Protokół Nr XIV/07 z obrad XIV sesji Rady Miejskiej w Augustowie z dnia 31 października 2007 r.

P R O T O K Ó Ł Nr XIV/07

z obrad XIV sesji Rady Miejskiej w Augustowie,

które odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Augustowie, ul. 3 Maja 60

w dniu 31 października 2007 r.

W obradach sesji wzięło udział 20 radnych - lista obecności w załączeniu.

/zał. nr 1/

Ponadto w obradach udział wzięli:

- pracownicy Urzędu Miejskiego,

- goście,

- dziennikarze.

Obrady rozpoczęto o godzinie 12.00

i zakończono o godzinie 14.40

Porządek obrad :

1. Otwarcie obrad.

2. Przyjęcie porządku obrad.

3. Złożenie sprawozdania przez Burmistrza Miasta.

4. Interpelacje radnych.

5. Podjęcie uchwał w sprawach:

a) wyboru ławników,

b) zmian budżetu miasta na 2007 r.,

c) miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustów zwanej dzielnicą Limanowskiego i osiedle Południe,

d) miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Augustów, terenów obejmujących dzielnicę Wojciech.

6. Przedstawienie informacji o złożonych przez radnych i pracowników samorządowych oświadczeniach majątkowych.

7. Odpowiedzi na interpelacje.

8. Przyjęcie protokołu z obrad XIII sesji RM z 28.09.2007 r.

9. Zapytania i wolne wnioski.

10.Zamknięcie obrad.

Ad.pkt 1

Obrady XIV sesji Rady Miejskiej w Augustowie otworzył Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej.

Powitał wszystkie osoby, które przybyły na obrady sesji, Państwa Radnych, pracowników Urzędu Miejskiego, zaproszonych gości, Panią Renatę Elżbietę Tkaczyk – Naczelnika Urzędu Skarbowego w Augustowie, Pana Grzegorza Olszewskiego – Komendanta Powiatowego Policji w Augustowie, Pana Andrzeja Chmielewskiego – Wiceprzewodniczącego „Samoobrony” Województwa Podlaskiego, Pana Bogusława Sowula – Przewodniczącego Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego, Pana Mirosława Chudeckiego – Przewodniczącego Oddziału „Solidarność” w Augustowie, Pana Marka Opolskiego – Przewodniczącego Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Pana Andrzeja Zarzeckiego – Dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji, Pana Dariusza Bednarczyka – Prezesa Przedsiębiorstwa Transportowego „Necko” Sp. z o.o., przedstawicieli lokalnej prasy.

Przewodniczący Rady stwierdził, że zgodnie z listą obecności na sali znajduje się 20 radnych, co stanowi o prawomocności obrad.

Następnie Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej, w imieniu radnych Rady Miejskiej w Augustowie, złożył serdeczne gratulacje Panu Leszkowi Cieślikowi – Burmistrzowi Miasta z powodu wyboru na Posła Rzeczypospolitej Polskiej

Ad.pkt 2

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby wnieść uwagi, bądź propozycje do przedstawionego porządku obrad dzisiejszej sesji? /zał. nr 2/

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej zaproponował zmianę w porządku obrad polegającą na przeniesieniu punktu 6 dotyczącego „Przedstawienie informacji o złożonych przez radnych i pracowników samorządowych oświadczeniach majątkowych” przed punkt 4 „Interpelacje radnych”, ponieważ Pani Renata Elżbieta Tkaczyk - Naczelnik Urzędu Skarbowego nie może być obecna na całej sesji Rady Miejskiej.

Więcej uwag, ani propozycji nie zgłoszono i Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie porządek obrad sesji wraz z zaproponowaną zmianą, który w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania został przyjęty jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Ad.pkt 3

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Panu Leszkowi Cieślikowi – Burmistrzowi Miasta z prośbą o złożenie sprawozdania ze swojej działalności od ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Pan Leszek Cieślik – Burmistrz Miasta powiedział, że przed złożeniem sprawozdania chciałby poinformować Państwa Radnych, że Urząd Miejski w Augustowie otrzymał od Polskiej Organizacji Turystycznej wyróżnienie – Turystyczny Produkt Roku 2007 za Mistrzostwa Polski w Pływaniu na byle czym „Co ma pływać nie utonie”.

Następnie złożył sprawozdanie ze swojej działalności od ostatniej sesji Rady Miejskiej, za okres od 28.09.2007 r. do 25.10.2007 r.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował za złożenie sprawozdania i udzielił głosu Panu Bogusławowi Sowulowi – Przewodniczącemu Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Augustowie.

Pan Bogusław Sowul – Przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Augustowie poinformował, że 24 października 2007 r. odbył się III Walny Zjazd Związku Sportowego w Augustowie, który postanowił wręczyć Panu Leszkowi Cieślikowi – Burmistrzowi Miasta medal „Przyjaciel Sportu Szkolnego”. W czteroletniej kadencji Związku, dzięki przyznawanym przez Pana Burmistrza dotacjom, Szkolny Związek Sportowy mógł przeprowadzić 177 imprez, w których uczestniczyło 20.000 zawodników.

Ad.pkt 6

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że zgodnie ze zmianą w porządku obrad, Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 6 porządku obrad, tj. do przedstawienia informacji o złożonych przez radnych i pracowników samorządowych oświadczeniach majątkowych. Udzielił głosu Pani Renacie Elżbiecie Tkaczyk – Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Augustowie z prośbą o przedstawienie informacji o kontroli złożonych oświadczeń majątkowych.

Pani Renata Elżbieta Tkaczyk – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Augustowie poinformowała, że zgodnie z art. 24h, ust. 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonała analizy 82 oświadczeń majątkowych i stwierdziła, że wszystkie osoby zobowiązane złożyły przedmiotowe oświadczenia w ustawowym terminie, w przedmiotowych oświadczeniach nie stwierdziła nieprawidłowości i w związku z powyższym nie podjęła żadnych działań. /Informacja US-III/410-AB/Ośw-GMA/07 Naczelnika Urzędu Skarbowego w Augustowie – stanowi zał. nr 3 do niniejszej uchwały/.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił informację Przewodniczącego Rady Miejskiej o dokonanej analizie 21 oświadczeń majątkowych, złożonych przez radnych Rady Miejskiej. Oświadczenia zostały złożone w ustawowym terminie. W analizowanych oświadczeniach nie stwierdził nieprawidłowości, a tylko mało istotne uchybienia wynikające z niezbyt precyzyjnie sformułowanych punktów formularza oświadczenia. Na początku 2008 r. przypomni Państwu Radnym szczegółowe zasady wypełniania oświadczeń majątkowych, aby uniknąć nieprawidłowości w oświadczeniach za 2007 rok.

/ Informacja o analizie oświadczeń majątkowych złożonych przez radnych Rady Miejskiej w Augustowie stanowi zał. nr 4 do niniejszej uchwały/.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował Pani Renacie Elżbiecie Tkaczyk – Naczelnik Urzędu Skarbowego za złożoną informację i obecność na sesji Rady Miejskiej.

Ad.pkt 4

Interpelacje radnych

Interpelacji nie zgłoszono.

Ad.pkt 5 a

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 5a porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie wyboru ławników. Udzielił głosu Pani Radnej Annie Urban, Przewodniczącej zespołu opiniującego kandydatów na ławników do sądów powszechnych, z prośbą o przedstawienie protokołu z posiedzenia Zespołu.

Pani Radna Anna Urban – wyjaśniła, że nie jest Przewodniczącą zespołu opiniującego kandydatów na ławników do sądów powszechnych, tylko osobą upoważnioną przez Panią Aldonę Samel – Sekretarza Miasta do odczytania protokołu z posiedzenia. Przypomniała, że zespół opiniujący, który został powołany uchwałą Nr XIII/85/07 Rady Miejskiej w Augustowie z dnia 28 września 2007 r. zaopiniował kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego w Augustowie oraz Sądu Okręgowego w Suwałkach. Spotkanie odbyło się 30 października 2007 r., w obecności Pani Aldony Samel – Sekretarza Miasta oraz radnych: Pani Bożenny Łukaszewicz, Pani Anny Dźwilewskiej, Pana Ryszarda Piskorza oraz Pani Anny Urban. Zespół opiniujący kandydatów na ławników do sądów powszechnych stwierdził, że na ławników do Sądu Rejonowego w Augustowie zostało zgłoszonych 18 kandydatów, natomiast na ławników do Sądu Okręgowego w Suwałkach został zgłoszony 1 kandydat. Stwierdzono brak zgłoszeń do Sądu Rejonowego w Suwałkach oraz Sądu Okręgowego w Suwałkach do rozpoznawania spraw z zakresu prawa pracy. Zgodnie z pismami Prezesa Sądu Okręgowego w Suwałkach na okres kadencji 2008-2011 do rozpoznawania spraw przez Sąd Rejonowy w Augustowie niezbędne jest wybranie 8 ławników oraz do rozpoznawania spraw z zakresu prawa pracy w Sądzie Rejonowym w Suwałkach – 3 ławników, do rozpoznawania spraw przez Sąd Okręgowy w Suwałkach – 12 ławników, w tym z zakresu prawa pracy – 1 ławnika.

Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Augustowie zgłosił kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego w Augustowie w osobach:

1. Bernatowicz Kazimierz,

2. Kulikowska Bożena,

3. Łapicz Kazimierz,

4. Matwiejczyk Józef,

5. Michniewicz Maria,

6. Prawdzik Elżbieta Halina,

7. Słucka Alicja Klara.

Prezes Sądu Rejonowego w Augustowie zgłosił kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego w Augustowie w osobach:

1. Boszko Janina,

2. Grajewski Michał,

3. Haponik Halina Danuta,

4. Janczylik Grażyna,

5. Olszewski Edward,

6. Orpik Anna,

7. Rutkowska Barbara,

8. Sturgulewski Grzegorz,

9. Turel Krzysztof.

Mieszkańcy zgłosili kandydatów na ławników w osobach:

1. Barbara Kaplukiewicz

2. Halina Zyskowska.

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych im. Króla Zygmunta Augusta w Augustowie zgłosiło kandydata na ławnika do Sądu Okręgowego w Suwałkach w osobie:

1. Stachurski Grzegorz.

Następnie po szczegółowym zapoznaniu się z przedłożonymi dokumentami dotyczącymi poszczególnych kandydatów, członkowie Zespołu stwierdzili, że zgłoszone przez mieszkańców kandydatury Pani Barbary Kaplukiewicz i Pani Haliny Zyskowskiej nie spełniają wymogów prawnych i nie mogą być wzięte pod uwagę.

Zespół opiniujący wyraził następujące opinie, że kandydować do Sądu Rejonowego w Augustowie mogą:

1. Bernatowicz Kazimierz - zaopiniowano pozytywnie,

2. Kulikowska Bożena - zaopiniowano pozytywnie,

3. Łapicz Kazimierz - zaopiniowano pozytywnie,

4. Matwiejczyk Józef - zaopiniowano pozytywnie,

5. Michniewicz Maria - zaopiniowano pozytywnie,

6. Prawdzik Elżbieta - zaopiniowano pozytywnie,

7. Słucka Alicja - zaopiniowano pozytywnie ,

8. Boszko Janina - zaopiniowano pozytywnie,

9. Grajewski Michał - zaopiniowano pozytywnie,

10.Haponik Halina Danuta - zaopiniowano pozytywnie,

11.Janczylik Grażyna - zaopiniowano pozytywnie,

12.Olszewski Edward - zaopiniowano pozytywnie,

13.Orpik Anna - zaopiniowano pozytywnie,

14.Rutkowska Barbara - zaopiniowano pozytywnie,

15.Sturgulewski Grzegorz - zaopiniowano pozytywnie,

16.Turel Krzysztof- zaopiniowano pozytywnie.

Kandydaci na ławników do Sądu Okręgowego w Suwałkach:

1. Stachurski Grzegorz - zaopiniowano pozytywnie.

Na tym posiedzenie zakończono.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, iż w związku z tym, że wybory ławników są przeprowadzane w sposób tajny, należy powołać komisję skrutacyjną do przeprowadzenia głosowania. Proponuje się, aby komisja skrutacyjna pracowała w czteroosobowym składzie. Przewodniczący Rady poprosił o zgłaszanie kandydatów do pracy w komisji.

Do Komisji Skrutacyjnej zgłosiły się następujące osoby:

1. Pan Radny Zbigniew Huszcza

2. Pani Radna Bożenna Alicja Ziemak

3. Pan Radny Stanisław Sokołowski

4. Pani Radna Anna Dźwilewska.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie zaproponowany skład Komisji Skrutacyjnej w składzie: Pan Radny Zbigniew Huszcza, Pani Radna Bożenna Alicja Ziemak, Pan Radny Stanisław Sokołowski, Pani Radna Anna Dźwilewska, który w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania został przyjęty jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił Komisję Skrutacyjną o przystąpienie do pracy.

Pan Radny Bogusław Samel – stwierdził, że radnym zostały przedstawione tylko imiona i nazwiska kandydatów na ławników. Zaproponował podanie przynajmniej wieku i zawodu poszczególnych osób.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej wyjaśnił, że sprawa kandydatów na ławników jest powszechnie znana od kilku miesięcy. Organizacje zgłaszały osoby cieszące się społecznym zaufaniem, które mogą sprawować tę funkcję. Przewodniczący Rady udzielił głosu Pani Aldonie Samel – Sekretarzowi Miasta z prośbą o przedstawienie wieku, wykształcenia i zawodu poszczególnych osób.

Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta odczytała w/w dane z kart zgłoszenia kandydatów na ławników.

Pan Zbigniew Huszcza – Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej omówił zasady głosowania na ławników do Sądu Rejonowego w Augustowie i Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Następnie Komisja Skrutacyjna rozdała Państwu Radnym karty do głosowania i Rada Miejska przystąpiła do głosowania. Wyczytywani kolejno z listy obecności radni podchodzili do urny i oddawali swoje głosy.

Komisja Skrutacyjna przystąpiła do liczenia głosów /zał. nr 5 i nr 6/.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej ogłosił przerwę w obradach do godz. 13.10.

Po przerwie, Pan Zbigniew Huszcza – Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokół z głosowania /zał. nr 7/. W wyniku tajnego głosowania na ławników do Sądu Rejonowego w Augustowie wybrani zostali:

1. Kulikowska Bożena /otrzymała 17/;

2. Orpik Anna /otrzymała 14/;

3. Rutkowska Barbara /otrzymała 14/;

4. Sturgulewski Grzegorz /otrzymał 13/;

5. Olszewski Edward /otrzymał 12/;

6. Grajewski Michał /otrzymał 11/;

7. Turel Krzysztof /otrzymał 11/;

8. Słucka Alicja Klara /otrzymała 10/.

W wyniku tajnego głosowania na ławnika do Sądu Okręgowego w Suwałkach wybrany został 16 głosami Pan Stachurski Grzegorz.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr XIV/87/07 w sprawie wyboru ławników została podjęta jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu. /zał. nr 8/

Ad.pkt 5b

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 5b porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zmian budżetu miasta na 2007 rok. Udzielił głosu Pani Monice Podziewskiej – Skarbnikowi Miasta z prośbą o omówienie w/w projektu uchwały.

Pani Monika Podziewska – Skarbnik Miasta omówiła w/w projekt uchwały.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w sprawie projektu uchwały zabrać głos?

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów RM poinformowała, że Komisja Budżetu i Finansów RM na posiedzeniu w dniu 30 października 2007 r. dokonała analizy proponowanych zmian budżetu miasta na 2007 rok. W trakcie dyskusji wątpliwości budziły wydatki ujęte w rozdziale 92605 „Zadania w zakresie kultury fizycznej i sportu” w wysokości 50.455 zł. W związku z tym Komisja zaprosiła na dzisiejszą sesję Pana Andrzeja Zarzeckiego - Dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji z prośbą o złożenie wyjaśnień dotyczących w/w wydatków. Komisja zaprosiła również Pana Dariusza Bednarczyka – Prezesa Przedsiębiorstwa Transportowego „Necko” sp. z o.o. z prośbą o przedstawienie stanu zaawansowania prac związanych z zagospodarowaniem targowiska miejskiego w centrum Miasta Augustowa. Przewodnicząca Komisji zwróciła się do Przewodniczącego Rady Miejskiej z zapytaniem, czy w/w osoby mogą obecnie udzielić odpowiedzi na w/w wątpliwości?

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej wyraził zgodę, ponieważ tematy poruszone na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów RM dotyczą spraw okołobudżetowych. Udzielił głosu Panu Andrzejowi Zarzeckiemu – Dyrektorowi Centrum Sportu i Rekreacji z prośbą o udzielenie odpowiedzi na temat wydatków ujętych w rozdziale 92605 „Zadania w zakresie kultury fizycznej i sportu” w wysokości 50.455 zł.

Pan Andrzej Zarzecki – Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji wyraził zadowolenie z możliwości udzielenia wyjaśnień w w/w kwestii, szczególnie na temat problematyki ratownictwa wodnego, które w Augustowie powinno być na wysokim poziomie. Poinformował, że w 2007 r. zostało uruchomione i oddane do użytku kąpielisko miejskie, które zostało powierzone Miejskiemu Ośrodkowi Centrum i Rekreacji. Ośrodkowi przypadło w udziale zorganizowanie prac i zatrudnienie kadry. Osoby, które działają w zakresie ratownictwa wiedzą, że zabezpieczając tego typu obiekt, gospodarz, czyli w tym przypadku Centrum Sportu i Rekreacji, ma obowiązek stosowania się do przepisów prawnych. Podstawową wykładnią, która stanowi o prowadzeniu w/w działalności, jest rozporządzenie Rady Ministrów z 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się, uprawiających sporty wodne. Artykuł 15 rozporządzenia stanowi o minimalnych normach zatrudniania ratowników. Dyrektor CSiR stwierdził, że linia brzegowa kąpieliska w Augustowie, bez pomostów, wynosi 115 metrów i zgodnie z w/w przepisami powinno być na nim zatrudnionych 4 ratowników. Analizując kolejny zapis w/w artykułu można zasugerować się, że kąpielisko miejskie składa się z czterech niezależnych pływalni i wówczas na całym zapleczu kąpieliskowym stan zatrudnienia wynosiłby 8 ratowników. Dyrektor CSiR poinformował, że posiada odpowiednie kwalifikacje, dzięki którym może samodzielnie określić tę normę. Wystąpił z wnioskiem do Prezesa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku o wydanie stosownej opinii na temat stanu zatrudnienia służby ratowniczej na kąpielisku miejskim w Augustowie. Po przeprowadzonej wizji lokalnej w terenie została udzielona odpowiedź, że specyfika obiektów oraz przewidywane obciążenie wymagają zabezpieczenia ratowniczego na minimum 6 stanowiskach ratowniczych oraz w organizacji pracy kąpieliska należy przewidzieć dodatkową obsługę punktu pierwszej pomocy medycznej. Po konsultacjach z Prezesem WOPR, została przyjęta minimalna ilość 6 ratowników. Prowadzenie kąpieliska, na które zasługuje Augustów, wymaga zachowania pewnych standardów. Dyrektor CSiR powiedział, że podczas przeprowadzanych kontroli plaż, w których bierze udział, zwrócił uwagę na brak przestrzeganych przepisów prawnych związanych z zatrudnianiem pracowników, iż na 99% kontrolowanych kąpielisk są zawierane umowy cywilno-prawne, niezgodne z kodeksem prawa pracy. Centrum Sportu i Rekreacji jest jednostką publiczną i musi przede wszystkim przestrzegać prawa, dbać o bezpieczeństwo ludzi. Dyrektor CSiR poinformował, że uczestniczy na szczeblu centralnym w pracach zespołu zajmującego się sporządzeniem przepisów prawnych w dziedzinie ratownictwa i zna toczące się w kraju procesy sądowe związane ze zmniejszeniem normy zatrudniania ratowników. Należy zdawać sobie sprawę, że z powodu nieprzestrzegania w/w standardów Augustów straciłby na znaczeniu. Wizerunek ratownictwa od wielu lat uległ zmianie i w tej chwili już nie ma tak, że na kąpielisku pracuje 1 ratownik, który ma do dyspozycji sprzęt w postaci koszulki i czapki. Dyrektor CSiR powiedział, że przestrzegając przepisów prawnych związanych z zatrudnianiem i standardem pracy ratowników chciałby dać przykład innym właścicielom kąpielisk. Stwierdził, że nie należy poszukiwać oszczędności w dziedzinie bezpieczeństwa osób kąpiących się i przebywających nad wodą. Następnie zapoznał ze stawkami wynagrodzenia za pracę ratowników zatrudnionych w Centrum Sportu i Rekreacji. Zwrócił uwagę, że ratownik przede wszystkim otrzymuje pieniądze za odpowiedzialność, za to, że czuwa nad zdrowiem i życiem ludzi, natomiast stawki wynagrodzenia są po prostu minimalne. W kraju na kąpieliskach, zwłaszcza nadmorskich, powstaje problem braku ratowników, którzy wyjeżdżają, tak jak osoby z innych dziedzin gospodarki, do pracy za granicą. Rocznie w Polsce ginie ok. 700 osób w wodach, z czego ok. 33 w województwie podlaskim, kilka wypadków śmiertelnych miało miejsce na augustowskich jeziorach. Dyrektor CSiR wyraził nadzieję, że do takich wypadków nigdy nie dojdzie w miejscach strzeżonych i nigdy nie wolno szukać oszczędności w dziedzinie ratowania życia ludzkiego na wodach.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?

Pan Radny Ryszard Piskorz – zaproponował, aby dostęp da kąpieliska miejskiego odbywał się za odpłatnością.

Pan Leszek Cieślik – Burmistrz Miasta odpowiedział, że propozycja dostępu do kąpieliska publicznego za odpłatnością ośmieszyłaby władze miasta. Przyjdzie jeszcze czas na to, aby w/w teren zaczął przynosić dochód, np. poprzez organizację różnego rodzaju imprez kulturalnych. W przyszłości kąpielisko miejskie będzie mogło ubiegać się o europejski certyfikat bezpieczeństwa - Błękitną Flagę, którą obecnie posiadają tylko kąpieliska nadmorskie. Burmistrz Miasta podziękował Panu Andrzejowi Zarzeckiemu – Dyrektorowi Centrum Sportu i Rekreacji oraz wszystkim pracownikom za dobrą organizację bezpieczeństwa na kąpielisku.

Pani Radna Anna Urban – powiedziała, że bardzo dobrze stało się, że na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Pan Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji odpowiedział szczegółowo na wątpliwości członków Komisji Budżetu i Finansów RM.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że zawsze trzeba wyjaśniać wszelkie wątpliwości. Następnie poparł wypowiedź Pana Dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji, iż bezpieczeństwo ludzi jest rzeczą podstawową, natomiast rolą samorządu jest dofinansowanie tego typu zadań. Przewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Panu Dariuszowi Bednarczykowi – Prezesowi Przedsiębiorstwa Transportowego „Necko” Sp. z o.o. z prośbą o przedstawienie stanu zaawansowania prac związanych z zagospodarowaniem targowiska miejskiego w centrum Miasta Augustowa.

Pan Dariusz Bednarczyk – Prezes Przedsiębiorstwa Transportowego „Necko” Sp. z o.o. powiedział, że w lipcu 2007 r. Spółka „Necko” przejęła targowisko miejskie w dzierżawę na 10 lat. W tej chwili jest opracowany projekt oświetlenia targowiska i został wyłoniony wykonawca do wykonania w/w zadania. W listopadzie 2007 r. planuje się postawienie 3 słupów oświetleniowych, które będą wyposażone w 4 latarnie. Obecnie jest udrażniana instalacja deszczowa. Ponadto w listopadzie br. odbędzie się wspólne posiedzenie Stowarzyszenia Kupców z producentami pawilonów handlowych celem wyboru najlepszych modeli pawilonów. Obiekty nie będą na stałe związane z gruntem.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej otworzył dyskusję.

Pan Radny Bogusław Samel – stwierdził, że Spółka „Necko” właściwie zarządza targowiskiem miejskim, które do tej chwili urągało swoim wyglądem. Obecnie jest oświetlone i nie sprzyja osobom, które wykorzystują to miejsce do różnego rodzaju używek. Pogratulował Panu Prezesowi podjętych działań.

Pani Radna Anna Dźwilewska – poprosiła o wyjaśnienie zapisu ujętego w punkcie 19 Wykazu zadań inwestycyjnych oraz środków na ich realizację w 2007 r., dotyczącego rowu kanalizacji deszczowej przy ul. Sienkiewicza.

Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Gruntami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM wyjaśnił, że ma być przykryty rów znajdujący się pomiędzy ulicami: Kilińskiego i Hożą, który dochodzi do rzeki Netty. Zadanie ma być realizowane etapami, obejmuje wykonanie prac na odcinku 56 metrów. Przewidywany koszt inwestycji wynosi 23.000 zł.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił o wyjaśnienie zapisu ujętego w punkcie 14 Wykazu zadań inwestycyjnych oraz środków na ich realizację w 2007 r., dotyczącego instalacji i uruchomienia systemu kamer monitorujących w Szkole Podstawowej Nr 4.

Pani Monika Podziewska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że w/w kwota została uaktualniona zarządzeniem Burmistrza Miasta.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów RM poinformowała, że Komisja Budżetu i Finansów RM na posiedzeniu w dniu 30 października 2007 r. projekt uchwały w sprawie zmian budżetu miasta na 2007 rok zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie 5 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał w/w projekt uchwały pod głosowanie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr XIV/88/07 zmian budżetu miasta na 2007 rok została podjęta 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu. /zał. nr 9/

Ad.pkt 5c

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do rozpatrzenia punktów dotyczących podjęcia uchwał w sprawach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Pierwsza uchwała dotyczy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustów zwanej dzielnicą Limanowskiego i osiedle Południe, natomiast punkt 5d porządku obrad dotyczy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Augustów, terenów obejmujących dzielnicę Wojciech. Przewodniczący Rady Miejskiej powitał projektantów planu. Następnie udzielił głosu Pani Annie Kowalczuk – Kierownikowi Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM z prośbą o omówienie projektów w/w uchwał.

Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM przypomniała, że w/w plany były uchwalone przez Państwa Radnych w dn.19 marca 2007 r., jednak rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Podlaskiego zostały unieważnione. Oba plany znajdują się strefie krajobrazu chronionego. Kierownik Wydziału omówiła szczegółowo w/w projekty uchwał.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych w sprawie projektów uchwał chciałby zabrać głos?

Pan Radny Bogusław Samel – zwrócił uwagę na mało czytelne mapy, które stanowią załączniki do projektów uchwał. Natomiast plany zagospodarowania przestrzennego są przyszłością miasta, stanowią o kierunkach jego rozwoju i inwestycjach.

Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM wyjaśniła, iż z treści uchwały wynika, że załącznik graficzny jest przedstawiony w skali 1:1000, natomiast do uchwały zawsze dołącza się pomniejszone mapy, które są publikowane w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym. Poza tym istnieje możliwość szczegółowego zapoznania się z dużymi mapami bezpośrednio w Wydziale Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod rozwagę możliwość przesyłania Państwu Radnym planów będących kilkudziesięciostronicowymi, precyzyjnymi opracowaniami, ponieważ wiadomo jest, że mapki w formacie A4 będą nieczytelne. Mapek do projektów uchwał można również w ogóle nie dołączać. Przewodniczący Rady stwierdził, że Państwo Radni otrzymują materiały na sesję z tygodniowym wyprzedzeniem i zaproponował wyjaśnianie powstałych wątpliwości bezpośrednio w Urzędzie Miejskim. Nikt nie zmuszał radnych do pracy w Radzie Miejskiej i wszystko można pozytywnie załatwić, tylko trzeba wykazać się odrobiną dobrej woli.

Pan Leszek Cieślik – Burmistrz Miasta powiedział, że opiniowaniem planów zagospodarowania przestrzennego miasta Augustowa zajmuje się Komisja ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM, w której mogą uczestniczyć wszyscy zainteresowani radni. Burmistrz Miasta zaapelował do Państwa Radnych o zwrócenie uwagi na różnego rodzaju koszty i uciążliwości związane z przygotowaniem mapy, zaproponował rozważenie możliwości elektronicznego przekazu dokumentów.

Pani Radna Ewa Perkowska – stwierdziła, że ostatnie posiedzenie Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM, której jest członkiem, miało miejsce w czerwcu 2007 r. Zwróciła się z prośbą do Pana Dariusza Górnego – Przewodniczącego Komisji o częstsze organizowanie posiedzeń, w których mogliby uczestniczyć inni radni zainteresowani problematyką Komisji.

Pani Irena Szatkowska – projektant miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustów zwanej dzielnicą Limanowskiego i osiedle Południe powiedziała, że istnieje możliwość, aby każdy radny otrzymał rysunek planu w formie elektronicznej.

Pani Anna Kowalczuk – Kierowni Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM powiedziała, że nie jest to takie proste, ponieważ mimo szczerych chęci istnieją duże problemy z otwarciem poczty, jej wielkość jest zbyt duża. Przesyłane są duże pliki i naprawdę łatwiej będzie przyjść do Urzędu i wyjaśnić wątpliwości w Wydziale.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że problem wymaga przedyskutowania. Chodzi o to, aby materiały na sesję były przesyłane sprawnie i skutecznie.

Pani Radna Anna Urban – zwróciła uwagę na wypowiedź Pani Radnej Ewy Perkowskiej i na nieprawidłowość w działaniu Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego miasta Augustowa, będące przedmiotem obrad dzisiejszej sesji, nie były opiniowane przez członków w/w Komisji. Pani Radna A.Urban stwierdziła, że jednym z punktów planu pracy Komisji jest opiniowanie planów. Zgodziła się z wypowiedzią Pana Przewodniczącego Rady Miejskiej, że nikt nikogo nie prosił do pracy w Radzie Miejskiej.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM, Zastępca Przewodniczącego Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM odczytał protokół Nr 3/07 z 15 marca 2007 r. z posiedzenia w/w Komisji, która projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustów zwanej dzielnicą Limanowskiego i osiedle Południe zaopiniowała pozytywnie, 4 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 2 głosach wstrzymujących się, natomiast projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Augustów, terenów obejmujących dzielnicę Wojciech zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie 6 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Następnie Pan K.Kożuchowski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM, Zastępca Przewodniczącego Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM powiedział, iż zdarzyło się tak, że dzisiaj na sesji RM jest nieobecny Pan Dariusz Górny – Przewodniczący Komisji, który na pewno zorganizowałby posiedzenie Komisji. Natomiast nie jest to do końca prawdą, że członkowie nie opiniowali w/w planów. Porównując zapisy w/w uchwał, podjętych na sesji Rady Miejskiej w dn. 19 marca 2007 r. z przedłożonymi dzisiaj projektami można stwierdzić, że różnice w zapisach w zasadzie nie istnieją i dotyczą tylko spraw przedstawionych w rozstrzygnięciu nadzorczym Wojewody Podlaskiego. Pan K.Kożuchowski powiedział, że w tej sytuacji pozostawia Państwu Radnym udzielenie odpowiedzi na temat konieczności ponownego zaopiniowania projektów uchwał na posiedzeniu Komisji.

Pan Maciej Sieniawski – projektant miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Augustów, terenów obejmujących dzielnicę Wojciech wyjaśnił, że wprowadzone zapisy dotyczące spraw przedstawionych w rozstrzygnięciu nadzorczym Wojewody Podlaskiego nie zmieniają formy uchwały. Następnie przypomniał procedurę uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego, zwrócił uwagę na możliwość uczestniczenia mieszkańców w rozmowach z projektantami w trakcie wyłożenia projektów do publicznego wglądu.

Pan Radny Bogusław Samel – zgłosił wniosek, aby wyraźnie napisane ogłoszenie o wyłożeniu planu do publicznego wglądu było drukowane w lokalnych gazetach: miesięczniku „Przegląd Augustowski”, tygodniku „Przegląd Powiatowy” oraz Biuletynie Informacji Publicznej. Mieszkańcy i radni powinni być zapraszani do zapoznania się z planami. Treść ogłoszenia napisana np. w Gazecie Wyborczej małymi literami jest nieczytelna, tego nikt nie przeczyta.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej wyjaśnił, że przekazywanie informacji mieszkańcom jest wymogiem ustawowym.

Pan Radny Bogusław Samel – zapytał, gdzie są publikowane w/w ogłoszenia?

Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM odpowiedziała, że ogłoszenia Urzędu Miejskiego są publikowane w Gazecie Współczesnej.

Pan Leszek Cieślik – Burmistrz Miasta wyjaśnił, że Gazeta Współczesna jest gazetą regionalną, natomiast w przypadku ewentualnych sporów przed sądem, „Przegląd Augustowski” byłby uznany za gazetę o małym zasięgu, która nie dociera do wystarczającej ilości osób. Poza tym „Przegląd Augustowski” jest miesięcznikiem i terminy podane w ogłoszeniach nie zawsze będą pokrywały się z terminami wydania gazety. Burmistrz Miasta stwierdził, że Państwo Radni nie zgłaszają merytorycznych zarzutów do planu, natomiast niepotrzebnie tracą czas na udowadnianie nie wiadomo czego.

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych w sprawie projektu uchwały chciałby jeszcze zabrać głos?

Pan Radny Bogusław Samel -odpowiedział, że najlepiej jest nic nie wiedzieć.

Pan Andrzej Kurczyński – zapytał, czy to ma być głos w dyskusji na temat planu? Szkoda, że do niektórych osób nie docierają argumenty. Następnie Przewodniczący Rady zwrócił uwagę na niektóre sformułowania zapisów w projekcie uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustów zwanej dzielnicą Limanowskiego i osiedle Południe, które powinny być poprawione.

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr XIV/89/07 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustów zwanej dzielnicą Limanowskiego i osiedle Południe została podjęta jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 10/

Ad.pkt 5d

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Augustów, terenów obejmujących dzielnicę Wojciech. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała Nr XIV/90/07 została podjęta 17 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 3 głosach wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu. /zał. nr 11/

Ad.pkt 8

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 8 porządku obrad, tj. do przyjęcia protokołu Nr XIII/07 z obrad XIII sesji Rady Miejskiej z 28 września 2007 r. Zapytał, czy są uwagi do protokołu.

Uwag nie zgłoszono i Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał w/w protokół pod głosowanie, który w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania został przyjęty jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Ad.pkt 9

Zapytania i wolne wnioski

1. Pan Radny Bogusław Samel – zgłosił wnioski do projektu budżetu miasta na 2008 r. Pierwszy wniosek dotyczy wytyczenia gruntu pod budowę Domu Kultury w Augustowie, w którym powinno powstać multikino i hala widowiskowa. Przykładem może być Miasto Łomża, które pozyskało na ten cel środki unijne. Pan Radny B.Samel stwierdził, że w Augustowie nie można czuć się bezpiecznie, jest to wymarłe miasto, które gromadzi młodzież w barach, podał przykład dealerów narkotykowych. Nie samymi drogami ludzie żyją. Drugi wniosek dotyczy ul. Łaziennej, która jest jedną z głównych ulic w mieście i powinna być wyremontowana. Mieszkańcy zgłaszają postulat o ujęcie remontu ulicy w projekcie budżetu miasta na 2008 r.

Pan Leszek Cieślik –Burmistrz Miasta wyjaśnił, że ulice: Łazienna, Kwaśna, Młodości, są ulicami powiatowymi. Zwrócił się do Państwa Radnych po raz kolejny z prośbą o szczegółowe zapoznanie się z właścicielami poszczególnych ulic.

Pan Bogusław Samel – odpowiedział, że nie ma takiej możliwości.

Pan Leszek Cieślik – Burmistrz Miasta stwierdził, że przecież obok Pana Radnego siedzi Pan Józef Górski - Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM, który już dawno mógł odpowiedzieć Panu Radnemu na w/w pytanie. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśniać na bieżąco. Jeżeli chodzi o budowę domu kultury, to nikt nie neguje takiej konieczności. Obecnie Miasto będzie mogło prowadzić rozmowy o ewentualne wykupieniu gruntu, ponieważ Powiat zwrócił działkę byłego WOP, w którym było przewidziane centrum muzealno-kulturalne, na rzecz właścicieli nieruchomości. Ponadto można by poszukiwać innych terenów w mieście, prowadzić negocjacje z właścicielami nieruchomości. W Augustowie 90% gruntów stanowi własność prywatną. Burmistrz Miasta powiedział, że mieszkańcy Augustowa nie muszą wstydzić się swojego miasta, ponieważ jest piękne i zadbane. Nie chciałby mieszkać w Łomży i korzystać z oferowanych dóbr kultury.

2. Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej zapoznał z korespondencją, która wpłynęła do Przewodniczącego i Rady Miejskiej:

- z pismem skierowanym przez Pana Starostę Augustowskiego do Pani Ewy Perkowskiej zam. przy ul. 3 Maja 26 w Augustowie w sprawie budowy kolektora sanitarnego w ulicach 3 Maja i Ogrodowej. Pismo otrzymał do wiadomości Pan Leszek Cieślik – Burmistrz Miasta Augustowa, Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej w Augustowie, Pan Roman Krzyżopolski – Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie, Pan Marek Obiedziński – przedstawiciel mieszkańców ul. 3 Maja, Pani Halina Kłoczko – przedstawiciel mieszkańców ul. Młodości, Klub Prawa i Sprawiedliwości przy Radzie Powiatu w Augustowie; /zał. nr 12/

- Pani Radna Ewa Perkowska – podziękowała za w/w odpowiedź Panu Leszkowi Cieślikowi – Burmistrzowi Miasta, do którego również skierowała pismo w sprawie budowy kolektora. Poinformowała, że zadanie ma być wpisane do zadań inwestycyjnych Natura 2008. Wyraziła nadzieję, że Starostwo Powiatowe i Urząd Miejski porozumieją się w sprawie sfinansowania inwestycji;

- z wnioskiem Państwa Henryka i Bronisławy Ostaszewskich zam. w Augustowie przy ul. Perstuńskiej 1 w Augustowie w sprawie uchylenia uchwały Nr XXXVI/332/06 Rady Miejskiej w Augustowie z dnia 30 czerwca 2006 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Augustów dzielnicy Glinki, obejmującej tereny położone między ulicami Glinki, Rajgrodzką, Kwaśną i Mazurską – w części obejmującej przeznaczenie działki nr 1844 pod tereny komunikacyjne (drogi) o pow. 658 m2 – z powodu niezgodności z prawem; /zał. nr 13/

- z doręczeniem odpisu postanowienia od którego przysługuje skarga kasacyjna. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku po rozpoznaniu w dn.27 września 2007 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Towarzystwa Miłośników Ziemi Augustowskiej na uchwałę Nr VI/38/07 Rady Miejskiej w Augustowie z dnia 16 marca 2007 r. w przedmiocie uchwalenia tymczasowego statutu uzdrowiska Augustów postanowił odrzucić skargę i zwrócić skarżącemu ze Skarbu Państwa kwotę 300 zł tytułem uiszczonego wpisu; /zał. nr 14/

- z zaproszeniem Sióstr Karmelitanek Bosych w Ełku Oraczach na pierwszą, uroczystą Mszę Świętą na placu budowy klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych, poświęcenie kamienia węgielnego i wspólną agapę. Siostry zwracają się z prośbą o wsparcie finansowe budowy klasztoru; /zał. nr 15/

- z zaproszeniem do wzięcia udziału w uroczystościach Święta Niepodległości 11 Listopada 2007 r.; /zał. nr 16/ Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał, kto z Państwa Radnych chciałby uczestniczyć w Poczcie Sztandarowym Rady Miejskiej?

Do udziału w Poczcie Sztandarowym zgłosiły się następujące osoby:

- Pan Radny Wiesław Jeruć,

- Pan Radny Wojciech Walulik,

- Pan Radny Jarosław Kwiecień.

3. Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta poinformowała, iż Państwu Radnym będzie przekazana Strategia Rozwoju Miasta Augustów na lata 2007-2015. Dyskusja nad Strategią odbędzie się na posiedzeniach Komisji Rady Miejskiej podczas omawiania projektu budżetu miasta na 2008 rok. Sekretarz Miasta powiedziała, że Strategia musi być przyjęta uchwałą Rady Miejskiej.

4. Pan Leszek Cieślik – Burmistrz Miasta poinformował o przyjęciu mandatu Posła Rzeczypospolitej Polskiej. Oświadczył, że z dniem 2 listopada 2007 r. zrzeka się mandatu Burmistrza Miasta Augustowa. Tryb postępowania jest taki, że Rada Miejska w ciągu 30 dni od daty zrzeczenia się mandatu podejmuje uchwałę w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu. Od tego czasu Premier RP, na wniosek Wojewody, ustanawia Komisarza i określa termin wyborów burmistrza.

Pan Leszek Cieślik - Burmistrz Miasta podziękował Panu Przewodniczącemu Rady Miejskiej, wszystkim radnym obecnej i poprzednich kadencji, z którymi miał honor i zaszczyt pracować. Nie marzył o funkcji Posła, jednak o kandydowaniu zadecydowała sprawa Obwodnicy Miasta Augustowa. Wyraził nadzieję, że przyszły burmistrz będzie człowiekiem rozsądnym, godnym, kompetentnym i otwartym na współpracę, który jeszcze więcej zrobi dobrego dla Augustowa.

Ad.pkt 10

Pan Andrzej Kurczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej po wyczerpaniu porządku obrad zamknął obrady XIV sesji Rady Miejskiej w Augustowie.

Protokołowała: Przewodniczył:

/Beata Filipow/ Przewodniczący

Rady Miejskiej w Augustowie

/Andrzej Kurczyński/

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Rada Miejska

Wprowadzający: Rada Miejska

Data modyfikacji: 2007-12-11

Opublikował: Beata Filipow

Data publikacji: 2007-12-11