Protokół Nr XVIII/12 z obrad XVIII sesji Rady Miejskiej z 30 i 31.10.2012 r.

P R O T O K Ó Ł NrXVIII/12

z obrad XVIII sesji Rady Miejskiej w Augustowie,

które odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Augustowie, ul. 3 Maja 60 w dniu 30 i 31 października 2012 r.

W obradach sesji wzięło udział 21 radnych - lista obecności w załączeniu. /zał.nr 1/

Ponadto w obradach udział wzięli:

- pracownicy Urzędu Miejskiego,

- goście,

- mieszkańcy miasta,

- przedstawiciele mediów.

Obrady rozpoczęto 30.10.2012 r. o godzinie 9.02

i po wznowieniu obrad przerwanej sesji

zakończono 31.10.2012. o godzinie 9.15

Porządek obrad :

1. Otwarcie obrad.

2. Przyjęcie porządku obrad.

3. Złożenie sprawozdania przez Burmistrza Miasta.

4. Interpelacje radnych.

5. Podjęcie uchwał w sprawach:

a) podziału Gminy Miasta Augustów na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym,

b) zmiany w Statucie Miasta Augustowa,

c) zmian budżetu miasta na 2012 r.,

d) zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Augustowa na lata 2012-2023,

e) sporządzania i realizacji budżetu w układzie zadaniowym,

f) bonifikaty od ceny sprzedawanej nieruchomości,

g) bonifikaty od ceny sprzedawanej nieruchomości,

h) bonifikaty od ceny sprzedawanej nieruchomości,

i) uznania za pomnik przyrody,

j) zniesienia pomnika przyrody,

k) uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Augustowa,

l) uchwalenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa zwanego „Mazurska – rozdzielnia prądu”,

m) określenia przystanków komunikacyjnych stanowiących własność Gminy Miasta Augustowa, warunków i zasad korzystania z nich oraz ustalenia stawki opłaty za korzystanie z tych przystanków.

6. Przyjęcie informacji o przebiegu wykonania planu finansowego samorządowych instytucji kultury, informacji o przebiegu wykonania budżetu miasta za I półrocze 2012 r. oraz informacji o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej, w tym o przebiegu realizacji przedsięwzięć.

7. Informacja Burmistrza Miasta o działalności spółek miejskich za 2011 rok.

8. Stanowisko Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska i Komunalizacji Mienia RM w sprawie pomnika Fundacji „Pamiętamy” upamiętniającego żołnierzy Polski Podziemnej poległych na Kresach II Rzeczypospolitej w walce z sowieckim zniewoleniem w latach 1944-1954.

9. Informacja na temat PrESS ToUR w Augustowie.

10.Odpowiedzi na interpelacje.

11.Zapytania i wolne wnioski.

12.Zamknięcie obrad.

Ad.pkt 1

Obrady XVIII sesji Rady Miejskiej w Augustowie otworzyła Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej. Stwierdziła, że zgodnie z listą obecności na sali znajduje się 21 radnych, co stanowi o prawomocności obrad. Powitała Państwa Radnych, zaproszonych gości, Panią Izabelę Piasecką – Zastępcę Burmistrza Miasta, pracowników Urzędu Miejskiego, przedstawicieli mediów.

Ad.pkt 2

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zgłosić uwagi bądź propozycje do przedłożonego porządku obrad sesji?

Pan Radny Tomasz Dobkowski zgłosił wniosek o rozszerzenie porządku obrad o punkt dotyczący powołania Komisji Statutowej RM. Przypomniał, że na poprzedniej sesji Rady Miejskiej był zgłoszony wniosek dotyczący ograniczenia diet radnych z uwagi na pokrycie kosztów niedoboru związanego z włączeniem oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych.

Pan Radny Bogusław Samel powiedział, że dzisiaj sesja Rady Miejskiej będzie zajmowała się bardzo ważnym tematem, którym jest podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa, natomiast posiedzenie Komisji w powyższej sprawie zostało zorganizowane na dzień przed sesją. Zwrócił się z wnioskiem, aby Komisja Statutowa RM zobligowała przewodniczących poszczególnych Komisji Rady do zwoływania posiedzeń Komisji co najmniej na kilka dni przed sesją. Komisja Statutowa powinna wziąć tę kwestie pod uwagę i określić termin doręczenia materiałów radnym, aby posiedzenia Komisji Rady nie odbywały dzień przed sesją Rady Miejskiej.

Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta zgłosiła wniosek o wprowadzenie do porządku obrad punktu 5n dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie podjęcia współpracy z Gminą Supraśl.

Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, że jest przeciwny propozycji Pana Radnego Tomasza Dobkowskiego. Jeśli chodzi o zmianę wysokości diet, to chciałby przypomnieć, że na ten temat odbyła się długa dyskusja i dzisiaj ta uwaga jest już po czasie. Konsekwencją diet nie jest brak światła w mieście.

Pani Izabela Piasecka – Zastępca Burmistrza Miasta zgłosiła wniosek o zmianę w porządku obrad polegającą na przesunięciu punktu 5c dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie zmian budżetu miasta na 2012 r. oraz punkt 5d w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Augustowa na lata 2012-2023. Jest to związane z tym, że dzisiaj Burmistrz Miasta i Skarbnik Miasta podpisują w Banku Ochrony Środowiska w Białymstoku umowę na zaciągnięcie kredytu długoterminowego na kwotę 8.340.000 zł. W związku z powyższym może okazać się, że podjęcia uchwał o zmianę budżetu nie można dokonywać tego samego dnia. Pani Izabela Piasecka – Zastępca Burmistrza Miasta zaproponowała przesunięcie punktu 5c i 5d na dalsze miejsce w porządku obrad do czasu powrotu Pana Burmistrza i Pani Skarbnik, którzy poinformują, czy data na umowie może być taka sama jak na uchwałach Rady Miejskiej związanych z budżetem miasta i Wieloletnią Prognozą Finansową. W związku z tym jest taka propozycja, aby punkt 5c był punktem 5o, natomiast punkt 5d punktem 5p.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie wniosek Pana Radnego Tomasza Dobkowskiego w sprawie powołania Komisji Statutowej RM.

W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania za przyjęciem wniosku głosowało 5 radnych, 14 radnych było przeciwnych i 2 radnych wstrzymało się od głosu.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że wniosek nie został uwzględniony.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod glosowanie wniosek Pani Aldony Samel – Sekretarza Miasta o wprowadzenie do porządku obrad podjęcia uchwały w sprawie podjęcia współpracy z Gminą Supraśl.

W wyniku przeprowadzonego jawnego glosowania za wprowadzeniem tego punktu do porządku obrad głosowało 21 radnych, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że wniosek został przyjęty jednogłośnie.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie wniosek Pani Izabeli Piaseckiej – Zastępcy Burmistrza Miasta w sprawie zmiany w porządku obrad, iż punkt 5c byłby punktem 5o, natomiast punkt 5d byłby punktem 5p.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod glosowanie porządek obrad wraz z zaproponowanymi zmianami, który w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania został przyjęty jednogłośnie 21 glosami, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. (Zał. Nr 2)

Następnie Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała, że w Święto Niepodległości 11 Listopada Radę Miejską reprezentować będą w poczcie sztandarowym radni: Pan Bogusław Samel, Pani Krystyna Wilczewska, Pani Anna Urban.

Ad. pkt 3

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej udzieliła głosu Pani Izabeli Piaseckiej – Zastępcy Burmistrza Miasta z prośbą o złożenie sprawozdania od ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Pani Izabela Piasecka – Zastępca Burmistrza Miasta złożyła sprawozdanie z działalności Burmistrza Miasta od ostatniej sesji Rady Miejskiej, za okres od 18.10.2012 r. do 26.10.2012 r.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej podziękowała za złożenie sprawozdania.

Ad.pkt 4

Interpelacje radnych

Pan Radny Dariusz Górny przedstawił stanowisko Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej, o treści:

„W imieniu Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej niniejszym informuję publicznie, że rezygnujemy z koalicji wspierającej Pana Burmistrza Kazimierza Kożuchowskiego. Mijają dwa lata kadencji Rady Miejskiej i Urzędu Burmistrza. Połowa kadencji jest dobrym momentem na podsumowanie dotychczasowej pracy. Na początku daliśmy Panu Burmistrzowi kredyt zaufania, licząc na konstruktywną współpracę dla dobra Miasta i jego mieszkańców. Niestety Pan Burmistrz nie zechciał korzystać z naszego doświadczenia, wiedzy i pomysłów. Nasze głosy nie były brane pod uwagę. Zamiast tego Pan Burmistrz podejmował kolejne niekorzystne decyzje organizacyjne i finansowe. W ciągu kilku lat zadłużenie Miasta wzrosło prawie dwukrotnie i osiągnęło 34 mln zł. Wynika to z braku korzystania ze środków Unii Europejskiej i prowadzenie inwestycji na bazie kredytów komercyjnych oraz miejskich środków finansowych. Budżet na inwestycje jest prawie trzykrotnie mniejszy niż w Grajewie, Gołdapi, Olecku czy też Ełku. Miasta te rozwijają się w widoczny sposób. Tymczasem Augustów jako miasto turystyczne nie rozwija się zupełnie i postrzegany jest jako miasto zamierające. Jawnym dowodem złej polityki w zarządzaniu miastem jest fatalny stan finansowy wszystkich jednostek organizacyjnych miasta, Ponadto wyłączanie świateł na ulicach w godzinach nocnych jest wynikiem nieudolności gospodarczej Pana Burmistrza. Decyzje takie nie stanowią oszczędności w kontekście bezpieczeństwa mieszkańców oraz złej opinii turystów odwiedzających nasze miasto. Są wręcz zagrożeniem i szkodzą wizerunkowi Augustowa. Nie zgadzamy się z takim zarządzaniem i z przykrością stwierdzamy, że dotychczasowe nasze prośby o zmianę polityki Pana Burmistrza nie przyniosły pozytywnego skutku. Nie widząc możliwości dalszej konstruktywnej współpracy z Panem Burmistrzem, ogłaszamy zakończenie tzw. koalicji. Wierzymy, że czynimy to dla dobra miasta i jego mieszkańców”. (zał. Nr 3) Następnie Pan Radny Dariusz Górny powiedział, iż składa rezygnację z pełnienia funkcji Przewodniczącego Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia Rady Miejskiej.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała, że w związku z oświadczeniem Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej Rady Miejskiej w Augustowie z dniem 30.10.2012 r. składa rezygnację z pełnienia funkcji Przewodniczącej Rady Miejskiej w Augustowie. (zał. Nr 4) Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej podziękowała za współpracę i wyraziła nadzieję, że nikogo nie uraziła. Zawsze starała się pracować dla dobra miasta i jego mieszkańców, a także dokonywać wyboru tego, co najlepsze.

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej ogłosił przerwę w obradach.

Po przerwie, Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zgłosiła formalny wniosek o wprowadzenia do porządku obrad punktu dotyczącego przyjęcia rezygnacji Przewodniczącej Rady Miejskiej.

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poinformował, iż art. 19 ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym stanowi, że w przypadku rezygnacji przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rada podejmuje uchwałę w sprawie przyjęcia tej rezygnacji nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia rezygnacji. Następnie poddał wniosek pod głosowanie. Zapytał, kto z Państwa Radnych jest za przyjęciem wniosku Pani Joanny Lisek - Przewodniczącej Rady Miejskiej?

W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania za przyjęciem wniosku głosowało 20 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że projekt uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji Przewodniczącej Rady Miejskiej będzie rozpatrzony w punkcie 5a porządku obrad sesji.

Pani Radna Ewa Perkowska zgłosiła wniosek o nie gaszenie w Augustowie światła na ulicach w godzinach nocnych. Zgłosiła interpelację dotyczącą wprowadzenia do porządku obrad punktu dotyczącego podjęcia przez Radę Miejską stanowiska dotyczącego oświetlenia ulic. Pani Radna Ewa Perkowska zwróciła uwagę, że mieszkańcy płacą podatki i podstawowym obowiązkiem jest dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców.

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał wniosek pod głosowanie, który w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania został przyjęty jednogłośnie 21 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Pan Wiesław Jeruć - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że stanowisko Rady Miejskiej będzie ujęte w punkcie 6 porządku obrad, w związku z czym kolejne punkty ulegną przesunięciu o jeden w dół.

Pan Radny Marcin Kleczkowski ponowił interpelację zgłoszoną z poprzedniej sesji Rady Miejskiej, która dotyczyła prośby mieszkańców dzielnicy Lipowiec w sprawie przywrócenia kursów autobusów linii nr 2 na odcinku dworzec PKP ul. Tartaczna w dni świąteczne. Pan Radny Marcin Kleczkowski przypomniał, że na poprzedniej sesji RM Pan Dariusz Iwanowicz - Główny Księgowy Przedsiębiorstwa Transportowego „Necko” Sp. z o.o. przedstawił kalkulację kosztów funkcjonowania linii nr 2 twierdząc, że kursowanie autobusu w dni świąteczne kosztuje tyle, ile wynosi utrzymanie jednego etatu kierowcy. Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, że jest błędna kalkulacja. Poinformował, iż również dokonał wyliczenia tych kosztów, które nie pokrywają się z kosztami przedstawionymi przez Głównego Księgowego PT”Necko” Sp. z o.o.

Kolejna interpelacja dotyczy funkcjonowania Przedsiębiorstwa Transportowego „Necko” Sp. z o.o. i przedstawienia Radzie Miejskiej informacji na temat ilości zwolnionych pracowników w ramach restrukturyzacji Spółki, ilości pracowników planowanych do zwolnienia i wygaszonych działalności.

Następna interpelacja dotyczy oświaty i stawki za 1 obiad w stołówce szkolnej w Zespole Szkół Samorządowych. Do tej pory Rada Miejska nie uzyskała odpowiedzi na temat kalkulacji tej stawki, która wynosi 14 złotych. Poprosił o udzielenie ustnej i pisemnej odpowiedzi w powyższej sprawie.

Pan Radny Tomasz Dobkowski - interpelacja dotyczy przedstawienia informacji przez Burmistrza Miasta na temat możliwości utworzenia sołectwa w strefie uzdrowiskowej. Jest to jeden z najważniejszych tematów, jeśli chodzi o budżet i przyszłość Augustowa.

Następna interpelacja dotyczy hali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 4 i środków, które miał pozyskać Urząd Miejski na tę inwestycje. Pan Radny Tomasz Dobkowski zapytał, dlaczego Miasto nie otrzymało dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego?

Kolejna interpelacja dotyczy nepotyzmu. Odniósł się do kontroli Najwyższej Izby Kontroli w tej kwestii. Zwrócił się o przygotowanie sprawozdania, czy istnieją jakiekolwiek powiązania rodzinne przy obsadzie stanowisk w Urzędzie Miejskim, Spółkach i innych miejskich jednostkach organizacyjnych.

Pan Radny Bogusław Samel - interpelacja dotyczy przyszłości i rozwoju miasta pod kątem przygotowania terenów pod inwestycje przyszłym inwestorom. Z powodu kryzysu Miasto może jeszcze nie ma krytycznego zagrożenia i nie jest przeinwestowane, ale musi też myśleć o przyszłości i podejmowaniu konkretnych działań. Pan Radny Bogusław Samel poinformował, że w Czarnej Białostockiej 14 października 2012 r. został otwarty Podlaski Park Przemysłowy, który przyjął przygotowanie terenów pod inwestycje i pierwsza firma już tam działa.

Pan Radny Adam Wysocki – przypomniał, iż na ostatniej sesji Rady Miejskiej została przedstawiona informacja, iż Miasto jest po przetargach na dostawę energii. Poprosił o podanie cen za energię elektryczną w 2011 i 2012 roku?

Ad.pkt 5a

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 5a, tj. do podjęcia uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji Przewodniczącej Rady Miejskiej w Augustowie. Zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?

Pan Radny Marcin Kleczkowski zgłosił wniosek o przygotowanie projektu uchwały i przedłożenie jej Radzie Miejskiej.

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej ogłosił krótką przerwę w obradach celem przygotowania projektu ww. uchwały.

Po przerwie, Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, że rezygnacja Przewodniczącej Rady Miejskiej Pani Joanny Lisek jest zasadna, tak samo jak rezygnacja Pana Dariusza Górnego z funkcji Przewodniczącego Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM. Dzisiejsza mizeria i niemoc Miasta jest efektem rządzenia przez lata przez Platformę Obywatelską, a później również przez ugrupowanie Burmistrza Miasta Pana Kazimierza Kożuchowskiego. Problemy Miasta nawarstwiały się i nie były rozwiązywane przez lata. Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość będzie głosował za podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji Przewodniczącej Rady Miejskiej w Augustowie.

Pan Radny Bogusław Samel powiedział, że wola Pani Przewodniczącej Rady Miejskiej powinna być uszanowana. Problemy Miasta nie wynikły nagle. Natomiast radni są po to, aby wyrażali swoją wolę w demokratyczny, obywatelski sposób, natomiast wielokrotnie odbierano im na tej sali głos.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej podziękowała za wypowiedzi, ale nie widziała, że będzie ponosiła winę za całe zło w Mieście. Nie zgodziła się z wypowiedzią Pana Radnego Bogusława Samela, iż odbierała głos radnym.

Pani Radna Anna Urban – w imieniu Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość złożyła podziękowanie Pani Joannie Lisek – Przewodniczącej Rady Miejskiej za pracę. Powiedziała, że współpraca układała się dobrze i radni szanują podjętą decyzję Pani Przewodniczącej. Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość będzie glosował za podjęciem uchwały.

Pan Radny Adam Wysocki nie zgodził się z wypowiedzią Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego, iż winę za niemoc Miasta ponosi Platforma Obywatelska. Przypomniał wyniki głosowania nad absolutorium Burmistrza Miasta Augustowa za 2011 r.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zgłosiła wniosek o zamknięcie dyskusji i przystąpienie do głosowania.

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał wniosek pod głosowanie, który w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania został przyjęty 16 głosami.

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał pod glosowanie projekt uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji Przewodniczącego Rady Miejskiej. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr XVIII/129/12 została podjęta 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 2 głosach wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu. (zał. Nr 5)

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta podziękował Przewodniczącej Rady Pani Joannie Lisek za współpracę, która układała się dobrze. Kryzys dotyczy nie tylko finansów Augustowa, ale również innych samorządów w Polsce, a także Europy. Natomiast Pani Przewodnicząca starała się rozwiązywać te problemy, jednak niełatwo jest to czynić w trudnych czasach.

Ad.pkt 5b

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 5b tj. do podjęcia uchwały w sprawie podziału Gminy Miasta Augustów na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym. Zapytał, kto z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?

Pan Radny Bogusław Samel zapytał, dlaczego nastąpiła taka zmiana i od kiedy będą obowiązywały okręgi jednomandatowe? W podziale Gminy Miasta Augustów na okręgi wyborcze zostały ujęte ulice, które nie powinny tam się znaleźć. Pan Radny Bogusław Samel zwrócił uwagę na uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego powiedział, iż zapoznał się z orzecznictwem sądu, który stwierdził, że ulica, które nie została fizycznie wyznaczona, nie powinna istnieć. Natomiast w projekcie uchwały ulice zostały wpisane. Czy w związku z powyższym uchwała Rady Miejskiej będzie prawomocna i nikt jej nie uchyli? Rady Radny Bogusław Samel zwrócił uwagę na uchwałę 7 sędziów

Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta wyjaśniła, że obowiązek podziału miasta na nowe, stałe okręgi wyborcze wprowadził Kodeks wyborczy, który będzie obowiązywał od kolejnych wyborów do rad gmin za 2 lata. Dotychczas były wielomandatowe okręgi wyborcze i obowiązywały 3 okręgi. Począwszy od nowych wyborów będą to okręgi jednomandatowe, czyli 21 okręgów wyborczych i 21 radnych. W związku z tym zachodzi konieczność podjęcia stosownej uchwały. Sekretarz Miasta przypomniała, że Państwo Radni otrzymali projekt uchwały w czerwcu br. z prośbą o wypowiadanie swoich uwag co do podziału na okręgi. Do dzisiaj żadna uwaga i propozycja zmian nie wpłynęła do Pana Burmistrza. Jeśli chodzi o ulice, przy których nikt nie zamieszkuje, to zgodnie z Kodeksem wyborczym w uchwale muszą znaleźć się wszystkie ulice, które znajdują się na terenie miasta. Dzisiaj przy ulicy może nikt nie jest zameldowany, ale to wcale nie znaczy, że tam nikt nie mieszka. Podział miasta na okręgi wyborcze jest stały. W związku z tym, że w każdej chwili ktoś na takiej ulicy może się zameldować, to taka ulica musi znaleźć się w granicach okręgu wyborczego. Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym do wyłącznej kompetencji rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawie nazw ulic i placów będących drogami publicznymi oraz nazw dróg wewnętrznych. Ponadto w art. 47 a ustawy – prawo geodezyjne i kartograficzne jest zapisane, że do zadań gminy należy ustalanie numerów porządkowych nieruchomości zabudowanych oraz nieruchomości przeznaczonych pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także prowadzenie i aktualizowanie ewidencji numeracji porządkowej nieruchomości. Dzisiaj Państwo Radni będą podejmowali uchwałę dotyczącą podziału miasta na okręgi wyborcze, zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego, na którym są wytyczone drogi i tworzą się nowe miejsca pod budowę. Każdy właściciel działki usytuowanej przy nowej drodze wyznaczonej w tym planie ma prawo wystąpić z wnioskiem do Burmistrza Miasta o nadanie numeru porządkowego.

Pani Krystyna Wierzbińska – radca prawny Urzędu Miejskiego powiedziała, że w 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach podjął uchwałę. Wyjaśniła, że jedna z kieleckich rad podjęła uchwałę dotyczącą nadania działce o numerze ewidencyjnym 22 nazwy ulica Ogrodowa. W trakcie analizy prawnej tej uchwały okazało się, że działka o ww. numerze ewidencyjnym w ogóle nie istnieje w ewidencji gruntów, a więc uchwała w tej sprawie była bezprzedmiotową, nie powinna być podjęta i była niezgodna z prawem. Na tym tle zostało wydane orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. W uchwale powołano się na także na uchwałę 7 sędziów i stwierdzono, że nie stanowi przeszkody nadania nazwy ulicy fakt, że ulica nie stanowi drogi publicznej. Skład 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego stwierdził, iż art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym, w związku z innymi artykułami tej ustawy, a także art. 4 pkt 3 ustawy o drogach publicznych stanowi podstawę po podejmowanie przez radę gminy uchwał w sprawie nadania nazw ulicom. Ulica stanowi drogę na terenie zabudowy lub przeznaczonych do zabudowy zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pani Krystyna Wierzbińska – radca prawny Urzędu Miejskiego wyjaśniła, że ulice, które są wydzielone w planach zagospodarowania przestrzennego pozostają zgodnie z prawem.

Pani Anna Szałwińska – Przewodnicząca Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM poinformowała, iż 29 października 2012 r. odbyło się wspólne posiedzenie Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM z Komisją Budżetu i Finansów RM. Projekt uchwały w sprawie podziału Gminy Miasta Augustów na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym Komisja ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM zaopiniowała pozytywnie 5 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Komisja Budżetu i Finansów RM projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie 4 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał pod glosowanie projekt uchwały w ww. sprawie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr XVIII/130/12 w sprawie podziału Gminy Miasta Augustów na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym została podjęta jednogłośnie 21 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu. (zał. Nr 6)

Ad. pkt 5c

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Augustowie powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 5c porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zmiany w Statucie Miasta Augustowa. Projekt uchwały dotyczy zmiany zapisu paragrafu 4.1 załącznika Nr 6 stanowiącego załącznik do Statutu Miasta Augustowa uchwalonego uchwałą Nr XII/91/12 Rady Miejskiej w Augustowie z dnia 29 lutego 2012 r., który otrzymałby brzmienie „§ 4.1.Komisja składa się z: Przewodniczącego, Zastępcy Przewodniczącego oraz pozostałych członków w liczbie 5, wybieranych uchwałą Rady podejmowaną zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady”. Otworzył dyskusję.

Pan Radny Dariusz Górny przedstawił stanowisko Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej, o treści”

„Klub Radnych Platformy Obywatelskiej informuje, że nie wyraża zgody na zmianę w Statucie Miasta dotycząca zwiększenia składu Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Augustowie. Stoimy na stanowisku, że Komisja Rewizyjna ze względu na zakres swego działania jest komisją szczególną i zmiany kadrowe w klubach Radnych Rady Miejskiej nie są wystarczającym powodem do dokonywania zmian w Statucie. Aby pozostać w zgodności z Ustawą i samorządzie gminnym oraz Statutem Miasta Augustowa proponujemy dobrowolną rezygnację z członkostwa w komisji jednego z radnych, którzy dokonali zmiany w składach Klubów Radnych”. (zał. Nr 7)

Pani Radna Anna Urban poprosiła o odczytanie stanowiska Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość w tej sprawie, ponieważ pismo zostało złożone w Urzędzie Miejskim i skierowane do Pani Przewodniczącej Rady Miejskiej.

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej odczytał stanowisko Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość, o treści:

„Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość wnioskuje, aby skład Komisji Rewizyjnej pozostał 6 osobowy (zgodnie ze Statutem). Radni z Klubu „Przedsiębiorców” mają 3 przedstawicieli w Komisji Rewizyjnej oraz z Klubu PO – 2 przedstawicieli. Dobrowolnie rezygnacja 1 osoby z ww. Klubu wydaje się być jednym logicznym rozwiązaniem, aby zwolnić miejsce Klubowi, który nie posiada swojego przedstawiciela w Komisji Rewizyjnej”. (zał. Nr 8)

Pani Anna Szałwińska - Przewodnicząca Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM przedstawiła stanowisko Komisji Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM oraz Komisji Budżetu i Finansów RM z 29.10.2012 r. W związku z tym, że oprócz stanowiska Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość nie wpłynęły inne stanowiska Klubów, Komisje postanowiły, aby decyzje w tej kwestii podjęła Rada Miejska.

W dyskusji zabrali głos: Pani Radna Bożenna Ziemak, Pan Radny Marcin Kleczkowski, Pani Radna Małgorzata Grygo.

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w ww. sprawie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania za podjęciem uchwały głosowało 8 radnych, przeciw – 13, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że Rada Miejska nie podjęła uchwały w sprawie zmiany w Statucie Miasta Augustowa.

Ad. pkt 5d

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 5d porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie sporządzania i realizacji budżetu w układzie zadaniowym. Projekt uchwały dotyczy przystąpienia Gminy Miasta Augustowa do sporządzania i realizacji budżetu w układzie zadaniowym począwszy od roku budżetowego, w którym powstanie obowiązek jego sporządzania. Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Panu Kazimierzowi Kożuchowskiemu – Burmistrzowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta omówił projekt uchwały w ww. sprawie.

Pani Anna Szałwińska - Przewodnicząca Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM poinformowała, iż Komisja Budżetu i Finansów RM oraz Komisja ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM na wspólnym posiedzeniu w dniu 29.10.2012 r. projekt uchwały w sprawie sporządzania i realizacji budżetu w układzie zadaniowym zaopiniowały pozytywnie: Komisja Budżetu i Finansów RM 4 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się; Komisja ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM 5 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał projekt uchwały w ww. sprawie pod glosowanie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr XVIII/131/12 w sprawie sporządzania i realizacji budżetu w układzie zadaniowym została podjęta jednogłośnie 21 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu. (zał. Nr 8)

Ad.pkt 5e

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 5e porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie bonifikaty od ceny sprzedawanej nieruchomości. Projekt uchwały dotyczy udzielenia bonifikaty w wysokości 99% od ceny nieruchomości oznaczonej numerem geodezyjnym 1947/2 o pow. 0,1514 ha, położonej w Augustowie przy ul. Mazurskiej, sprzedawanej na rzecz Parafii Prawosławnej w Augustowie. Zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?

Pani Anna Szałwińska - Przewodnicząca Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM RM poinformowała, iż Komisja Budżetu i Finansów RM oraz Komisja ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM na wspólnym posiedzeniu w dniu 29.10.2012 r. projekt uchwały w sprawie bonifikaty od ceny sprzedawanej nieruchomości zaopiniowały pozytywnie: Komisja Budżetu i Finansów RM 5 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się; Komisja ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM 6 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Ks. Mariuszowi Kozłowskiemu Proboszczowi Parafii Prawosławnej.

Ks. Mariusz Kozłowski – Proboszcz Parafii Prawosławnej powiedział, że od wielu lat Biskup Białostocki stara się o pozyskanie działki pod budowę nowej cerkwi. Kiedyś w Augustowie były 3 cerkwie, ale zostały zniszczone. Udzielenie przez Państwa Radnych 99% bonifikaty umożliwi wyznawcom prawosławia nabycie działki za 1% wartości. W okresie wakacyjnym wielu wyznawców prawosławia, m.in. z Białegostoku, Warszawy, Hajnówki, Bielska Podlaskiego przyjeżdża do Augustowa. Wybudowanie nowej cerkwi spowoduje, że Augustów odwiedzi jeszcze więcej osób. Budowę nowej cerkwi planuje się rozpocząć wiosną 2013 r.

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w ww. sprawie. W wyniku przeprowadzonego jawnego glosowania uchwała Nr XVIII/132/12 w sprawie bonifikaty od ceny sprzedawanej nieruchomości została podjęta jednogłośnie 21 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu. (zał.Nr 10)

Ks. Mariusz Kozłowski – Proboszcz Parafii Prawosławnej podziękował serdecznie Radzie Miejskiej Państwu Radnym za podjętą uchwałę.

Ad.pkt 5f

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 5f porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie bonifikaty od ceny sprzedawanej nieruchomości. Projekt uchwały dotyczy udzielenia bonifikaty w wysokości 65% od ceny nieruchomości oznaczonej numerem geodezyjnym 3661/6 o pow. 0,1425 ha, położonej w Augustowie przy ul. Rosiczkowej, sprzedawanej na rzecz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach. Udzielił głosu Pani Aldonie Samel – Sekretarzowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały w ww. sprawie.

Pani Anna Szałwińska - Przewodnicząca Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM RM poinformowała, iż Komisja Budżetu i Finansów RM oraz Komisja ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM na wspólnym posiedzeniu w dniu 29.10.2012 r. poparły udzielenie 65% bonifikaty.

Pani Radna Joanna Lisek zapytała, czy Panu Burmistrzowi są znane sprzeciwy mieszkańców okolicznych domów?

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta powiedział, że uwagi zgłaszał Pan Radny Marcin Kleczkowski.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał, czy była rozpatrzono uciążliwość mieszkańców domów położonych w okolicy ul. Rosiczkowej?

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta powiedział, iż dobrze byłoby, aby karetki pogotowia nie musiały nigdy wyjeżdżać, jednak jest to nierealne. Na pewno nie należy do przyjemności sygnał karetki o godzinie drugiej w nocy, który dotyczy całej trasy przejazdu, a nie tylko krótkiego odcinka drogi.

Więcej głosów nie było i Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w ww. sprawie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr XVIII/133/12 w sprawie bonifikaty od ceny sprzedawanej nieruchomości została podjęta 16 głosami za, przy braku głosach przeciwnych i przy 5 głosach wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.(zał. Nr 11)

Ad.pkt 5g

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 5g porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie bonifikaty od ceny sprzedawanej nieruchomości. Projekt uchwały dotyczy udzielenia bonifikaty w wysokości 99% od ceny nieruchomości oznaczonej numerem geodezyjnym 987/2 o pow. 0,1430 ha, położonej w Augustowie przy ul. Tartacznej, sprzedawanej na rzecz Fundacji Cordis w Augustowie. Zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?

Pani Anna Szałwińska - Przewodnicząca Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM RM poinformowała, iż Komisja Budżetu i Finansów RM oraz Komisja ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia RM na wspólnym posiedzeniu w dniu 29.10.2012 r. wstrzymały się od zaopiniowania projektu uchwały, ponieważ oprócz Fundacji Cordis zgłosił się jeszcze jeden podmiot. który chciałby nabyć tę nieruchomość. Dzisiaj Komisje oczekują na informację w powyższej kwestii.

Pani Izabela Piasecka – Zastępca Burmistrza Miasta wyjaśniła, że do Urzędu Miejskiego dotarła telefoniczna informacja Caritas w Ełku i miał być złożony stosowny wniosek. W związku z tym, że wniosek nie wpłynął, sprawa stała się bezprzedmiotowa.

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej zapoznał z apelem z 31.08.2012 r. mieszkańców miasta Augustowa wspierających inicjatywę Fundacji Cordis. Apel został podpisany przez 90 osób, o treści:

„My, niżej podpisani mieszkańcy miasta Augustowa zwracamy się z apelem do władz miasta o wsparcie inicjatywy Fundacji „Cordis” prowadzonej przez Ks.Prałata Mariana Miklaszewskiego, dotyczącej próby pozyskania budynku po byłym domu kultury w dzielnicy Lipowiec, który to budynek, po przeprowadzeniu jego remontu mógłby służyć mieszkańcom Augustowa, w szczególności ludziom starszym, którzy dzięki temu „jesień swojego życia” mogliby przeżyć w godziwych warunkach. Budynek ten od wielu lat niszczeje i nie przynosi miastu ani społeczeństwu żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie wymaga dużych nakładów finansowych, aby go przywrócić do stanu zdatnego do jakiegokolwiek użytku. Od 20 już lat jesteśmy świadkami działalności, jaką prowadzi w ramach Fundacji „Cordis” Ks. Prałat Marian Miklaszewski, jakie przynosi owoce docierając ze Słowem Bożym, kulturą i opieką do naszych dzieci, często pozbawionych podstawowych potrzeb życiowych. Prowadząc dom „Cordis” Ks.Prałat udowodnił nam, że jest człowiekiem pełnym zaangażowania, poświęcenia, inicjatywy prawowitym, oddanym i uczciwym, a także wrażliwym na potrzeby ludzi. Jesteśmy przekonani, że dobrze wykorzysta przekazany na cele fundacji budynek. Popieramy całym sercem Jego inicjatywę ufając, żedobro i godność człowieka to hasła bliskie również ludziom sprawującym władzę w naszym mieście, mającym wpływ na poziom życia jego mieszkańców. (zał. Nr 12)

Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, że w apelu mieszkańcy wyrazili swoje oczekiwanie dotyczące nieruchomości przy ul. Tartacznej 19, ale oczekiwanie społeczne jest takie, aby w końcu została zagospodarowana. Miasto usiłowało tę nieruchomość sprzedać, natomiast nie było żadnego zainteresowania, nikt nie złożył oferty. Działka jest trudna do zagospodarowania. Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, że Fundacja „Cordis” przedstawiła pomysł na zagospodarowanie obiektu i posiada środki na jego realizację, jednak najważniejsza jest nadzieja na ożywienie dzielnicy Lipowiec. W Cordisie znajduje miejsce wiele dzieci z rodzin ubogich i patologicznych. Działalność Fundacji jest ze wszech miar jak najbardziej pożądana i oby takich inicjatyw ludzi również spoza granic naszego kraju było jak najwięcej. Jest to przejaw solidarności międzyludzkiej.

Pani Iwona Łukawska - Kierownik Fundacji „Cordis” omówiła propozycję zagospodarowania nieruchomości przy ul. Tartacznej 19. Obecnie jest to miejsce opuszczone i straszy swoim wyglądem. Fundacja „Cordis” chciałaby, aby dzielnica Lipowiec nie była miejscem kojarzonym z patologią, opuszczonym i zaniedbanym. W związku z tym apeluje do Państwa Radnych o umożliwienie i danie szansy na zagospodarowanie obiektu, w który przede wszystkim planuje się zapewnienie opieki nad osobami starszymi oraz przygotowywanie posiłków. Fundacja planuje poszerzenie swojej działalności i zapewnienie w obiekcie miejsca do opieki nad dziećmi i młodzieżą.

Pani Anne-Marie Haberthur – Członek Zarządu Fundacji „Cordis” przedstawiła cele Fundacji. Organizacja wspiera inicjatywy, które bezpośrednio łączą się z pomocą dzieciom żyjącym w nędzy, dotkniętych patologią społeczną i systematycznie organizuje w Szwajcarii aukcje, koncerty, zbiórki pieniężne na rzecz augustowskich dzieci. Dzięki konkretnej pomocy przyjaciół został wybudowany i wyposażony Dom Opieki nad Dzieckiem przy ul. Jeziornej 31. Budynek przy ul. Tartaczej 19 będzie służył zaszczytnym celom.

Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta poinformowała, że w 2004 r. Rada Miejska w Augustowie nadała Pani Anne-Marie Haberthur medal „Za zasługi dla miasta Augustowa”.

Pani Radna Krystyna Wilczewska podziękowała Fundacji „Cordis” za bardzo dobrą współpracę i udzielaną pomoc Zakładowi Opieki Długoterminowej.

Pani Radna Anna Dźwilewska powiedziała, że chciałaby dołączyć się do słów Pani Radnej Krystyny Wilczewskiej. Poprosiła Państwa Radnych o poparcie projektu uchwały.

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał pod glosowanie projekt uchwały w ww. sprawie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr XVIII/134/12 w sprawie bonifikaty od ceny sprzedawanej nieruchomości została podjęta 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu. (zał. Nr 13)

Ad.pkt 5h

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 5h, tj. do podjęcia uchwały w sprawie uznania za pomnik przyrody. Projekt uchwały dotyczy uznania za pomnik przyrody pod nazwą „Korona” sosny dwupiennej w wieku 150-180 lat, o obwodzie pni 190 cm i 260 cm, wysokości 30 m, rosnącej na działce Nr 48, obręb ewidencyjny – 4, będącej własnością Kurii Biskupiej Diecezji Ełckiej w Ełku. Zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?

Głosów w dyskusji nie było i Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał pod glosowanie projekt uchwały w ww. sprawie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr XVIII/135/12 w sprawie uznania za pomnik przyrody została podjęta jednogłośnie 18 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu. (zał. Nr 14)

Ad. pkt 5i

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Augustowie powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 5 i porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zniesienia pomnika przyrody. Projekt uchwały dotyczy zniesienia pomnika przyrody – wierzby białej ustanowionego Zarządzeniem Nr 11/86 Wojewody Suwalskiego z dnia 14.04.1986 r. w granicach działki ewidencyjnej 1261, obręb 4 będącej własnością osoby fizycznej, w obwodzie pnia – 460 cm. Zapytał, w którym miejscu znajduje się ww. pomnik przyrody.

Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM wyjaśnił, że wierzba zlokalizowana jest na działce nr 1261 nad jeziorem Białym obok hotelu Amber Gold.

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał pod glosowanie projekt uchwały w ww. sprawie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr XVIII/136/12 w sprawie zniesienia pomnika przyrody została podjęta jednogłośnie 20 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu. (zał. Nr 15)

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej ogłosił 5.minutową przerwę w obradach sesji.

Ad.pkt 5j

Po przerwie, Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 5j, tj. do podjęcia uchwały w sprawie uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Augustowa. Udzielił głosu Pani Annie Kowalczuk – Kierownikowi Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM.

Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM powiedziała, że na sali obecni są projektanci planów, w związku z tym zaproponowała, aby Rada Miejska rozpatrzyła łącznie punkt 5k porządku obrad dotyczący podjęcia uchwały w sprawie uchwalenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa zwanego „Mazurska – rozdzielnia prądu”.

Pan Jaropełk Lewicki – projektant Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Augustowa oraz Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa zwanego „Mazurska- rozdzielnia prądu” wyjaśnił, że uchwalenie, a przede wszystkim wykonanie Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa zwanego „Mazurska – rozdzielnia prądu” wiąże się z wprowadzeniem zmiany w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Augustowa, która polega na wykreśleniu odcinka terenu przeznaczonego pod zieleń i powiększeniu terenu inwestycyjnego pod zabudowę jednorodzinną i usługi. Pan Jaropełk Lewicki omówił zmiany w Studium oraz przedstawił plan zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa zwanego „Mazurska-rozdzielnia prądu”.

Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UMprzedstawiła uwagi, które były wniesione do projektu Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa zwanego „Mazurska – rozdzielnia prądu” podczas wyłożenia do publicznego wglądu oraz sposób ich rozpatrzenia przez Burmistrza Miasta.

Pan Dariusz Górny – Przewodniczacy Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM poinformował, iż Komisja ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM na posiedzeniu w dn. 29.10.2012 r. zajmowała się dwoma projektami uchwał, czyli projektem uchwały w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Augustowa oraz projektem uchwały w sprawie Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa zwanego „Mazurska – rozdzielnia prądu”. Projekty uchwał w powyższych sprawach Komisja zaopiniowane jednogłośnie pozytywnie, 5 głosami za przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Augustowa. W wyniku przeprowadzonego jawnego glosowania uchwała Nr XVIII/137/12 w sprawie uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Augustowa została podjęta jednogłośnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu. (zał. Nr 16)

Pan Radny Bogusław Samel powiedział, że Augustów jest miastem wyróżniającym się w Województwie Podlaskim. Plany zagospodarowania przestrzennego pokrywają w zasadzie cały Augustów i wyznaczają kierunek jego rozwoju. Natomiast w mieście brakuje terenów na rozwój przemysłu dla przedsiębiorców. Bez przedsiębiorców, bez podatków stan budżetu miasta z każdym rokiem i miesiącem będzie coraz gorszy.

Ad. pkt 5k

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie uchwalenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa zwanego „Mazurska – rozdzielnia prądu”. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr XVIII/138/12 została podjęta jednogłośnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu. (zał. Nr 17)

Ad.pkt 5l

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 5l porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych stanowiących własność Gminy Miasta Augustów, warunków i zasad korzystania z nich oraz ustalenia stawki opłaty za korzystanie z tych przystanków. Udzielił głosu Panu Józefowi Górskiemu – Kierownikowi Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM z prośbą o omówienie projektu uchwały w ww. sprawie.

Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM wyjaśnił, że ustawa o publicznym transporcie zbiorowym nakłada na radę gminy obowiązek podjęcia uchwały w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych stanowiących własność gminy. Omówił projekt uchwały w ww. sprawie.

Głosów w dyskusji nie było i Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał projekt uchwały w ww. sprawie pod glosowanie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr XVIII/139/12 została podjęta jednogłośnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Panu Kazimierzowi Kożuchowskiemu – Burmistrzowi Miasta Augustowa.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta zgłosił wniosek o przerwanie sesji w dniu dzisiejszym i kontynuowanie obrad w innym terminie, wyznaczonym przez Pana Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Wyjaśnił, że projekt uchwały w sprawie zmian budżetu miasta na 2012 rok oraz projekt uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Augustowa na lata 2012-2023 muszą być podjęte w punkcie 5 porządku obrad sesji, ale ze względów formalnych nie w dniu dzisiejszym.

Pan Radny Zbigniew Huszcza zgłosił wniosek, aby oprócz ww. uchwał, o których mówił Burmistrz Miasta oraz punktu dotyczącego zamknięcia obrad, porządek obrad dzisiejszej sesji został zrealizowany na posiedzeniu w dniu 30 października.

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał wniosek Pana Zbigniewa Huszczy pod glosowanie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania za przyjęciem wniosku glosowało 18 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Ad.pkt 5m

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 5m porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie podjęcia współpracy z Gminą Supraśl. Projekt uchwały dotyczy podjęcia współpracy z Gminą Supraśl w następujących dziedzinach: 1) działalności na rzecz społecznego, ekonomicznego, oświatowego i kulturalnego rozwoju społeczeństw obu gmin, 2) działalności w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego, 3) wspierania placówek kultury i oświaty, 4) poszerzania kontaktów społeczno-gospodarczych, 5) promocji regionów i poprawy ich atrakcyjności turystycznej, 6)wymiany doświadczeń w zakresie pozyskiwania dotacji unijnych na wspólną realizację inwestycji. Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Panu Kazimierzowi Kożuchowskiemu – Burmistrzowi Miasta z prośba o omówienie projektu uchwały w ww. sprawie.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta omówi projekt uchwały w ww. sprawie.

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał projekt uchwały w ww. sprawie pod głosowanie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr XVIII/140/12 została podjęta jednogłośnie 18 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.(zał. Nr 19)

Ad.pkt 6

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 6 porządku obrad, którym jest stanowisko Rady Miejskiej w sprawie oświetlenia ulic. Otworzył dyskusję.

Pani Radna Ewa Perkowska przedstawiła stanowisko Radnych Klubu Prawo i Sprawiedliwość RM, którzy dbając o bezpieczeństwo mieszkańców Augustowa wnoszą o włączenie latarni na ulicach w godzinach nocnych. Poprosiła o poparcie stanowiska.

Pan Radny Tomasz Dobkowski powiedział, że Radni Klubu „Nasze Miasto” popierają wniosek Pani Radnej Ewy Perkowskiej i usiłują znaleźć pieniądze na pokrycie kosztów związanych z oświetleniem ulic. Oczywistym faktem jest, że wszyscy popierają zapalenie latarni na ulicach w godzinach nocnych, tylko jakie są pomysły na wygospodarowanie potrzebnej kwoty w budżecie miasta?

Pani Radna Ewa Perkowska powiedziała, że wszyscy mieszkańcy Augustowa wnoszą podatki do Urzędu Miejskiego, w związku z tym dobro mieszkańców i zasady bezpieczeństwa publicznego powinny być spełnione.

Pan Radny Tomasz Dobkowski zapytał, dlaczego Burmistrz Miasta podjął decyzję o wyłączeniu oświetlenia, skoro mieszkańcy płacą podatki? Skąd Pan Burmistrz wygospodaruje środki finansowe?

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta wyjaśnił, że przyczyną wyłączenia oświetlenia są oszczędności, które miesięcznie wynoszą 15.700 zł. Jeśli Państwo Radni zdecydują o włączeniu latarni, wówczas będzie musiał zabrać pieniądze z jakiegoś zadania.

Pan Radny Zygmunt Zawadzki powiedział, że radni Rady Miejskiej mają swoje prawa i obowiązki, które realizują. Powiedział, że służy pomocą wielu potrzebującym osobom. Nie zgodził się z pomysłem przeznaczenia diet radnych na oświetlenie ulic. Poddał pod rozwagę pomysł zakupienie „fanarków” i postawienie ich na ulicach.

Pan Radny Tomasz Dobkowski powiedział, że także pomaga wielu osobom. W tym momencie nie chodzi o pozbywanie się diet przez radnych, tylko o pracę Rady Miejskiej. Jeśli praca ta przebiega w ten sposób, że muszą być gaszone latarnie, to jest to pewien symbol upadku miasta. Pan Radny Tomasz Dobkowski uzasadnił swoją opinię. Jeśli Burmistrz Miasta decyduje o wyłączeniu świateł, to znaczy, że osoby, które pracują dla społeczeństwa Augustowa nie powinny być opłacane przez podatników. Zwrócił uwagę, że nie pobiera swojej diety, którą przeznaczył na inny cel. Praca radnych powinna przebiegać w ten sposób, aby nie było problemu z oszczędnościami, konieczności gaszenia świateł na ulicach, problemów z oświatą, czy komunikacją miejską.

Pani Radna Anna Urban zaproponowała zamknięcie dyskusji i przystąpienie do głosowania. Zgodziła się z wypowiedzią, ze każdy radny ze swoją dietą może zrobić co chce. Nie chodzi przecież o publiczne robienie szumu wokół tego tematu.

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej zamknął dyskusję i zapytał, kto z Państwa Radnych jest za przywróceniem oświetlenia ulic w mieście? W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania za przywróceniem oświetlenia ulic głosowało 18 radnych, nikt nie przy przeciwny i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Pani Radna Ewa Perkowska podziękowała Państwu Radnym za pozytywną opinię.

Ad.pkt 7

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 7 porządku obrad, tj. do przyjęcie informacji o przebiegu wykonania planu finansowego samorządowych instytucji kultury, informacji o przebiegu wykonania budżetu miasta za I półrocze 2012 r. oraz informacji o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej, w tym o przebiegu realizacji przedsięwzięć. Udzielił głosu Pani Monice Podziewskiej – Skarbnikowi Miasta.

Pani Monika Podziewska – Skarbnik Miasta powiedziała, że w sierpniu 2012 r. Państwo Radni otrzymali obszerne sprawozdanie z wykonania planu finansowego za I półrocze 2012 r. Zwyczajowo taki dokument jest przyjmowany każdego roku przez Radę Miejską.

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej zapytał, kto z Państwa Radnych jest za przyjęciem ww. informacji? W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Rada Miejska informację o przebiegu wykonania planu finansowego samorządowych instytucji kultury, informacji o przebiegu wykonania budżetu miasta za I półrocze 2012 r. oraz informacji o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej, w tym o przebiegu realizacji przedsięwzięć przyjęła 13 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 4 głosach wstrzymujących się.

Ad.pkt 8

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 8 porządku obrad, którym jest informacja Burmistrza Miasta o działalności spółek miejskich. Udzielił głosu Panu Kazimierzowi Kożuchowskiemu – Burmistrzowi Miasta.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta powiedział, że sprawozdanie dotyczy czterech spółek miejskich: Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „Giga”, Wodociągów i Kanalizacji Miejskich, Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych „Kodrem” i Przedsiębiorstwa Transportowego „Necko”. We wszystkich tych spółkach w terminie, czyli do końca pierwszego półrocza, odbyły się zebrania wspólników. Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta odczytał wyniki poszczególnych spółek, jakimi zakończyły swoją pracę za 2011 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „Giga” Sp. z o.o. zakończyło 2011 r. kwotą 447.538,79 zł.. Wodociągi i Kanalizacje Miejskie Sp. z o.o. zakończyły 2011 r. zyskiem w wysokości 550.647,57 zł. Na ten wynik zasadniczy wpływ miała sprzedaż działki przy oczyszczalni ścieków. Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „Kodrem” Sp. z o.o. zakończyło 2011 r. zyskiem 81.943,48 zł. Przedsiębiorstwo Transportowe „Necko” Sp. z o.o. zakończyło 2011 r. wynikiem 72.315,17 zł, który był ujemny. Wynik ten nie stanowi problemu spółki, gdyby nie kara, która w tej chwili wynosi 4.043.410 zł plus odsetki na koniec pierwszego półrocza br. w wysokości 797.752 zł. Wysokość kary zmniejsza się, ponieważ Spółka Necko ją spłaca. Obecnie udało się spłacić ponad 1 mln zł. Burmistrz Miasta powiedział, że sytuacja Spółki Necko nie jest dobra z uwagi na ujemny bilans z roku ubiegłego i niższą wartość majątku niż zobowiązania, nie dostała zgody na rozłożenie kary na raty. Nie będzie to może żadnym problemem, jeśli Spółka nie zostanie postawiona w sytuacji takiej, że w ciągu 30 dni będzie musiała spłacić swoją należność. W tej chwili Spółka wnosi kolejne odwołania i być może uda się znowu tę karę pomniejszyć.

Pan Radny Tomasz Dobkowski powiedział, że nie ma pewności co do rozłożenia kary na raty. Zapytał, czy Burmistrz Miasta nie przewiduje innego rozwiązania, tylko likwidację Spółki.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta odpowiedział, że w ogóle nie dopuszcza takiej możliwości. Czynione są różne zabiegi uzyskania zgody na rozłożenie kary na raty. Jeżeli nie zostanie określony termin jej spłaty, np. trzydziestodniowy, to Spółka będzie funkcjonowała i nadal spłacała swoje należności.

Pan Radny Tomasz Dobkowski zapytał, czy Spółka może zaciągnąć kredyt na spłatę kary, czy Miasto może jej pomóc?

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta wyjaśnił, że nie jest to możliwe.

Pan Radny Tomasz Dobkowski stwierdził, że jedyną możliwością jest rozłożenie kary na raty.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta odpowiedział, że jest to jedyna droga. Miasto w Urzędzie Marszałkowskim zabiegało o umorzeniu kary, natomiast istnieje tylko taka możliwość, że po spłaceniu kary Miasto może odzyskać 50% kwoty.

Pan Radny Bogusław Samel zapytał, czy były prowadzone rozmowy z Panem Bogdanem Dyjukiem - Przewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Podlaskiego?

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta odpowiedział, że Pan Bogdan Dyjuk - Przewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Podlaskiego pomaga w optymalnym rozwiązaniu problemów Spółki. Burmistrz Miasta poinformował, że wczoraj Rada Nadzorcza wybrała na Prezesa Spółki Pana Krzysztofa Śpiczko. W skład nowej Rady Nadzorczej wchodzą: Pan Sławomir Mitros, Pani Joanna Kułakowska, Pan Krzysztof Przekop.

Ad.pkt 9

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 9 porządku obrad, którym jest stanowisko Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska i Komunalizacji Mienia RM w sprawie pomnika Fundacji „Pamiętamy” upamiętniającego żołnierzy Polski Podziemnej poległych na Kresach II Rzeczypospolitej w walce z sowieckim zniewoleniem w latach 1944-1954. Udzielił głosu Panu Radnemu Dariuszowi Górnemu z prośbą o przedstawienie stanowiska Komisji.

Pan Radny Dariusz Górny poinformował, iż Komisja ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM na posiedzeniu w dn. 29.10.2012 r. rozważała lokalizację pomnika. Fundacja „Pamiętamy” zaproponowała lokalizację pomnika na bulwarach przy ul. Rybackiej w miejscu, w którym rozstawiana jest rokrocznie scena dla uroczystości „Dni Augustowa” i w którym odbywają się masowe imprezy. Komisja była jednogłośna za wskazaniem innej lokalizacji i dlatego postanowiła wskazać miejsce na końcu ul. Portowej, w zatoce parkingowej obok mostu, na działce oznaczonej numerem geodezyjnym 898/3. Informacja Pani Aldony Samel – Sekretarza Miasta była taka, że po rozmowach telefonicznych Fundacja również zaakceptowała wskazane przez Komisję miejsce, iż jest ono dogodne i jedyne, gdzie można uszanować poległych żołnierzy. Znajduje się tam też zatoczka, na której będą mogły zatrzymać się samochody.

Ad.pkt 10

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 10 porządku obrad, którym jest informacja na temat PrESS ToUR w Augustowie. Udzielił głosu Pani Izabeli Piaseckiej – Zastępcy Miasta Augustowa.

Pani Izabela Piasecka – Zastępca Burmistrza Miasta poinformowała, że w ramach promocji miasta Augustowa w dniach 18-21.10.2012 r. został zorganizowany pobyt 20.osobowej grupy dziennikarzy na augustowszczyźnie. Celem tej wizyty było pokazanie i przypomnienie o istnieniu ziemi augustowskiej, ponieważ odnosi się takie wrażenie, że o mieście Augustowie mówi się za mało. Organizatorzy chcieli pokazać dziennikarzom redakcji, agencji, przedstawicielom Polsatu, TVN, TVP, PAP, portali internetowych, dziennikarzowi strony głównej Onet, że Augustów jest atrakcyjny latem, ale tak samo jest atrakcyjny wiosną, jesienią i zimą. Powiedziała, że cały czas przebywała z dziennikarzami i mówiła o problemach Augustowa, przedstawiała słabe i mocne strony miasta. Pokazywała największe skarby Augustowa, czyli lasy i jeziora, ścieżki rowerowe, piesze., trasy biegowe, nowoczesny katamaran z napędem hybrydowym. W spotkaniu uczestniczył dziennikarz polskiego radia, stacji, która współpracuje z Rosją. Augustów chciałby otworzyć się na Wschód i zapraszać gości również zza wschodniej granicy. Następnie Pani Izabela Piasecka – Zastępca Burmistrza dokonała prezentacji multimedialnej i omówiła plan wizyty. Podkreśliła, że na organizację wizyty w ogóle nie były wydatkowane pieniądze z kasy miejskiej i podatników. W programie był zaproponowany Augustów, Studzieniczna, Dolina Rospudy, Płociczno, Klasztor na Wigrach i część terenu Suwalszczyzny. W organizację wizyty bardzo zaangażowali się i służyli pomocą nadleśniczowie zaprzyjaźnionych Nadleśnictw: Pan Wojciech Stankiewicz – Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczebra, Pan Tadeusz Wasilewski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów, Pan Adam Sieńko – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów, Pan Tadeusz Wilczyński – Nadleśniczy Nadleśnictwa Głęboki Bród, proboszcz Parafii w Studzienicznej, który przekazał dziennikarzom interesujące rzeczy dotyczące historii tego miejsca. Pan Puryn na swój koszt podał obiad i była przejażdżka koleją wąskotorową. Wiele cennych informacji przekazał pilot wycieczek Pan Stanisław Malinowski. Panowie Nadleśniczowie przedstawiali warianty obwodnicy oraz problemy związane z obwodnicą. Dziennikarze obiecali, że o augustowszczyźnie będą mówili więcej. Pani Agnieszka Dymecka, która odpowiada za przekazywaną pogodę obiecała, że również będzie mówiła o Augustowie. Pani Izabela Piasecka – Zastępca Burmistrza zwróciła się do Państwa Radnych z prośbą o śledzenie programów w telewizji, czy podczas omawiania pogody będą wzmianki o Augustowie. Poinformowała, że planuje się zorganizowanie kolejnego spotkania z dziennikarzami na wiosnę 2013 r. Następnie podsumowała wizytę i przedstawiła partnerów, którymi byli: Stowarzyszenie Lokalną Grupę Rybacką, Augustowianka, MPEC, KODREM, WiKM, Nadleśnictwo Augustów, Nadleśnictwo Szczebra, Nadleśnictwo Głęboki Bród.

Ad.pkt 11

Odpowiedzi na interpelacje

Na interpelację Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego odpowiedzi udzielił Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta.

Wniosek podpisany przez mieszkańców dzielnicy Lipowiec w sprawie przywrócenia kursów autobusów linii nr 2 na odcinku dworzec PKP ul. Tartaczna w dni świąteczne został skierowany do Przedsiębiorstwa Transportowego „Necko” Sp. z o.o.

Zarząd Przedsiębiorstwa Transportowego „Necko” Sp. z o.o. nie ma obowiązku informowania Rady Miejskiej o radach i swoich decyzjach. Obecnie wypowiedzenia z pracy w PT:”Necko” Sp. z o.o. otrzymało 4 pracowników: 1 pracownik warsztatów, 1 pracownik autobusów, 1 kierowca wozu asenizacyjnego i 1 pracownik administracyjny. Sprawę kolejnych zwolnień będzie rozstrzygał zarząd Spółki. W ramach restrukturyzacji PT ”Necko” Sp. z o.o. została zlikwidowana pralnia, którą proponowano do prowadzenia pracownikom Spółki, ale nie wyrazili takiej zgody. Pralnię przejęła osoba z zewnątrz, która płaci czynsz na rzecz PT”Necko” Sp. z o.o.

Dzisiaj nikt nie może zagwarantować, czy PT”Necko” Sp. z o.o. wygra przetarg na wywóz nieczystości. Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła skarga Związku Miast Polskich dotycząca „ustawy śmieciowej”, ponieważ w innych krajach Unii Europejskiej gmina wybierała przedsiębiorstwo komunalne do świadczenia usług, a w Polsce muszą być ogłaszane przetargi.

Pan Radny Zbigniew Huszcza zapytał, kiedy będzie ogłoszony przetarg, czy musiałby być ogłoszony na całe miasto, czy Augustów może być podzielony na sektory?

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta wyjaśnił, że przetargi będą ogłoszone na początku 2013 r. W przypadku Augustowa planuje się podzielenie miasta na 2 sektory. Ustawa dopuszcza taki podział. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej Państwo Radni będą podejmowali uchwały w sprawie organizacji systemu gospodarki odpadami według znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miastapowiedział, że na piśmie odpowie na interpelację dotycząca stawki za 1 obiad w stołówce szkolnej w Zespole Szkół Samorządowych.

Na interpelację Pana Radnego Tomasza Dobkowskiego odpowiedzi udzielił Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta.

Sprawa utworzenia sołectwa w strefie uzdrowiskowej była wczoraj analizowana w Urzędzie Miejskim. Przepisy prawne w powyższej kwestii przedstawi Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta. Natomiast na posiedzeniu Komisji Rozwoju miasta Augustowa RM był rozpatrywany wniosek dotyczący zorganizowania w Augustowie spotkania z przedstawicielami Związku Gmin Uzdrowiskowych. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i takie spotkanie Zarządu Związku Gmin Uzdrowiskowych będzie miało miejsce w Urzędzie Miejskim w dn. 14.11.2012 r. Zaproszenia będą wysłane Państwu Radnym.

Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta wyjaśniła, że sprawę podziału miasta na dzielnice, osiedla, bądź sołectwa reguluje ustawa o samorządzie gminnym. Ustawa nie rozróżnia podziału pomiędzy dzielnicą a sołectwem. W Polsce jest tak przyjęte, że sołectwa powstają w gminach wiejskich, natomiast w gminach miejskich dzielnice. Rada Miejska nie mogłaby podjąć uchwały w sprawie utworzenia sołectwa uzdrowiskowego bez konsultacji z mieszkańcami i wyrażenia przez nich zgody na utworzenie sołectwa. Po uzyskaniu zgody mieszkańców wydzielonego obszaru należałoby przeprowadzić wybory do władz sołectwa bądź dzielnicy identycznie tak jak do Rady Miejskiej, dokonać wyboru przewodniczącego. Kolejnym krokiem byłoby nadanie sołectwu bądź dzielnicy statutu, wyposażenie w majątek, ustalenie wynagrodzenie władzom dzielnicy, dokonanie podziału kompetencji, zadań, ustalenie środków w budżecie.

Pan Radny Tomasz Dobkowski stwierdził, że zdaniem Pana Radnego Zbigniewa Huszczy status uzdrowiska Augustów powinien być utrzymany jak najdłużej, a tak naprawdę obecne zapisy ustawy uzdrowiskowej uniemożliwiają rozwój Augustowa. Komisja Rozwoju miasta Augustowa RM analizowała możliwość wydzielenia dzielnicy uzdrowiskowej, rozpatrywała definicję zakładu przemysłowego, który w obecnym kształcie powoduje, ze w strefie „C” nie będzie miejsc pracy i możliwości rozwoju Augustowa.

Pan Radny Zbigniew Huszcza powiedział, iż dobrze byłoby, aby w Urzędzie Miejskim powstał w jak najszybszym czasie dokument, który wyjaśni ww. sprawy. Aby Augustów mógł rozwijać się w innych kierunkach, również w kierunkach przemysłowych, to ważna jest kwestia kopalin.

Na interpelację Pana Radnego Tomasza Dobkowskiego odpowiedzi udzielił Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta.

Miasto Augustów otrzymało dofinansowanie do budowy hali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 4 ze środków Totalizatora Sportowego Ministerstwa Sportu, natomiast nie otrzymało dofinansowania na modernizację szkoły ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. W bieżącym roku został złożony do RPO wniosek o refundację kosztów na budowę hali, ale program został rozpatrzony negatywnie. Miasto wyśle odwołanie od tej decyzji.

Pan Radny Tomasz Dobkowski powiedział, że zapoznał się z projektami, które przeszły procedurę weryfikacyjną i tak naprawdę bardzo dużo tytułów ubiegających się o dofinansowanie można byłoby zapożyczyć do projektu związanego z budową hali. Pan Radny Tomasz Dobkowski powiedział, iż będzie ten temat analizował.

Pan Marcin Choroszewski – Kierownik Wydziału Strategii, Rozwoju i Promocji UM wyjaśnił, Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie budowali hali widowiskowo-sportowej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego działanie 3.1 Rozwój atrakcyjności turystycznej regionu. Wniosek został odrzucony na etapie oceny merytorycznej, jako niespełniający części kryteriów merytoryczno-technicznych dopuszczających. Urząd Miejski wystąpił o przekazanie kopii kart oceny wniosków. Wynika z nich, że oceniający po analizie dokumentacji technicznej obiektu za główny zarzut wobec wniosku uznali pełnienie przez halę głównie funkcji dydaktycznej, a nie związanej z turystyką.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrza Miasta udzielił odpowiedzi na interpelację dotyczącą nepotyzmu. Dotychczasowe kontrole przeprowadzone w Urzędzie Miejskim i nie stwierdziły nieprawidłowości. Miasto otrzymuje raporty z przeprowadzanych przez NIK kontroli.

Pan Radny Tomasz Dobkowski powiedział, że sprawa nepotyzmu poruszana jest przez mieszkańców Augustowa, dlatego potrzebny jest raport sporządzony przez Burmistrza Miasta, który raz na zawsze zakończyłby ten temat.

Na interpelację Pana Radnego Bogusława Samela odpowiedzi udzielił Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta.

Plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy „Zarzecze” pozwoli na rozwój infrastruktury hotelarskiej i sanatoryjnej. Obszar inwestycyjny, które od dwóch lat jest zawieszony, znajduje się przy obwodnicy Augustowa. Burmistrz Miasta wyraził nadzieję, że generalny wykonawca przeprojektuje węzeł w taki sposób, iż będą mogły być uruchomione nowe tereny inwestycyjne.

Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM przedstawił warunki uzgodnienia zakupu energii elektrycznej na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy PGE Obrót S.A. w Białymstoku a Gminą Miastem Augustów. Ceny jednostkowe za energię elektryczną w 2012 r., w 2013 r., w 2014 r. w stosunku do ceny jednostkowej z 2011 r. są średnio niższe o 13%.

Pan Rady Adam Wysocki poprosił o udzielenie odpowiedzi na interpelację na piśmie.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał, czy z odpowiedzi na interpelację Pana Burmistrza wynika, że zostaną przywrócone kursy autobusów linii nr 2 w dni świąteczne na odcinku dworzec PKP - ul. Tartaczna?

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta odpowiedział, że tak.

Pan Radny Marcin Kleczkowski poinformował, iż przekaże tę informację mieszkańcom.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta poinformował, że jutro zostanie podpisana kolejna umowa na dofinansowanie modernizacji wyciągu nart wodnych. Ponadto została podpisana umowa i są ogłoszone przetargi dotyczące Strefy Kanału Augustowskiego - dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Ad.pkt 12

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Pani Aldonie Samel – Sekretarzowi Miasta z prośba o przedstawienie korespondencji, która wpłynęła do Przewodniczącego i Rady Miejskiej.

1) Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta poinformowała, że Burmistrz Miasta Augustowa złożył na ręce Przewodniczącej Rady Pani Joanny Lisek informację o stanie realizacji zadań oświatowych Miasta Augustów za rok szkolny 2011/2012. Informację Państwo Radni otrzymali dzisiaj na dyskietkach i będzie ona przedmiotem obrad kolejnej sesji Rady Miejskiej.

2) Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta poinformowała, że Starosta Augustowski zwrócił się do Rady Miejskiej w Augustowie o wskazanie kandydata do Powiatowej Rady Zatrudnienia w Augustowie na lata 2013-2016, w związku z upływem kadencji obecnej Rady. Pani Aldona Samel - Sekretarz Miasta poinformowała, że od 20 lat przedstawicielem w Powiatowej Radzie Zatrudnienia jest Burmistrz Miasta Augustowa. (zał. Nr 20)

Rada Miejska wytypowała do Powiatowej Rady Zatrudnienia Burmistrza Miasta Augustowa Pana Kazimierza Kożuchowskiego.

3) Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta zapoznała z pismem Komitetu Społecznego Osiedla Wypusty skierowanym do Przewodniczącego Rady Miejskiej, w którym został przedstawiony problem zalewania działek i domów przez wody opadowe. (zał. Nr 21)

Pismo Komitetu Społecznego Osiedla Wypusty zostało skierowane do merytorycznego Wydziału Urzędu Miejskiego.

4) Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta zapoznała z pismem Komitetu Mieszkańców dzielnicy Ślepsk w Augustowie, który prosi Przewodniczącą Rady Miejskiej o pozytywne rozpatrzenie wniosku, który został skierowany do Burmistrza Miasta Augustowa. Wniosek dotyczył urządzenia drogi dojazdowej asfaltowej na terenie osiedla Ślepsk – ulica Pensjonatowa; urządzenia w ramach budżetu na 2013 rok na działce nr 32/2 ogólnodostępnej plaży miejskiej; zamontowania przy ulicy Pensjonatowej na istniejących słupach elektryfikacyjnych lamp ulicznych. (zał. Nr 22)

5) Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta zapoznała z wnioskiem inwestycyjnym Gimnazjum Nr 2 im. Sybiraków w Augustowie o zaplanowanie środków inwestycyjnych na projekt i budowę kompleksu boisk sportowych wraz z ogrodzeniem przy budynku szkoły o przeznaczeniu na boisko środowiskowe dzielnic Borki i Glinki. Wniosek opiewa na kwotę 400 tys.zł. (zał. Nr 23)

6) Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta poinformowała, że Naczelny Lekarz Uzdrowiska Województwa Podlaskiego Pan Ireneusz Gnojnicki skierował do Przewodniczącej Rady Miejskiej pismo dotyczące ścieżki ruchowej. Naczelny Lekarz Uzdrowiska proponuje wyznaczenie spotkania w Sanatorium Uzdrowiskowym „Budowlani” w celu uzgodnienia kwestii zgłoszenia urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego do ewidencji zakładów i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego znajdujących się na obszarze uzdrowiska. (zał. Nr 24) Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta poinformowała, że w spotkaniu weźmie udział Burmistrz Miasta Augustowa.

7) Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta przedstawiła stanowisko Zgromadzenia Związku Komunalnego Biebrza w sprawie obniżenia kosztów unieszkodliwiania odpadów w Biebrzańskim Systemie Gospodarki Odpadami prowadzonymi przez BIOM Sp. z o.o. Zgromadzenie Związku wnioskuje o obniżenie maksymalnej stawki podatku od nieruchomości w najbliższych 4 latach o następujące wielkości: w 2013 r. – 80%; w 2014 r. – 60%; w 2015 r. – 40%; w 2015 r. – 20%. (zał. Nr 25)

Pismo Zgromadzenia Związku Komunalnego Biebrza zostało skierowane do Wydziału Finansowego UM.

8) Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta zapoznała z podaniem Pana Karola Kosiaka skierowanym do Burmistrza Miasta Augustowa i do wiadomości Przewodniczącej Rady Miejskiej o wykonanie pasażu handlowego wzdłuż punktów handlowych od firmy ATVA do sklepu wielobranżowego Karol Kosiak. (zał.Nr 26)

9) Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta poinformowała, że Pan Krzysztof Przekop Prezes zarządu Oddziału PTTK w Augustowie złożył na ręce Przewodniczącej Rady Miejskiej informację o podjętych wysiłkach walki z projektem budowy dwóch farm wiatrakowych na terenie gminy Augustów. Pan Prezes Zarządu zwraca się do Rady Miejskiej z prośbą o ewentualne poparcie jego stanowiska i proponuje wygłoszenie referatu na temat uwarunkowań związanych z budową przemysłu wiatrakowego. (zał. Nr 27)

10) Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta poinformowała, że Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku przekazał Radzie Miejskiej skargę Pana Eugeniusza Ławrynowicza. Pani Aldona Samel – Sekretarz miasta przedstawiła pisma Pana Eugeniusza Ławrynowicza.

Rada Miejska skierowała skargę do Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej.

Pan Radny Zbigniew Huszcza zapoznał z odpowiedzią PGE S.A. Oddział Białystok Rejon Energetyczny w Suwałkach na interpelację dotyczącą dużych skrzynek energii elektrycznej montowanych przed domami w mieście. Pan Radny Zbigniew Huszcza powiedział, że przesłana odpowiedź jest „sucha”, niepełna. Odpisywanie pisma na pismo nie rozwiąże problemu i w Augustowie takich dużych, szarych skrzynek będzie coraz więcej. Na pewno dobra wola ze strony PGE spowodowałoby, że miałyby one inny wygląd. Następnie Pan Radny Zbigniew Huszcza poruszył problem braku możliwości uczestniczenia w konsultacjach na temat Strategii Województwa Podlaskiego. Są to ciekawe spotkania i szkoda, że radni nic o tym nie wiedzieli. Pomysły radnych są warte przemyślenia, konsultacji.

Pani Izabela Piasecka – Zastępca Burmistrza Miasta zwróciła uwagę na starania związane z ograniczaniem wydatków budżetowych. Wyjaśniła, że nie zawsze mogą być zaproszone wszystkie osoby, które warto jest zaprosić do udziału w spotkaniu. Natomiast będzie pamiętała o informowaniu Państwa Radnych o możliwości uczestniczenia w przedsięwzięciach. Następnie Pani Izabela Piasecka – Zastępca Burmistrza poinformowała o rozpoczętych pracach rekultywacyjnych na wysypisku śmieci.

Pan Radny Bogusław Samel zwrócił się do Pana Bogdana Dyjuka – Przewodniczącego Sejmiku Samorządowego Województwa Podlaskiego z zapytaniem, czy istnieje szansa rozłożenia na raty kary nałożonej na Przedsiębiorstwo Transportowe „Necko” Sp. z o.o.

Pani Radna Anna Dźwilewska powiedziała, że przed 2 miesiącami złożyła interpelację dotyczącą wypłoszenia ptaków z terenu cmentarza. Podziękowała za udzieloną odpowiedź. Drugi problem dotyczy skrzyżowania ulicy Polnej z ul. Zygmuntowską. Parkan w tym miejscu zasłania widoczność kierowcom. Zaproponowała, aby chwasty, spadające liście sprzątały osoby zatrudnione w ramach prac społecznie użytecznych lub osoby, które mają wykonać prace społeczne narzucone wyrokami sądowymi.

Pan Bogdan Dyjuk – Przewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Podlaskiego przedstawił wyniki rozmów, w których uczestniczył, na temat możliwości rozłożenia na raty kary nałożonej na Przedsiębiorstwo Transportowe „Necko” Sp. z o.o. Sprawa rozłożenia na raty wymaga spełnienia określonych wymogów formalno-prawnych. Mimo przychylności Zarządu Województwa i Kierownictwa, Przedsiębiorstwo „Necko” otrzymało negatywną odpowiedź. W najbliższym czasie upływa termin na złożenie odwołania od otrzymanego pisma.

Pan Radny Tomasz Dobkowski zapytał, kiedy w nocy zostaną włączone światła na ulicach w mieście?

Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM wyjaśnił, że jutro sprawa zostanie dokładnie przeanalizowana. Od strony technicznej nie ma z tym żadnego problemu, natomiast problemem jest brak środków finansowych w budżecie.

Pani Monika Podziewska – Skarbnik Miasta przedstawiła bardzo trudną sytuacje finansową budżetu miasta. Przypomniała, że szacowane dochody przez Ministerstwo Finansów z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych zostały w pierwszym kwartale 2012 r. zmniejszone o prawie 600 tys.zł i wtedy Państwo Radni dokonali korekty budżetu na oświetlenie ulic. Poinformowała, że plan dochodów budżetowych z tego tytułu nie zostanie wykonany w 100%.

Pan Bogdan Dyjuk – Przewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Podlaskiegopodziękował za podjętą uchwałę w sprawie udzielenia bonifikaty w wysokości 65% od ceny nieruchomości oznaczonej numerem geodezyjnym 3661/6 o pow. 0,1425 ha, położonej w Augustowie przy ul. Rosiczkowej, sprzedawanej na rzecz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach.

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej ogłosił przerwę w obradach sesji do godz. 8.00 rano 31.10.2012 r.

Ad.pkt 5n

Po wznowieniu obrad po przerwie, Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 5n porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zmian budżetu miasta na 2012 rok Udzielił głosu Pani Monice Podziewskiej – Skarbnikowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały w ww. sprawie.

Pani Monika Podziewska – Skarbnik Miasta omówiła projekt uchwały w ww. sprawie.

Następnie odbyła się dyskusja, w której Pan Radny Marcin Kleczkowski odniósł się do projektów uchwał, które dzisiaj będą głosowane. Nagle okazuje się, że istnieje dziura w bardzo ważnym obszarze działania miasta. To nie jest w porządku, że radni są zaskakiwani, że muszą gasić pożary. Pan Radny Marcin Kleczkowski wyraził sprzeciw przeciw takiemu działaniu. Poinformował, że wstrzyma się od głosu nad projektem uchwały. Zwrócił uwagę na brak prowadzonej właściwej polityki oświatowej w mieście. Stwierdził, że Pan Roman Krzyżopolski - Kierownik Wydziału Edukacji UM przez wszystkie te lata nie miał i nie ma opracowanej strategii rozwoju oświaty. Ktoś jest odpowiedzialne za ten stan rzeczy.

Pan Radny Bogusław Samel powiedział, że gaszenie pożarów jest prawdą.

Pani Radna Anna Urban powiedziała, że Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość nie będzie głosował przeciwko projektowi tej uchwały tylko dlatego, żeby zabezpieczyć należne płace tym osobom, którym to świadczenie było zagrożone. Całe postępowanie wokół ratowania budżetu i załatania tej dziury nie podoba się radnym Klubu PiS. Stwierdziła, że można było zapobiec wypłatom czternastej pensji. Poparła wypowiedź Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego w kwestii zaoszczędzenia pieniędzy, gdyby w mieście była prowadzona właściwa polityka oświatowa. Pani Radna Anna Urban stwierdziła, że nie tylko oświata ciągnie budżet i go topi. Ogromna część pieniędzy musi i jest przekazywana na działalność pływalni i potrzeby dalsze są ogromne.

Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, że największa odpowiedzialność leży po stronie Pana Kierownika Wydziału Edukacji UM, który zrzuca całą winę na Kartę Nauczyciela. To jest wymigiwanie się od odpowiedzialności.

Pani Anna Szałwińska – Przewodnicząca Komisji Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM poinformowała, iż Komisja Budżetu i Finansów RM oraz Komisja ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM na wspólnym posiedzeniu w dniu 29.10.2012 r. projekt uchwały w sprawie zmian budżetu miasta na 2012 rok zaopiniowały pozytywnie: Komisja Budżetu i Finansów RM 3 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 1 głosie wstrzymującym się; Komisja ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM 3 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 2 głosach wstrzymujących się.

Po przeprowadzonej dyskusji, w której w której zabrali głos: Pani Radna Joanna Lisek, Pan Radny Tomasz Dobkowski, Pan Radny Marcin Kleczkowski, Pani Radna Anna Urban, Pan Radny Bogusław Samel, Pani Radna Bożenna Lukaszewicz, Pani Radna Anna Szałwińska, Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta, Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w ww. sprawie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr XVIII/141/12 w sprawie zmian budżetu miasta na 2012 rok została podjęta 8 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 12 głosach wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.(zał. Nr 28)

Ad.pkt 5o

Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 5n porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Augustowa na lata 2012-2023. Udzielił głosu Pani Monice Podziewskiej – Skarbnikowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały w ww. sprawie.

Pani Monika Podziewska – Skarbnik Miasta omówiła projekt uchwały w ww. sprawie.

Pani Anna Szałwińska – Przewodnicząca Komisji Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM poinformowała, iż Komisja Budżetu i Finansów RM oraz Komisja ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM na wspólnym posiedzeniu w dniu 29.10.2012 r. projekt uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Augustowa na lata 2012-2023 zaopiniowały pozytywnie: Komisja Budżetu i Finansów RM 3 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 1 głosie wstrzymującym się; Komisja ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM 3 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 2 głosach wstrzymujących się.

Po przeprowadzonej dyskusji, w której zabrali głos: Pan Radny Tomasz Dobkowski, Pani Radna Joanna Lisek, Pan Radny Bogusław Samel, Pani Radna Anna Szałwińska, Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta, Pan Wiesław Jeruć – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w ww. sprawie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr XVIII/142/12 w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Augustowa na lata 2012-2023 została podjęta 13 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 7 głosach wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.(zał. Nr 29)

Ad.pkt 13

Pan Wiesław Jeruć - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiejpo wyczerpaniu porządku obrad zamknął XVIII sesję Rady Miejskiej w Augustowie.

Protokołowała: Przewodniczyła:

/Beata Filipow/ Wiceprzewodniczący

Rady Miejskiej w Augustowie

Wiesław Jeruć

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Rada Miejska

Wprowadzający: Rada Miejska

Data modyfikacji: 2012-12-19

Opublikował: Beata Filipow

Data publikacji: 2012-12-19