Informacje o wyborach Prezydenta RP.

Termin ważności strony 2010-07-31

INFORMACJA O WARUNKACH UDZIAŁU W GŁOSOWANIU W WYBORACH PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

ZARZĄDZONYCH NA DZIEŃ 20 CZERWCA 2010r.

GŁOSOWANIE W MIEJSCU STAŁEGO ZAMIESZKANIA W POLSCE

Wyborca zameldowany na pobyt stały na obszarze gminy, który nie złożył wniosku o wpisanie do stałego rejestru wyborców w innym miejscu oraz wyborca wpisany do rejestru wyborców na własny wniosek, zostanie wpisany z urzędu do spisu wyborców sporządzonego dla obwodu głosowania właściwego dla miejsca zamieszkania wyborcy.

GŁOSOWANIE POZA MIEJSCEM STAŁEGO ZAMIESZKANIA

Głosowanie w miejscu pobytu czasowego, po dopisaniu do spisu na wniosek wyborcy.

Wyborca , czasowo przebywający poza miejscem zameldowania na pobyt stały ( w tym wyborca zameldowany na pobyt czasowy ) , a w przypadku wyborcy wpisanego do rejestru wyborców na własny wniosek

przebywający czasowo poza miejscem wpisania do rejestru oraz

wyborca nigdzie niezamieszkały, może wziąć udział w głosowaniu w miejscu pobytu czasowego, jeżeli złoży wniosek o dopisanie do spisu wyborców.

Wniosek składa się w urzędzie gminy, na obszarze której czasowo przebywa wyborca, najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 10 czerwca 2010 r.

UWAGA!!!

Osoby wpisane do spisu wyborców – w związku z głosowaniem w dniu 20 czerwca br. – będą ujęte w tym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzenia ponownego głosowania ( tzw. II tury wyborów ). Wzięcie udziału w ponownym głosowaniu w innym obwodzie będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców, zaświadczenie o prawie do głosowania.

Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania

Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania, Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju , za granicą lub na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w urzędzie gminy, w której wyborca będzie ujęty w spisie wyborców, najpóźniej w 2 dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 18 czerwca 2010 r.

Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia: zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania.

W przypadku przeprowadzenia ponownego głosowania wyborca zmieniający miejsce pobytu po dniu pierwszego głosowania, a przed ponownym głosowaniem, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się po dniu pierwszego głosowania w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, nie później jednak niż w 2 dniu przed dniem ponownego głosowania, tj. do dnia 2 lipca 2010 r.

Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania.

W przypadku utraty zaświadczenia o prawie do głosowania, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wziecie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

GŁOSOWANIE W SZPITALACH

Wyborcy którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach zostaną wpisani do spisów wyborców sporzadzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach. Dyrektor jednostki powiadomi osoby przebywające w szpitalu o umieszczeniu ich w spisie wyborców.

Wyborca wpisany do spisu wyborców w szpitalu zostanie z urzędu skreślony ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

Osoby , które przybędą do szpitala w dniu wyborów, będą mogły głosować w obwodzie w szpitalu tylko na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania.

UWAGA !!!

Osoby wpisane do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych w szpitalach w pierwszym głosowaniu będą ujęte w tym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzenia ponownego głosowania ( tzw. II tury wyborów ). Wzięcie udziału w głosowaniu w innym obwodzie będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców. Ponadto wyborcy, którzy opuścili szpital po dniu pierwszego głosowania będą mogli być dopisani do spisu wyborców przez obwodową komisję wyborczą w miejscu stałego zamieszkania jeżeli udokumentują, że opuścili tę jednostkę w okresie pomiędzy dniem pierwszego głosowania tj. 20 czerwca 2010 r., a dniem ponownego głosowania.

GŁOSOWANIE WYBORCÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Wyborca niepełnosprawny może głosować w wybranym przez siebie obwodzie głosowania dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych na obszarze gminy, w której stale zamieszkuje. W tym celu powinien > złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie.

Wniosek składa się w urzędzie gminy najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 15 czerwca 2010 r.

Wyborca dopisany do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Wyborca posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo równoznaczne orzeczenie organu rentowego, jak również wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 75 lat może głosować przez pełnomocnika.

Szczegółowe informacje na ten temat głosowania przez pełnomocnika zawarte są na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej

GŁOSOWANIE W KRAJU WYBORCÓW STALE ZAMIESZKAŁYCH ZA GRANICĄ

Wyborca stale zamieszkały za granicą, który będzie przebywał w Polsce w dniu wyborów, może wziąć udział w głosowaniu w dowolnym obwodzie głosowania , jeżeli przedłoży obwodowej komisji wyborczej ważny polski paszport oraz dokument potwierdzający, że na stale zamieszkuje za granicą. Dokumentem takim może być np. karta stałego pobytu, dokument potwierdzający zatrudnienie za granicą lub dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania ze świadczeń ubezpieczenia społecznego za granicą.

Wyborca stale zamieszkały za granicą może również głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego przez konsula.

Mieszkańcy Augustowa mogą otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w Wydziale Spraw Społecznych i Administracyjnych Urzędu Miejskiego w Augustowie przy ul. Brzostowskiego 2 pok. 106 ( budynek Straży Pożarnej ). Tu również można dopisać się do spisu wyborców.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Elżbieta Czmoch-Oblacewicz

Wprowadzający: Elżbieta Czmoch-Oblacewicz

Data modyfikacji: 2010-05-24

Opublikował: Marek Taraszkiewicz

Data publikacji: 2010-05-24