, ponieważ dowiedziała się, że nie ma możliwości zmiany terminu. Poprosiła, aby wzorem Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM Pani Przewodnicząca ustalała terminy posiedzeń Komisji z jej członkami.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że dobrą formą było uzgadnianie terminów posiedzeń Komisji z jej członkami. Pani Przewodnicząca stwierdziła, że do takiej formy należy powrócić, a taka sytuacja miała miejsce tylko raz.

Ad. pkt 5f

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 5f, tj. do podjęcia uchwały
w sprawie rozpatrzenia skargi wniesionej na działalność Burmistrza Miasta Augustowa. Udzieliła głosu Panu Dariuszowi Górnemu — Przewodniczącemu Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM z prośbą o omówienie ww. uchwały.

Pan Dariusz Górny — Przewodniczący Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM poinformował, iż na posiedzeniu Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa
i Komunalizacji Mienia RM w dniu 1 marca 2011 r. Komisja zajmowała się m.in. sprawą rozpatrzenia skargi Pana Dionizego Poźniakowskiego w sprawie aktualizacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla „Wypusty” oraz w sprawie dojazdu do działki. Skarga była rozpatrywana pod względem merytorycznym, ponieważ zdaniem Pana Przewodniczącego Komisji skargą powinna zająć się Komisja Rewizyjna RM. Komisja przeanalizowała ww. sprawę i jednogłośnie odrzuciła zgłoszone uwagi, uznając skargę za bezzasadną.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała, iż Państwo Radni otrzymali uzasadnienie do projektu ww. uchwały. Zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat projektu ww. uchwały?

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt uchwały
w sprawie rozpatrzenia skargi wniesionej na działalność Burmistrza Miasta Augustowa, gdzie w § 1. uznaje się za bezzasadną skargę pana Dionizego Poźniakowskiego W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr V/27/11 została podjęta jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 10/

Ad. pkt 5g

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 5g, tj. do podjęcia uchwały
w sprawie ustalenia opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne prowadzone przez Miasto Augustów. Udzieliła głosu Panu Romanowi Krzyżopolskiemu — Kierownikowi Wydziału Edukacji UM z prośbą
o omówienie ww. uchwały.

Pan Roman Krzyżopolski — Kierownik Wydziału Edukacji
UM
omówił projekt ww. uchwały.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat projektu ww. uchwały?

Pani Radna Anna Szałwińska — Przewodnicząca Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM poinformowała, iż Komisja
ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM na posiedzeniu
w dniu 27 kwietnia 2011 r. projekt ww. uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie 6 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Pani Radna Bożenna Ziemak — Przewodnicząca Komisji Budżetu
i Finansów RM
poinformowała, iż Komisja Budżetu i Finansów RM na posiedzeniu w dniu 27 kwietnia 2011 r. projekt ww. uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie 3 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie ustalenia opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne prowadzone przez Miasto Augustów. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr V/28/11 została podjęta jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 11/

Ad. pkt 5h

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 5h, tj. do podjęcia uchwały
w sprawie określenia trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Rady Działalności Pożytku Publicznego w Augustowie, a także terminów i sposobu zgłaszania kandydatur na członków tej Rady. Zapytała, kto z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat projektu ww. uchwały?

Pani Radna Anna Szałwińska — Przewodnicząca Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM poinformowała, iż Komisja
ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM na posiedzeniu
w dniu 27 kwietnia 2011 r. projekt ww. uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie 6 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zaproponował, aby w §4 pkt 1 projektu uchwały zapisać, iż do Rady Działalności Pożytku Publicznego Rada Miejska będzie zgłaszać 4, a nie 3 swoich przedstawicieli. Stwierdził, że w tej sytuacji wszystkie opcje polityczne występujące w Radzie Miejskiej byłyby reprezentowane.

Pani Radna Anna Dźwilewska poinformowała, iż 50% tej Rady stanowią przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Pani Aldona Samel — Sekretarz Miasta zwróciła uwagę, iż w projekcie uchwały mówi się o 3 osobach wskazanych przez Radę Miejską i nie oznacza to, że mają to być radni.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała wniosek Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego pod głosowanie, który zaproponował aby Rada Miejska zgłaszała 4 swoich przedstawicieli do Rady Działalności Pożytku Publicznego. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania za wnioskiem Pana Radnego głosowało 12 radnych, 1 był przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Wniosek został przyjęty.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie określenia trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Rady Działalności Pożytku Publicznego
w Augustowie, a także terminów i sposobu zgłaszania kandydatur na członków Rady z poprawką zaproponowaną przez Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała
nr V/29/11 została podjęta 19 głosami za, przy 1 głosie przeciwnym i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 12/

Ad. pkt 5i

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 5i, tj. do podjęcia uchwały
w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Opieki i Profilaktyki nad Dzieckiem
i Rodziną gminy Miasta Augustów na lata 2011 - 2012. Udzieliła głosu Pani Teresie Dobko — Kierownikowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
z prośbą o omówienie projektu ww. uchwały.

Pani Teresa Dobko — Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej omówiła projekt ww. uchwały.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat projektu ww. uchwały?

Pani Radna Anna Szałwińska — Przewodnicząca Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM poinformowała, iż Komisja
ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM na posiedzeniu
w dniu 27 kwietnia 2011 r. projekt ww. uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie 6 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Opieki
i Profilaktyki nad Dzieckiem i Rodziną gminy Miasta Augustów na lata 2011-2012. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr V/30/11 została podjęta jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych
i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 13/

Ad. pkt 5j

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 5j, tj. do podjęcia uchwały
w sprawie uznania za pomnik przyrody sosnę w wieku 198 lat. Udzieliła głosu Panu Józefowi Górskiemu — Kierownikowi Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM z prośbą o omówienie ww. uchwały.

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM
omówił projekt ww. uchwały.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat projektu ww. uchwały?

Głosów w dyskusji nie było i Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie uznania za pomnik przyrody. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr V/31/11 została podjęta jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 14/

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej przypomniała, że zbliża się Święto 3 Maja i w tej intencji odprawiona zostanie Msza Święta
w Kościele NSJ. Pani Przewodnicząca wyznaczyła do Pocztu Sztandarowego kolejne osoby wg listy obecności: Pana Dariusza Górnego, Panią Małgorzatę Grygo i Pana Zbigniewa Huszczę. Pani Przewodnicząca przypomniała, że
2 maja mija termin składania oświadczeń majątkowych.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej ogłosiła 15min. przerwę w obradach sesji do godz. 15.00.

Ad. pkt 6

Wznawiając obrady po przerwie Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 6, tj. do przyjęcia sprawozdań z działalności w 2010 r.: Augustowskich Placówek Kultury, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Centrum Sportu
i Rekreacji, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Sprawozdania zostały omówione przez merytoryczne Komisje Rady Miejskiej. Zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat ww. sprawozdań?

Pan Zbigniew Huszcza — Przewodniczący Komisji ds. Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki RM poinformował, iż Komisja ds. Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki RM zgodnie z planem pracy, który został przyjęty zajmowała się sprawozdaniami, jak również planami działań na 2011 r.: Augustowskich Placówek Kultury, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Centrum Sportu i Rekreacji, Wydziału Strategii, Rozwoju i Promocji UM
w zakresie działań promocyjnych. Komisja miała następujące wnioski
i spostrzeżenia:

- odnośnie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji uznano, że sprawą priorytetową jest jak najszybsze podjęcie decyzji w sprawie terenów położonych przy wyciągu nart wodnych /POSTiW/ i opracowanie koncepcji zagospodarowania tego terenu i szukanie środków finansowych na jej realizację. Poszukiwanie środków finansowych na realizację istniejącej już koncepcji zagospodarowania terenów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy
ul. Tytoniowej;

- odnośnie Augustowskich Placówek Kultury, poza wnioskami, które przedstawiła w swoim sprawozdaniu Pani Dyrektor, sprawą priorytetową jest opracowanie koncepcji rozbudowy Miejskiego Domu Kultury, jak również poszukiwanie środków zewnętrznych na jego realizację /chodzi tu o teren między ul. Kościelną a Rynkiem Zygmunta Augusta/. Komisja uważa, że tam należy skupić wszelkie działania, aby powstał Miejski Dom Kultury, w którym miałyby swoją siedzibę grupy związane z MDK, galeria, czy sala teatralna.
W okresie letnim należy zorganizować lub rozbudować już istniejące 2-3 imprezy o dużym formacie, z udziałem wielu znanych gwiazd, które przyczynia się do promocji miasta, będą zauważone przez media i ściągną do nas większą liczbę turystów, szczególnie na początku sezonu;

- odnośnie Centrum Sportu i Rekreacji Komisja uważa, że należy rozbudować CSiR o sztuczne lodowisko w ramach realizacji projektu związanego
z rozbudową i unowocześnieniem Kanału Augustowskiego. Należy podjąć działania w celu unowocześnienia istniejącej już bazy sportowo — rekreacyjnej, np.: poprzez dodatkową saunę, wymianę sprzętu na siłowni, itp. Komisja uważa, że przez cały czas należy pracować nad tym, aby jak najwięcej osób, szczególnie młodych, korzystało z usług w Centrum Sportu i Rekreacji. Należy również zwrócić uwagę na plażę miejską i uatrakcyjnić ją poprzez wprowadzenie dodatkowych usług, w postaci: wypożyczalni sprzętu wodnego, leżaków, usług gastronomicznych, zapewnić atrakcje dzieciom, takie jak plac zabaw, zjeżdżalnie;

- odnośnie promocji miasta Komisja stwierdziła, że brakuje Augustowa
w telewizji. Skoro na Srategię Pomocji Masta wydano 50 000 zł to warto, chociaż trochę z niej skorzystać, np. zaproponowane hasło: „Augustów trzech żywiołów” praktycznie nigdzie nie funkcjonuje. Zdaniem Komisji należy zintensyfikować reklamę Augustowa jako miejsca wypoczynku weekendowego poprzez zapraszanie do przyjazdu w weekendy mieszkańców okolicznych miast /np. Białegostoku, Łomży, Ostrołęki, itp./. Należy poszukiwać nowych form zachęcenia do odwiedzenia Augustowa i okolic /np. wprowadzenie, wspólnie
z branżą turystyczną, tanich weekendów/. Wspólnie z Augustowską Organizacją Turystyczną należy przeprowadzić analizę „rynku turystycznego” na terenie miasta i okolic. Komisja uważa, że od przyszłego roku należy wprowadzić ulgę w opłacie klimatycznej dla dzieci i emerytów. Powinno się zwrócić większą uwagę na wizerunek miasta. Komisja stwierdziła brak spójności w poczynaniach promocyjnych miasta. Komisja ds. Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki RM zgodnie stwierdziła, iż brakuje spójności, jeżeli chodzi o działania MOSiRu, APK, CITu i CSiRu w zakresie promocji miasta. Pan Przewodniczący podziękował dyrektorom i kierownikom jednostek za przygotowanie sprawozdań, jak również za przybycie na posiedzenie Komisji.

Pani Anna Szałwińska — Przewodnicząca Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM poinformowała, że Komisja na posiedzeniu w dniu 27 kwietnia 2011 r. zapoznała się ze sprawozdaniem dotyczącym realizacji wydatków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za rok 2010, które w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie 6 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Pani Przewodnicząca poinformowała, iż Komisja ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM na posiedzeniu w dniu 27 kwietnia 2011 r., pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w 2010 r. 6 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Pani Przewodnicząca podziękowała Pani Teresie Dobko — Kierownikowi MOPS oraz wszystkim pracownikom za bardzo dobrą pracę w roku poprzednim i życzyła sukcesów na przyszłość.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że przy analizowaniu sprawozdania z działalności w 2010 r. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zainteresował ją fakt, iż MOPS uzyskał dofinansowanie na swoją działalność ze Starostwa Powiatowego. Pani Przewodnicząca zapytała, czy wciąż są tam jakieś problemy? Pani Przewodnicząca stwierdziła, że nie zna tego tematu, dlatego poprosiła o kilka słów wyjaśnienia Panią Teresę Dobko — Kierownika MOPS.

Pani Teresa Dobko — Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej poinformowała, że Warsztat Terapii Zajęciowej jest finansowany
w 90% z Państwowego Funduszu Rehabilitacji /PFRON/, natomiast 10% kosztów utrzymania całej działalności Warsztatów ustawowo powinien zabezpieczyć Powiat. Od roku 2008 Warsztaty mają problem z uzyskaniem dofinansowania z Powiatu. Do tej pory suma ta wpływała kawałkami, część dało Starostwo, natomiast część dało Miasto oraz Stowarzyszenie Rodziców i Osób Wspierających Warsztat Terapii Zajęciowej.

Pan Radny Marcin Kleczkowski stwierdził, że ww. sprawozdania powinny być przegłosowane.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że skoro są to sprawozdania, które opiniowano na posiedzeniach Komisji to nie ma potrzeby ich przegłosowywać. Poprosiła o opinię w tej sprawie Panią Krystynę Wierzbińską — Radcę Prawnego Urzędu Miejskiego.

Pani Krystyna Wierzbińska — Radca Prawny Urzędu Miejskiego odpowiedziała, że sprawozdania były opiniowane na Komisjach Rady Miejskiej, ale nie ma przeciwwskazań, aby przegłosować je również na sesji Rady Miejskiej.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie sprawozdania z działalności w 2011 r.:

- Augustwskich Placówek Kultury,

- Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji,

- Centrum Sportu i Rekreacji,

- Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,

- Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania sprawozdanie
z działalności w 2010 r. Augustowskich Placówek Kultury zostało przyjęte jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 15/

W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania sprawozdanie
z działalności w 2010 r. Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zostało przyjęte jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 16/

W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania sprawozdanie
z działalności w 2010 r. Centrum Sportu i Rekreacji zostało przyjęte jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 17/

W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania sprawozdanie
z działalności w 2010 r. Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zostało przyjęte jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 18/

W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania sprawozdanie
z działalności w 2010 r. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zostało przyjęte jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 19/

Ad. pkt 7

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 7, tj. do przyjęcia sprawozdania z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi w roku 2010 gmina Miasto Augustów. Zapytała, kto z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat ww. sprawozdania?

Pani Anna Szałwińska — Przewodnicząca Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM poinformowała, iż Komisja
ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM na posiedzeniu
w dniu 27 kwietnia 2011 r., sprawozdanie z realizacji programu współpracy
z organizacjami pozarządowymi w roku 2010 gmina Miasto Augustów, zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie 6 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi w roku 2010 gmina Miasto Augustów. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania ww. sprawozdanie zostało przyjęte jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 20/

Ad. pkt 8

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt. 8, tj. do przyjęcia informacji
z wykonania zadań Straży Miejskiej. Zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat ww. informacji?

Głosów w dyskusji nie było i Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie informację z wykonania zadań Straży Miejskiej. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania ww. informacja
z wykonania zadań Straży Miejskiej została przyjęta jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 21/

Ad. pkt 9

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta udzielił odpowiedzi na interpelację Pana Radnego Zygmunta Zawadzkiego.

Stwierdził, że jeśli chodzi o nazwanie ronda nazwiskiem braci Kuryło /maratończyków/ to powinno się wystąpić w tej sprawie z oficjalnym wnioskiem do Rady Miejskiej. Bracia Kuryło nie są mieszkańcami miasta i są to ludzie żyjący. Nadaje się nazwy ulicom, ale raczej po to, aby upamiętnić kogoś, kto już nie żyje. Izba Pamięci Sportowców powstanie w budynku, który będzie budowany nad Rzeką Nettą, ponieważ w Augustowie mamy przecież wybitnych sportowców. Pan Burmistrz powiedział, że kiedy taka Izba Pamięci powstanie wówczas będzie można upamiętnić wybitne osiągnięcia Panów Kuryło.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje wykonanie ronda na ul. Wypusty, ale kiedy zostanie ono wykonane trudno jest w tej chwili powiedzieć, ponieważ jest to inwestycja niezależna od Miasta.

Pan Burmistrz obiecał, że przyjrzy się jak wygląda sytuacja na przejściu przy
ul. Bluszczowej i ul. Wypusty i postara się to przejście zabezpieczyć.

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska
udzielił odpowiedzi na interpelację Pana Radnego Zygmunta Zawadzkiego.

Projektowana ul. Łopianowa będzie przebiegać po terenach prywatnych
i pierwszym elementem jest uzyskanie prawa do dysponowania nieruchomościami, czyli musi być wola ze strony mieszkańców o inwestowaniu na działkach przyległych do projektowanej ul. Łopianowej. W pasie drogowym tejże ulicy biegnie również rów i jego przykrycie jest możliwe, ale spełnia on pewną funkcję w zakresie odwodnienia terenu przyległego do projektowanej ulicy Łopianowej, W związku z powyższym nie można go przykryć tylko trzeba wbudować w ten rów kanał deszczowy, ale wiąże się to z kosztami. Pan Kierownik stwierdził, że gdyby te środki finansowe pojawiły się, to będzie można taką inwestycję wykonać, ale obecnie w budżecie nie ma tego zadania. Rów przy ul. Łopianowej jest konserwowany przez służby miejskie.

Pan Radny Zbigniew Zawadzki zaproponował, aby jakaś komisja sprawdziła, jakie zapachy wydobywają się z tego rowu, a przecież przy tej ulicy mieszkają ludzie. Pan Radny powiedział, że jak powstanie ulica to w budżecie miejskim znajdą się pieniądze. Firmy wybudują mieszkania, całkowicie zostanie zmieniona infrastruktura, automatycznie pojawią się wpływy z podatków
i będzie, z czego przeprowadzić tą inwestycję.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta udzielił odpowiedzi na interpelację Pani Radnej Małgorzaty Grygo.

Pan Burmistrz wyjaśnił, iż ul. Kręta jest odśnieżana i równana. Pan Burmistrz obiecał, że zwróci uwagę, czy odcinek ul. Krętej, o którym mówiła Pani Radna, jest właściwie utrzymywany.

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska
udzielił odpowiedzi na interpelację Pani Radnej
Ewy Perkowskiej.

Pan Kierownik powiedział, że zadanie pod nazwą: „Budowa kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej na terenie miasta Augustowa, w tym
ul. 3 Maja, ul. Ogrodowa” w swoim zakresie rzeczowym obejmuje wykonanie wbudowanie kanału sanitarnego wraz z przyłączami do poszczególnych posesji, na odcinku od ul. Kilińskiego do ul. Hożej. Ulica Ogrodowa nie jest objęta zakresem rzeczowym tej inwestycji. Przygotowano ją do realizacji, opracowano dokumentację projektową. Ważne jest również pozwolenie na budowę. Zakres rzeczowy prac obejmuje wbudowanie kanału sanitarnego, wodociągu
z przyłączami, kanału deszczowego i wykonanie wszystkich robót drogowych na wszystkich elementach pasa drogowego, czyli nowa jezdnia, nowe chodniki, nowe zatoki parkingowe. W momencie, gdy w budżecie miasta będą środki finansowe na zrealizowanie tego zakresu robót. Wówczas będzie można przystąpić do tego zadania.

Ad. pkt 10

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 10 porządku obrad, tj. do przyjęcia protokołu z obrad IV sesji Rady Miejskiej z 14.02.2011 r. Zapytała, czy są uwagi do protokołu z obrad IV sesji Rady Miejskiej?

Pan Radny Bogusław Samel stwierdził, że Pan Burmistrz będąc osobą publiczną powinien dotrzymywać danego słowa, i jeżeli obiecał, że udzieli odpowiedzi na interpelację na piśmie to powinien jej udzielić /w protokole
z obrad IV sesji zapisano, iż Pan Burmistrz powiedział, iż udzieli odpowiedzi na piśmie na interpelację Pana Radnego Bogusława Samla/.

Innych uwag nie zgłoszono i Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie protokół z obrad IV sesji Rady Miejskiej, który w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania został przyjęty jednogłośnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Ad. pkt 11

Zapytania i wolne wnioski

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał Pana Burmistrza czy podjął już decyzję w sprawie nieruchomości przy ul. Wojska Polskiego 1, gdzie Pani Klepacka zwracała się z prośbą o udzielenie prawa przechodu?

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta odpowiedział, że nie wyraził zgody na prawo przechodu przez działkę położoną w Augustowie przy ul. Wojska Polskiego 1.

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej zapoznała
z korespondencją, która wpłynęła do Przewodniczącego i Rady Miejskiej:

- z pismem Tadeusza F., który zwrócił się o wyrażenie zgody na nabycie lokalu mieszkalnego, którego jest najemcą wraz z przynależną doń komórką gospodarczą oraz z przynależnym do tego lokalu udziałem w gruncie
i w urządzeniach do wspólnego użytku. Burmistrz Miasta negatywnie zaopiniował ww. prośbę i P. Tadeusz F. zwraca się do Rady Miejskiej
o odpowiedź na pytania, które zawarł w piśmie: /zał. nr 22/. Na następną sesję Rady Miejskiej Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM przygotuje odpowiedź na ww. pismo.

- z pismem Przewodniczączego Rady Miasta Ełku, który przekazał według właściwości podanie wniesione przez Panią Bożenę B., która twierdzi, że nie uzyskała odpowiedzi, jakiego rodzaju przejściem jest przejście dla pieszych przy ul. Brzostowskiego - czy jest ono jedno czy dwuetapowe? /zał. nr 23/ Pani Przewodnicząca wyjaśniła, że w tej sprawie wypowiadał się już rzeczoznawca
a Rada Miejska nie jest władna, aby wypowiadać się na ten temat. Pani Przewodnicząca przypomniała, że odpowiedzi w tej sprawie udzielił również Pan Komendant Policji na sesji Rady Miejskiej.

Pani Radna Bożenna Ziemak zaproponowała, aby Pan Burmistrz wystąpił do rzeczoznawcy z zapytaniem, jakiego rodzaju jest to przejście dla pieszych?

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta odpowiedział, że jest to przejście jednoetapowe i Pani Bożena B. uzyskała już odpowiedź na piśmie
w tej sprawie od Komendanta Wojewódzkiego Policji.

- z wnioskiem Komendanta Powiatowego Policji w Augustowie o wsparcie finansowe w wysokości 10 tys. zł /wzorem lat ubiegłych/. Pieniądze będą przeznaczone na zwiększenie patroli policyjnych w sezonie letnim. /zał. nr 24/ Pani Przewodnicząca przypomniała, że w zeszłym roku uchwała w tej sprawie była podejmowana. Pani Przewodnicząca przekazała pismo Panu Burmistrzowi
i wyraziła nadzieję, że na następnej sesji będzie można tym tematem się zająć.
Pan Radny Zbigniew Huszcza zgłosił wniosek o odnowienie napisu na Kolumnie Zygmunta Augusta /przypomniał, że już rok temu zgłaszał ten wniosek/. Zwrócił uwagę, iż tablica pamiątkowa przy Kanale Augustowskim jest w bardzo złym stanie i również należy ją odnowić bez względu na to, kto jest jej właścicielem. Zapytał, czy trwają prace nad dokumentacją ulicy 3 Maja na odcinku od ul. Hożej do Ronda Marconiego?

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta odpowiedział, iż został ogłoszony przetarg na odnowienie napisu na Kolumnie Zygmunta Augusta. Została również podpisana umowa na odnowienie tablicy przy Kanale Augustowskim.

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM
odpowiedział, iż prace nad dokumentacją
ul. 3 Maja trwają. Prace są na etapie występowania do wszystkich użytkowników w zakresie podania warunków technicznych. Zakres prac będzie obejmował przebudowę sieci energetycznych na kablowe /w części warunki te UM już posiada/. Pan Kierownik powiedział, że po uzupełnieniu wszystkich danych zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Najważniejszym problemem jest jednak brak środków finansowych.

Pan Radny Zbigniew Huszcza zapytał, czy były prowadzone rozmowy ze Starostą na temat tej wspólnej inwestycji, aby już w przyszłym roku można było ją realizować całościowo? Zwrócił uwagę, że trzeba będzie na to zagwarantować środki w przyszłorocznym budżecie.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta odpowiedział, iż były prowadzone rozmowy ze Starostwem na temat realizacji ww. inwestycji
i podpisano już w tej sprawie porozumienie.

Pan Radny Bogusław Samel powiedział, iż uczestnicząc
w posiedzeniach Komisji Promocji uznał, iż sytuacja Miasta Augustwa nie wygląda zbyt ciekawie i jest to zasługa nie tylko obecnego burmistrza, ale również jego poprzednika. Pan Radny miał uwagi do Pana Burmistrza, iż nie potrafi podejmować decyzji i reagować na uwagi radnych odnośnie spraw miasta, i dlatego Augustów oraz my wszyscy na tym tracimy. Pan Radny podał przykład nieżyjącego już Burmistrza Suwałk, który wspólnie z pracownikami zrobił bardzo wiele dla Miasta, pisząc do późnego wieczora wnioski, a tym samym pozyskując kolejne środki finansowe. Augustów jest w tej chwili daleko w tyle. Postulaty wypracowane na Komisji Promocji odnośnie działalności jednostek samorządowych w poprzednim roku dawały do zrozumienia, że nie wszystko zasługiwało na pochwałę, a wręcz przeciwnie, pozostawiało wiele do życzenia. Na niektóre sprawy przymknięto oko, a niektóre błędy nadal powielano. Pan Radny przypomniał, że na poprzedniej sesji pytał o sprawy związane z budynkiem przy ul. Wojska Polskiego 1, czy wykonana została ekspertyza? Pan Radny zapytał, czy Pan Burmistrz na to pytanie odpowie, czy może znów na następnej sesji? Pan Radny powiedział, że zmusi
Pana Burmistrza do tego, aby w końcu zareagował i odpowiedział, czy wnioski wypracowane na Komisji Promocji są możliwe do zrealizowania?
Pan Burmistrz może zacząć te postulaty realizować i nie musi ich kończyć, ponieważ kontynuować je mogą jego następcy. Augustów zaczyna bardzo dużo tracić, nie z naszej winy tracimy nowe drogi, koleje. Okaże się ilu będzie turystów, gdy wybudowana zostanie obwodnica. Pan Radny stwierdził, że
o Augustowie bardzo mało ludzie wie. Kwota 40 tys. zł na emisję reklamy
w Warszawie to nieporozumienie, ponieważ nikt nie bada do ilu odbiorców ona dociera. Na weekendy turyści przestają do Augustowa przyjeżdżać i trzeba zadać pytanie, dlaczego, i co się dzieje z tym miastem? Pozostało nam się modlić, aby BAT nie przeniósł się na Ukrainę, a tak może się stać, bo Unia Europejska takiego przemysłu u siebie nie chce. W takim przypadku sytuacja naszego miasta będzie wyglądała niewesoło, szczególnie dla młodych ludzi. Wielu z nich, tych najwartościowszych, z pewnością wyjedzie. Pozostając nadal w atmosferze ogólnego zadowolenia doprowadzamy do bardzo niedobrej sytuacji. Zwrócił uwagę, że tylko Pan Huszcza odczytał postulaty dotyczące przedstawionych sprawozdań, natomiast nikt inny nie zgłosił żadnych uwag. Odnosi się wrażenie, że nikogo nie obchodzi jak gmina wykonuje swoje zadania statutowe w zakresie: kultury, sportu, turystyki. Wszyscy wiemy, że jedynie Suwałki zostały zaliczone do miast, które będą się rozwijały. W sytuacji, gdy nic nie będzie się robiło, to w niedalekiej przyszłości praca w urzędach, szkołach, policji może być zagrożona, a wielu osobom trochę jeszcze brakuje do emerytury. Pan Radny powiedział, że w Zambrowie za pieniądze unijne wybudowano dom kultury o wartości 12 mln zł. W Augustowie nie potrzeba, aż tak dużego budynku, ale na temat jego rozbudowy mówi się już od wielu lat
i niestety przez te lata niczego nie zrobiono. Dyrektor APK czyni starania, aby coś się działo, ale na imprezy organizowane przez APK przychodzi 30 osób na 30 tysięczne miasto. Za taką sytuację Miasto powinno się wstydzić.

Ad. pkt 12

Pani Joanna Lisek — Przewodnicząca Rady Miejskiej, po wyczerpaniu porządku obrad, zamknęła V sesję Rady Miejskiej w Augustowie.

Protokołowała: Przewodniczyła:

/Ewa Szczepańska/ Przewodnicząca

Rady Miejskiej w Augustowie

/Joanna Lisek/



Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Rada Miejska

Wprowadzający: Rada Miejska

Data modyfikacji: 2011-06-30

Opublikował: Ewa Szczepańska

Data publikacji: 2011-06-30