Uchwała Nr VIII/68/03
Uchwała Nr VIII/68/03
Rady Miasta Augustów
z dnia 3 lipca 2003 roku
w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności Miasta Augustów z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazania organów do tego uprawnionych
Na podstawie art. 34 a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148, zmiany Dz. U. Nr 45, poz. 391, Nr 65, poz. 594) Rada Miasta Augustów uchwala, co następuje:
§ 1
Uchwała określa szczegółowe zasady umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty wierzytelności należnych Miastu Augustów, a pobieranych przez Urząd Miasta Augustów i inne miejskie jednostki budżetowe oraz zakłady budżetowe z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 i Nr 160, poz. 1083, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 11, poz. 95 i Nr 92, poz. 1062, z 2000 r. Nr 94, poz. 1037, Nr 116, poz. 1216, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1315, z 2001 r. Nr 16, poz. 166, Nr 39, poz. 459, Nr 42, poz. 475, Nr 110, poz. 1189, Nr 125, poz. 1368 i Nr 130, poz. 1452 oraz z 2002 r. Nr 89, poz. 804, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 169, poz. 1387), zwanych dalej „wierzytelnościami”, wobec osób fizycznych, osób prawnych, a także jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, zwanych dalej „dłużnikami”.
§ 2
Wierzytelność może zostać umorzona w całości lub w części, jeżeli:
wierzytelności nie ściągnięto w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego,
nie można ustalić dłużnika lub dłużnik zmarł nie pozostawiając spadkobierców,
ściągnięcie wierzytelności zagraża ważnym interesom dłużnika, a w szczególności jego egzystencji. Przez zagrożenie egzystencji uważa się sytuację, kiedy dochód na osobę w rodzinie dłużnika nie przekracza 150% wysokości dochodu uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej, a ponadto dłużnik nie posiada majątku, którego sprzedaż mogłaby dostarczyć mu środków na spłatę długu bez narażenia dłużnika i jego rodziny na utratę środków koniecznych do egzystencji,
zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej wierzytelności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne.
Umorzenie, w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1, 3 i 4, może nastąpić na wniosek dłużnika, a w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - również z urzędu.
§ 3
Do umarzania wierzytelności pobieranych przez Urząd Miasta uprawniony jest Burmistrz Miasta.
Do umarzania wierzytelności pobieranych przez inne miejskie jednostki budżetowe i zakłady budżetowe uprawniony jest:
samodzielnie kierownik tej jednostki lub zakładu - jeżeli wartość wierzytelności nie przekracza wysokości dochodu uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej dla osoby samotnie gospodarującej, obowiązującego w ostatnim dniu roku poprzedzającego podjęcie decyzji o umorzeniu, ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej na podstawie art. 35 a ustawy o pomocy społecznej,
kierownik jednostki lub zakładu za zgodą Burmistrza Miasta - jeżeli wartość wierzytelności jest wyższa niż dochód, o którym mowa w pkt 1.
Przez wartość wierzytelności, o której mowa w ust. 2, rozumie się należność główną wraz z odsetkami i innymi należnościami ubocznymi określonymi odpowiednio:
w przypadku wszczęcia postępowania w sprawie umorzenia lub innej ulgi na wniosek dłużnika - na dzień złożenia wniosku przez dłużnika,
w przypadku wszczęcia postępowania w sprawie umorzenia lub innej ulgi z urzędu - na dzień podjęcia decyzji przez kierownika jednostki co do umorzenia samodzielnego lub na dzień wystąpienia o wyrażenie zgody przez Burmistrza Miasta.
§ 4
Organ właściwy do umarzania wierzytelności jest również uprawniony do umarzania odsetek oraz innych należności ubocznych.
§ 5
W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi Burmistrz Miasta oraz kierownicy miejskich jednostek organizacyjnych, na wniosek dłużnika, mogą odroczyć termin zapłaty całości lub części wierzytelności lub rozłożyć płatność całości lub części wierzytelności na raty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes budżetu Miasta .
Okres odroczenia terminu zapłaty i rozłożenia płatności wierzytelności na raty nie może być dłuższy niż 1 rok.
Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości ustalonych rat, pozostała do spłaty wierzytelność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.
§ 6
Umorzenie wierzytelności oraz dokonanie czynności, o których mowa w § 5 ust. 1 następuje:
w odniesieniu do wierzytelności o charakterze administracyjnoprawnym - w drodze decyzji,
w odniesieniu do wierzytelności wynikających ze stosunków cywilnoprawnych - w drodze umowy.
§ 7
Kierownicy miejskich jednostek budżetowych i zakładów budżetowych składają Burmistrzowi Miasta informację z dokonanych umorzeń wierzytelności oraz przyznanych ulg w trybie określonym uchwałą według stanu na dzień 31 grudnia każdego roku kalendarzowego, w terminie do 15 lutego następnego roku, zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik do uchwały.
Informację w zakresie wymienionym w § 7 ust. 1 w ujęciu zbiorczym, z uwzględnieniem decyzji dotyczących wierzytelności pobieranych przez Urząd Miasta, Burmistrz Miasta przedkłada Radzie Miasta łącznie ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta za dany rok kalendarzowy.
§ 8
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta.
§ 9
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Przewodniczący
Rady Miasta Augustów
/Andrzej Kurczyński/
3
Metryka strony