Protokół Nr VI/11 z obrad VI sesji Rady Miejskiej w Augustowie z 27.06.2011r.

P R O T O K Ó Ł NrVI/11

z obrad VI sesji Rady Miejskiej w Augustowie,

które odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Augustowie, ul. 3 Maja 60 w dniu 27 czerwca 2011 r.

W obradach sesji wzięło udział 19 radnych - lista obecności w załączeniu. /zał.nr 1/

Ponadto w obradach udział wzięli:

- pracownicy Urzędu Miejskiego,

- goście,

- mieszkańcy miasta,

- dziennikarze.

Obrady rozpoczęto o godzinie 8.05

zakończono o godzinie 11.55

Porządek obrad :

1. Otwarcie obrad.

2. Przyjęcie porządku obrad.

3. Wręczenie odznaczeń „Za Zasługi dla Sportu” Pani Bożennie Borys i Panu Leszkowi Borysowi.

4. Złożenie sprawozdania przez Burmistrza Miasta.

5. Interpelacje radnych.

6. Podjęcie uchwał w sprawach:

a) obsadzenia wygasłego mandatu z listy Nr 4 Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP,

b) zmian w składzie Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Augustowie,

c) zmian w składzie Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Augustowie,

d) zmian w składzie Komisji do spraw Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Augustowie,

e) zmian w składzie Komisji do spraw Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia Rady Miejskiej w Augustowie,

f) zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta za 2010 r.,

g) udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Augustowa z tytułu wykonania budżetu za 2010 rok:

- wystąpienie Burmistrza Miasta,

- przedstawienie przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej opinii o wykonaniu budżetu Miasta Augustowa za 2010 rok i wniosku w sprawie absolutorium Burmistrzowi Miasta Augustowa,

- przedstawienie przez Przewodniczącą Rady Miejskiej uchwał Regionalnej Izby Obrachunkowej,

- dyskusja,

- głosowanie;

h)zmian budżetu miasta na 2011 r.,

i) przekazania środków finansowych Komendzie Powiatowej Policji w Augustowie,

j) miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Ślepsk I”,

k) wyrażenia zgody na przedłużenie terminu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej,

l) wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podlaskiego,

ł) przyjęcia zmian w Statucie Związku Komunalnego Biebrza,

m)przystąpienia gminy Miasta Augustowa do spółki prawa handlowego pod firmą: BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym,

n) powierzenia Spółce pod firmą: Biom Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym zadania własnego gminy Miasta Augustowa w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz wyrażenia zgody na zawarcie przez Miasto umowy wykonawczej niezbędnej dla realizacji projektu pn.„Biebrzański System Gospodarki Odpadami - etap II”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

7. Zapoznanie się ze skargą Pana Andrzeja Dmitruka na działalność Burmistrza Miasta Augustowa.

8. Odpowiedzi na interpelacje.

9. Przyjęcie protokołu z obrad V sesji Rady Miejskiej z 28.04.2011 r.

10.Zapytania i wolne wnioski.

11.Zamknięcie obrad.

Ad.pkt 1

Obrady VI sesji Rady Miejskiej w Augustowie otworzyła Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej. Stwierdziła, że zgodnie z listą obecności na sali znajduje się 16 radnych, co stanowi o prawomocności obrad. Powitała gości, Pana Bogdana Dyjuka - Przewodniczącego Sejmiku Samorządowego Województwa Podlaskiego, Pana Wiesława Mursztyna - Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji, Państwa Radnych, Pana Kazimierza Kożuchowskiego - Burmistrza Miasta, Pana Tomasza Śpiczko - Zastępcę Burmistrza, kierownictwo i pracowników Wydziałów Urzędu Miejskiego, media, Pana Jerzego Buzona - redaktora naczelnego gazety „Przegląd Augustowski”, Panią Beatę Perzanowską - redaktora gazety „Przegląd Powiatowy”.

Ad.pkt 2

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby wnieść uwagi bądź propozycje do przedstawionego porządku obrad? /zał.nr 2/

Uwag, ani propozycji nie zgłoszono i Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie zaproponowany porządek obrad, który w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania został przyjęty jednogłośnie 16 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Ad.pkt 3

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że kolejnym punktem porządku obrad jest wręczenie odznaczeń „Za Zasługi dla Sportu” Pani Bożennie Borys - Prezesowi Baseballowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Kruki” w Augustowie oraz Panu Leszkowi Borysowi - trenerowi młodych sportowców Baseballowego Klubu. Udzieliła głosu Panu Kazimierzowi Kożuchowskiemu - Burmistrzowi Miasta.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta powiedział, że Państwo Bożenna i Leszek Borysowie otrzymali odznaczenia „Za zasługi dla Sportu”, które ma przyjemność wręczyć w imieniu Ministra Sportu i Turystyki.

Następnie Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta i Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej wręczyli odznaczenia „Za Zasługi dla Sportu” Pani Bożennie Borys i na jej ręce Panu Leszkowi Borysowi.

Pani Bożenna Borys - Prezes Baseballowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Kruki” w Augustowie podziękowała za wyróżnienia, miło jest odbierać nagrodę za coś, co się kocha i lubi robić. Przeprosiła za nieobecność męża, który z grupą młodzieży wyjechał na Mistrzostwa Polski Juniorów. Zapoznała z pracą i sukcesami drużyny „Kruki”, która od prawie 16 lat istnieje w Augustowie. Podziękowała władzom miasta za wsparcie, Panu Wiesławowi Jeruciowi - Dyrektorowi Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, w którym Klub od 9 lat ma swoja siedzibę, za wsparcie i udzielaną pomoc. Wyraziła nadzieję, że w Augustowie powstanie wielofunkcyjne boisko sportowe, na którym oprócz piłkarzy będą mogli również trenować basebolliści.

Ad.pkt 4

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej udzieliła głosu Panu Kazimierzowi Kożuchowskiemu - Burmistrzowi Miasta z prośbą o złożenie sprawozdania ze swojej działalności od ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta złożył sprawozdanie ze swojej działalności od ostatniej sesji Rady Miejskiej, za okres od 29 kwietnia 2011 r. do 21 czerwca 2011 r., a następnie odpowiadał na pytania zadawane przez Państwa Radnych.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał, czym kierował się Pan Burmistrz powołując Pana Stanisława Łoniewskiego do składu komisji konkursowych w celu wyłonienia kandydata na stanowisko Dyrektora Przedszkola Nr 2 w Augustowie oraz na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół Samorządowych im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie?

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta przedstawił organizacje, które powołały członków do ww. komisji konkursowych. Wyjaśnił, że Pani Krystyna Wilczewska i Pan Stanisław Łoniewski są przedstawicielami Gminy Miasta Augustów, czyli Burmistrza Miasta Augustowa.

Pani Radna Anna Urban stwierdziła, że w składzie komisji w imieniu Burmistrza Miasta jest Pani Radna Krystyna Wilczewska, Pani Radna Bożenna Łukaszewicz, natomiast Pani Stanisław Łoniewski nie jest radnym.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta przypomniał, że zmiana w składzie Komisji powstała z powodu wycofania się Pani Radnej Bożenny Łukaszewicz. Osoba będąca przedstawicielem Gminy Miasta Augustów nie ma obowiązku bycia radnym. Pan Stanisław Łoniewski przez wiele lat był związany z oświatą, był dyrektorem Gimnazjum Nr 1.

Pani Radna Anna Urban wyjaśniła, że nie podważa kompetencji Pana Stanisława Łoniewskiego, pytała wyłącznie o sprawy formalne.

Ad.pkt 5

Interpelacje radnych

Pan Radny Stanisław Kisiel złożył interpelację Towarzystwa Miłośników Ziemi Augustowskiej o treści: „Towarzystwo Miłośników Ziemi Augustowskiej przez okres 50 lat czyniło i czyni starania by miasto Augustów było miastem uzdrowiskowym. Władze miasta Augustowa nie widziały i nie widzą przyszłości rozwojowej naszego grodu, jako uzdrowiska, chociaż jest to jedna z najlepszych inwestycji rozwojowo-prestiżowych. Przed kilku laty postanowiono, by miasto było typowo miastem turystycznym. Założenie to nie sprawdza się w życiu, gdyż Augustów odwiedzają turyści „weekendowi”, którzy nie wpływają zbyt pozytywnie na rozwój biznesu i handlu w naszym mieście. Zwracamy się z prośbą do Przewodniczącej Rady Miejskiej w Augustowie by:

1) w jak najszybszym terminie zwołała posiedzenie Rady Miasta na temat „być lub nie być uzdrowiskiem”,

2) przyjęła nadzór nad pracami urzędników przystosowujących uzdrowisko Augustów do nowej ustawy uzdrowiskowej,

3) w terminie 2 lat sporządzono nowy plan zagospodarowania stref uzdrowiskowych i przedłożenie ich w Ministerstwie Zdrowia.” /zał.nr 3/

Pani Radna Ewa Perkowska złożyła interpelację w imieniu mieszkańców ul.Kilińskiego, którzy po raz kolejny zwracają się z prośbą o udrożnienie studzienek kanalizacyjnych, ponieważ po silnych opadach deszczu zalewane są posesje i domy.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał, czy prawdą jest to, że obecnie budowana hala sportowa przy Szkole Podstawowej Nr 4 ma za małe wymiary, żeby uzyskać stosowne certyfikaty do organizacji zawodów wojewódzkich i makroregionalnych? Poprosił o pisemną odpowiedź na interpelację, czy zgodnie z art. 17 ustawy o systemie oświaty Gminazjum Nr 4 w Augustowie umieszczone jest w sieci publicznych gimnazjów oraz czy temu gimnazjum został przypisany obwód, art. 17 ww. ustawy precyzuje, iż określenie granic obwodów gimnazjów prowadzonych przez inne organy niż gmina następuje w uzgodnieniu z tymi organami. /zał.nr 4/

Pan Radny Zygmunt Zawadzki podziękował za szybką realizację interpelacji, która dotyczyła przejścia z Kościoła Świętej Rodziny na ul. Bluszczową. Zapytał, czy zostały podjęte jakieś działania związane z budową ronda ulic: Brzostowskiego, Obr.Westerplatte, Wypusty. Zwrócił uwagę na fakt, iż na cmentarzu brakuje miejsc do pochówku, dlatego należy rozważyć możliwość poszerzenia terenu cmentarza. Zaproponował wycięcie krzaków. Zwrócił się z prośbą o rozważenie możliwości ułożenia chodników przy Kościele Świętej Rodziny, w związku z kończącą się budową kościoła.

Pani Radna Bożenna Ziemak poprosiła o interwencję w firmie sprzątającej miasto, ponieważ w tej chwili miasto jest brudne, szczególnie na bulwarach.

Pan Radny Bogusław Samel podziękował za udzielenie pisemnej odpowiedzi na interpelację dot. budynku przy ul. Wojska Polskiego, w którym znajduje się Urząd Stanu Cywilnego, Straż Miejska, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zapytał, ile pieniędzy zarabia Miasto na wywieszaniu reklam na ww. budynku, jakie są zwarte umowy i na jaki okres?

Pan Marian Dyczewski - Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Augustowskiej odniósł się do interpelacji Towarzystwa Miłośników Ziemi Augustowskiej, którą przedstawił Pan Radny Stanisław Kisiel. Zwrócił uwagę, że Augustów zaprzepaścił wiele inwestycji, m.in. został sprzedaży Tartak, Kanał Augustowski nie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury, a teraz „wisi na włosku” sprawa uzdrowiska. Towarzystwo Miłośników Ziemi Augustowskiej przez 50 lat czyniło starania, aby Augustów był miastem uzdrowiskowym. Zlikwidować można łatwo, odrobienie będzie bardzo trudne.

Pan Radny Jarosław Radzio powiedział, że „Biały Domek” nad jeziorem Białym nie ma właściciela, ani dzierżawcy. Zwrócił uwagę na konieczność interwencji w sprawie zapadniętych studzienek w nowych ulicach: Tytoniowej, Komunalnej, 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.

Pan Radny Adam Wysocki zaproponował przystąpienie do projektu związanego z organizacją w przyszłym roku w Augustowie Festiwalu Filmów Kameralnych, organizowanego przez fundację filmową X muzy.

Ad.pkt 6a

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 6a porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie obsadzenia wygasłego mandatu z listy Nr 4 Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP. W związku z wygaśnięciem mandatu radnego Adama Sieńko wybranego z listy Nr 4 Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP w okręgu wyborczym Nr 2, na jego miejsce wstępuje Stanisław Łoniewski, kandydat z tej samej listy, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności. Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, kto z Państwa Radnych jest za podjęciem tej uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr VI/32/11 w sprawie obsadzenia wygasłego mandatu z listy Nr 4 Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP została podjęta jednogłośnie 18 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu, /zał.nr 5/.

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że w związku z powyższym obecnie odbędzie się ślubowanie Pana Stanisława Łoniewskiego, które odbywa się w ten sposób, że po odczytaniu roty ślubowania Pan Stanisław Łoniewski wypowie słowo „ślubuję”, może też dodać słowa „tak mi dopomóż Bóg”.

Następnie Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej odczytała rotę ślubowania, po odczytaniu roty Pan Stanisław Łoniewski wypowiedział słowa „ślubuję, tak mi dopomóż Bóg”.

Ad.pkt 6b

Pan Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 6b porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zmian w składzie Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Augustowie. Poinformowała, że Pani Radna Bożenna Łukaszewicz złożyła rezygnację z członka Komisji do spraw Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM /zał.nr 6/, natomiast Pani Radna Anna Dźwilewska złożyła rezygnację z członka Komisji do spraw Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM /zał.nr 7/. Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że w związku z powyższym Rada Miejska dokona zmiany w składzie Komisji Rewizyjnej RM, poprosiła o zgłaszanie kandydatur do tej Komisji.

Pan Radny Dariusz Górny zgłosił kandydaturę Pani Radnej Bożenny Łukaszewicz, która wyraziła zgodę na kandydowanie.

Pani Radna Małgorzata Grygo zgłosiła kandydaturę Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego, który wyraził zgodę na kandydowanie.

Więcej kandydatur nie zgłoszono. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania za kandydaturą Pani Radnej Bożenny Łukaszewicz głosowało 10 radnych, za kandydaturą Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego głosowało 9 radnych.

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że do Komisji Rewizyjnej RM została wybrana Pani Radna Bożenna Łukaszewicz, która otrzymała 10 głosów. Uchwała Nr VI/33/11 w sprawie zmian w składzie Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Augustowie stanowi załącznik do niniejszego protokołu, /zał.nr 8/.

Ad.pkt 6c

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 6c porządku obrad tj. do podjęcia uchwały w sprawie zmian w składzie Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Augustowie. Poprosiła o zgłaszanie kandydatur do tej Komisji.

Pan Radny Dariusz Górny zgłosił kandydaturę Pani Radnej Anny Dźwilewskiej, która wyraziła zgodę na kandydowanie.

Pani Radna Anna Urban zgłosiła kandydaturę Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego, który wyraził zgodę na kandydowanie.

Więcej kandydatur nie zgłoszono. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania za kandydaturą Pani Radnej Anny Dźwilewskiej głosowało 9 radnych, za kandydaturą Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego głosowało 9 radnych.

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że Rada Miejska nie dokonała wyboru członka Komisji, ponieważ obaj kandydaci otrzymali jednakową liczbę głosów. W związku z powyższym uzupełnienie składu Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej nastąpi na następnej sesji Rady Miejskiej.

Ad.pkt 6d

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 6d porządku, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zmian w składzie Komisji do spraw Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Augustowie. Poprosiła o zgłaszanie kandydatur do tej Komisji.

Pani Radna Ewa Perkowska zgłosiła kandydaturę Pani Radnej Małgorzaty Grygo, która wyraziła zgodę na kandydowanie.

Pan Radny Dariusz Górny zgłosił kandydaturę Pana Radnego Stanisława Łoniewskiego, który wyraził zgodę na kandydowanie.

Więcej kandydatur nie zgłoszono. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania za kandydaturą Pani Radnej Małgorzaty Grygo głosowało 11 radnych, za kandydaturą Pana Radnego Stanisława Łoniewskiego głosowało 8 radnych.

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że do Komisji do Spraw Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM została wybrana Pani Radna Małgorzata Grygo, która otrzymała 11 głosów. Uchwała Nr VI/34/11 w sprawie zmian w składzie Komisji do spraw Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Augustowie stanowi załącznik do niniejszego protokołu, /zał.nr 9/.

Ad.pkt 6e

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 6e porządku obrad tj. do podjęcia uchwały w sprawie zmian w składzie Komisji do spraw Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia Rady Miejskiej w Augustowie. Poprosiła o zgłaszanie kandydatur do tej Komisji.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zgłosił kandydaturę Pana Radnego Zygmunta Zawadzkiego, który wyraził zgodę na kandydowanie.

Pan Radny Dariusz Górny zgłosił kandydaturę Pana Radnego Stanisława Łoniewskiego, który wyraził zgodę na kandydowanie.

Więcej kandydatur nie zgłoszono. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania za kandydaturą Pana Radnego Zygmunta Zawadzkiego głosowało 9 radnych, za kandydaturą Pana Radnego Stanisława Łoniewskiego głosowało 9 radnych.

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że Rada Miejska nie dokonała wyboru członka Komisji, ponieważ obaj kandydaci otrzymali jednakową liczbę głosów. W związku z powyższym uzupełnienie składu Komisji do spraw Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia Rady Miejskiej odbędzie się na następnej sesji Rady Miejskiej.

Ad.pkt 6f

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 6f porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta za 2010 rok. Zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta powiedział, że sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2010 r. było przedmiotem posiedzeń wszystkich Komisji Rady Miejskiej, na zadawane przez Państwa Radnych pytania były udzielane odpowiedzi.

Pan Radny Bogusław Samel powiedział, że Klub Radnych „Nasze Miasto” zagłosuje za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu miasta za 2010 r., ponieważ wspólnie z radnym Panem Jerzym Dobrowolskim uczestniczył w pracach poprzedniej Rady Miejskiej. Za dużo wtedy było polityki, znane były rozgrywki dotyczące budowy kanalizacji w ulicy 3 Maja, budowa centrum sportowego to była żenada, pozytywnemu załatwieniu tej sprawy Burmistrz Miasta poświęcił bardzo dużo czasu. W Augustowie dalej nic się nie dzieje, nadal jest smutno, ponuro i głucho.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zwrócił uwagę na dochody i wydatki ujęte w budżecie miasta, i ich wykonanie. W rozdziale „Turystyka” w dochodach wykonanie wynosi 0%, zakładano pozyskanie sporych dotacji, to się nie udało. W takim mieście jak Augustów była kiedyś taka ambicja, aby ustanowić to miasto letnią stolicą Polski. Chyba dzisiaj takich ambicji nikt nie ma, ale turystyka jest bardzo ważna i jej rozwój jest kluczowy dla Augustowa, jak jest postrzegany w kraju. W dziale ”Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego” wykonanie dochodów jest na poziomie zerowym, nie udało się pozyskać środków na dofinansowanie inwestycji gminy, podobna jest sytuacja z wydatkami, skoro nie było dochodów, nie było uzyskanych dotacji, wykonanie wydatków w obu działach jest zerowe. Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, że opinia nie może być pozytywna, wykonanie w tak ważnych dwóch działach wynosi zero procent.

Pani Radna Bożenna Ziemak - Przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów RM przedstawiła opinię Komisji Budżetu i Finansów RM, która sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2010 r. wraz ze sprawozdaniem finansowym zaopiniowała pozytywnie 3 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 2 głosach wstrzymujących się.

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie ww. projekt uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego glosowania uchwała Nr VI/35/11 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta za 2010 r. została podjęta 13 glosami za, przy 1 głosie przeciwnym i przy 5 głosach wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu, /zał. nr 10/.

Ad.pkt 6g

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 6g porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Augustowa z tytułu wykonania budżetu za 2010 rok. Udzieliła głosu Panu Kazimierzowi Kożuchowskiemu - Burmistrzowi Miasta.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta omówił wykonanie budżetu miasta Augustowa za 2010 r. Powiedział m.in., że dzisiejsze posiedzenie Rady Miejskiej kończy procedurę budżetu miasta na 2010 r. Uchwała organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego w sprawie absolutorium dla organu wykonawczego z tytułu wykonania budżetu stanowi akt końcowy oceny prawidłowości wykonania przez jednostkę terytorialną zadań roku bieżącego. Budżet 2010 r., jego zakończenie, jest specyficzny, gdyż obecna Rada Miejska nie uczestniczyła w tworzeniu tego budżetu ani jego realizacji. Wielu radnych obecnej kadencji uczestniczyło w pracach poprzedniej Rady, ale dzisiejszy organ udzielający lub nieudzielający absolutorium jest organem nowym. Wykonanie budżetu miasta za 2010 r. było szczegółowo omówione na posiedzeniach wszystkich Komisji RM, dyskusja była merytoryczna, w której przejawiało się zatroskanie o sprawy miasta, że można więcej i lepiej. Burmistrz Miasta powiedział, że zawsze można więcej i zawsze można lepiej, tylko nie zawsze założenia, które przyjmuje się wcześniej, daje się później zrealizować. Odnosząc się do słów Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego odnośnie braku dochodów w rozdziale „Turystyka” warto byłoby zwrócić uwagę na fakt, że odnosi się to do jednego projektu dot. strefy Kanału Augustowskiego, który nie został zrealizowany - mówił o tym Pan Radny Bogusław Samel. Na jutrzejszym posiedzeniu Zarządu Województwa Podlaskiego projekt będzie zatwierdzony, następnie ma być podpisana umowa i w bieżącym roku rozpocznie się jego realizacja. Często przy założeniach do budżetu i w samym budżecie wpisuje się zadania, które mają opracowaną dokumentację i składane są wnioski o środki unijne. Nie zawsze otrzymuje się pieniądze i trzeba o tym wiedzieć, że nie wszystkie projekty, które są złożone otrzymają dofinansowanie. Zarząd Województwa, czy grupa sterująca środkami unijnymi wybierają te projekty, które według nich są najatrakcyjniejsze, natomiast każde miasto i region uważają, że to ich projekty są najlepsze. Czasami jest tak znikoma ilość środków unijnych, że nie można wszystkich podzielić. Na posiedzeniu Komisji była dyskusja na temat pozyskiwania środków unijnych, ale padały również słowa na temat zadłużenia miasta. Burmistrz Miasta zwrócił uwagę, że nie ma możliwości pozyskania środków unijnych bez zaangażowania środków własnych, nie jest to prawdą, że w konkursie można w tej chwili uzyskać dofinansowanie większe niż 50%, jest wymóg posiadania pięćdziesięcioprocentowego udziału środków własnych. Państwo Radni nie powinni mówić tylko o zadłużeniach, czy braku realizacji inwestycji, ponieważ trzeba mierzyć siły na zamiary. Nie ma sensu składanie wniosku tylko po to, aby później nie mógł być zrealizowany. Przykładem są Łapy, gdzie z powodu braku możliwości dołożenia pieniędzy gmina musiała zwrócić środki unijne. Burmistrz Miasta powiedział, że nie chciałby, aby Państwo Radni zatwierdzali takie posunięcia w budżecie miasta Augustowa, przypomniał, iż w styczniu 2010 r. przy uchwalaniu budżetu miasta na 2011 r. zwracał Państwu Radnym uwagę na fakt, że przedstawiany budżet jest budżetem realnym, który najprawdopodobniej w wielu paragrafach będzie zmieniany, bo to dyktuje życie. Państwo Radni mówią o inwestycjach, natomiast doskonale wiedzą, że w tym i poprzednim budżecie najwięcej środków finansowych przeznaczanych jest na oświatę. Podjąć można było taką decyzję, aby w 2010 r. dwie kolejne grupy dzieci nie zostały przyjęte do przedszkoli, jednak tak się nie stało, kosztem inwestycji powstały dodatkowe miejsca w przedszkolach. Kolejnym punktem jest pomoc społeczna, to kolejny składnik wydatków budżetu pochłaniający ogromną ilość środków finansowych. Przepisy prawne nakładają nowe obowiązki na pomoc społeczną, ale w ślad za nimi nie idą żadne środki finansowe, gminy muszą je zarezerwować w swoich budżetach, dotyczy to również budżetu Augustowa. Ponadto w 2010 r. były przeznaczone środki finansowe na modernizację komunikacji miejskiej, został wymieniony tabor, pojawiły się trzy nowe autobusy, zmodernizowane zostały przystanki autobusowe, zamontowano automaty do sprzedaży biletów, w najbliższym czasie pojawi się również elektroniczna informacja, planuje się modernizację bazy PT Necko. Następnie w 2010 r. został uporządkowany teren przy ul. Kościelnej, możliwa była realizacja nowego budynku, w którym pozyskano 10 mieszkań, dzięki czemu możliwe będzie wyburzenie opróżnionych budynków, sprzedaż nieruchomości lub jej przebudowa. Burmistrz Miasta powiedział, że budżet miasta był budżetem trudnym, zadania, które były w nim założone może nie wszystkie zostały wykonane, ale głównym zarzutem, które ciąży na wykonaniu budżetu lub jego niewykonaniu, jest stwierdzenie, iż nie pozyskano, czy nie wydano pieniędzy. Natomiast pieniądze nie zostały wydane, gdyż nie wpłynęły do budżetu, jednak nie są stracone z uwagi na możliwość realizacji projektu w latach 2011-2013. Następnie Burmistrz Miasta podziękował poprzedniej Radzie Miejskiej za współpracę i dyskusję nad budżetem, ponieważ budżet to rozwój miasta, jego mieszkańcy i ich problemy. Słowa podziękowania skierował do wszystkich pracowników jednostek miasta i Urzędu Miejskiego za wkład pracy przy realizacji budżetu. Serdecznie podziękował Radnym Rady Miejskiej za pracę w Komisjach Rady Miejskiej i merytoryczną dyskusję.

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej udzieliła głosu Pani Krystynie Wilczewskiej - Zastępcy Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej RM z prośbą o przedstawienie opinii o wykonaniu budżetu oraz wniosku w sprawie absolutorium Burmistrzowi Miasta Augustowa.

Pani Krystyna Wilczewska - Zastępca Komisji Rewizyjnej RMpoinformowała, że Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Augustowie na posiedzeniu w dniu 10 czerwca 2011 roku rozpatrzyła sprawozdanie finansowe Miasta Augustowa za 2010 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta Augustowa za 2010 rok oraz z informacją o stanie mienia komunalnego Miasta Augustów, a także wysłuchała ustnych wyjaśnień organu. Uchwalony przez Radę Miejską budżet, po uwzględnieniu zmian w ciągu roku, przewidywał realizację dochodów w kwocie 75.299.117 zł. Dochody wykonano w kwocie 70.837.354,25zł co stanowiło 94,1% planu. Uchwalony przez Radę Miejską plan wydatków budżetowych po zmianach dokonanych w ciągu roku przewidywał kwotę 85.980.342zł. Wydatki zrealizowano w kwocie 79.604.171,45 zł, co stanowi 92,6% ogółu planu. Na wydatki majątkowe zaplanowano kwotę 18.304.945zł, co stanowiło 21,3% ogółu planu wydatków budżetu. Wydatkowano kwotę 13.689.274,42zł, co stanowi 17,2% wykonanych wydatków ogółem. Na wydatki bieżące budżetu zaplanowano kwotę 67.675.397zł, zrealizowano wydatki w kwocie 65.914.897,03zł, co stanowi 97,4% ogółu wydatków bieżących. Faktyczny deficyt na koniec 2010 roku, będący różnicą pomiędzy dochodami i wydatkami wyniósł 8.766.817,20zł. Przychody budżetu Miasta zaplanowano na 2010 rok w kwocie 14.421.330zł, a uzyskana kwota to 14.493.157,59zł. Przychody stanowiły kredyty w kwocie 11.715.490zł. spłaty pożyczek udzielonych ze środków publicznych w kwocie 157.592,98zł oraz wolne środki pochodzące z lat ubiegłych 2.620.074,61zł. W 2010 roku Miasto Augustów zaciągnęło kredyt w kwocie 7.000.000zł przeznaczony na pokrycie planowanego deficytu oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań, oraz kredyt w kwocie 4.715.490zł z przeznaczeniem na sfinansowanie planowanego deficytu. W 2010 roku udzielono pożyczki dla dwóch Wspólnot Mieszkaniowych – łączna kwota 95.000 zł, oraz dla Augustowskich Placówek Kultury – kwota 76.500zł. W 2010 roku spłacono raty zaciągniętych pożyczek i kredytów długoterminowych w kwocie 1.713.604,18zł oraz dokonano wykupu obligacji w kwocie 1.800.000zł. Zadłużenie Miasta Augustowa na koniec 2010 roku wyniosło 29.914.990,16zł, co stanowi 42,2% zrealizowanych dochodów, przy progu określonym w Ustawie o finansach publicznych – 60%. Miasto Augustów na 31 grudnia 2010 rok nie posiadało żadnych wymagalnych zobowiązań. Związek Komunalny Biebrza, któremu Miasto poręczyło pożyczkę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, terminowo wywiązywał się ze spłat przypadających w 2010 roku. Skutki obniżenia górnych stawek podatków za 2010 rok wyniosły 1.632.932,49zł. Skutki udzielonych ulg, umorzeń, zwolnień z podatków, odroczeń terminu płatności za 2010 rok wyniosły 435.672,79zł. Łącznie stanowi to kwotę 2.068.605,28zł tj. 2,92% zrealizowanych dochodów. Burmistrz Miasta Augustowa, realizując zadania związane z wykonaniem budżetu, kierował się zasadą celowości, legalności, rzetelności i oszczędności w gospodarowaniu środkami publicznymi. Mając na uwadze powyższe Komisja Rewizyjna RM zaopiniowała pozytywnie, 2 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 1 głosie wstrzymującym się realizację budżetu Miasta Augustowa za 2010 rok i składa wniosek do Rady Miejskiej w Augustowie o udzielenie absolutorium Burmistrzowi Miasta Augustowa za 2010 rok. Komisja Rewizyjna RM zapoznała się ze stanowiskami: Komisji Budżetu i Finansów RM, która sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta Augustowa za 2010 rok zaopiniowała pozytywnie 3 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 2 głosach wstrzymujących się; Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia, która sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta Augustowa za 2010rok zaopiniowała pozytywnie 5 głosami za, przy 1 głosie przeciwnym i przy braku głosów wstrzymujących się; Komisji Uzdrowiskowej, która sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta Augustowa za 2010 rok zaopiniowała pozytywnie 3 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 1 głosie wstrzymującym się; Komisji ds. Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki RM, która sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta Augustowa za 2010 rok zaopiniowała pozytywnie 5 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się; Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM, która sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta Augustowa za 2010rok zaopiniowała pozytywnie 4 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 2 głosach wstrzymujących się. Komisja Rewizyjna RM po rozpatrzeniu sprawozdania finansowego Miasta Augustowa za 2010 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta Augustowa za 2010 rok oraz z informacją o stanie mienia komunalnego Miasta Augustów, po zapoznaniu się z uchwałą Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 8 kwietnia 2011 r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Burmistrza Miasta Augustowa sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2010 rok, na podstawie art. 18”a” ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /Dz.U. z 2001r. Nr142, poz.1591 z późn.zm./ przekazała Pani Przewodniczącej Rady Miejskiej opinię o wykonaniu budżetu Miasta Augustowa za rok 2010 oraz wniosek o udzielenie absolutorium. Skład Komisji odpowiada wymogom art.18”a” ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, a wniosek w sprawie absolutorium został przyjęty przez Komisję jednogłośnie 3 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się, /zał. nr 11/.

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej przedstawiła uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej: uchwałę Nr RIO.V-00321-17/11 z dnia 8 kwietnia 2011 r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Burmistrza Miasta Augustowa sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2010 rok, /zał. nr 12/ oraz uchwałę Nr RIO.V-00322-25/11 z dnia 14 czerwca 2011 r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej w Augustowie wniosku w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta absolutorium za 2010 rok, /zał. nr 13/. Skład orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej przedłożone przez Burmistrza Miasta Augustowa sprawozdanie z wykonania budżetu za 2010 rok zaopiniował pozytywnie i przekazała uwagi. Przewodnicząca Rady Miejskiej odczytała zwróciła uwagę na zapis uchwały z 8 kwietnia 2011 r., która dotyczyła analizy wykonania budżetu, iż: „Analizując zadłużenie gminy wskazuje się znaczne obciążenie budżetu pożyczkami, kredytami i obligacjami. Łączna kwota długu wynosi 29.914.990 zł, co stanowi 42,23%. Obciążenie budżetu pożyczkami i kredytami oraz brak nadwyżki dochodów bieżących nad wydatkami bieżącymi może utrudnić utrzymanie płynności finansowej. Ponadto ponownie wskazuje się konieczność dokonania głębszej analizy finansowej zakładu budżetowego sklasyfikowanego w dziale 926 rozdz. 92604 „Instytucje kultury fizycznej” i zlikwidowania ujemnego stanu środków obrotowych”. Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała, że po przedstawieniu opinii przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej w Augustowie, Regionalna Izba Obrachunkowa postanowiła stwierdzić, że „wniosek Komisji Rewizyjnej RM spełnił wymogi określone w ustawie o samorządzie gminnym, a w szczególności dotyczy wykonania budżetu miasta za 2010 r., oparty jest na opinii Komisji Rewizyjnej RM o wykonaniu budżetu, skład Komisji w świetle oświadczenia Przewodniczącego Rady jest zgodny z wymogami ustawy o samorządzie gminnym.”

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej otworzyła dyskusję.

Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, iż chciałby odnieść się do wystąpienia Pana Burmistrza, zainspirował się również pewnymi faktami. Przed kilkoma miesiącami osoby, które dzisiaj sprzyjają Panu Burmistrzowi, bardzo krytycznie wypowiadały się na temat wykonania budżetu, pozyskiwania środków pomocowych z Unii Europejskiej, sposobu finansowania hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 4. Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, iż liczył na to, że osoby, które posługiwały się bardzo ostrymi słowami, dzisiaj potwierdzą swoje negatywne opinie. Biorąc pod uwagę budowę hali sportowej, o której wspominał Pan Burmistrz, zaangażowanych środków miejskich w tę inwestycję jest bardzo wysokie, pozyskanie środków finansowych z zewnątrz bardzo niskie. Budżet miasta przeznaczony na inwestycje został „utopiony” w tej jednej hali. Wykonanie wydatków w „turystyce” i „kulturze” na poziomie 0% jest nie do przyjęcia, uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej wskazuje niedociągnięcia, zagrożenia, nie po raz pierwszy zwracana jest uwaga. Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, że sprawy te przesądzają o tym, dlaczego nie będzie głosował za udzieleniem absolutorium Burmistrzowi Miasta.

Pani Radna Anna Urban powiedziała, że bardzo niepokoi opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej, ponieważ przy podnoszeniu jakichkolwiek uwag na temat zbytniego zadłużenia miasta, Pan Burmistrz zawsze udzielał optymistycznych odpowiedzi, nawet ostatnio na posiedzeniach Komisji powiedział, że jest optymistą. Piękne jest optymistyczne podchodzenie do życia, jednak na sprawy urzędowe, a zwłaszcza na budżet Augustowa należy patrzeć poważnie. Pani Radna Anna Urban powiedziała, że jest zaniepokojona, ponieważ miasto zbliża się do niebezpiecznej granicy, jeśli chodzi o zadłużenie miasta.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta powiedział, że chciałby jeszcze raz powtórzyć, iż nie jest to niebezpieczna granica, tylko jest to granica, do której można się zadłużyć. Przypomniał, iż na posiedzeniu Komisji powiedział, że wiele osób nie kupiłoby mieszkania i samochodu, gdyby nie korzystało z kredytu. Miasto może nie budować żadnych inwestycji i mieć zadłużenie na poziomie 10%.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zwrócił uwagę na zapis w załączniku nr 4 do sprawozdania z 29 marca 2011 r. dot. wydatków na programy i projekty realizowane z udziałem środków Unii Europejskiej. Wydaje się, że dzisiaj miarą sprawności samorządów i zaradności gospodarzy gmin jest zdolność pozyskiwania środków z zewnątrz. Budżet Unii Europejskiej kończy się w 2013 r. i nie wiadomo, jakie pieniądze będą po tym roku dostępne. Obserwując sytuację w innych krajach Unii Europejskiej będą inne priorytety, trzeba będzie jakieś upadające państwo znowu ratować, dlatego nie pozyskanie środków w ubiegłym i bieżącym roku jest bardzo niekorzystne, wręcz zgubne dla Augustowa. Obserwując działania gmin ościennych, jak radzą sobie z tym problemem, należy oczywiście zdawać sobie sprawę z różnych uwarunkowań, ale np. Gmina Płaska pozyskała ze środków zewnętrznych, z Unii Europejskiej kwotę 16,7 mln zł, Gmina Nowinka - ok.30 mln zł. To są kwoty ujęte w wydatkach inwestycyjnych tych Gmin.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta zwrócił się z prośbą do Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego, aby czytając budżety Gminy Nowinka, czy Bakałarzewa zwrócił uwagę na program, który dostały Gminy na oczyszczanie, w związku z brakiem wybudowania obwodnicy.

Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, że nie tylko gminy ościenne, ale również inne gminy w Polsce pozyskują środki finansowe z Unii Europejskiej, gmina Augustów tych środków nie pozyskuje i to jest duży problem.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta poprosił Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego, aby przeczytał dokładnie cały budżet miasta, ze szczególnym uwzględnieniem ilości pozyskanych środków, wtedy dyskusja będzie miała sens.

Pan Radny Marcin Kleczkowski odpowiedział, że przygotował się na taką ewentualność i wydrukował z internetu informator Gminy Nowinka, wydawany w ramach projektu „przejrzysta gmina”, który może zaprezentować.

Pan Radny Bogusław Samel powiedział, że były obietnice ustanowienia Augustowa pięknym, turystycznym i uzdrowiskowym miastem, miała być obwodnica. Pomimo wybitnych przedstawicieli miasta, posłów, przewodniczącego rady, nie ma żadnego lobbingu. Gmina Nowinka pozyskała 16 mln zł, a Augustów nic nie ma. Mieszkańcy borykają się z problemem przejeżdżających Tirów i nadal trwają dyskusje na temat budowy obwodnicy. To nie przynosi chwały dla miasta. Białystok w 2011 r. pozyskał o 100 mln zł więcej, tj. 320 mln zł środków unijnych przede wszystkim na rozbudowę dróg. Pan Radny Bogusław Samel powiedział, iż przez cały czas stara się zwracać uwagę na sprawę kultury, na potrzebę rozbudowy Miejskiego Domu Kultury.

Pani Radna Anna Urban nawiązała do swojej poprzedniej wypowiedzi, podkreśliła, iż Regionalna Izba Obrachunkowa po raz pierwszy zwróciła uwagę na niepokojący stan zadłużenia miasta, o czym w następnych latach swojej kadencji musi Pan Burmistrz pamiętać i poczynić działania naprawcze.

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała ww. projekt uchwały pod głosowanie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr VI/36/11 w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Augustowa z tytułu wykonania budżetu za 2010 rok została podjęta 13 głosami za, przy 2 głosach przeciwnych i przy 4 głosach wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu, /zał.nr 14/.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta podziękował za obdarzenie zaufaniem i udzielenie absolutorium, zgłoszone uwagi i wskazówki będą inspirowały do dalszej pracy.

Ad. pkt 6h

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 6h porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zmian budżetu miasta na 2011 r. Udzieliła głosu Panu Radosławowi Czerwińskiemu – Kierownikowi Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego z prośbą o omówienie projektu ww. uchwały.

Pan Radosław Czerwiński – Kierownik Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego omówił projekt ww. uchwały.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?

Pani Bożenna Ziemak – Przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów RM poinformowała, iż Komisja Budżetu i Finansów RM na posiedzeniu w dniu 22 czerwca 2011 r. projekt ww. uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie 5 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie ww. projekt uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr VI/37/11 w sprawie zmian budżetu miasta na 2011 r. została podjęta jednogłośnie 17 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu, /zał. nr 15 /.

Ad. pkt 6i

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 6i porządku obrad tj. do podjęcia uchwały w sprawie przekazania środków finansowych Komendzie Powiatowej Policji w Augustowie /kwota 20 000 zł/. Przypomniała, że na poprzedniej sesji wpłynął wniosek Komendanta Powiatowego Policji w Augustowie o dofinansowanie Komendy z przeznaczeniem na pełnienie dodatkowych służb patrolowych. Pani Przewodnicząca poprosiła Pana Komendanta o zwiększenie ilości patroli pieszych. Udzieliła głosu Panu Kazimierzowi Kożuchowskiemu – Burmistrzowi Miasta z prośbą o omówienie projektu ww. uchwały.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta Augustowa omówił projekt ww. uchwały.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?

Pan Radny Marcin Kleczkowski zgodził się z sugestią Pani Przewodniczącej, że patrole policyjne powinny odbywać się głównie pieszo, w godzinach popołudniowych i wieczornych, bo taka jest potrzeba.

Pan Wiesław Mursztyn – Komendant Powiatowy Policji powiedział, że dodatkowe służby patrolowe pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa, uzależnione są od zaistniałej sytuacji i zagrożenia.

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie ww. projekt uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr VI/38/11 w sprawie przekazania środków finansowych Komendzie Powiatowej Policji w Augustowie została podjęta jednogłośnie 17 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu, /zał. nr 16/.

Ad. pkt 6j

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 6j porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Ślepsk I”. Udzieliła głosu Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM z prośbą o omówienie projektu ww. uchwały.

Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM omówiła projekt ww. uchwały i poprosiła o ewentualne pytania, które można było również kierować do autora planu Pana Krzysztofa Grzebyka.

Pani Mariola Grudzień – właścicielka dwóch działek w dzielnicy „Ślepsk” powiedziała, iż obecnie są drogi do jej działek, ale są to drogi wewnętrzne. Zapytała, jaka jest możliwość, aby te drogi nie były tylko drogami wewnętrznymi?

Pan Krzysztof Grzebyk – autor MPZP „Ślepsk I” odpowiedział, że rzeczywiście drogi do działek w tej części planu są drogami wewnętrznymi, a nie publicznymi i sytuacja wygląda tak, że drogi wewnętrzne urządzają i wykupują grunt osoby prywatne, co nie ma miejsca przy drogach publicznych. W związku z tym, że jest to dojazd do dwóch działek, to zaproponowano tutaj drogę wewnętrzną o szerokości 6 m /nie jest to droga przelotowa/. Działki te przy wydzielaniu powinny mieć dostęp do drogi publicznej, ponieważ nie można wydzielić działki bez dostępu do drogi publicznej. Drogi wewnętrzne, które są wyrysowane były również w ten sam sposób wyrysowane w poprzednio obowiązującym planie miejscowym, a odcinek na południu jest odcinkiem nowym, który miał umożliwić dojazd.

Pani Mariola Grudzień – właścicielka dwóch działek w dzielnicy „Ślepsk” wyjaśniła, że ww. droga wewnętrzna obsługuje więcej niż dwie działki. Właściciele innych działek, którzy być może nie mieszkają w Augustowie, nie interesują się swoimi działkami. W przyszłości może się jednak zdarzyć tak, że przyjadą do Augustowa i nie dojadą do swoich nieruchomości. W tej chwili sytuacja wygląda tak, że mieszkańcy za swoje pieniądze muszą kupić tę drogę.

Pan Krzysztof Grzebyk – autor MPZP „Ślepsk I” zwrócił uwagę, że droga częściowo przebiega przez prywatne działki.

Pani Mariola Grudzień – właścicielka dwóch działek w dzielnicy „Ślepsk” powiedziała, że chce mieć gwarancję, że właściciele odsprzedadzą jej grunt pod drogę, żeby mogła ona w ogóle powstać. W sytuacji, gdy nie uda jej się odkupić gruntu pod drogę, nie będzie miała dojazdu do swoich działek.

Pan Krzysztof Grzebyk – autor MPZP „Ślepsk I”odpowiedział, że niestety nie może zagwarantować, że właściciele odsprzedadzą przedmiotowy grunt. Wyjaśnił, że w sytuacji, gdy właściciele nie sprzedadzą potrzebnego gruntu, dojazd konieczny przez działki, tak jak to wskazano na planie, wytyczy sąd.

Pani Mariola Grudzień – właścicielka dwóch działek w dzielnicy „Ślepsk” zapytała, dlaczego Miasto nie może wydłużyć tej drogi o 6 – 10 metrów, aby wszyscy mieszkańcy ulicy mieli swobodny dojazd do swoich posesji?

Pan Krzysztof Grzebyk – autor MPZP „Ślepsk I” wyjaśnił, że taka możliwość istnieje, ale zależy to od Miasta, które musi zgodzić się na wykupienie gruntów od ich właścicieli, z przeznaczeniem pod drogę.

Pani Krystyna Wasilewska – Kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM odpowiedziała, że na ten cel niestety Miasto nie ma pieniędzy.

Pani Mariola Grudzień – właścicielka dwóch działek w dzielnicy „Ślepsk” wyraziła zdziwienie, że przy tak dużym planie brakuje pieniędzy na 10 metrów drogi, przez co 3 osoby pozostają pozbawione dojazdu do swoich posesji.

Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM poinformowała, iż ww. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego był wykładany do publicznego wglądu dwukrotnie. Na etapie wykładania do publicznego wglądu problemy, które w tej chwili Pani Mariola Grudzień przedstawiła były analizowane. Poinformowała, że przy pierwszym wyłożeniu planu do publicznego wglądu wpłynęło kilkadziesiąt uwag, a przy drugim kilkanaście. Wiele z tych uwag dotyczyło dróg. Pani Mariola Grudzień mogła złożyć swoje uwagi na etapie wyłożenia planu do publicznego wglądu. Na ten fragment drogi żadnych uwag nie zgłoszono. Zgłaszano uwagi odnośnie dróg publicznych, gdzie ustawa o drogach publicznych stanowi, że minimalna szerokość drogi dojazdowej wynosi 10m. Uwagi dotyczyły klasyfikacji tych dróg i ich przekwalifikowanie z dróg publicznych na wewnętrzne, gdzie parametry drogi wewnętrznej są znacznie mniejsze. Droga wewnętrzna może być współwłasnością kilku właścicieli działek dotykających do tych dróg. Przedstawiony Państwu Radnym układ drogowy najpierw został zaprojektowany przez autorów planu, a następnie znacznie zmieniony w związku z uwagami właścicieli działek. Wielu właścicieli działek nie chciało tak szerokich 10 metrowych dróg tylko węższych, które będą drogami wewnętrznymi i będą nadal własnością właścicieli działek do nich przyległych.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał, czy Pani Mariola Grudzień oraz inni właściciele zgłaszali swoje uwagi przy wyłożeniu ww. planu do publicznego wglądu.

Pani Mariola Grudzień – właścicielka dwóch działek w dzielnicy „Ślepsk” stwierdziła, że nie zgłaszano takich uwag, bo uważano, że to będzie ciągłość drogi publicznej i wówczas nie byłoby żadnych problemów z dojazdem. Wyjaśniła, że droga kończy się równo z granicą jej działki. W takiej sytuacji jest zmuszona wykupić grunt, aby móc wjechać samochodem na swoją posesję. Poinformowała, że składała wniosek z prośbą o wytyczenie drogi do jej działek, ale nie sądziła, że to będzie droga wewnętrzna, którą sama będzie musiała wykupić.

Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM powiedziała, że zarówno w pierwszym, jak i w drugim wyłożeniu planu do publicznego wglądu droga, o której mówi właścicielka nieruchomości, nie miała być drogą publiczną. Przy pierwszym wyłożeniu w planie było więcej dróg publicznych, ale ze względu na wnioski właścicieli przekwalifikowano jedną z dróg na wewnętrzną.

Pani Mariola Grudzień – właścicielka dwóch działek w dzielnicy „Ślepsk” stwierdziła, że być może niezbyt dokładnie sprecyzowała swój wniosek, w którym pisała, że prosi o zabezpieczenie dojazdu do jej działek. Zapytała, czy istnieje jakakolwiek możliwość, aby tę drogę Miasto jednak wykupiło, a w przypadku, gdyby nie było to możliwe, zostały podane nazwiska osób od których mogłaby ten grunt wykupić. Zwróciła uwagę na brak możliwości dojazdu do swoich posesji.

Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UMwyjaśniła, że nie ma możliwości dojechania do ww. posesji, ponieważ nie tylko nie ma tam teraz drogi wewnętrznej, ale również publicznej. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego stwarza możliwość powstania tych dróg w przyszłości. Pani Kierownik powiedziała, że jeżeli chodzi o podanie danych osobowych właścicieli działek to niestety jest to niemożliwe, ponieważ pracowników Urzędu Miejskiego obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych, a ponadto ewidencja własności gruntów znajduje się w Starostwie Powiatowym.

Pan Radny Marcin Kleczkowski przedyskutował ww. problem, przy mapie, z właścicielką działki i autorem planu.

Pan Dariusz Górny – Przewodniczący Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM poinformował, iż Komisja ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska i Komunalizacji Mienia RM na posiedzeniu w dniu 8 czerwca 2011 r. projekt ww. uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie 6 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Pan Radny Stanisław Kisiel powiedział, że w tej chwili trwa dyskusja na temat kierunku rozwoju miasta i utrzymania statusu uzdrowiska, dlatego może należałoby wstrzymać się z uchwalaniem ww. planu i powrócić do sprawy za dwa miesiące, aby nie było potrzeby wprowadzania zmian. Zwrócił uwagę, że przy opracowywaniu tego planu była brana pod uwagę uzdrowiskowa strefa ochronna „C”. Procedura opracowywania planu trwała prawie trzy lata, dlatego 2 miesiące nie zrobią tu dużej różnicy, bo być może strefa „C” ma jakiś wpływ na ww. plan.

Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM wyjaśniła, że strefa uzdrowiskowa „C” nie ma żadnego wpływu na przedmiotowy plan. Wyjaśniła, że ten teren zgodnie ze stanem prawnym znajduje się w strefie „C” ochrony uzdrowiskowej i jest to tylko informacja. Sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku planów, których cześć znajduje się w strefie chronionego krajobrazu Natura 2000. Powiedziała, że jest to informacja wynikająca z innych przepisów prawnych, które plan musi uwzględniać. W momencie zmiany tych przepisów automatycznie pewne wytyczne będą obowiązywać lub nie.

Pan Radny Stanisław Kisiel stwierdził, że skoro strefa uzdrowiskowa „C” nie ma żadnego wpływu na ww. plan to w tej sytuacji najbardziej wiążące powinno być stanowisko Komisji Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM.

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie ww. projekt uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr VI/39/11 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Ślepsk I” została podjęta jednogłośnie 18 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 1 głosie wstrzymującym się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu, /zał. nr 17/.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej ogłosiła 15 minutową przerwę w obradach.

Ad. pkt 6k

Wznawiając obrady po przerwie, Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 6k porządku obrad tj. do podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie terminu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej. Udzieliła głosu Pani Krystynie Wasilewskiej – Kierownikowi Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM z prośbą o omówienie projektu ww. uchwały.

Pani Krystyna Wasilewska – Kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM omówiła projekt ww. uchwały.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?

Głosów w dyskusji nie było i Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt ww. uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr VI/40/11 w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie terminu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej została podjęta jednogłośnie 16 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu, /zał. nr 18/.

Ad. pkt 6l

Wznawiając obrady po przerwie, Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 6l porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podlaskiego. Udzieliła głosu Pani Aldonie Samel – Sekretarzowi Miasta z prośbą o omówienie projektu ww. uchwały.

Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta UM omówiła projekt ww. uchwały. Pani Sekretarz poinformowała, iż Wojewoda Podlaski rozstrzygnięciem nadzorczym uchylił w całości uchwałę dotyczącą powołania Rady Działalności Pożytku Publicznego stwierdzając, że ta uchwała stanowi prawo miejscowe. Uchwałę przygotowano jako nie będącą prawem miejscowym, która wchodzi w życie z dniem podjęcia. Pan Wojewoda stoi na stanowisku, że jest to prawo miejscowe i uchwała powinna być opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Ustalenie, co jest, a co nie jest prawem miejscowym jest trudne, ponieważ nikt go nie zdefiniował. Poszczególni wojewodowie bardzo różnie interpretują uchwały. Pani Sekretarz poinformowała, iż zdarzały się przypadki w Polsce, że rady gmin podjęły uchwałę stwierdzając, iż jest prawem miejscowym i kierowały ją do publikacji, natomiast wojewoda uchwałę uchylał stwierdzając, że nie jest prawem miejscowym /chodzi tu o Wojewodę Lubuskiego/. Radca Prawny Urzędu Miejskiego stoi na stanowisku, że warto w tej kwestii spierać się z Panem Wojewodą, aby ostatecznie wyjaśnić, czy ww. uchwała jest prawem miejscowym, czy też nie.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?

Pan Radny Bogusław Samel stwierdził, iż Wojewoda Podlaski nie raz już się pomylił, ponieważ na przykład nie uznał jako prawo miejscowe strefy uzdrowiskowej, czyli statutu. W konsekwencji całą sytuację rozstrzygał sąd, który uznał, że złamano Konstytucję. Stwierdził, że, każdy z urzędników i zespołu radców prawnych wojewody powinien wiedzieć, co jest prawem miejscowym i jakie kwestie reguluje.

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt ww. uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr VI/41/11 w sprawie wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podlaskiego została podjęta jednogłośnie 17 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu, /zał. nr 19/.

Ad. pkt 6ł

Wznawiając obrady po przerwie, Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 6ł porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Związku Komunalnego Biebrza. Udzieliła głosu Panu Kazimierzowi Kożuchowskiemu – Burmistrzowi Miasta z prośbą o omówienie projektu ww. uchwały.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta omówił projekt ww. uchwały.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?

Głosów w dyskusji nie było i Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie ww. projekt uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr VI/42/11 w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Związku Komunalnego Biebrza została podjęta jednogłośnie 17 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu, /zał. nr 20/.

Ad. pkt 6m

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 6m porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie przystąpienia gminy Miasta Augustowa do spółki prawa handlowego pod firmą: BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym. Udzielił głosu Panu Kazimierzowi Kożuchowskiemu – Burmistrzowi Miasta z prośbą o omówienie projektu ww. uchwały.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta omówił projekt ww. uchwały.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał, kiedy przewidziane jest zakończenie budowy stacji przeładunkowej w Augustowie?

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta odpowiedział, że zakończenie budowy stacji przeładunkowej w Augustowie planowane jest na koniec września 2011 r.

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt ww. uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr VI/43/11 w sprawie przystąpienia gminy Miasta Augustowa do spółki prawa handlowego pod firmą: BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym została podjęta jednogłośnie 17 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu, /zał. nr 21/.


Ad. pkt 6n

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 6n porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie powierzenia Spółce pod firmą: BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym zadania własnego gminy Miasta Augustowa w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz wyrażenia zgody na zawarcie przez Miasto umowy wykonawczej niezbędnej dla realizacji projektu pn. „Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap II”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 - 2013. Udzielił głosu Panu Kazimierzowi Kożuchowskiemu – Burmistrzowi Miasta z prośbą o omówienie projektu ww. uchwały.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta omówił projekt ww. uchwały.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?

Pan Radny Bogusław Samel zapytał, czy Spółka BIOM jest jedynym wykonawcą, który może realizować ww. zadanie? Stwierdził, że żyjemy w gospodarce kapitalistycznej i niekorzystnym zjawiskiem jest brak zdrowej konkurencji w szkołach, przedszkolach, samorządzie. Zwrócił uwagę, iż udział finansowy ze strony Miasta w wysokości 500 zł jest niewielki, a Spółka BIOM jest prawdopodobnie monopolistą na rynku. Pan Radny zapytał Pana Burmistrza, jakie osoby zarządzają Spółką, czy ma ona szanse przetrwania na rynku i jakie są jej plany inwestycyjne?

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta odpowiedział, iż rzeczywiście Spółka BIOM jest monopolistą na naszym terenie, ustawa stworzyła tę sytuację, pogrupowała miasta, tworząc okręgi liczące nie mniej niż 150 tys. mieszkańców. Koszarówka w Grajewie jest dla tych gmin, które są zrzeszone w Związku Gmin Komunalnych Biebrza, jest miejscem docelowym do którego będą trafiały śmieci, do Dolistowa będą trafiały odpady segregowane. Pan Burmistrz wyjaśnił, że tylko jedna spółka może być powołana do obsługi tego terenu i w przypadku Augustowa jest nią Spółka BIOM. Poprzez tę Spółkę pozyskiwane są środki finansowe. Obecnie na II etap pozyskano 45 mln zł środków na realizację m.in. wysypiska, stacji przeładunkowej w Augustowie. Istnieją obawy, czy później ceny w takiej Spółce nie będą zbyt wysokie z uwagi na brak konkurencji. Ustawa uniemożliwia wprowadzenie innej firmy i korzystania z jej usług.

Pan Radny Bogusław Samel powiedział, że jeżeli chodzi o odpady, to wiążące dla Augustowa są terminy unijne i z tego trzeba się wywiązać. Należy jednak obserwować jak to wszystko będzie działało.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta zgodził się z wypowiedzią Pana Radnego Bogusława Samla, iż dla wszystkich jest lepiej, gdy jest zdrowa konkurencja, ponieważ umożliwia prowadzenie negocjacji. Obecnie ustawodawca takiej możliwości nie daje, ale nie wiadomo co będzie za kilka lat.

Pan Radny Jerzy Dobrowolski zapytał, czy Państwo Radni mogliby lepiej zapoznać się z firmą BIOM i dowiedzieć się czegoś na jej temat? Jaki jest jej kapitał i jakim majątkiem dysponuje?

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta wyjaśnił, że Spółka BIOM powołana została przez gminy wchodzące w skład Związku Komunalnego „Biebrza”. Gminy wydelegowały swoich przedstawicieli do rady nadzorczej, do zarządu. Firma dysponuje dosyć dużym majątkiem. Obecnie 50 mln zł pozyskiwane jest na Biebrzański System Odpadów Gospodarki System II. Wcześniej z tego systemu zakupiono pojemniki do segregacji odpadów, które również są w Augustowie. Stacja odpadów typu szkło, folia, papier, znajdująca się w Dolistowie jest tak naprawdę własnością gmin. Spółkę BIOM można nazwać córką Związku Komunalnego Biebrza. Pan Burmistrz poinformował, iż członkami Rady Nadzorczej z ramienia Rady Miejskiej w Augustowie jest Burmistrz Miasta Augustowa i Przewodnicząca Rady Miejskiej w Augustowie.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał, kto jest w Zarządzie ww. Spółki?

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta odpowiedział, że Prezesem Zarządu jest Pan Andrzej Lićwinko – były Burmistrz Miasta i Gminy Lipsk, a przedstawicielem Augustowa jest Pan Jerzy Demiańczuk – były Zastępca Burmistrza Miasta Augustowa

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt ww. uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr VI/44/11 w sprawie powierzenia Spółce pod firmą: BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym zadania własnego gminy Miasta Augustowa w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz wyrażenia zgody na zawarcie przez Miasto umowy wykonawczej niezbędnej dla realizacji projektu pn. „Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap II”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 - 2013 została podjęta jednogłośnie 16 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu, /zał. nr 22/.

Ad. pkt 7

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 7 porządku obrad, tj. do zapoznania się ze skargą Pana Andrzeja Dmitruka na działalność Burmistrza Miasta Augustowa. Pani Przewodnicząca poinformowała, że skarga wpłynęła do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. „Skarga dotyczy prośby w załatwieniu poruszonej sprawy w niniejszym piśmie przez Urząd Wojewódzki. Sprawa dotyczy przeniesienia lub zlikwidowania małego parkingu samochodowego wykonanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Augustowie pod samymi oknami i klatką naszego bloku. Lokatorzy naszej klatki to przeważnie sami emeryci. Parking ten bardzo nam utrudnia życie. Z jednej strony bloku trują nas spaliny samochodów z tego parkingu, z drugiej strony spaliny przejeżdżających TIRów w bardzo dużej ilości, gdyż blok nasz stoi obok trasy A8. Zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego zwróciłem się w tej sprawie w imieniu własnym i lokatorów pismem z dnia 28 kwietnia 2010 r. do Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie, lecz bez żadnego skutku. Następnie zwracaliśmy się pismem z dnia 11 maja 2010 r. do Burmistrza Miasta Augustów lecz na to pismo nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Nie mogę pogodzić się z takim sposobem załatwiania spraw przez nasze władze lokalne. Zwracam się o pomoc do Urzędu Wojewódzkiego. Spółdzielnia zamiast zadbać o spółdzielców, aby nam się lepiej i zdrowiej żyło, to nas wyraźnie olewa. Dla Spółdzielni Mieszkaniowej ważniejsze od lokatorów są samochody. Nadmieniam, że obok bloku jest wolne miejsce na przeniesienie tego sześciostanowiskowego parkingu, a 50m dalej od bloku stoi duży wolny parking. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.” Pani Przewodnicząca poprosiła Pana Burmistrza o odpowiedź w tej sprawie.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta potwierdził, że odpowiedź na pismo została udzielona z opóźnieniem. Pracownik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM odpowiedzialny za udzielenie odpowiedzi został upomniany. Odpowiedź na ww. pismo została przesłana do Pana Dmitruka i do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej odczytała pismo Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego następującej treści: „W załączeniu przekazuję według właściwości kserokopię skargi Pana Andrzeja Dmitruka z dnia 26 maja 2011 r. w celu rozpatrzenia i załatwienia w części zawierającej zarzut nieudzielenia przez Burmistrza Miasta Augustów odpowiedzi na pismo z dnia 11 maja 2010 r. O sposobie załatwienia skargi proszę poinformować skarżącego oraz tutejszy wydział nadzoru i kontroli w terminie ustawowym.” Pan Burmistrz w odpowiedzi na to pismo następująco: „W odpowiedzi na pismo w sprawie skargi na Urząd Miejski w Augustowie skierowanej przez Pana Andrzeja Dmitruka uprzejmie informuję, że pismem z dnia 31 maja 2011 r. skierowanym do Pana Andrzeja Dmitruka listem poleconym udzieliłem odpowiedzi na jego pismo z dnia 11 maja 2011 r. jednocześnie przeprosiłem adresata za opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi i w załączeniu przesyłam odpis udzielonej odpowiedzi.” Pani Przewodnicząca RM stwierdziła, iż ww. sprawę musi rozpatrzyć Komisja Rewizyjna UM. W związku z tym, iż nie ma Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej RM, Pani Przewodnicząca RM przekazała dokumenty dotyczące sprawy Pani Krystynie Wilczewskiej – Wiceprzewodniczacej Komisji Rewizyjnej RM. Poprosiła Pana Burmistrza o zapoznanie Państwa Radnych z treścią odpowiedzi, jaka została udzielona Panu Dmitrukowi.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta wyjaśnił, iż udzielił Panu Andrzejowi Dmitrukowi odpowiedzi, że teren Spółdzielni Mieszkaniowej nie jest terenem, na którym może interweniować burmistrz. Spółdzielnia Mieszkaniowa jest jednostką samodzielną i tylko jej organy zarządzające mogą decydować w ww. sprawie. Pan Burmistrz powiedział, że przeprosił Pana Andrzeja Dmitruka za opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi.

Ad. pkt 8

Odpowiedzi na interpelacje.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta poinformował, iż udzielono odpowiedzi na piśmie na interpelacje Pana Radnego Bogusława Samla i Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego, które zgłoszono na poprzedniej sesji.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy Państwo Radni mogą zostać zapoznani z odpowiedzią na interpelacje Panów Radnych?

Pan Radny Bogusław Samel odczytał treść odpowiedzi na interpelację, którą otrzymał i która została datowana na 16 maja 2011 r.: „Odpowiadając na Pańskie zapytanie dotyczące budynku przy ul. Wojska Polskiego 1 informuję, że poleciłem administratorowi, którym jest TBS „Kodrem” uporządkowanie spraw dotyczących reklam umieszczonych na budynku. Umowy z reklamodawcami nie będą odnawiane i sukcesywnie będą zdejmowane z budynku. W perspektywie trzech, czterech najbliższych lat moim zamierzeniem jest rozbudowa siedziby Urzędu Miejskiego przy ul. 3 Maja i skoncentrowanie wszystkich Wydziałów Urzędu w jednym budynku. Po realizacji powyższego budynek przy ul. Wojska Polskiego zostanie przeznaczony do sprzedaży. Mam nadzieję, że przy wsparciu Rady Miejskiej moje zamierzenia zostaną zrealizowane z korzyścią dla wizerunku samorządu. Za nieporozumienie związane z udzieleniem niniejszej odpowiedzi przepraszam.” Pan Radny zapytał ile pieniędzy zarabia Miasto za wydzierżawienie ścian ww. budynku pod reklamy? Wyraził zdziwienie, że umowy na tego rodzaju reklamy, są aż tak obwarowane, że nie można ich usunąć. Może ktoś zapomniał, że te reklamy w ogóle powiesił, be niektórych firm już nie ma. Reklamy te bardzo szpecą i powinno się je usunąć, a elewację budynku, chociaż trochę poprawić, szczególnie w miejscach, gdzie te reklamy wisiały. Pan Radny wspomniał, że Pan Zastępca Burmistrza obiecał, na posiedzeniu Komisji w dniu 6 czerwca 2011 r., iż udzieli odpowiedzi na piśmie na zgłoszony przez niego wniosek. Pan radny stwierdził, że do dzisiaj odpowiedzi nie uzyskał. Pan Radny wyjaśnił, że we wniosku zwracał się z zapytaniem ile aplikacji o środki finansowe zewnętrzne zostało złożonych przez Urząd Miejski? Czego te wnioski dotyczyły i na jaką były kwotę? Pan Radny był zdziwiony, że do tej pory nie uzyskał odpowiedzi i na czym polega problem? Mieszkańcy Augustowa jak i pracownicy ASS „Społem” ciągle pytają go, co jest robi, aby poprawić sytuację w mieście? Pan Radny odpowiada na takie pytania, że stara się coś robić, ale są osoby, które mu w tym przeszkadzają. Pan Radny powiedział, że skoro otrzymał odpowiedź na piśmie to będzie mógł również odczytać ją swoim pracownikom. Zauważył, że dziennikarze również powinni pisać o tym, co mieszkańców naprawdę interesuje, a nie ile, kto ma kredytów i ile zarabia.

Pan Tomasz Śpiczko – Zastępca Burmistrza Miasta stwierdził, że wynikło nieporozumienie, ponieważ na pytanie zadane Panu Radnemu, czy odpowiedź ma być udzielona na piśmie, czy na kolejnym posiedzeniu Komisji, Pan Radny zgodził się, że odpowiedź może zostać udzielona na następnym posiedzeniu Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska i Komunalizacji Mienia RM.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta oświadczył, że odpowiedzi na zapytania Pana Radnego udzieli na piśmie.

Na interpelację Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego odpowiedzi udzielił Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta.

Burmistrz Miasta powiedział, że Pan Radny Marcin Kleczkowski został poinformowany o tym, iż z kasy miejskiej nie są przeznaczane środki finansowe na utrzymanie Gimnazjum Nr 4. Subwencja z Ministerstwa Finansów trafia do Starostwa Powiatowego. Miasto Augustów nie otrzymuje pieniędzy na utrzymanie Gimnazjum Nr 4.

Pan Radny Marcin Kleczkowski wyjaśnił, iż chodzi o interpelację z poprzedniej sesji RM, na która otrzymał odpowiedź na piśmie.

Na interpelację Pana Radnego Stanisława Kisiela odpowiedzi udzielił Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta.

Burmistrz Miasta powiedział, że nowa ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych oraz niektórych innych ustaw wchodzi w życie 7 lipca 2011 r. Są 2 lata na zmianę zapisów dotyczących dostosowania gmin i przepisów do ww. ustawy. Burmistrz Miasta poinformował, iż umówił się spotkanie z Panem Naczelnikiem do spraw Uzdrowisk celem omówienia przebiegu stref ochronnych, przedstawienia koncepcji, propozycji Pana Bogusława F. w sprawie objęcia strefą ochronną „A” działki przy ul. Zarzecze. W spotkaniu postara się wziąć udział Pan Poseł RP Leszek Cieślik, który umówi na to spotkanie Pana Wiceministra Marka Chebera, odpowiadającego za uzdrowiska z ramienia Ministerstwa Zdrowia. W tej chwili Towarzystwo Miłośników Ziemi Augustowskiej nie powinno straszyć, że Augustów straci status uzdrowiska, ponieważ sprawa wymaga cierpliwości, potrzebne będą dodatkowe pieniądze na wykonanie raportu, na poprowadzenie nowych stref. Wcześniej temat zostanie przeanalizowany w Ministerstwie Zdrowia. Tak naprawdę wszystkim chodzi o objęcie strefą „A” działki przy ul. Zarzecze i ograniczenie tak strefy „C”, aby nie zabraniała funkcjonowania jakichkolwiek zakładów usługowych.

Na interpelację Pani Radnej Ewy Perkowskiej odpowiedzi udzielił Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta.

Burmistrz Miasta powiedział, że polecił udrożnienie kanalizacji deszczowej nie tylko w ulicy Kilińskiego, ale również w innych ulicach w mieście, ponieważ po silnych opadach deszczu powstały w kilku miejscach zatory wodne. Jeżeli nie będzie większych problemów, to w ciągu najbliższych dni kanalizacja zostanie oczyszczona i będzie drożna.

Na interpelację Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego odpowiedzi udzielił Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta.

Burmistrz Miasta zaproponował zapoznanie się z dokumentacją dotyczącą budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 4. W hali sportowej nie będą mogły rozgrywać się tylko międzynarodowe zawody. Gimnazjum Nr 4 nie ma określonego obwodu i zgodnie z prawem może tak działać.

Na interpelacje Pana Radnego Zygmunta Zawadzkiego odpowiedzi udzielił Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta.

Burmistrz Miasta powiedział, że w przeszłości prace dotyczące budowy ronda ulic: Brzostowskiego i Obr.Westerplatte były mocno zaawansowane. Obecnie Pan Dyrektor Generalny Dróg i Autostrad Oddziału w Białymstoku udzielił odpowiedzi, że ze względu na brak środków finansowych w najbliższych dwóch latach to rondo nie będzie budowane.

Pan Radny Zygmunt Zawadzki poprosił o dołożenie wszelkich starań, aby rondo zostało wybudowane.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta powiedział, że decyzja w sprawie budowy ronda należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, natomiast Urząd Miejski może tylko składać wnioski w tej sprawie. Pierwszym miejscem na lokalizację nowego cmentarza był teren przy ul. Rajgrodzkiej, ale po wykonaniu badań gruntowych okazało się, że teren nie nadaje się na cmentarz. Drugim miejscem są tereny w kierunku na Ełk, właściciele działek wyrazili zgodę na przeprowadzenia badań gruntowych i jeżeli okaże się, że lokalizacja nowego miejsca pochówku jest możliwa, to prace będą kontynuowane. Udzielenie przez Urząd Miejski pomocy w ułożeniu chodników wokół kościoła p.w. Świętej Rodziny nie jest możliwe, ponieważ Miasto nie może skierować żadnych środków finansowych na drogi wokół kościoła, byłoby to niezgodne z prawem. Rozważana jest możliwość udzielenia parafii pomocy w innej formie.

Na interpelację Pani Radnej Bożenny Ziemak odpowiedzi udzielił Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta.

Firma sprzątająca jest bardzo często wzywana do sprzątania bulwarów, które są zaśmiecane i niszczone, szczególnie w soboty i niedziele. Bulwary w niedzielę nie są sprzątane. Burmistrz Miasta powiedział, iż przeprowadzi rozmowę z firmą, aby bulwary były częściej sprzątane.

Pani Radna Bożenna Ziemak zaproponowała rozważenie możliwości poszukania innej firmy, jeżeli obecna firma nie jest w stanie należycie wykonywać swoich obowiązków. Augustów przez cały czas powinien być czystym miastem. Mieszkańcy i turyści mówią, że jest brudno, nie tylko na bulwarach.

Na interpelacje Pani Radnego Bogusława Samela odpowiedzi udzielił Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta.

Odpowiedź na interpelację będzie mogła być udzielona na następnej sesji RM, po przedstawieniu kosztów przez zarządcę nieruchomości.

Na interpelacje Pana Radnego Jarosława Radzio odpowiedzi udzielił Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta.

„Biały domek” nad jeziorem Białym jest własnością Starostwa Powiatowego, przez pewien czas był wynajmowany przez Stocznię Jachtową J.W. „Ślepsk”.

Pan Roman Krzyżopolski - Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że umowa na dzierżawę skończyła się w styczniu, został ogłoszony przetarg na dziesięcioletni okres dzierżawy. Do pierwszego przetargu nikt nie przystąpił, w tej chwili został ogłoszony drugi przetarg z ceną wywoławczą 4.000 zł plus VAT za rok dzierżawy.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta udzielił odpowiedzi na interpelację dotyczącą studzienek w ulicach: 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, Tytoniowej i Komunalnej. Wyjaśnił, że ulice zostały zrealizowane w 2010 roku, objęte są gwarancją i po przeglądzie gwarancyjnym wykonawca będzie usuwał zgłoszone usterki.

Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, że często jeździ ww. ulicami i zwrócił uwagę, iż wykonawca poczynił pewne starania naprawienia studzienek, dokonał lekkiego fazowania krawędzi, ale nie zmieniło to faktu, że są zagłębione, źle osadzone.

Na interpelację Pana Radnego Adama Wysockiego odpowiedzi udzielił Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta.

Burmistrz Miasta omówił ofertę Fundacji X muzy. Poinformował, iż do Urzędu Miejskiego przyszły Panie, które już drugi raz przedstawiły ofertę organizacji w Augustowie Festiwalu Filmów Kameralnych. Pierwsza propozycja dotyczyła kwoty 1,5 mln zł, druga - 900 tys.zł. Panie zostały poinformowane o możliwościach finansowych miasta, ile pieniędzy można będzie przeznaczyć na organizację festiwalu. Kolejne spotkanie ma odbyć się pod koniec wakacji.

Pan Radny Adam Wysocki zapytał, ile pieniędzy może przyznać miasto na organizację festiwalu?

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta odpowiedział, że maksymalnie ok. 200 tys.zł.

Pan Radny Adam Wysocki powiedział, że organizatorzy oczekują większościowego udziału.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta wyjaśnił, że dofinansowanie festiwalu kwotą 1,5 mln zł z budżetu miasta nie jest możliwe.

Pan Radny Adam Wysocki zapytał, czy sprawa może być szczegółowo omówiona na posiedzeniu Komisji ds. Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki, ponieważ projekt stanowi dużą szansę dla Augustowa?

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Przewodniczący Komisji zawsze może zorganizować posiedzenie.

Pan Radny Adam Wysocki powiedział, że we wstępnej umowie Panie Fundacji Xmuzy wyznaczyły termin na oczekiwanie odpowiedzi do końca czerwca 2011 r.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta wyjaśnił, że organizacja festiwalu w Augustowie nie dotyczy 2011 r. Panie mają udzielić odpowiedzi do końca wakacji br. czy pozyskają odpowiednią ilość środków finansowych.

Pan Radny Adam Wysocki stwierdził, że na ten cel nie muszą być przeznaczane wyłącznie środki finansowe z budżetu miasta, można rozpocząć starania pozyskiwania pieniędzy z innych źródeł.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta odpowiedział, że o to właśnie chodzi, kto przystąpi do ww. projektu. Poza tym organizację drugiego festiwalu w Augustowie zaproponowała inna firma za pieniądze, które jest w stanie pozyskać, jest większe zaangażowanie środków zewnętrznych.

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że na posiedzeniu Komisji powinny być przeanalizowane obie propozycje, przy udziale Pana Burmistrza, Pani Dyrektor Augustowskich Placówek Kultury oraz zainteresowanych osób.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta powiedział, że oferta Fundacji Xmuzy nie jest jedyną ofertą. Do Urzędu Miejskiego wpływa bardzo dużo ofert i każdy wnioskodawca zgłasza pomoc w organizacji imprezy, ale Miasto musi wyłożyć na ten cel kwotę np. pół miliona złotych. Fundacja Xmuza odwiedziła też inne miejsca, była również w Suwałkach, ale jej projekt kosztuje 1,5 mln zł, który zmniejszył się do kwoty 900 tys.zł.

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że organizacja festiwalu niewątpliwie uatrakcyjniłaby ofertę Augustowa.

Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, że chciałby odnieść się do odpowiedzi na interpelację dotyczącą Gimnazjum Nr 4. Chodzi o obwód i czy gimnazjum znajduje się w sieci szkół publicznych. Zgodnie z art.17, pkt 4 ustawy o systemie oświaty rada gminy ustala plan sieci publicznych szkół, szkół podstawowych i gimnazjum prowadzonych przez gminę, a także określa granice obwodów publicznych szkół podstawowych i gimnazjum, z wyjątkiem specjalnych mających siedzibę na obszarze gminy. W przypadku publicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez inne organy określenie granic ich obwodów następuje w uzgodnieniu z tymi organami. Uchwała rady gminy podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Pan Roman Krzyżopolski - Kierownik Wydziału Edukacji UM wyjaśnił, że art. 17, pkt 4 ustawy o systemie oświaty obowiązuje po czasie, w którym Gimnazjum Nr 4 zostało założone, wyrok Sądu Administracyjnego w Białymstoku wskazuje uchybienia w złożonej skardze. Gimnazjum Nr 4 zostało powołane między kwietniem, a wrześniem, gdzie w ustawie nie było ww. zapisów, nie było obowiązku określenia granicy obwodu szkolnego Gimnazjum Nr 4 ani obowiązku podpisywania porozumień między gminą Miastem Augustów a Powiatem Augustowskim. Pan Roman Krzyżopolski - Kierownik Wydziału Edukacji UM zwrócił się z prośbą o zamknięcie tematu dotyczącego Gimnazjum Nr 4. Zaproponował zapoznanie się z ustawą o systemie oświaty z roku, w którym Gimnazjum Nr 4 było zakładane.

Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, iż z relacji prasowych wynika, że Sąd Administracyjny i skarżący nie mieli interesu prawnego, Sąd nie rozstrzygał spraw przedstawionych przez Pana Kierownika Wydziały Edukacji UM.

Pan Roman Krzyżopolski - Kierownik Wydziału Edukacji UM wyjaśnił, że Pan Radny Marcin Kleczkowski otrzymał na piśmie odpowiedź, iż organem prowadzącym Gimnazjum Nr 4 jest Powiat Augustowski, w Wydziale Edukacji UM można uzyskać wszelkie informacje, które dotyczą założenia i prowadzenia gimnazjum.

Pan Radny Marcin Kleczkowski wyjaśnił, że w swoim wystąpieniu odniósł się do przepisów ustawy o systemie oświaty. Czy zapis ustawy, który przytoczył, nie odnosi się do stanu obowiązującego?

Pan Roman Krzyżopolski - Kierownik Wydziału Edukacji UM wyjaśnił, że zapis odnosi się do istniejących przepisów oświatowych, w czasie zakładania Gimnazjum Nr 4 pomiędzy kwietniem, a wrześniem w ustawie o systemie oświaty ww. przepisów nie było. Wyrok Sądu Administracyjnego znajduje się w Starostwie Powiatowym.

Pani Janna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, aby wszelkie pytania związane z Gimnazjum Nr 4 Pan Radny Marcin Kleczkowski kierował do Starostwa Powiatowego, które jest organem prowadzącym tego gimnazjum, można tam uzyskać wszelkie niezbędne, potrzebne informacje.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zwrócił uwagę, że Gimnazjum Nr 4 jest szkołą, która funkcjonuje dzisiaj, nie pyta o gimnazjum, które funkcjonowało 10 lat temu.

Pani Janna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej zapewniła, że Gimnazjum Nr 4 zostało założone zgodnie z prawem.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał, czy dzisiaj Gimnazjum Nr 4 funkcjonuje zgodnie z prawem?

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej podkreśliła, że wszelkie niezbędne informacje Pan Radny Marcin Kleczkowski może uzyskać w Starostwie Powiatowym.

Ad.pkt 9

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 9 porządku obrad, tj. do przyjęcia protokołu z obrad V sesji Rady Miejskiej z 28 kwietnia 2011 r. Zapytała, czy są uwagi do protokołu?

Uwag nie zgłoszono i Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie protokół z obrad V sesji Rady Miejskiej, który w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania został przyjęty jednogłośnie 15 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Ad.pkt 10

Zapytania i wolne wnioski

Pan Radny Bogusław Samel powiedział, że w protokole z sesji RM jest zapis dot. posiedzenia Komisji ds. Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki RM, iż „sprawą priorytetową jest opracowanie koncepcji rozbudowy Miejskiego Domu Kultury, jak również poszukiwanie środków zewnętrznych na jego realizację. Chodzi o teren między ul. Kościelną a Rynkiem Zygmunta Augusta. Komisja uważa, że tam należy skupić wszelkie działania, aby powstał Miejski Dom Kultury, w którym miałyby swoją siedzibę grupy związane z MDK, galeria, czy sala teatralna”. Pan Radny Bogusław Samel powiedział, że przez 58 lat nic się nie zmieniło, Miejski Dom Kultury jest przedsionkiem. To jest żenujące, że inne gminy pozyskały środki finansowe na budowę domów kultury, które są ważną dziedziną życia, ważniejszą niż oferta za milion złotych proponowana przez Fundację X muzy. Koncepcja rozbudowy MDK miedzy ul. Kościelną a Rynkiem Zygmunta Augusta jest słuszna ze względu na dobre położenie, obecność parkingów, warto jest, np. kosztem jednej ulicy, wygospodarować w budżecie miasta pieniądze na jego rozbudowę. Ponadto w bardzo złym stanie technicznym jest budynek, w którym znajdują się organizacje kombatanckie i nie wiadomo, czy konserwator zabytków pozwoli go rozebrać. W Suwałkach Urząd Miejski, będący przecież pewną wizytówką miasta, został odnowiony. Natomiast w czasie wakacji pracownicy Urzędu Miejskiego w Augustowie powinni przyjrzeć się możliwościom pozyskania środków finansowych z innych źródeł. Pan Radny Bogusław Samel wyraził nadzieję, iż po wakacjach Pan Burmistrz przedstawi koncepcję rozbudowy Miejskiego Domu Kultury.

Pan Radny Zygmunt Zawadzki zwrócił uwagę na leśną drogę między ul. Uzdrowiskową i ul. Szpitalną, którą mogłyby jeździć samochody. Chodzi o umożliwienie odciążenia Alei Kardynała Wyszyńskiego w godzinach szczytu, szczególnie między godziną 15.00 a 17.00.

Pani Radna Anna Dźwilewska powiedziała, że na ul. Wspólnej zostały wykonane prace polegające na wycięciu chaszczy, częściowo podcięto drzewa oraz wysypano żółty piasek. Czy w związku z tym kolejnym etapem będzie ułożenie płytek chodnikowych, jakie są dalsze plany dotyczące odcinka tej drogi - dojścia do Kanału Augustowskiego?

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta odpowiedział, że w 2011r. chodnik nie będzie układany.

Pani Radna Anna Dźwilewska powiedziała, że w ubiegłym roku sygnalizowała problem na skrzyżowanie ul. Polnej z ul. Zygmuntowską, ponieważ stwarza niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Oprócz płotu zarośniętego dzikim winem obecnie nad jezdnią pochyla się drzewo. W piśmie, które otrzymała ze Starostwa Powiatowego jest napisane, że skrzyżowanie jest bezpieczne, ale teraz zarosło jeszcze bardziej i naprawdę jest niebezpiecznie. Następnie Pani Radna Anna Dźwilewska zwróciła uwagę, że podczas silnych opadów deszczu część ulicy Kasztanowej została zalana i od strony cmentarza na tym odcinku wydziela się bardzo brzydki zapach. Po raz drugi tak się stało, może coś jest tam zalane. Z budową kolektora na tym odcinku od strony cmentarza były kiedyś problemy, ponieważ okazało się, że występuje kurzawka. Wymagało to wykopywania bardzo głębokich dołów, nawet do 5 metrów. Pani Radna Anna Dźwilewska zapytała, gdzie mogłaby otrzymać wykaz organizacji pozarządowych, które otrzymały w 2011 r. dofinansowanie do wypoczynku letniego.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta odpowiedział, że wykaz organizacji pozarządowych znajduje się w Wydziale Edukacji UM.

Pan Radny Dariusz Górny - Przewodniczący Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM powiedział, że 8 czerwca 2011 r. odbyło się posiedzenie Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM. W punkcie „sprawy różne” poruszonych było wiele wątków, w tym m.in. dwa, które wydały się Komisji bardzo istotne, a mianowicie: zwrócono uwagę na zniszczone pomosty przy ZMS nad jeziorem Necko w dzielnicy Borki. Komisja stoi na stanowisku, aby Pan Burmistrz zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o ustalenie właściciela pomostów i wszczęcie z urzędu postępowania uporządkowującego ten obiekt. Kolejnym punktem było stanowisko Komisji, iż należy zwrócić uwagę na dokument związany z rozwojem miasta - Strategię Rozwoju Miasta Augustowa. Zdaniem Komisji jest potrzeba uszczegółowienia, uaktualnienia Strategii we wszystkich dziedzinach życia, dzięki temu Augustów będzie lepiej rozwijał się. Komisja wypracowała takie stanowisko, aby Rada Miejska podjęła uchwałę intencyjną w sprawie uaktualnienia Strategii Rozwoju Miasta Augustowa.

Pan Radny Marcin Kleczkowski dodał, że Komisja poświęciła dużo czasu rozmowie na temat weryfikacji Strategii Rozwoju Miasta Augustowa do 2013 r. Jeżeli z jakiś względów nie byłoby to możliwe, to warto byłoby chociażby uaktualnić jej fragment dotyczący np. budowy ulic, warto byłoby ustalić kryteria przy wyborze ulic do realizacji. Komisja była zgodna, że taki plan powinien być opracowany.

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej poprosiła o zgłoszenie przez Komisję formalnego wniosku w sprawie podjęcia uchwały intencyjnej przez Radę Miejską.

Pan Dariusz Górny - Przewodniczący Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM powiedział, że wniosek formalny Komisji dotyczy podjęcia przez Radę Miejską na jednej z sesji uchwały intencyjnej w sprawie uaktualnienia Strategii Rozwoju Miasta Augustowa. Czas nie jest tu najważniejszy, ponieważ chodzi o jak najlepsze rozpatrzenie tego tematu, jednak im wcześniej, tym lepiej.

Pan Radny Bogusław Samel powiedział, że na posiedzeniu Komisji okazało się, że poruszone tematy są bardzo istotne. Chodzi o to, że otoczenie zmieniło się i wiele spraw, które były ważne 3 lata temu dzisiaj są mniej ważne. Obecnie zapadają ostateczne decyzje w sprawie obwodnicy Augustowa, omawiana jest sprawa uzdrowiska Augustów, trzeba podjąć decyzję dotyczącą rozwoju kultury, sportu, spraw bezpieczeństwa. Inaczej było 3 lata, kiedy zupełnie inaczej miało wyglądać centrum rekreacyjno-sportowe nad jeziorem Necko, z planowanymi basenami. Pan Radny Bogusław Samel przypomniał, że jako jedyny radny był przeciwny pełnowymiarowemu basenowi, ponieważ jego usytuowanie nad jeziorem nie miałoby sensu. Następnym tematem jest zajęcie stanowiska w sprawie targowiska miejskiego, czy powinno być przeniesione do dzielnicy Wypusty, czy pozostać w istniejącym miejscu, bo ludzie chcą tam robić zakupy? Należy podjąć decyzję odnośnie Miejskiego Domu Kultury, zweryfikować sprawę dróg. Na posiedzeniu Komisji było też takie stwierdzenie, iż uaktualnieniem Strategii zajmie się na roboczo Komisja ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa RM, która przeanalizuje dane przedstawione przez pracowników Urzędu Miejskiego. Natomiast wszystkie decyzje oznaczają prowadzenie starań zmierzających do pozyskiwania środków unijnych.

Pan Radny Jerzy Dobrowolski powiedział, iż chciałby poruszyć dwa istotne tematy, a mianowicie: sprawę ogrodzenia cmentarza i bałaganu komunikacyjnego wewnątrz i na zewnątrz cmentarza, być może potrzebna jest jakaś interwencja. Druga sprawa dotyczy budynku przy ul. Wojska Polskiego 1. Łącznie z wizją przeniesienia Miejskiego Domu Kultury można byłoby w budynku wygospodarować pomieszczenie na muzeum, gdyż prawdopodobnie pod ulicą Wojska Polskiego znajdują się lochy jeszcze z carskich czasów.

Pani Radna Anna Dźwilewska poruszyła sprawę zniszczonego cmentarza żydowskiego, zapytała, czy zarządzający cmentarzem udzielili odpowiedzi, ponieważ nic tam się nie zmieniło. W internecie na każdej ze stron żydowskich widnieje zdjęcie zniszczonego cmentarza.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta powiedział, że Urząd Miejski nie jest w stanie zajmować się wszystkimi sprawami w mieście, m.in. cmentarzem parafialnym i żydowskim, każdy z nich ma swoich właścicieli. Gmina Żydowska na propozycję Miasta odpowiedziała, że nie odstąpi i zabierze całą działkę między cmentarzem i drogą wjazdową, natomiast pozytywnie rozpatrzyła sprawę cmentarza żydowskiego przy ul. Waryńskiego.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał, czy w związku z tym, że cmentarz parafialny pełni funkcję cmentarza komunalnego, to jego utrzymanie, oczywiście w rozsądnym stopniu, nie powinno być troską Miasta? Rozpadające się ogrodzenie, wiązane jest drutami, źle świadczy o mieście Augustów.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta zwrócił uwagę, że ww. cmentarz nie jest cmentarzem komunalnym, a gdyby tak było, to Miasto ogłosiłoby przetarg na administratora cmentarza. Przedstawiona ww. propozycja wygląda tak, jakby burmistrz miał kupić radnemu samochód i płacić za paliwo.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zwrócił uwagę, iż zawierane są różnego rodzaju porozumienia między samorządami, na pewno istnieją również porozumienia zawierane z parafiami dla wypełniania pewnych zadań. Przedstawiony przez Pana Burmistrza przykład samochodu nie jest trafiony, odrzuca go.

Pan Radny Zygmunt Zawadzki powiedział, że przyczyną braku postępu prac przy budowie ogrodzenia cmentarza jest choroba Księdza Prałata Jana Wróblewskiego. Nowe ogrodzenie miało być budowane od strony ulicy Zarzecze.

Pan Roman Krzyżopolski - Kierownik Wydziału Edukacji UM poinformował, że ogrodzenie będzie murowane z cegły, ze słupkami, zostanie też odrestaurowana brama.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta wyjaśnił, że przyczyną opóźnienia prac przy realizacji ogrodzenia cmentarza były decyzje konserwatora zabytków, który na nic nie pozwalał.

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, iż z przedstawionych wypowiedzi wynika, że ogrodzenie będzie budowane. Obecnie Ksiądz Prałat jest chory, ale przerwane prace może realizować jego zastępca.

Pan Radny Zygmunt Zawadzki zapytał, czy istnieje szansa, aby leśną drogą między ul. Uzdrowiskową i ul. Szpitalną mogły jeździć samochody?

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że ww. droga jest przejezdna i kierowcy mogą z niej korzystać.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta stwierdził, że wnioski Państwa Radnych wskazują, że prawdopodobnie dwa budżety miasta nie wystarczyłyby na realizację dzisiejszych życzeń. W związku z zaistniałą sytuacją nie wie, czy mają być budowane drogi, domy kultury i muzea. Jeżeli chodzi o drogę leśną, to cały czas jest utrzymana przez Miasto w dobrym stanie i jest przejezdna. Na odcinek drogi, który jest własnością Lasów Państwowych, została dowieziona podsypka i droga jest wyrównana.

Pan Radny Marcin Kleczkowski stwierdził, iż będzie tak, że Ksiądz Prałat sumptem parafii wykona część ogrodzenia i później budowa zostanie przerwana z powodu braku pieniędzy. Czy nie należałoby rozważyć możliwości wsparcia przez Miasto tak ważnej sprawy?

Więcej głosów w dyskusji nie było.

Ad.pkt 11

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiejpo wyczerpaniu porządku obrad zamknęła VI sesję Rady Miejskiej w Augustowie. Życzyła wszystkim sympatycznych wakacji.

Protokołowała: Przewodniczyła:

/Beata Filipow/ Przewodnicząca

Rady Miejskiej w Augustowie

Joanna Lisek

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Rada Miasta Augustów

Wprowadzający: Rada Miasta Augustów

Data modyfikacji: 2011-09-05

Opublikował: Beata Filipow

Data publikacji: 2011-09-05