Uchwała Nr XXIX/278/05 z dnia 26 października 2005 r.

Uchwała Nr XXIX/278/05

Rady Miejskiej w Augustowie

z dnia 26 października 2005 roku.

w sprawie uchwalenia wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2006-2010.

Na podstawie art. 21 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków /Dz. U. Nr 72, poz.747; z 2002 r. Nr 113, poz. 984; z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 173, poz. 1808; z 2005 r. Nr 85, poz. 729 i Nr 130, poz. 1087/ Rada Miejska w Augustowie uchwala, co następuje:

§ 1. Uchwalić na lata 2006-2010 wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w posiadaniu Wodociągów i Kanalizacji Miejskich sp. z o.o. w Augustowie w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Augustowa.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia.

Przewodniczący

Rady Miejskiej w Augustowie

Andrzej Kurczyński

Załącznik nr 1

Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urzĄdzeŃ Wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2006 – 2010.

Podstawa Prawna

Obowiązek sporządzenia wieloletniego planu modernizacji i rozwoju urządzeń wodociagowych i kanalizacyjnych wynika z przepisu art. 21 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków /Dz. U. Nr 72, poz. 747 z późn. zmianami./ Zgodnie z ustawą, plan ten musi być zgodny z kierunkami rozwoju miasta, a następnie zatwierdzony przez Radę Miejską.

Planowany zakres usług wodociągowo – kanalizacyjnych.

Od początku lat 90 notowany jest systematyczny spadek zużycia wody i odbiór scieków do kanalizacji sanitarnej.Największy spadek wystąpił pod koniec lat 90. Obecnie przewiduje się, że zmniejszenie ilości sprzedanej wody w stosunku do roku 2004 wyniesie około 2 %, natomiast dla ścieków około 1 %. W tej sytuacji trudno jest zaplanować poziom sprzedaży wody i ilości odbieranych ścieków w dłuższej perspektywie. W najbliższych latach zakłada się, że może występować dalszy nieznaczny spadek popytu na wodę.

Przedsięwzięcia rozwojowo – modernizacyjne w poszczególnych latach.

Zadania ujęte w tym planie wynikają: z bieżących potrzeb eksploatacyjnych, niezbędnej budowy infrastruktury technicznej oraz zapisów zawartych w „Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego” opracowanego w 2000 roku i Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego Miasta. Plan ten uwzględnia także obowiązki jakie wynikają z ustaw między innymi: Prawo wodne, o ochronie środowiska, o odpadach oraz rozporządzeń wykonawczych do nich.

Analiza stanu istniejącego i powyższych dokumentów wykazała, że zrealizowanie zawartych w niej zapisów wymaga zrealizowania dużej ilości zadań inwestycyjnych w stosunkowo krótkim czasie.

- Sieć wodociągowa.

Długość czynnej sieci wodociągowej magistralnej i rozdzielczej w 2004 r. wynosi około 111,1 km. Do sieci wodociągowej podłączonych jest około 92 % obiektów.

Woda rozprowadzana jest poprzez magistrale wodociągowe o średnicach od 150 do 600 mm w systemie jednostrefowym /ze względu na układ sytuacyjno-wysokościowy/. Na południe od miasta doprowadzana jest magistrala o średnicy 150 mm, która poprzez przepompownie zaopatruje w wodę wieś Białobrzegi i okoliczne wsie gminy Augustów.

W chwili obecnej poza zasięgiem magistrali wodociągowej pozostaje Przewięź, Studzieniczna i Sajenek.

Biegnące od stacji wodociagowej dwie magistrale o srednicy 500 i 600 mm mają rezerwy przepustowości. Podłączenie istniejących budynków wiąże się z rozudową sieci rozdzielczej i przyłączy.

Do podstawowych działań dla rozwiązania problemów w zakresie zaopatrzenia w wodę należy:

rozbudowa magistralnej sieci wodociągowej dla zaopatrzenia w wodę Przewięzi, Studzienicznej i Sajenka,

rozbudowa sieci wodociągowej i rozdzielczej w Wojciechu, Przewięzi, Studzienicznej i Sajenku,

rozbudowa sieci magistralnej i rozdzielczej w części południowo – zachodniej od centrum do projektowanej obwodnicy komunikacyjnej,

budowa sieci rozdzielczej w nowopowstajacych osiedlach mieszkaniowych,

budowa sieci rozdzielczej w przyszłej dzielnicy sanatoryjnej zlokalizowanej na południe od stacji wodociągowej. Istniejąca magistrala o średnicy 600 i 500 ma rezerwy przepustowości przewidziane do zasilania tej przyszłościowej dzielnicy.

- Sieć kanalizacji sanitarnej.

W Augustowie istnieje rozdzielczy system kanalizacyjny. Sieć kanalizacji sanitarnej działa w układzie grawitacyjno – pompowym. Ścieki z północno – wschodniej części miasta odprowadzane są grawitacyjnie kolektorami B, F i A do przepompowni zlokalizowanej przy ul. Przemysłowej, skąd ścieki przepompowywane są do końcówki dolnego odcinka kolektora A na osiedlu Limanowskiego. Z północno – zachodniej i centralnej części miasta ścieki są odprowadzane kolektorami C, D i H do kolektora A. Kolektor A spełnia rolę kolektora zbiorczego, którym wszystkie ścieki z układu kanalizacyjnego odprowadzane są do oczyszczalni ścieków. Poza dwoma przepompowniami głównymi P1 i P2 na terenie miasta istnieje kilka przepompowni mniejszych przepompowujących ścieki z terenów niżej położonych do kanałów grawitacyjnych. Wszystkie przepompownie posiadają strefy izolacyjne.

Długość głównej sieci kanalizacji sanitarnej w mieście wynosi 83 km. W roku 2004 do sieci podłączonych było około 89 % obiektów.

Zakłada się objęcie kanalizacją sieciową w systemie grawitacyjno – pompowym znaczną część miasta tj. terenów istniejącego zainwestowania miejskiego, terenów rozwojowych położonych na południowy zachód od centrum miasta, terenów wzdłuż południowego brzegu jeziora Necko z odprowadzeniem ścieków do istniejącego układu kanalizacyjnego, północne obrzeże jeziora Sajno i Sajenek z Sajenkiem oraz przyszłą dzielnicą sanatoryjną z odprowadzeniem ścieków do istniejącej przepompowni przy ulicy Przemysłowej. Ścieki z terenów skanalizowanych odprowadzane będą do istniejącej oczyszczalni ścieków, która ma możliwość dalszej rozbudowy a odbiornik – rzeka Netta odpowiednią chłonność.

W latach 2006 – 2010 Wodociągi i Kanalizacje Miejskie Spółka z o.o. planuje systematyczną wymianę pomp w istniejących przepompowniach ścieków na ul. Przemysłowej i Nad Nettą.

- Stacja uzdatniania wody.

Z punktu widzenia zasobów wód podziemnych nie istnieją ograniczenia w zaopatrzeniu w wodę całej ludności Augustowa. Stacja Uzdatniania Wody jednak wymaga modernizacji.

Potrzeba modernizacji stacji uzdatniania wody podyktowana jest koniecznością podwyższania efektów procesu uzdatniania wody /a w szczególności odżelaziania i odmanganiania/ - stosownie do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 listopada 2002 r. /Dz. U. Nr 203, poz. 1718/ w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, unowocześnieniem technologii uzdatniania wody gwarantujące wydajność Q = 495 m3/h.

W ramach przeprowadzenia modernizacji Stacji Uzdatniania Wody zgodnie z opracowaną dokumentacją projektową wystąpi poprawa jakości wody dla potrzeb gospodarczych i do picia gdzie wymiernym wskaźnikiem są parametry fizyko-chemiczne i bakteriologiczne.

W poniższej tabeli przedstawione są wymierne efekty określone na zasadzie analizy porównawczej w/w parametrów wody uzdatnionej przed modernizacją i po modernizacji w odniesieniu do reprezentatywnych okresów w roku.

Jednostka

Wielkość dopuszczalna

Wielkość dotychczasowa

Wielkość planowana

Zmiana bezwzględna

Wzrost efektywności

a

b

c

d=b-c

e=d/b*100

Żelazo

g/m3

0,2

0,33

0,2

0,13

39

Mangan

g/m3

0,05

0,38

0,05

0,33

87

Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody planowana jest w okresie 2006 – 2007. Ujęcie wody w Augustowie jest chronione pod względem bezpieczeństwa. Z punktu widzenia zasobów wód podziemnych nie ma obecnie ograniczeń w zaopatrzeniu w wodę całej ludności miasta Augustowa.

- Oczyszczalnia ścieków.

Oczyszczalnia ścieków w Augustowie zmodernizowana została w roku 1998. Została zwiększona efektywność oczyszczania ścieków szczególnie poprzez zwiększenie redukcji zanieczyszczeń biogennych. Zmodernizowana oczyszczalnia zapewnia jakość oczyszczonych ścieków odpowiadającą wymogom RMOŚNiL z dnia 5 listopada 1991 roku.

Maksymalna ilość ścieków oczyszczonych w stopniu odpowiadającym wymogom rozporządzenia, odprowadzanych do rzeki Netty może wynieść około 16 600 m3/d, co znacznie przekracza przepustowość istniejącej oczyszczalni i stwarza dogodne warunki rozwoju miasta.

W następnych latach planowane jest dokończenie modernizacji wraz z termorenowacją budynków oczyszczalni ścieków tj. pompowni osadu, pompowni wielofunkcyjnej, agregatorni i stacji trafo oraz budynku magazynowo – warsztatowego.

Przedsięwzięcia racjonalizujące zużycie wody oraz wprowadzanie ścieków.

Niezależnie od działań inwestycyjnych Wodociągi i Kanalizacje Miejskie Spólka z o.o. prowadzić będą przedsięwzięcia racjonalizujące zużycie wody.

Głównym działaniem będzie montaż i wymiana wodomierzy starej konstrukcji z kończącą się legalizacją na nowe o lepszych parametrach pomiarowych.

Modernizacja stacji uzdatniania wody przyczyni się do spadku ilości wody wykorzystywanej do celów technologicznych.

W celu usprawnienia procesu wprowadzania ścieków do układu sanitarnego Wodociągi i Kanalizacje Miejskie Spółka z o.o. w Augustowie prowadzić będą przedsięwzięcia racjonalizujące polegające na wymianie pomp w przepompowniach głównych w ulicy Przemysłowej i Nad Nettą na nowocześniejsze o wyższej sprawności.

Nakłady inwestycyjne w poszczególnych latach.

w tys.

L.p.

Wyszczególnienie

lata

2006

-

2010

Ogółem

2006

2007

2008

2009

2010

1.

Przebudowa stacji uzdatniania wody

12 230

2 446

14 676

w tym:

Środki z UE /ZPORR/

3 489

681

4 170

Pożyczka z NFOŚiGW

6 995

505

7 500

Środki z budżetu miasta

1 078

600

1 678

Środki własne

668

660

1 328

2.

Rozbudowa sieci wodociągowej

150

150

70

150

130

650

3.

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej

182

184

80

174

163

783

4.

Remont budynku administracyjnego

500

900

1 400

5.

Modernizacja przepompowni ścieków ul. Przemysłowa i Nad Nettą

35

15

50

6.

Modernizacja sieci wodociągowo-kanalizacyjnej /remont/

150

150

7.

Remont budynków na oczyszczalni ścieków

136

317

453

8.

Wyposażenie laboratorium

15

41

56

9.

Urządzenia na oczyszczalni ścieków – remont pomp, dmuchaw

40

40

80

10.

Sprężarka przewoźna

50

50

11.

Samochód specjalistyczny pogotowia wodociągowego

100

100

12.

Wyposażenie warsztatów remontowych

50

50

Razem

12 612

3 536

1 050

650

650

18 498

Środki z UE /ZPORR/

3 489

681

4 170

Pożyczka z NFOŚiGW

6 995

505

7 500

Środki z budżetu miasta

1 078

600

1 678

Środki z innych źródeł pożyczki,kredyty, dotacje

400

400

Środki własne

1 050

1 750

650

650

650

4 750

Sposoby finansowania planowanych inwestycji.

W podsumowaniu powyższych zestawień warto podkreślić, że największa aktywność finansowa przypada na lata 2006 – 2007. Na te lata przypada realizacja modernizacji stacji uzdatniania wody.

Modernizacja stacji uzdatniania wody finansowana będzie z następujących środków:

dotacja ze środków UE–Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego /ZPORR/-działanie 1.2 – infrastruktura ochrony środowiska w wysokości 4 169 783,92 zł.,

dotacja z budżetu miasta w wysokości 1 677 963,00 zł,

pożyczka z NFOŚiGW w wysokości 7 500 000,00 zł,

pozostałe koszty modernizacji stacji uzdatniania będą realizowane ze środków własnych.

Pozostałe koszty inwestycyjne w latach 2006 – 2010 realizowane będą ze środków własnych. W roku 2008 koszty związane z remontem budynku administracyjno-socjalnego przekroczą możliwości finansowe Wodociągów i Kanalizacji Miejskich sp. z o.o. stąd niezbędne stanie się wykorzystanie innych form finansowania niż środki własne. Natomiast wysokość środków własnych WiKM Sp. z o.o. zależeć będzie w dużej mierze od wysokości taryf opłat za wodę i ścieki.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Beata Filipow

Wprowadzający: Beata Filipow

Data modyfikacji: 2005-11-02

Opublikował: Beata Filipow

Data publikacji: 2005-11-02