Protokół Nr XXI/04 z 6 grudnia 2004 r.
P R O T O K Ó Ł Nr XXI/04
z obrad XXI sesji Rady Miasta Augustów, które odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Augustów, ul. 3 Maja 60
w dniu 6 grudnia 2004 r.
W obradach sesji wzięło udział 20 radnych - lista obecności w załączeniu.
Ponadto w obradach udział wzięli:
pracownicy Urzędu Miasta,
goście,
dziennikarze,
mieszkańcy miasta.
Obrady rozpoczęto o godzinie 9.05
i zakończono o godzinie 12.10
Porządek obrad :
Otwarcie obrad.
Przyjęcie porządku obrad.
Złożenie sprawozdania przez Burmistrza Miasta.
Interpelacje radnych.
Podjęcie uchwał w sprawach:
zmiany Uchwały Nr VII/59/03 Rady Miasta Augustów z dnia 24 kwietnia 2003 r. w sprawie emisji obligacji komunalnych,
zmiany Uchwały Nr XV/127/04 Rady Miasta Augustów z dnia 27 lutego 2004 r. w sprawie ustalenia stawki dotacji przedmiotowej na 2004 rok dla zakładu budżetowego Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie,
zmian budżetu miasta na 2004 rok,
określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości,
określenia wysokości rocznych stawek w podatku od środków transportowych,
zasad ustalenia i poboru oraz terminów płatności i wysokości stawek opłaty miejscowej,
dziennych stawek opłaty targowej, terminów płatności oraz sposobu jej poboru,
zwolnień w podatku od nieruchomości,
wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych, których zarządcą jest Burmistrz Miasta,
zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Lipowiec w Augustowie,
zatwierdzenia programu działań Augustowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Kodrem” Spółki z o.o. w Augustowie wraz z prognozą finansową na lata 2005-2009.
Złożenie informacji na temat podatków i opłat lokalnych, co do których Burmistrz Miasta nie wnosi zmian stawek.
Zasięgnięcie opinii w sprawie podatku rolnego i leśnego, dla którego podstawą naliczenia jest średnia cena skupu żyta i cena sprzedaży drewna. Burmistrz Miasta wnioskuje, aby cen tych nie obniżać.
Odpowiedzi na interpelacje.
Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
Zapytania i wolne wnioski.
Zamknięcie obrad.
Ad.pkt 1
Obrady XXI sesji Rady Miasta Augustów otworzył Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta. Powitał radnych, pracowników Urzędu Miasta, zaproszonych gości, mieszkańców Augustowa, dziennikarzy.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta podziękował Panom Burmistrzom Miasta za zorganizowanie w Augustowie Międzynarodowego Forum Gospodarczego z udziałem przedstawicieli miast Porto Ceresio we Włoszech i Tuusula w Finlandii. W Forum uczestniczyli także przedstawiciele augustowskiego biznesu, którzy mieli możliwość zaprezentowania się i zareklamowania. Zorganizowanie Forum w Augustowie było bardzo potrzebne, ponieważ stworzyło możliwość wymiany gospodarczej między zaprzyjaźnionymi miastami.
Następnie Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta stwierdził, że zgodnie z listą obecności na sali znajduje się 18 radnych, co stanowi o prawomocności obrad.
Ad.pkt 2
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby wnieść uwagi bądź propozycje do przedstawionego porządku obrad?
Uwag ani propozycji nie zgłoszono i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie porządek obrad, który w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania został przyjęty jednomyślnie 18 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.
Ad.pkt 3
Pan Leszek Cieślik - Burmistrz Miasta złożył sprawozdanie ze swojej działalność od ostatniej sesji Rady Miasta, za okres od 4 listopada do 26 listopada 2004 r.
Ad.pkt 4
Interpelacje radnych
Interpelacji nie zgłoszono.
Ad.pkt 5a
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5a porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr VII/59/03 Rady Miasta Augustów z dnia 24 kwietnia 2003 r. w sprawie emisji obligacji komunalnych. Udzielił głosu Pani Elżbiecie Choroszewskiej - Skarbnikowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały.
Pani Elżbieta Choroszewska - Skarbnik Miasta omówiła projekt w/w uchwały.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?
Pan Bogdan Dyjuk - Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów RM przedstawił opinię Komisji Budżetu i Finansów RM, która na posiedzeniu 3 grudnia 2004 r. projekt uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie. Przewodniczący Komisji przedstawił również opinie Komisji dotyczące projektów uchwał, będących przedmiotem obrad dzisiejszej sesji, w sprawach:
a) zmiany Uchwały Nr XV/127/03 Rady Miasta Augustów z dnia 27 lutego 2004 r. w sprawie ustalenia stawki dotacji przedmiotowej na 2004 rok dla zakładu budżetowego Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie,
b) zmian budżetu miasta na 2004 rok,
c) określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości,
d) określenia wysokości rocznych stawek w podatku od środków transportowych,
e) zasad ustalenia i poboru oraz terminów płatności i wysokości stawek opłaty miejscowej,
f) dziennych stawek opłaty targowej, terminów płatności oraz sposobu jej poboru,
g) zwolnień w podatku od nieruchomości,
h) wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych, których zarządcą jest Burmistrz Miasta,
i) zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Lipowiec w Augustowie.
Komisja Budżetu i Finansów RM projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości zaopiniowała pozytywnie 3 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 3 głosach wstrzymujących się. Pozostałe projekty uchwał zostały zaopiniowane jednogłośnie pozytywnie.
Pan Zbigniew Huszcza - Przewodniczący Komisji ds. Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki RM poinformował, że na wspólnym posiedzeniu Komisji ds. Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki RM z Komisją ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr VII/59/03 Rady Miasta Augustów z dnia 24 kwietnia 2003 r. w sprawie emisji obligacji komunalnych został zaopiniowany jednogłośnie pozytywnie 8 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Komisje opiniowały również projekty uchwał w sprawach:
a) zmiany Uchwały Nr XV/127/04 Rady Miasta Augustów z dnia 27 lutego 2004 r. w sprawie ustalenia stawki dotacji przedmiotowej na 2004 rok dla zakładu budżetowego Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie,
b) zmian budżetu miasta na 2004 rok,
c) określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości,
d) określenia wysokości rocznych stawek w podatku od środków transportowych,
e) zasad ustalenia i poboru oraz terminów płatności i wysokości stawek opłaty miejscowej,
f) dziennych stawek opłaty targowej, terminów płatności oraz sposobu jej poboru,
g) zwolnień w podatku od nieruchomości,
h) wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych, których zarządcą jest Burmistrz Miasta,
i) zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Lipowiec w Augustowie.
Członkowie Komisji projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości zaopiniowali pozytywnie 7 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 1 głosie wstrzymującym się. Pozostałe projekty uchwał zostały zaopiniowane jednogłośnie pozytywnie.
Więcej głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr VII/59/03 Rady Miasta Augustów z dnia 24 kwietnia 2003 r. w sprawie emisji obligacji komunalnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXI/205/04 została podjęta jednomyślnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.
Ad.pkt 5b
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5b porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XV/127/04 Rady Miasta Augustów z dnia 27 lutego 2004 r. w sprawie ustalenia stawki dotacji przedmiotowej na 2004 rok dla zakładu budżetowego Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie. Udzielił głosu Pani Elżbiecie Choroszewskiej - Skarbnikowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały.
Pani Elżbieta Choroszewska - Skarbnik Miasta omówiła projekt w/w uchwały.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w sprawie uchwały zabrać głos?
Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał projekt w/w uchwały pod głosowanie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXI/206/04 w sprawie zmiany Uchwały Nr XV/127/04 Rady Miasta Augustów z dnia 27 lutego 2004 r. w sprawie ustalenia stawki dotacji przedmiotowej na 2004 rok dla zakładu budżetowego Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie została podjęta jednomyślnie 18 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.
Ad.pkt 5c
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5c porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zmian budżetu miasta na 2004 rok. Udzielił głosu Pani Elżbiecie Choroszewskiej - Skarbnikowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały.
Pani Elżbieta Choroszewska - Skarbnik Miasta omówiła projekt w/w uchwały.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, kto z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?
Pan Leszek Cieślik - Burmistrz Miasta poinformował o działaniach zmierzających do wykupu od Państwa Danuty i Henryka Kaczyńskich nieruchomości sąsiadującej z Urzędem Miasta, o powierzchni 977 m2, położonej w Augustowie przy ul. 3 Maja 58. W wyniku przeprowadzonych negocjacji z Państwem Kaczyńskimi cena wykupu została ustalona na kwotę 295 tys.zł., natomiast rzeczoznawca majątkowy oszacował nieruchomość na 236 tys.zł. Działka zabudowana jest dwoma drewnianymi budynkami mieszkalnymi, drewnianym budynkiem gospodarczym oraz murowanym garażem. W przypadku pozytywnej decyzji Państwa Radnych uwzględniającej zwiększenie, nastąpi podpisanie umowy z właścicielem nieruchomości. Wykupienie jej jest niezbędnym warunkiem dla poprawienia funkcjonalności pracy Urzędu Miasta, ponieważ w obecnej sytuacji nie ma możliwości zbudowania nowego obiektu, w którym mogłyby pomieścić się wszystkie Wydziały Urzędu.
Więcej głosów w dyskusji nie było. Państwo Radni do w/w informacji Burmistrza Miasta nie wnieśli uwag. Następnie Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał projekt w/w uchwały pod głosowanie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXI/207/04 w sprawie zmian budżetu miasta na 2004 rok została podjęta jednomyślnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.
Ad.pkt 5d
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5d, tj. do podjęcia uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Udzielił głosu Pani Elżbiecie Choroszewskiej - Skarbnikowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały.
Pani Elżbieta Choroszewska - Skarbnik Miasta przedstawiła Panią Agatę Bronakowską - Zastępcę Kierownika Wydziału Finansowego Urzędu Miasta, nadzorującą sprawy podatków i opłat lokalnych oraz Pana Erazma Stefanowskiego, zajmującego się podatkiem od środków transportowych i opłatą miejscową. Następnie omówiła projekt w/w uchwały.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w sprawie uchwały zabrać głos?
Pan Radny Robert Jagłowski - zgłosił wniosek o dokonanie zmiany w § 1. pkt 2 lit.”d”, aby stawka podatku od 1 m2 powierzchni użytkowej od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych wynosiła 1 zł.
Pan Kazimierz Kożuchowski - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM poinformował, że stawkami podatku od nieruchomości zajmowały się Komisja Rewizyjna RM oraz Komisja do spraw Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM na wspólnym posiedzeniu w dniu 2 grudnia 2004 r. Komisje opiniowały również projekty uchwał w sprawach:
a) określenia wysokości rocznych stawek w podatku od środków transportowych,
b) zasad ustalenia i poboru oraz terminów płatności i wysokości stawek opłaty miejscowej,
c) dziennych stawek opłaty targowej, terminów płatności oraz sposobu jej poboru,
d) zwolnień w podatku od nieruchomości,
e) wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych, których zarządcą jest Burmistrz Miasta.
Wszystkie projekty uchwał zostały zaopiniowane jednomyślnie pozytywnie, z wyjątkiem zapisu w § 1. pkt 1 lit.”c” dotyczącego stawki podatku od nieruchomości w wysokości 0,23 zł od 1 m2 powierzchni od gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. Komisja Rewizyjna RM oraz Komisja do spraw Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości zaopiniowały 6 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 2 głosach wstrzymujących się.
Ponadto Komisje wyraziły opinię w sprawie wysokości opłaty administracyjnej, podatku od posiadania psów, stawki podatku leśnego oraz stawki podatku rolnego. Komisje przychyliły się do wniosku Burmistrza Miasta, aby opłata administracyjna i stawka podatku od posiadania psów nie były zmieniane, natomiast średnia cena skupu żyta i cena sprzedaży drewna, będące podstawą do naliczania podatku rolnego i leśnego, nie były obniżane.
Pan Leszek Cieślik - Burmistrz Miasta zwrócił uwagę na planowane w 2005 r. wydatki miasta, które mogą być wykonywane dzięki dochodom z podatków. Omówił planowane inwestycje drogowe, kontynuację zadania pt. Unowocześnienie i Promocja Kanału Augustowskiego, na którą miasto już otrzymało dofinansowanie w wysokości 75%, natomiast pozostałe 25% musi wygospodarować we własnym zakresie. Burmistrz Miasta podkreślił, że dochody z podatków są przeznaczane na realizację konkretnych zadań. Ponadto w trakcie analizy projektu budżetu może wyniknąć potrzeba wprowadzenia do budżetu dodatkowych zadań. Odnosząc się do wniosku Pana Radnego Roberta Jagłowskiego Burmistrz Miasta stwierdził, że od początku lat dziewięćdziesiątych publiczna służba zdrowia nie zapłaciła ani jednego podatku na rzecz miasta. Najpierw istniała instytucja zaniechania, a od 2002 r. podatki szpitalowi są umarzane. Wniosek Pana Radnego dotyczy także osób fizycznych, dlatego temat ten powinien być rozpatrywany z większą rozwagą z uwagi na odmienne postrzeganie przez mieszkańców miasta sytuacji szpitala i prywatnej działalności.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta przypomniał, że stawka podatku, przedstawiona we wniosku przez Pana Radnego Roberta Jagłowskiego, została uchwalona w 2002 r. na 2003 r. w wysokości 3,46 zł, w 2003 r. na 2004 r. w wysokości 3,49 zł, natomiast na 2005 r. jest zaproponowana w wysokości 3,61 zł. Przewodniczący Rady stwierdził, że jest to wzrost inflacyjny o 3,4%. Jeżeli chodzi o działalność gospodarczą, to są pewne preferencje w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, ponieważ działalność „inna” jest obłożona maksymalnym podatkiem w wysokości 17,98 zł.
Pani Radna Ewa Perkowska - zgłosiła wniosek, aby stawka podatku od 1 m2 powierzchni użytkowej od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wynosiła 17,60 zł.
Pani Elżbieta Choroszewska - Skarbnik Miasta podkreśliła, że projekt budżetu miasta na 2005 rok został opracowany w oparciu o szacunkowe dochody z podatków i opłat w kwotach zaproponowanych przez Burmistrza Miasta. Omówiła skutki, jakie będą miały dla budżetu miasta zmniejszenia stawek podatków, zgłoszone we wnioskach przez Państwa Radnych. Powierzchnia opodatkowana podatkiem związanym z udzielaniem świadczeń zdrowotnych od osób fizycznych wynosi 1741 m2, a od osób prawnych - 19.662 m2. Osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą na powierzchni 86.098 m2, natomiast osoby prawne na powierzchni 223,457 m2. Skarbnik Miasta zwróciła uwagę, że zmniejszenie stawek podatków będzie dotyczyło wszystkich grup podatników, także tych osób, którym płacenie podatków nie stanowi większego problemu. Omówiła prowadzoną od wielu lat politykę miasta dotyczącą podatków, pozyskiwanie których umożliwia miastu realizację podstawowych zadań samorządu i dodatkowo prowadzenie nowych inwestycji w mieście. Decyzja w tej kwestii należy do Państwa Radnych.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie wniosek Pana Radnego Roberta Jagłowskiego. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania za przyjęciem wniosku głosowało 3 radnych, przeciw 7, a 10 radnych wstrzymało się od głosu. Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek Pani Radnej Ewy Perkowskiej. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania za przyjęciem wniosku głosowało 4 radnych, przeciw 8, a 8 radnych wstrzymało się od głosu.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta stwierdził, że wnioski nie zostały przyjęte.
Następnie Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXI/208/04 została podjęta 15 głosami za, przy 2 głosach przeciwnych i przy 3 głosach wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta ogłosił przerwę w obradach do godziny 11.00, w czasie której zachęcił Państwa Radnych do nabycia świątecznych pamiątek wykonanych przez dzieci z Przedszkola Integracyjnego w Augustowie. Zwrócił się również do Przewodniczących Komisji Rady Miasta o ustalenie terminów posiedzeń Komisji w sprawie zaopiniowania projektu budżetu miasta na 2005 r.
Ad.pkt 5e
Po wznowieniu obrad po przerwie, Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5e, tj. do podjęcia uchwały w sprawie określenia wysokości rocznych stawek w podatku od środków transportowych. Udzielił głosu Pani Elżbiecie Choroszewskiej - Skarbnikowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały.
Pani Elżbieta Choroszewska - Skarbnik Miasta omówiła projekt w/w uchwały.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?
Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał projekt w/w uchwały pod głosowanie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXI/209/04 w sprawie określenia wysokości rocznych stawek w podatku od środków transportowych została podjęta jednomyślnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.
Ad.pkt 5f
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5f, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zasad ustalenia i poboru oraz terminów płatności i wysokości stawek opłaty miejscowej. Udzielił głosu Pani Elżbiecie Choroszewskiej - Skarbnikowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały.
Pani Elżbieta Choroszewska - Skarbnik Miasta omówiła projekt w/w uchwały.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać glos?
Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXI/210/04 w sprawie zasad ustalenia i poboru oraz terminów płatności i wysokości stawek opłaty miejscowej została podjęta jednomyślnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.
Ad.pkt 5g
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5g, tj. do podjęcia uchwały w sprawie dziennych stawek opłaty targowej, terminów płatności oraz sposobu jej poboru. Udzielił głosu Pani Elżbiecie Choroszewskiej - Skarbnikowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały.
Pani Elżbieta Choroszewska - Skarbnik Miasta omówiła projekt w/w uchwały.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?
Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXI/211/04 w sprawie dziennych stawek opłaty targowej, terminów płatności oraz sposobu jej poboru została podjęta jednomyślnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.
Ad.pkt 5h
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5h, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości. Udzielił głosu Panu Leszkowi Cieślikowi - Burmistrzowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały.
Pan Leszek Cieślik - Burmistrz Miasta omówił projekt w/w uchwały.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?
Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXI/212/04 w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości została podjęta jednomyślnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.
Ad.pkt 5i
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5i, tj. do podjęcia uchwały w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych, których zarządcą jest Burmistrz Miasta. Udzielił głosu Panu Leszkowi Cieślikowi - Burmistrzowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały.
Pan Leszek Cieślik - Burmistrz Miasta poinformował, że obecnie wysokość stawek opłat za zajęcie pasa drogowego uchwala Rada Miasta. Do tej pory stawki ustalał zarządca drogi, czyli Burmistrz Miasta, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów. Następnie Burmistrz Miasta omówił projekt w/w uchwały.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać glos?
Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXI/213/04 w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych, których zarządcą jest Burmistrz Miasta została podjęta jednomyślnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.
Ad.pkt 5j
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5j, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Lipowiec w Augustowie. Udzielił głosu Pani Annie Kowalczuk - Kierownikowi Wydziału Architektury UM z prośbą o omówienie projektu uchwały.
Pani Anna Kowalczuk - Kierownik Wydziału Architektury UM omówiła projekt w/w uchwały. Jest to pierwszy plan uchwalony zgodnie z nową ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 27 marca 2003 r., na podstawie której należy przedstawić sposób rozstrzygnięcia uwag wniesionych do projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Lipowiec w Augustowie, a także sposób realizacji oraz zasady finansowania zapisanych w zmianie planu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej. Kierownik Wydziału Architektury poinformowała, że w trakcie wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu nie wniesiono żadnych uwag, a na terenie objętym planem nie przewiduje się inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej należących do zadań własnych Gminy Miasta Augustowa.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?
Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXI/214/04 w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Lipowiec w Augustowie została podjęta jednomyślnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.
Ad.pkt 5k
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5j, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zatwierdzenia programu działań Augustowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Kodrem” Spółki z o.o. w Augustowie wraz z prognozą finansową na lata 2005-2009. Udzielił głosu Panu Leszkowi Cieślikowi - Burmistrzowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały.
Pan Leszek Cieślik - Burmistrz Miasta omówił projekt w/w uchwały, której podjęcie jest konieczne dla pozyskania kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Bank Gospodarstwa Krajowego postawił warunek, aby program działań Augustowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Kodrem” Spółki z o.o. w Augustowie wraz z prognozą finansową na lata 2005 - 2009, który Spółka przedstawiła Bankowi, był zatwierdzony przez Radę Miasta. Zwrócił uwagę na program działań inwestycyjnych.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta stwierdził, że jest to program ambitny i oby udało się go zrealizować. Zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?
Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXI/215/04 w sprawie zatwierdzenia programu działań Augustowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Kodrem” Spółki z o.o. w Augustowie wraz z prognozą finansową na lata 2005-2009 została podjęta jednomyślnie 18 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.
Ad.pkt 6
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta udzielił głosu Pani Elżbiecie Choroszewskiej - Skarbnikowi Miasta z prośbą o złożenie informacji na temat podatków i opłat lokalnych, co do których Burmistrz Miasta nie wnosi zmian stawek.
Pani Elżbieta Choroszewska - Skarbnik Miasta wyjaśniła, że sprawa dotyczy podatku od posiadania psów oraz opłaty administracyjnej. Stawka podatku od posiadania psów w wysokości 30 zł została przyjęta uchwałą w 2003 r. i obowiązuje od stycznia 2004 r. Maksymalna stawka, którą Rada Miasta może uchwalić wynosi 51,81 zł. Przewidywane wpływy z podatku od posiadania psów za 2004 r. - i taka sama jest prognoza na 2005 r.- wynoszą 22 tys.zł. Stawki opłaty administracyjnej obowiązują również od 1 stycznia 2004 r. i wynoszą 50 zł za wypis i wyrys obejmujący 1 działkę, a w przypadku większej ilości działek jest to kwota 100 zł. Maksymalna kwota, która może obowiązywać w 2005 r. wynosi 199,50 zł. Przewidywane wpływy z opłaty administracyjnej za 2004 r. - i taka sama jest prognoza na 2005 r. - wynoszą 2198 zł. Proponuje się Państwu Radnym pozostawienie stawek w wielkościach niezmienionych, co oznacza, że Rada Miasta nie musi podejmować stosownych uchwał w w/w sprawach.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?
Głosów w dyskusji nie było. Rada Miasta postanowiła nie podejmować uchwał dotyczących podatku od posiadania psów oraz wysokości opłaty administracyjnej na 2005 rok.
Ad.pkt 7
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta udzielił głosu Pani Elżbiecie Choroszewskiej - Skarbnikowi Miasta o przedstawienie sprawy podatku rolnego i leśnego, dla których podstawą naliczenia jest średnia cena skupu żyta i cena sprzedaży drewna.
Pani Elżbieta Choroszewska - Skarbnik Miasta wyjaśniła, że stawką do naliczenia podatku rolnego jest średnia cena skupu żyta, natomiast w przypadku podatku leśnego jest nią średnia cena drewna uzyskana przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2004 roku. Jeżeli Państwo Radni postanowią nie obniżać tych stawek, to wówczas podstawą do naliczenia podatku rolnego i podatku leśnego będą stawki wynikające z Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Burmistrz Miasta wnioskuje do Państwa Radnych, aby średnia cena skupu żyta i drewna nie była obniżana. W przypadku podatku rolnego średnia cena skupu żyta za pierwsze trzy kwartały 2004 r. wynosi 37,67 zł za 1q. W analogicznym okresie roku ubiegłego średnia cena skupu żyta wynosiła 35,57 zł - nastąpił wzrost o 5,9%. Przewidywane wpływy z podatku rolnego od osób fizycznych za 2004 r. wynoszą 108,464 zł. Średnia cena sprzedaży drewna za pierwsze trzy kwartały 2004 r. wynosi 120,40 zł., natomiast w roku ubiegłym cena ta wynosiła 107,70 zł za 1 m3 - wzrost o 11,8%. Przewidywane wpływy z podatku leśnego za 2004 r. wynoszą 29.324 zł. Pomimo wzrostu ceny drewna powyżej inflacji, Burmistrz Miasta wnioskuje do Państwa Radnych o nie obniżanie średniej ceny sprzedaży drewna ze względu na to, że nadleśnictwa płacą 50% stawkę podatku. Większość lasów, stanowiących podstawę opodatkowane, to są lasy ochronne, za które zgodnie z ustawą o podatku leśnym nadleśnictwa uiszczają opłatę w wysokości 50%.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?
Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady wniosek Burmistrza Miasta poddał pod głosowanie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Rada Miasta postanowiła jednomyślnie,18 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się nie podejmować uchwał w sprawie podatku rolnego i podatku leśnego na 2005 rok. Podstawami naliczenia podatków będą średnia cena skupu żyta oraz średnia cena sprzedaży drewna, ogłoszone w Komunikatach Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Ad.pkt 9
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy są uwagi do protokołu z poprzedniej sesji.
Uwag nie zgłoszono i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie protokół Nr XX/04 z obrad XX sesji Rady Miasta Augustów z dnia 29 października 2004 r., który w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania został przyjęty jednomyślnie 18 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.
Ad.pkt 10
Zapytania i wolne wnioski
Pan Radny Bogdan Dyjuk - w imieniu Społecznego Komitetu Wspierania Budowy Obwodnicy Augustowa odczytał stanowisko Komitetu celem zaopiniowania przez Radę Miasta i przesłania do władz, w obszarze których prowadzone są inwestycje drogowe.
/Stanowisko Społecznego Komitetu Wspierania Budowy Obwodnicy Augustowa stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.
Pan Andrzej Kurczyński - zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos?
Pan Radny Bogdan Dyjuk - uzupełnił wypowiedź, że w/w stanowisko poparło 3.500 mieszkańców Augustowa i osób spoza Augustowa, które podpisały listę wspierającą budowę obwodnicy. Społeczny Komitet nie jest instytucją sformalizowaną, nie ma przewodniczącego. Tworzą go osoby, które podjęły tę inicjatywę przed kilkoma laty.
Pan Leszek Cieślik - Burmistrz Miasta poparł inicjatywę Społecznego Komitetu Wspierania Budowy Obwodnicy Augustowa, podziękował za wsparcie i wytrwałość. Dyrekcja Generalna Dróg Oddział Północno-Wchodni popiera budowę inwestycji, dlatego inicjatywa społeczeństwa i wsparcie władz miasta może pomóc w kontynuacji działań. Burmistrz Miasta przedstawił ogrom prac wniesiony w przygotowania zmierzające do budowy obwodnicy. Podjęte przez Radę Miasta stanowisko zostanie przesłane do Ministra Infrastruktury i do wiadomości poszczególnym jednostkom.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zaproponował, aby Rada Miasta upoważniła Przewodniczącego Rady i Burmistrza Miasta do sformułowania pisma popierającego stanowisko Społecznego Komitetu Wspierania Budowy Obwodnicy Augustowa i jednocześnie wyrażenia podziękowania Dyrekcji Generalnej Dróg i wszystkim osobom za wsparcie działań mieszkańców Augustowa w poczynaniach na rzecz budowy obwodnicy. Zapytał, czy Państwo Radni popierają tę propozycję, czy też są inne koncepcje w tej kwestii?
Innych propozycji nie zgłoszono i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie przyjęcie zaprezentowanego stanowiska. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Rada Miasta przedstawioną propozycję poparła jednomyślnie pozytywnie 17 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zwrócił się do Przewodniczących Komisji o podanie terminów posiedzeń Komisji w sprawie zaopiniowania projektu budżetu na 2005 rok.
Pan Zbigniew Huszcza - Przewodniczący Komisji ds. Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki RM poinformował, że wspólne posiedzenie z Komisją ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM odbędzie się 16 grudnia 2004 r. o godzinie 13.00.
Pan Kazimierz Kożuchowski - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM poinformował, że wspólne posiedzenie z Komisją ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM odbędzie się 14 grudnia 2004 r. o godzinie 14.00.
Pan Bogdan Dyjuk- Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów RM poinformował, że posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów RM wraz z Przewodniczącymi Komisji RM odbędzie się 17 grudnia 2004 r. o godzinie 8.00.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zaprosił Państwa Radnych na wspólne spotkanie opłatkowe z radnymi Rady Powiatu w Augustowie.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapoznał z korespondencją, która wpłynęła do Przewodniczącego i Rady Miasta:
- z pismem Marcina Cieśluka zam. w Augustowie przy ul. Obr.Westerplatte 9/32 i Marcina Kalisza zam. w Augustowie przy ul. Mickiewicza 15/20 w sprawie wyrażenie zgody na używanie herbu miasta Augustowa na prywatnej stronie internetowej www.miasto.augustow.pl., na której będą redagowane aktualności o Augustowie.
- z pismem Waldemara Solarskiego PPHU”Solar-sky” ul. Nadrzeczna 70A, 16-300 Augustów o wyrażenie zgody na umieszczenie herbu miasta Augustowa na stronie internetowej, plakatach i folderach promujących II Międzynarodowy Spływ Kanadyjek z Augustowa na Rozlewiska Biebrzańskiego Parku Narodowego 9-13 czerwca 2005 r.
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poprosił o przygotowanie projektów uchwał w sprawie wyrażenia zgody na używanie herbu miasta Augustowa celem podjęcia na następnej sesji Rady Miasta.
Następnie Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapoznał z zaproszeniem Ogólnopolskiego Centrum Edukacji Samorządu i Administracji na Forum pt. „Europejskie Forum Samorządu i Administracji”, które odbędzie się 9-10.12.2004 r. Ponadto wpłynęło pisma od Państwa Janiny i Janusza Wróblewskich oraz Pani Małgorzaty Zaniewskiej zam. w Augustowie przy ul. Złotej 13 w sprawie ponownego rozpatrzenia prośby dotyczącej zmiany projektowanej linii regulacyjnej przy ul. Mostowej i Kilińskiego. Wpłynęło także pismo od Państwa Romualdy i Eugeniusza Ławrynowiczów w sprawie zajęcia przez Radę Miasta stanowiska na temat wydanych przez Burmistrza Miasta decyzji związanych z budową nowej kawiarni. Przewodniczący Rady Miasta omówił pisma i skierował je do Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM celem wydania stosownych opinii.
Pan Zbigniew Huszcza - Przewodniczący Komisji ds. Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki RM wręczył Państwu Radnym zaproszenia na Bal Sportu, który odbędzie się 8 stycznia 2005 r.
Ad.pkt 11
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta po wyczerpaniu porządku obrad zamknął obrady XXI sesji Rady Miasta Augustów.
Protokołowała: Przewodniczył:
/Beata Filipow/ Przewodniczący
Rady Miasta Augustów
/Andrzej Kurczyński/
16
Metryka strony