Informacje dla wyborców.
K O M U N I K A T
Na podstawie art. 37a Kodeksu Wyborczego (Dz.U.2011.21.112 )
Wyborca niepełnosprawny wpisany do rejestru wyborców w danej gminie ma prawo do uzyskania informacji o:
- właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania
- lokalach obwodowych komisji wyborczych znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania wyborcy niepełnosprawnego, w tym o lokalach dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych;
- warunkach dopisania wyborcy do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania;
- komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów
- warunkach oraz formach głosowania.
Informacje takie można uzyskać w godzinach pracy urzędu, w tym telefonicznie
pod nr 087 643 80 52 i 087 643 80 51, lub w drukowanych materiałach informacyjnych przesyłanych na wniosek wyborcy niepełnosprawnego, w tym formie elektronicznej
( Ewidencja.Ludności@urzad.augustow.pl).
Informacje przekazywane są wyborcy niepełnosprawnemu po podaniu przez wyborcę nazwiska , imienia ( imion ) oraz adresu stałego zamieszkania.
DOPISANIE DO SPISU
Zgodnie z ar. 28 Kodeksu Wyborczego każdy wyborca ( w tym niepełnosprawny ), na jego pisemny wniosek wniesiony do urzędu najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów tj. tj do dnia 5 maja 2015 r. , jest dopisywany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce jego stałego zamieszkania, albo w której czasowo przebywa.Przepis ten stosuje się odpowiednio do wyborcy nigdzie niezamieszkałego, przebywającego na obszarze gminy.
We wniosku podaje się:
Nazwisko i imię ( imiona )
Imię ojca
Datę urodzenia
PESEL
Adres zamieszkania wyborcy
Wniosek o dopisanie wyborcy do spisu wyborców musi zostać podpisany osobiście przez wyborcę i doręczony w oryginale. Natomiast nie ma znaczenia w jaki sposób zostanie on przekazany do urzędu ( np. pocztą lub za pośrednictwem innej osoby ). Dopuszczalne jest także przekazanie wniosku za pośrednictwem portalu ePUAP przy użyciu zaufanego profilu lub w innej formie elektronicznej , z zastrzeżeniem, że zostanie on podpisany bezpiecznym podpisem elektronicznym.
Osoba doręczająca wniosek do urzędu nie musi posiadać pełnomocnictwa wystawionego przez wnioskodawcę.
Wyborca, który przed dniem pierwszego głosowania złożył wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania, będzie ujęty w tym spisie wyborców również w przypadku ewentualnego ponownego głosowania. Nie ma możliwości kolejnego wyboru obwodu głosowania.
Wyborca, który będzie chciał głosować w innym obwodzie, w tym także w obwodzie właściwym dla swojego miejsca zamieszkania, musi wziąć zaświadczenie o prawie do głosowania.
Wniosek w tej sprawie powinien złożyć w urzędzie gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców
Informacje na ten temat można uzyskać pod nr telefonu 87 6438051: 87 6438052
lub bezpośrednio w Wydziale Spraw Społecznych i Administracyjnych Urzędu Miejskiego w Augustowie ul. Brzostowskiego 2 ( budynek straży pożarnej ) pok. 105 i 106.
GŁOSOWANIE KORESPONDENCYJNE
Każdy wyborca może głosować korespondencyjnie ( ograniczenie obowiązuje wyłącznie
w wyborach samorządowych ).
Zgodnie z art. 12a Kodeksu Wyborczego obwodowe komisje wyborcze, które maja siedziby w lokalach dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, są komisjami właściwymi dla celów głosowania korespondencyjnego.
Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę najpóźniej do 15 dnia przed dniem wyborów tj. do dnia 27 kwietnia 2015 r.
- w przypadku głosowania w kraju – w urzędzie gminy, w której jest on wpisany do rejestru wyborców
- w przypadku głosowania za granica – u właściwego konsula
Zgłoszenie powinno zawierać:
Nazwisko i imię ( imiona )
Imię ojca
Datę urodzenia
Nr PESEL
Oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie
Wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet albo deklarację osobistego odbioru pakietu wyborczego.
W zgłoszeniu wyborca głosujący w kraju może zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille,a.
Z art. 53b § 1 i2 Kodeksu Wyborczego wynika, że dopuszczalne jest zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego zarówno telefonicznie ( ustnie ) jak i za pośrednictwem zwykłej poczty elektronicznej )( e-mail ) przesłanej do urzędu na adres Ewidencja.Ludności @ urzad .augustow.pl .
Natomiast wezwanie wyborcy do uzupełnienia zgłoszenia ( art. 53c) przekazywane w formie elektronicznej, powinno być dokonane przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego. Należy jednak zauważyć, że przepisy prawa wyborczego nie przewidują elektronicznego potwierdzenia przez wyborców otrzymania tego rodzaju korespondencji.
W przypadku wyborcy głosującego w kraju zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego powinno dodatkowo zawierać oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie.
Dopuszczalne jest złożenie ustnego tj. zarówno osobistego jak i telefonicznego oświadczenia o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie.
Jeżeli zgłoszenie nie spełnia wymogów burmistrz wzywa wyborcę do uzupełnienia zgłoszenia w terminie 3 dni od dnia doręczenia wezwania. Zgłoszenie nieuzupełnione w terminie pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się wyborcę.
Przepisy Kodeksu Wyborczego nie przewidują wymogu, aby adres na który ma zostać wysłany pakiet wyborczy, wskazany przez wyborcę w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju, musiał znajdować się na obszarze gminy, który wyborca wpisany jest do stałego rejestru wyborców. Oznacza to, że wyborca dokonujący zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego może podać w zgłoszeniu dowolny adres na obszarze kraju, na który ma zostać wysłany pakiet wyborczy.
Natomiast samo zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego musi być dokonane w gminie, w której wyborca ujęty jest w stałym rejestrze wyborców.
Wyborca , który przed dniem pierwszego głosowania dokonał zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego, również w przypadku ewentualnego ponownego głosowania będzie głosował korespondencyjni. Burmistrz prześle mu pakiet wyborczy na ten sam adres na który przesłał pakiet wyborczy przed pierwszym głosowaniem. Nie ma możliwości zmiany adresu.
Wyborca może zrezygnować z głosowania korespondencyjnego. W tym celu powinien wziąć zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek w tej sprawie wyborca powinien złożyć w urzędzie gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców. Złożenie wniosku powinno nastąpić przed wysłaniem mu pakietu lub po tym terminie, jeżeli wyborca zwróci pakiet wyborczy w stanie nienaruszonym.
Wyborca, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju, otrzymuje z urzędu, nie później niż na 7 dni przed dniem wyborów, pakiet wyborczy.
Pakiet wyborczy jest doręczany do wyborcy:
- przez upoważnionego pracownika
- lub za pośrednictwem operatora ( Poczta Polska ).
Wyborca głosujący w kraju nie później niż dnia 4 maja 2015 r. otrzyma z urzędu pakiet wyborczy, który zostanie doręczony wyłącznie do rak własnych wyborcy, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru.
Wyborca może osobiście odebrać pakiet wyborczy w Urzędzie Miejskim, jeżeli zadeklarował to w zgłoszeniu, w godzinach pracy urzędu.
Wyborca może w godzinach głosowania osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej w godzinach głosowania.
W skład pakietu wyborczego przekazywanego wyborcy wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddani głosu na karcie do głosowania, instrukcje głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładka na kartę do głosowania sporządzana w alfabecie Braille’a - jeżeli wyborca zażądał jej przesłania.
Na karcie do głosowania wyborca oddaje w sposób określony w informacji znajdującej się w dolnej części karty do głosowania. Należy pamiętać , że znakiem „X” są dwie linie przecinające się w obrębie kratki przeznaczonej do oddania głosu.
Po oddaniu głosu należy kartę do głosowania umieścić w kopercie oznaczonej „ Koperta na kartę do głosowania „ i kopertę tę zakleić. Niezaklejenie kopert na kartę do głosowania spowoduje, że karta do glosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników glosowania. Zaklejona kopertę na kartę do głosowania należy włożyć do kopert zwrotnej zaadresowanej na adres obwodowej komisji wyborczej. Do koperty zwrotnej należy także włożyć oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu. Przed włożeniem oświadczenia do kopert zwrotnej należy wpisać na nim miejscowość i datę jego sporządzenia oraz własnoręcznie je podpisać. Niewłożenie oświadczenia do kopert zwrotnej lub niepodpisanie go spowoduje, że karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania. Kopertę zwrotna należy zakleić i nadać w Placówce Poczty Polskiej na adres obwodowej komisji wyborczej:
- do 7 maja 2015r. jeżeli placówka pocztowa znajduje się w terminie, w której wyborca ujęty jest w spisie wyborców
- do 6 maja 2015 r. w dowolnej placówce Poczty Polskiej.
Osoba niepełnosprawna może umówić się na odbiór koperty zwrotnej w miejscu i terminie przez nią wskazanym Np. w jej mieszkaniu ). W przypadku , gdy odbioru ma dokonać pracownik Poczty Polskiej, należy umówić się z nim najpóźniej na dzień 7 maja 2015 r.
Głosować korespondencyjnie nie mogą wyborcy umieszczeni w spisach wyborców w : obwodach głosowania utworzonych w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz domach studenckich, a ponadto wyborcy , którzy udzielili pełnomocnictwa do głosowania.
W ponownym głosowaniu w wyborach Prezydenta RP skróceniu ulegają terminy zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego ( zamiar głosowania korespondencyjnego zgłasza się do 10 dnia przed dniem głosowania., tj. najpóźniej dnia 14 maja 2015 r.
Informacje na ten temat można uzyskać pod nr telefonu 087 6438051 i o87 6438052 lub bezpośrednio w Wydziale Spraw Społecznych i Administracyjnych ul. Brzostowskiego 2 (budynek straży pożarnej ) pok. 105 i 106
P E Ł N O M O C N I C T W O
Na podstawie art. 54 § i1 i §3 Kodeksu Wyborczego wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych oraz wyborca , który najpóźniej w dniu głosowania kończy 75 lat może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu w wyborach Prezydenta RP.
W/w wyborcy mogą składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa najpóźniej w 9 dniu przed dniem wyborów tj. do 4 maja 2015 r.
Do wniosku dołącza się:
- kopie aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
- pisemna zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem
- kopie zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem, gdy osoba ta nie jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie.
Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa lub posiadająca zaświadczenie o prawie do glosowania.
Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby. Natomiast pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedna z nich jest to wstępny , zstępny, małżonek , brat , siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania jak również kandydaci w danych wyborach.
Akt pełnomocnictwa sporządzony przed dniem pierwszego głosowania uprawnia pełnomocnika do oddania głosu również w ewentualnym ponownym głosowaniu. Wyborca , który udzielił pełnomocnictwa do głosowania może głosować osobiście, jeżeli głosu nie oddał jeszcze pełnomocnik. Wyborca może również cofnąć pełnomocnictwo składając oświadczenie w tej sprawie burmistrzowi najpóźniej na 2 dni przed dniem głosowania lub obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania, w trakcie jego trwania.
Informacje na ten temat można uzyskać pod nr telefonu 087 6438051, 087 6438052 lub bezpośrednio w Wydziale Spraw Społecznych i Administracyjnych przy ul. Brzostowskiego 2 ( budynek straży pożarnej ) pok. 105 i 106 .
U W A G A
ZGODNIE Z PRZEPISAMI KODEKSU WYBORCZEGO ZŁOZINE PRZED DNIEM PIERWSZEGO GŁOSOWANIA
- ZGŁOSZENIE ZAMIARUY GŁOSOWANIA KORESPONEDNCYJNEGO
- WNIOSEK O DOPISANIE DO SPISU WYBORCÓW W WYBRANYM OBWODZIE GŁOSOWANIA
- WNIOSEK O SPORZADZENIE AKTU PEŁNOMOCNICTWA
- WNIOSEK O WYDANIE ZAŚWIADCZENIA O PRAWIE DO GŁOSOWANIA
DOTYCZY ZARÓWNO PIERWSZEGO GŁOSOWANIA JAK I EWENTUALNEGO PONOWNEGO GŁOSOWANIA W WYBORACH PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
BURMISTRZ MIASTA AUGUSTOWA
WOJCIECH WALULIK
Metryka strony