Uchwała Nr XXIV/245/05 Rady Miejskiej w Augustowie z dnia 14 marca 2005 r.
uchwała nr XXIV/245/05
rady miEJSKIEJ W augustowIE
14 marca 2005 r.
w sprawie zasad udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Miasta Augustowa.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591; Dz. U. z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62 poz. 558,
Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 214, poz. 1806; z 2003 r. Nr 80, poz. 717 i Nr 162, poz. 1568; z 2004 r. Nr 102, poz. 1055 i Nr 116, poz. 1203 ) w związku z art. 90f ustawy
z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781 ) Rada Miejska w Augustowie uchwala, co następuje:
Ustala się regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Miasta Augustów, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Przewodniczący
Rady Miejskiej w Augustowie
/ Andrzej Kurczyński /
do Uchwały Nr XXIV/245/05
Rady Miejskiej w Augustowie
z dnia 14 marca 2005r.
regulamin
udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym
dla uczniów zamieszkałych na terenie
gminy miasta augustOWA
I postanowienia ogólne
Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy miasta Augustów, zwany dalej „regulaminem” określa:
Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego w zależności od sytuacji materialnej uczniów i ich rodzin oraz innych okoliczności,
Formy, w jakich udziela się stypendium szkolnego w zależności od potrzeb uczniów zamieszkałych na terenie gminy,
Tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego,
Tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego w zależności od zdarzenia losowego.
Ilekroć w regulaminie mowa jest o:
Ustawie bez bliższego określenia - rozumie się przez to ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( Dz. U. z 2004 r. Nr 56, poz. 2572 ze zmianami),
Burmistrzu - rozumie się przez to Burmistrza Miasta Augustowa,
Uczniach - rozumie się przez to uczniów, słuchaczy i wychowanków, o których mowa w art. 90b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty,
Szkole - rozumie się przez to szkoły publiczne i niepubliczne o uprawnieniach szkoły publicznej dla młodzieży i dla dorosłych oraz publiczne kolegia nauczycielskie, nauczycielskie kolegia języków obcych i kolegia pracowników służb społecznych.
1. Stypendium szkolne może być przyznane na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2005 r., a od 1 września 2005 r. na 10 miesięcy każdego kolejnego roku szkolnego.
Warunkiem przyznania stypendium jest stałe zameldowanie na terenie miasta Augustów.
II sposób ustalania stypendium szkolnego
Wysokość stypendium szkolnego zależna jest przede wszystkim od sytuacji materialnej ucznia i jego rodziny.
1. Uwzględniając kryterium dochodowe zgodnie z art. 8 ust. 3 - 13 ustawy o pomocy społecznej przyznaje się stypendia w wysokości od 80 % do 200 % kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Wysokość stypendium ustala Burmistrz w ramach posiadanych środków finansowych.
1. Za dochód uważa się sumę miesięcznych dochodów z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, w tym przyznane alimenty, pomniejszoną o:
miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
składki na ubezpieczenia zdrowotne określone w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach,
kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Do dochodu ustalonego w myśl ust. 1 nie wlicza się jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego oraz wartości świadczeń w naturze.
Za dochód osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się miesięczny przychód z tej działalności za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, pomniejszony o koszt uzyskania przychodu oraz składniki wymienione w ust. 1 pkt 1-3. W przypadku nie udokumentowania tego dochodu za dochód przyjmuje się kwotę najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.
Za dochód z działalności rolniczej uważa się miesięczny przychód z 1 ha przeliczeniowego w wysokości przyjętej w ustawie o pomocy społecznej.
Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej i z ha przeliczeniowych oraz innych źródeł sumuje się.
Jeżeli o stypendium ubiegają się osoby mające takie same dochody pierwszeństwo w otrzymaniu świadczenia uzyskują osoby, w rodzinach których występują okoliczności, wymienione w art. 90d ust. 1 ustawy tj. bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo - wychowawczych, alkoholim lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
W przypadku, gdy liczba osób spełniających kryteria jest większa niż kwota przeznaczona do rozdysponowania, pierwszeństwo w uzyskaniu stypendium mają kolejno uczniowie o najniższych dochodach w rodzinie.
1. Kolejność osób uprawnionych do otrzymania stypendium szkolnego, według kryteriów określonych niniejszą uchwałą, ustalana jest przez komisję stypendialną powołaną przez Burmistrza.
Skład komisji stypendialnej, tryb i regulamin jej pracy ustala Burmistrz w drodze zarządzenia.
Zadaniem komisji stypendialnej będzie też ustalenie „listy rezerwowej” osób spełniających kryterium dochodowe, które powinny otrzymać stypendium w razie zwiększenia kwot przeznaczonych na ten cel lub w sytuacji, gdy osoba, której przyznano stypendium utraci prawo do jego dalszego otrzymywania.
Stypendium szkolne może być udzielane w formach przewidzianych ustawą.
Formy całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów dotyczą:
Zwrotu kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych organizowanych w szkole,
Zwrotu kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych organizowanych poza szkołą,
Zwrotu kosztów zakupu podręczników i materiałów szkolnych wymaganych do nauki,
Zwrotu kosztów zakupu stroju i obuwia,
Zwrotu kosztów zakupu tornistra / plecaka,
Wobec uczniów szkół ponadgimnazjalnych i słuchaczy kolegiów kosztów związanych z pobieraniem nauki, w szczególności:
Kosztów zakwaterowania
Kosztów dojazdu.
Stypendia za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2005 r. przyznane będą wyłącznie w formie świadczenia pieniężnego.
Wybór formy stypendium określonej w § 12 należy do ubiegającego się / wnioskodawcy.
1. Formy stypendium szkolnego określone w § 12 mają charakter form podstawowych.
Na zasadach wynikających z ustawy dopuszcza się także możliwość udzielania stypendium szkolnego w formie świadczenia pieniężnego wypłacanego osobie uprawnionej, nie częściej niż jeden raz w miesiącu.
1. Uczniom szkół, dla których organem prowadzącym jest gmina miasto Augustów, wypłaty świadczeń dokonuje dyrektor szkoły.
Plan finansowy szkoły jest zwiększony o sumę stypendiów przyznanych uczniom tej szkoły.
Uczniom pozostałych szkół świadczenia, o których mowa wypłacane są przelewem na wskazany we wniosku rachunek bankowy lub gotówką w kasie urzędu miejskiego.
1. Uczniowie szkół, dla których organem prowadzącym jest gmina miasto Augustów, wnioski o stypendium szkolne ( wg wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego regulaminu ) składają do dyrektora szkoły.
Uczniowie pozostałych szkół wnioski o stypendium szkolne ( wg wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego regulaminu ) składają do Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Augustowie.
Termin składania wniosków:
Dla uczniów - do 15 września każdego roku szkolnego,
Dla słuchaczy kolegiów do 15 października każdego roku akademickiego.
Do wniosku należy dołączyć:
Zaświadczenia o wysokości dochodów,
Zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
Ponoszenie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych dojazdu do szkół i zakupów rzeczowych winno być udokumentowane za każdy miesiąc pobieranego stypendium, z tym że przyjmuje się okres kwartalny, jako okres rozliczeniowy przyznanej pomocy.
Uczeń / słuchacz traci prawo do przyznanego stypendium szkolnego w sytuacji:
Ustania przesłanek warunkujących przyznanie świadczenia, w tym w szczególności zaprzestania ponoszenia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych,
Wykorzystywania stypendium niezgodnie z celem, na jaki zostało przyznane,
Frekwencji na zajęciach szkolnych poniżej 70 %,
Rezygnacji z nauki.
Uczeń zobowiązany jest do przedstawiania co 3 miesiące w terminie do 10 dnia następnego miesiąca:
Zaświadczenia o frekwencji,
Zaświadczenia o kontynuowaniu nauki,
Rozliczenia sposobu wydatkowania stypendium.
Zasiłek szkolny przyznawany jest, na wniosek osób uprawnionych do przedkładania wniosków o stypendium szkolne a także z urzędu, w sytuacji przejściowego znalezienia się ucznia i jego rodziny w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.
Wystąpienie zdarzenia losowego powodującego trudną sytuację materialną winno być udokumentowane przez osobę składającą wniosek. Dopuszcza się możliwość złożenia oświadczenia wnioskodawcy potwierdzonego przez dyrektora szkoły, do której uczeń uczęszcza.
Zasiłek szkolny przyznawany jest jednorazowo, raz lub kilka razy w roku niezależnie od otrzymywanego stypendium szklonego.
Zasiłek szkolny może być przyznany w formie:
Świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym,
Pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym.
Wniosek o zasiłek szkolny można składać w terminie nie dłuższym, niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie zasiłku.
do regulaminu
wniosek
o udzielenie pomocy materialnej
o charaKterze socjalnym
Wnioskuję o przyznanie*):
Stypendium szkolnego
Zasiłku szkolnego
Imię i nazwisko ucznia ……………………………………………………………………...
Miejsce zamieszkania ucznia ………………………………………………………………..
Numer PESEL ucznia ……………………………………………………………………….
Nazwa szkoły, klasa …………………………………………………………………………
Imię i nazwisko, adres rodziców / opiekunów ………………………………………………
Dane o sytuacji rodzinnej ucznia*):
Bezrobocie
Niepełnosprawność
Ciężka lub długotrwała choroba
Brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych
Alkoholizm
Narkomania
Niepełna rodzina
Pożądana forma pomocy materialnej*):
Informacja o pobieraniu innych świadczeń społecznych …………………………………...
Oświadczam, że dane podane we wniosku są zgodne z prawdą.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na umieszczenie i przetworzenie moich danych osobowych, w bazie danych gminy miasta Augustów dla potrzeb niezbędnych dla realizacji pomocy materialnej dla uczniów zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych ( Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zmianami).
Do wniosku załączam :
zaświadczenie o wysokości dochodów w ilości …….. sztuk
zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych o pomocy społecznej.
opinia dyrektora szkoły
…………………………………
/ podpis dyrektora szkoły /
III formy, w jakich udziela się stypendium szkolnego
IV tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego
V tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego
…………………………………………………………………………………………………..
Oświadczam, że moja rodzina składa się z niżej wymienionych osób ( należy wpisać również imię i nazwisko wnioskującego) :
Lp. |
Imię i nazwisko |
Data urodzenia |
Stopień pokrewieństwa |
Miejsce zatrudnienia / nauki |
Uwagi |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pouczenie
Zgodnie z art. 6 pkt 14 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy zpołecznej ( Dz. U. Nr 64, poz. 593 rodzina to - osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.
Rodzaj formy stypendium |
Opis |
Koszty |
Pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych organizowanych w szkole ( opisać rodzaj zajęć oraz wskazać szkole, która je realizuje) |
|
|
Pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych organizowanych poza szkołą (opisać rodzaj zadań oraz wskazać ich organizatora) |
|
|
Zakupy rzeczowe o charakterze edukacyjnym ( wskazać nazwę rzeczy będących przedmiotem pomocy ) |
|
|
Pokrycie kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania ( dotyczy uczniów i słuchaczy szkół zanjdujących się poza miejscem zamieszkania) |
|
|
|
Razem |
|
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
*) właściwe podkreślić
……………………. ……………………………………
/ data/ /czytelny podpis wnioskodawcy/
___________________________________________________________________
…………………………
(pieczęć szkoły)
…………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………...
2005-03-15 2:56
Metryka strony