Protokół Nr 2/06 ze wspólnego posiedzenia Komisji z 20.12.2006 r.

P R O T O K Ó Ł Nr 2/06

ze wspólnego posiedzenia Komisji do spraw Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM z Komisją do spraw Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM w Augustowie

z dnia 20 grudnia 2006 r.

Obecni członkowie Komisji – wg załączonej listy obecności.

Ponadto w posiedzeniu udział wzięli:

- Pan Leszek Cieślik – Burmistrz Miasta,

- Pani Monika Podziewska – Skarbnik Miasta,

- Pan Radny Bogusław Samel.

P o r z ą d e k p o s i e d z e n i a:

1. Zaopiniowanie projektu budżetu miasta Augustowa na 2007 rok.

2. Zaopiniowanie przez Komisję do spraw Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Augustów dla terenów położonych między ulicami: Kwaśną, Rajgrodzką, Wojska Polskiego i Mazurską.

Wspólne posiedzenie Komisji do spraw Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM z Komisją do spraw Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM otworzył Pan Wiesław Jeruć – Przewodniczący Komisji do spraw Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM w Augustowie.

Zapoznał obecnych z proponowanym porządkiem posiedzenia, który został przyjęty.

Ad.pkt 1

Pan Leszek Cieślik – Burmistrz Miasta poinformował o procedurze pracowywania i uchwalania budżetu miasta. Omówiłgłówne założenia projektu budżetu miasta Augustowa na 2007 rok ze szczególnym uwzględnieniem toku postępowania podczas składania wniosków o środki finansowe z Unii Europejskiej.

Pani Monika Podziewska – Skarbnik Miasta omówiła szczegółowo dochody i wydatki projektu budżetu, podstawowe relacje zachodzące miedzy poszczególnymi wielkościami, zadłużenie miasta.

Następnie członkowie obu Komisji dokonali analizy projektu budżetu miasta na 2007 rok. Na uwagi, pytania i wątpliwości odpowiedzi udzielał Pan Leszek Cieślik – Burmistrz Miasta oraz Pani Monika Podziewska – Skarbnik Miasta.

W trakcie dyskusji, Pani Radna Ewa Perkowska – zgłosiła wniosek o ujęcie w projekcie budżetu miasta na 2007 r. budowy kolektora sanitarnego w ulicach 3 Maja i Ogrodowej.

Pan Leszek Cieślik – Burmistrz Miasta wyjaśnił, że ul. 3 Maja jest drogą powiatową i budowa powinna być realizowana przez właściciela drogi - Starostwo Powiatowe. Miasto nie może sfinansować tego zadania w całości, ponieważ dopuści się przestępstwa – nastąpi przekroczenie dyscypliny budżetowej. Burmistrz Miasta zapoznał z pismem, które skierował do Starosty Augustowskiego w sprawie w/w inwestycji oraz udzieloną odpowiedzią. Stwierdził, że w przypadku pozyskania pieniędzy z Unii Europejskiej powstanie możliwość realizacji zadania przy współudziale środków własnych. Mieszkańcom ulicy zostanie udzielona stosowna odpowiedź. Burmistrz Miasta omówił program budowy ulic w mieście.

Pani Radna Anna Urban – zgłosiła wniosek w sprawie zagospodarowania kąpieliska plaży „Bielnik”. Zwróciła się do Przewodniczącego Komisji do spraw Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM o zorganizowanie spotkania wyjazdowego do schroniska dla zwierząt.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej zgłosił propozycję współfinansowania budowy kolektora deszczowego w ul. Hożej.

Po przeprowadzonej dyskusji, Pan Wiesław Jeruć- Przewodniczący Komisji do spraw Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM poddał pod głosowanie projekt budżetu miasta Augustowa na 2007 rok, który w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania obie Komisje zaopiniowały pozytywnie 8 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 2 głosach wstrzymujących się.

Na tym wspólne posiedzenie Komisji zakończono.

Ad.pkt 2

Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM złożyła szczegółową informację dotyczącą planów zagospodarowania przestrzennego miasta Augustowa. Przedstawiła Komisji tereny, dla których opracowane są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz dla których terenów przedmiotowe opracowania są w trakcie realizacji. Wskazała tereny, które wymagają takiego opracowania. Omówiła kwestię zgodności planów ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Augustowa uchwalonego uchwałą Nr XVI/129/2000 Rady Miejskiej w Augustowie z 6 marca 2000 r. Omówiła ponownie projekt planu zagospodarowania przestrzennego miasta Augustów dla terenów położonych między ulicami: Kwaśną, Rajgrodzką, Wojska Polskiego i Mazurską.

Pan Radny Bogusław Samel – Prezes ASS ”Społem” w Augustowie przedstawił niebezpieczeństwa, które powstaną po wybudowaniu i otwarciu sklepu „Kaufland” na terenie położonym między ulicami: Wojska Polskiego, Mazurską, Kwaśną i Rajgrodzką. Nieruchomość gruntowa położona jest w kwadracie, w takim miejscu, za którą obcy inwestorzy płacą ogromne pieniądze. Poprzedni plan zagospodarowania przestrzennego, uchwalony w 1993 r., przewidywał likwidację stacji CPN i zamknięcie pierzei miasta, jednak stało się inaczej - stacja Orlen została zmodernizowana. Rada Miejska w Augustowie uchwaliła tymczasowy statut uzdrowiska wyłączając przedmiotowe tereny z ochrony uzdrowiskowej, gdyż w terenach chronionych powinien obowiązywać zakaz budowy sklepów o powierzchni pow. 400 m2 i parkingów o pow. 50 m2. Dlaczego sugeruje się, aby w w/w kwadracie powstały sklepy o powierzchni sprzedażowej 2000 m2 i do 1000 m2? Właściwa konkurencja byłaby zachowana przy wybudowaniu np. trzech sklepów o pow. 500 m2. Wiadomo, że duże sklepy o pow. 2000 m2 należą do „pompy ssącej” - zachodnich inwestorów, do których wpływają pieniądze, zamiast do budżetu miasta. Po otwarciu „Kauflandu” w Augustowie nastąpi zachwianie na rynku pracy, pracownicy zatrudnieni w handlu bezpowrotnie stracą pracę, wiele sklepów zostanie zamkniętych. Co na to powiedzą handlowcy, piekarze, osoby prowadzące różnego rodzaju butiki? Powstanie sklepu „Kaufland” spowoduje utratę pracy przez wielu mieszkańców Augustowa. Augustowska Spółdzielnia Spożywców ”Społem” w Augustowie, która w 2006 r. obchodziła jubileusz 60.lecie istnienia zatrudnia 160 osób, które pracują w różnych punktach miasta i część z nich również straci pracę. Pan Radny B.Samel zwrócił uwagę, iż duży parking projektowany przy ul. Wojska Polskiego w bliskim sąsiedztwie ronda nie powinien być lokalizowany pomimo wydanej decyzji ustalającej warunki zabudowy na jego lokalizację, gdyż jest ona zaskarżona do NSA.

Pan Radny Ryszard Piskorz – zapytał, czy zatem jest celowe uchwalanie planu, gdy sprawa znajduje się w NSA? Następnie zgłosił wniosek, aby teren położony między ulicami: Kwaśną, Rajgrodzką, Wojska Polskiego i Mazurską, przeznaczony obecnie pod usługi, został również przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową.

Pan Dariusz Górny – Przewodniczący Komisji zaapelował o udzielanie pomocy inwestorom, aby mogli rozwijać swoją działalność. Nie należy ograniczać im miejsc pod przyszłe inwestycje.

Pan Radny Lech Popko – poinformował, że musi wyjść wcześniej z posiedzenia Komisji i powiedział, że opiniuje pozytywnie w/w projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Następnie Pan Dariusz Górny – Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Augustów dla terenów położonych między ulicami: Kwaśną, Rajgrodzką, Wojska Polskiego i Mazurską. Za pozytywną opinią projektu planu głosował 1 członek Komisji, przeciw 2, a 1 radny wstrzymał się od głosu.

Protokołowała: Przewodniczył:

/Beata Filipow/ Przewodniczący

Komisji do spraw Urbanistyki,

Ochrony Środowiska, Rolnictwa

i Komunalizacji Mienia RM

/ Dariusz Górny /

Przewodniczący

Komisji do spraw Rodziny, Edukacji,

Zdrowia i Spraw Społecznych RM

/ Wiesław Jeruć /

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Komisja Rady Miejskiej

Wprowadzający: Komisja Rady Miejskiej

Data modyfikacji: 2007-06-11

Opublikował: Beata Filipow

Data publikacji: 2007-06-11