Protokół Nr XXII/04 z dnia 30 grudnia 2004 r.

P R O T O K Ó Ł NR XXII/04

P R O T O K Ó Ł NR XXII/04

z obrad XXII sesji Rady Miasta Augustów, które odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Augustów, ul. 3 Maja 60

w dniu 30 grudnia 2004 r.

W obradach sesji wzięło udział 20 radnych - lista obecności w załączeniu.

Ponadto w obradach udział wzięli:

  • pracownicy Urzędu Miasta;

  • goście;

  • dziennikarze;

Obrady rozpoczęto o godzinie 9.05

i zakończono 12.35

Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad.

  2. Przyjęcie porządku obrad.

  3. Złożenie sprawozdania przez Burmistrza Miasta.

  4. Interpelacje radnych.

  5. Podjęcie uchwał w sprawach:

    1. zmian budżetu miasta na 2004 rok;

    2. ustalenia stawki dotacji przedmiotowej na 2005 rok dla zakładu budżetowego Centrum Sportu i Rekreacji;

    3. budżetu miasta na 2005 rok:

- przedstawienie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem przez Burmistrza Miasta,

- przedłożenie przez Komisję Budżetu i Finansów RM opinii
w sprawie projektu budżetu miasta na 2005 rok,

- dyskusja,

- głosowanie nad uchwałą budżetową.

d) Statutu Miasta Augustowa;

e) ustalenia cen za przewozy osób środkami miejskiej komunikacji na terenie miasta Augustów;

f) zasad utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Augustów;

g) zasad zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej;

h) określenia szczegółowych zasad udzielania i rozmiar zniżek nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach oraz tygodniowego wymiaru czasu pracy pedagogów, psychologów i logopedów;

i) ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród Burmistrza Miasta Augustów ze specjalnego funduszu na nagrody za osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze dla nauczycieli i dyrektorów szkół
i placówek oświatowo - wychowawczych, dla których organem prowadzącym jest gmina Miasto Augustów
;

j) gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych;

k) wyrażenia zgody na używanie herbu miasta Augustowa;

l) przyjęcia zmian w Statucie Związku Komunalnego „Biebrza”;

m) zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

  1. Odpowiedzi na interpelacje.

  2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

  3. Zapytania i wolne wnioski.

  4. Zamknięcie obrad.

Ad. pkt 1

Obrady XXII sesji Rady Miasta Augustów otworzył Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta. Stwierdził, że zgodnie z listą obecności na sali znajduje się 20 radnych, co stanowi
o prawomocności obrad.

Powitał radnych, pracowników Urzędu Miasta, kierowników jednostek organizacyjnych, dyrektorów placówek oświatowych, przedstawicieli prasy.

Ad. pkt 2

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby wnieść uwagi bądź propozycje do przedstawionego porządku obrad.

Nikt z Państwa Radnych nie zaproponował żadnych zmian, jednak
Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zgłosił wniosek, aby do porządku obrad wprowadzić pkt 5n, tj. podjęcie uchwały w sprawie rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami.

Następnie Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie porządek obrad wraz z zaproponowanymi zmianami, który w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania został przyjęty jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Ad. pkt 3

Pan Leszek Cieślik - Burmistrz Miasta złożył sprawozdanie ze swojej działalności od ostatniej sesji Rady Miasta, za okres od 8 grudnia do 29 grudnia 2004 r.

Ad. pkt 4

Interpelacje radnych

Interpelacji nie zgłoszono.

Ad. pkt 5a

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5a, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zmian budżetu miasta na 2004 r. Udzielił głosu
Panu Leszkowi Cieślikowi - Burmistrzowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały.

Pan Leszek Cieślik - Burmistrz Miasta omówił projekt w/w uchwały.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos ?

Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXII/216/04
w sprawie zmian budżetu miasta na 2004 r. została podjęta jednogłośnie
19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.

Ad. pkt 5b

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5b, tj. do podjęcia uchwały w sprawie ustalenia stawki dotacji przedmiotowej na 2005 rok dla zakładu budżetowego Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie. Udzielił głosu Pani Elżbiecie Choroszewskiej - Skarbnikowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały.

Pani Elżbieta Choroszewska - Skarbnik Miasta omówiła projekt w/w uchwały.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos ?

Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXII/217/04
w sprawie ustalenia stawki dotacji przedmiotowej na 2005 rok dla zakładu budżetowego Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie została podjęta jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.

Ad. pkt 5c

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5c, tj. do podjęcia uchwały w sprawie budżetu miasta na 2005 rok. Udzielił głosu Panu Leszkowi Cieślikowi - Burmistrzowi Miasta z prośbą o omówienie projektu budżetu miasta na 2005 rok.

Pan Leszek Cieślik - Burmistrz Miasta przedstawił projekt budżetu miasta na 2005 rok. /Wystąpienie Burmistrza Miasta stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta przedstawił uchwałę nr RIO.V.3/23/2004 składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 8 grudnia 2004 roku w sprawie wydania opinii o przedłożonym przez Burmistrza Miasta Augustów projekcie budżetu na 2005 rok. /Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

Pan Bogdan Dyjuk - Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów przedstawił opinię Komisji Budżetu i Finansów RM z dnia 17 grudnia 2004 r.
w sprawie projektu budżetu miasta na 2005 r. /Opinia Komisji Budżetu
i Finansów RM stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta otworzył dyskusję nad projektem budżetu miasta na 2005 rok.

Dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie budżetu miasta na 2005 rok. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała
nr XXII/218/04 została podjęta jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.

Ad. pkt 5d

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5d porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie Statutu Miasta Augustowa. Otworzył dyskusję na temat projektu Statutu Miasta Augustowa.

Pan Robert Jagłowski - Przewodniczący Komisji Statutowej poinformował, iż na posiedzeniu w dniu 16 grudnia 2004 r. Komisja Statutowa jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt Statutu Miasta Augustowa.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta podziękował wszystkim, którzy wnieśli swój wkład w przygotowanie Statutu Miasta Augustowa, a w szczególności:

- Pani Aldonie Samel - Sekretarzowi Miasta;

- Pani Krystynie Wierzbińskiej - Radcy Prawnemu Urzędu Miasta;

- Komisji Statutowej Rady Miasta.

Pan Radny Dariusz Górny zapytał, dlaczego dieta dla wiceprzewodniczącego Rady Miasta została ustalona aż w takiej wysokości, tj. 50% maksymalnej wysokości diety ? Stwierdził, że dieta dla wiceprzewodniczącego jest za wysoka i nieadekwatna w stosunku do wykonywanych zadań, np. w porównaniu do przewodniczących Komisji.

Pan Robert Jagłowski - Przewodniczący Komisji Statutowej RM stwierdził, iż stawka diety zapisana w projekcie Statutu jest tylko propozycją
i Państwo Radni mogą się z nią zgodzić lub nie.

Pani Aldona Samel - Sekretarz Miasta poinformowała, iż stawkę 50% diety ustalono wzorem innych miast o podobnej liczbie ludności. Należy pamiętać, iż funkcja wiceprzewodniczącego jest bardzo odpowiedzialna, ponieważ wiceprzewodniczący musi być w każdej chwili gotowy do zastąpienia przewodniczącego, kiedy tylko zaistnieje taka potrzeba.

Pan Radny Zdzisław Józef Wasilewski oświadczył, iż od początku jak tylko zaczęły funkcjonować samorządy stał na stanowisku, iż funkcja radnego jest funkcją społeczną i nie należy tu kierować się aspektami finansowymi. Radni I kadencji otrzymywali diety minimalne i za te skromne pieniądze ufundowali sztandar Rady Miejskiej, dokładniej mówiąc jego głównym fundatorem był Pan Leszek Cieślik - wówczas Radny, a dziś Burmistrz Miasta. Stwierdził, iż powinna być rekompensata za utracony przez radnego czas, ale na pewno nie w takiej wysokości jak jest to obecnie. Diety radnych są zbyt wysokie, np. w porównaniu do wynagrodzeń pracowników tut. Urzędu,
i w związku z tym zgłosił wniosek, aby stawki diet kształtowały się następująco:

- Przewodniczącemu Rady Miasta - 50% - ryczałt miesięczny;

- Wiceprzewodniczącemu Rady Miasta - 30% - ryczałt miesięczny;

- Przewodniczącym Komisji - 20% - ryczałt miesięczny;

- Radnym - 5% za każde posiedzenie.

Pan Radny Zbigniew Huszcza stwierdził, iż radnym nie jest się tylko na sesji czy posiedzeniu Komisji, ale jest się nim cały czas trwania kadencji. Przypomniał, iż niektórzy Radni będąc na sesji nie pobierają za ten czas wynagrodzenia w pracy.

Pan Radny Robert Jagłowski stwierdził, iż trudno mu jest odnieść się do wypowiedzi Pan Radnego Zdzisława Józefa Wasilewskiego i dlatego chciałby wiedzieć jakie są stawki diet w innych miastach ?

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poinformował, iż diety w innych miastach kształtują się bardzo różnie. Porównując diety augustowskich radnych do diet radnych z innych miast można stwierdzić, iż nie są one niskie, ale nie są również tak wysokie.

Pan Leszek Cieślik - Burmistrz Miasta stwierdził, iż być może są miasta, gdzie diety są trochę niższe, ale częstotliwość organizowanych tam sesji czy posiedzeń Komisji jest taka, iż przewyższają one wysokość budżetu zaplanowanego na diety radnych w naszym mieście.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poinformował, iż budżet zaplanowany na wydatki związane z działalnością Rady Miasta nie został przekroczony.

Pan Zdzisław Józef Wasilewski - stwierdził, iż budżet nie został przekroczony, ponieważ był wysoki. Zapytał ile wynosi średnie wynagrodzenie pracowników Urzędu Miasta ?

Pani Aldona Samel - Sekretarz Miasta odpowiedziała, iż średnie wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w Urzędzie Miasta wynosi 2 000 zł brutto.

Pan Tadeusz Janusz Wierzbicki poinformował, iż w jego zakładzie pracy pracownicy będący Radnymi, a uczestniczący w sesji nie pobierają za ten czas wynagrodzenia.

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie wniosek
Pana Radnego Zdzisława Józefa Wasilewskiego w sprawie obniżenia diet radnym. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania za wnioskiem głosował 1 radny, 1 był przeciw a 16 wstrzymało się od głosu. W związku
z tym, że liczba oddanych głosów nie zgadzała się z liczbą uczestniczących w sesji radnych, a liczący głosy radny Pan Jacek Truszkowski nie zauważył podniesionej, trochę później, ręki Pana Radnego Bogdana Dyjuka głosującego za wnioskiem, Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta postanowił, iż głosowanie zostanie powtórzone po przerwie. Pan Radny Bogdan Dyjuk poparł wniosek o powtórzenie głosowania. Przerwę ogłoszono do godz. 10.25.

Wznawiając obrady po przerwie Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał ponownie pod głosowanie wniosek
Pana Radnego Zdzisława Wasilewskiego o obniżenie diet radnym.

Pan Radny Zdzisław Wasilewski zarzucił Przewodniczącemu Rady manipulowanie przy głosowaniu.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta oświadczył, że w czasie przerwy konsultował sprawę reasumpcji głosowania z Panią Krystyną Wierzbińską - Radcą Prawnym Urzędu Miasta. Pani Krystyna Wierzbińska stwierdziła, że wobec zaistniałych rozbieżności powtórzenie głosowania jest zasadne. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania za wnioskiem Pana Radnego Zdzisława Wasilewskiego głosował 1 radny, 8 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. Pan Przewodniczący stwierdził, iż wniosek nie został przyjęty.

Następnie Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie Statutu Miasta Augustowa. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała
nr XXII/219/04 została podjęta 17 głosami za, przy braku głosów przeciwnych
i przy 3 głosach wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.

Ad. pkt 5e

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5e porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie ustalenia cen za przewozy osób środkami miejskiej komunikacji na terenie miasta Augustów. Otworzył dyskusję na ten temat.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej
w Augustowie zapytał o jaki procent wzrosną ceny za przewozy osób środkami miejskiej komunikacji na terenie miasta Augustów w porównaniu do zeszłego roku ?

Pan Dariusz Bednarczyk - Prezes PT „Necko” sp. z o.o. odpowiedział, iż jest to 5,5% wzrost cen w porównaniu do cen z 2004 r. i ten wzrost daje kwotę rzędu ok. 40 tys. zł.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta odczytał opinie Związków Zawodowych na w/w temat / opinie stanowią załącznik do niniejszego protokołu /.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos ?

Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXII/220/04
w sprawie ustalenia cen za przewozy osób środkami miejskiej komunikacji na terenie miasta Augustów została podjęta 16 głosami za, przy 3 głosach przeciwnych i przy 1 głosie wstrzymującym się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.

Ad. pkt 5f

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5f porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zasad utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Augustów. Otworzył dyskusję na ten temat.

Pan Zdzisław Józef Wasilewski stwierdził, iż zapis w §3 pkt.5 Załącznika nr 1 do uchwały powinien być sprecyzowany inaczej, a mianowicie: „Dopuszcza się w celu doraźnej likwidacji śliskości z chodników zastosowanie piasku, a piasek dostarcza miasto Augustów”. W tym celu powinno się ustawić pojemniki z piaskiem w pobliżu nieruchomości tak, aby mieszkańcy mogli
z nich swobodnie korzystać.

Pan Leszek Cieślik - Burmistrz Miasta stwierdził, iż nie można umieścić w uchwale zapisu takiego jak proponuje Pan Radny, ponieważ byłoby to niezgodne z ustawą i Wojewoda by ją uchylił. Ponadto łatwo sobie wyobrazić, jaki byłby koszt zakupu pojemników na piasek i dostarczania tego piasku wszystkim właścicielom posesji. Stwierdził, iż nie warto dyskutować
o czymś, czego i tak nie uda się wprowadzić.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej
w Augustowie
zapytał dlaczego propozycja Pana Radnego dotyczy tylko posesji indywidualnych ? Propozycja powinna również dotyczyć mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos ?

Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXII/221/04
w sprawie zasad utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Augustów została podjęta 18 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 1 głosie wstrzymującym się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.

Ad. pkt 5g

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5g porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej. Udzielił głosu Pani Annie Dźwilewskiej - Kierownikowi MOPS
w Augustowie
z prośbą o omówienie projektu w/w uchwały.

Pani Anna Dźwilewska - Kierownik MOPS omówiła projekt w/w uchwały.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos ?

Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXII/222/04
w sprawie zasad zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej została podjęta jednogłośnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych
i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.

Ad. pkt 5h

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5h porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad udzielania
i rozmiar zniżek nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze
w szkołach i placówkach oraz tygodniowego wymiaru czasu pracy pedagogów, psychologów i logopedów. Otworzył dyskusję na w/w temat.

Pan Tadeusz Janusz Wierzbicki - Przewodniczący Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM poinformował, iż Komisja na posiedzeniu w dniu 16 grudnia 2004 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt w/w uchwały.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos ?

Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXII/223/04
w sprawie określenia szczegółowych zasad udzielania
i rozmiar zniżek nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze
w szkołach i placówkach oraz tygodniowego wymiaru czasu pracy pedagogów, psychologów i logopedów została podjęta jednogłośnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.

Ad. pkt 5i

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5i porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród Burmistrza Miasta Augustów ze specjalnego funduszu na nagrody za osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze dla nauczycieli i dyrektorów szkół
i placówek oświatowo - wychowawczych, dla których organem prowadzącym jest gmina Miasto Augustów. Poinformował, iż w/w regulamin był uzgadniany
z ZNP Oddział w Augustowie i z NSZZ „Solidarność” Oddział w Augustowie.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos ?

Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXII/224/04
w sprawie ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród Burmistrza Miasta Augustów ze specjalnego funduszu na nagrody za osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze dla nauczycieli i dyrektorów szkół i placówek oświatowo - wychowawczych, dla których organem prowadzącym jest gmina Miasto Augustów została podjęta jednogłośnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.

Ad. pkt 5j

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5j porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Udzielił głosu Panu Leszkowi Cieślikowi - Burmistrzowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały.

Pan Leszek Cieślik - Burmistrz Miasta omówił projekt w/w uchwały.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos ?

Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXII/225/04
w sprawie gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych została podjęta jednogłośnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.

Ad. pkt 5k

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5k porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na używanie herbu miasta Augustowa przez:

- Pana Marcina Cieśluka zam. w Augustowie przy ul. Obrońców Westerplatte 9/32 i Pana Marcina Kalisza zam. w Augustowie przy ul. Mickiewicza 15/20 na prywatnej stronie internetowej www.miasto.augustow.pl, na której będą redagowane aktualności o Augustowie;

- Pana Waldemara Solarskiego PPHU „SOLAR-SKY”, ul. Nadrzeczna 70A, Augustów, na stronie internetowej, plakatach i folderach promujących
II Międzynarodowy Spływ Kanadyjek z Augustowa na Rozlewiska Biebrzańskiego Parku Narodowego 9-13 czerwca 2005 r. pod hasłem „2005-ROK CZERWONEGO BAGNA” w BPN.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos ?

Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXII/226/04
w sprawie wyrażenia zgody na używanie herbu miasta Augustowa została podjęta jednogłośnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.

Ad. pkt 5l

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5l porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Związku Komunalnego „Biebrza”. Omówił projekt w/w uchwały.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos ?

Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXII/227/04
w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Związku Komunalnego „Biebrza” została podjęta jednogłośnie 20 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.

Ad. pkt 5m

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5m porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zatwierdzenia taryfy na zbiorowe zaopatrzenie
w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków. Udzielił głosu Panu Leszkowi Cieślikowi - Burmistrzowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały.

Pan Leszek Cieślik - Burmistrz Miasta omówił projekt w/w uchwały.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos ?

Pani Radna Anna Urban zapytała, dlaczego spółka Wodociągi
i Kanalizacje Miejskie wydała w 2004 r. 30 000 zł na szkolenia pracowników ? Zapytała kto korzystał z tych szkoleń, na jaki temat były szkolenia, i dlaczego
w budżecie spółki wydatki z tym związane kształtują się aż na tak wysokim poziomie ?

Pan Tomasz Wojszko - Prezes Spółki Wodociągi i Kanalizacje Miejskie wyjaśnił, iż były to szkolenia głównie na temat zamówień publicznych. Powiedział, iż dokładne dane na w/w temat przedstawi na następnej sesji.

Pan Radny Kazimierz Kożuchowski - stwierdził, iż opinia Rady Miasta na temat podwyżki za wodę i ścieki nie ma żadnego znaczenia i nie skutkuje również niczym, ponieważ czy Rada Miasta podejmie uchwałę czy też nie, to
i tak podwyżka zostanie wprowadzona od 1 lutego 2005 r.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta odczytał opinie Związków Zawodowych na temat podwyżki opłat za wodę i ścieki. Opinie stanowią załącznik do niniejszego protokołu. Poinformował, iż np. ZNP Oddział w Augustowie wydając pozytywna opinię w sprawie podwyżek kierował się koniecznością modernizacji ujęcia wody.

Pan Radny Tadeusz Janusz Wierzbicki stwierdził, iż proponowana podwyżka nie będzie zbyt odczuwalna dla przeciętnego mieszkańca miasta, natomiast umożliwi przeprowadzenie niezbędnych modernizacji. Modernizacje są niezbędne do uzyskania lepszej jakości wody, dlatego Pan Radny oświadczył, iż będzie głosował za podwyżką.

Pani Radna Ewa Perkowska stwierdziła, iż proponowana podwyżka będzie znacznym obciążeniem dla budżetów domowych. Wyjściem z tej sytuacji byłoby obniżenie kosztów reprezentacyjnych i związanych z administracją.

Pani Radna Regina Korniłowicz zapytała kiedy zostanie wymieniony główny kolektor w dzielnicy Lipowiec ?

Pan Tomasz Wojszko - Prezes Spółki Wodociągi i Kanalizacje Miejskie odpowiedział, iż wymianę kolektora planuje się w najbliższych
3 latach.

Pan Kazimierz Jurkiewicz - mieszkaniec Augustowa powiedział, iż miasto powinno zająć się budową wodociągów na Borkach, bo jest to bardzo pilna sprawa. Ponadto poruszył kwestię stanu sanitarnego na polach namiotowych. Wystąpił również z propozycją, aby Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie zakazu używania skuterów wodnych na jeziorach Augustowskich.

Pan Leszek Cieślik - Burmistrz Miasta stwierdził, iż dzierżawcy
i właściciele sami powinni zadbać o to, aby podłączyć swoje nieruchomości do kolektora sanitarnego. Poinformował, iż jest realizowany projekt techniczny na realizację infrastruktury w ul. Cienistej, Wrzosowej, Wiśniowej, Śliwkowej
i Raginisa na Borkach.

Więcej głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała
w sprawie zatwierdzenia taryfy na zbiorowe zaopatrzenie
w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków nie została podjęta, ponieważ 5 radnych głosowało za uchwałą, 6 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Projekt nie podjętej uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Ad. pkt 5n

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że Rada Miasta przystąpi obecnie do realizacji punktu 5n porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami. Udzielił głosu
Panu Leszkowi Cieślikowi - Burmistrzowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały.

Pan Leszek Cieślik - Burmistrz Miasta omówił projekt w/w uchwały.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby w tej sprawie zabrać głos ?

Głosów w dyskusji nie było i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Uchwała Nr XXII/228/04
w sprawie rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami została podjęta jednogłośnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. Stanowi ona załącznik do niniejszego protokołu.

Ad. pkt 7

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapytał, czy są uwagi do protokołu z poprzedniej sesji.

Uwag nie zgłoszono i Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poddał pod głosowanie protokół Nr XXI/04 z obrad XXI sesji Rady Miasta Augustów z dnia 6 grudnia 2004 r., który w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania został przyjęty jednogłośnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Ad. pkt 8

Zapytania i wolne wnioski

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta zapoznał Państwa Radnych z korespondencją, która wpłynęła do Przewodniczącego
i Rady Miasta:

- z pismem Pana Eugeniusza Ławrynowicza zam. w Augustowie przy

ul. Nadrzecznej 142 o wypłatę odszkodowania;

- z pismem Pana Bogdana Grajewskiego zam. w Białymstoku przy

ul. Żurawiej 55A, Pana Piotra Czulewicza zam. w Augustowie przy

ul. Orzeszkowej 17, Pana Janusza Wróblewskiego zam. w Augustowie przy

ul. Złotej 13, Pana Kazimierza Leończuka zam. w Augustowie przy

Rynku Zygmunta Augusta 8A/7, w sprawie zmiany miejscowego planu

zagospodarowania przestrzennego terenów położonych przy ulicy Mostowej

i Kilińskiego;

- z pismem mieszkańców ul. Młodości /na odcinku ulic: Bartosza Głowackiego

do Żurawiej/ w sprawie budowy odcinka ulicy Młodości;

- z pismem Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału ZNP

w Augustowie o rozważenie możliwości nadania jednej z ulic w Augustowie

imienia ZNP;

- życzeniami noworocznymi od różnych instytucji.

/ pisma stanowią załącznik do niniejszego protokołu /

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta poinformował Państwa Radnych, iż otrzymał pisemną rezygnację Pana Bogdana Dyjuka z członkostwa w Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia Rady Miasta w Augustowie. Poddał rezygnację pod głosowanie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania rezygnacja Pana Bogdana Dyjuka z członkostwa w Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia Rady Miasta w Augustowie została przyjęta 17 głosami za, przy 1 głosie przeciwnym i przy braku głosów wstrzymujących się.

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta
i Pan Leszek Cieślik - Burmistrz Miasta wyróżnili Pracowniczy Ośrodek Maszynowy w Augustowie, za promowanie miasta nad Nettą w kraju i za granicą, składając serdeczne podziękowania, wręczając symboliczną plakietkę
i kwiaty na ręce Pana Marka Roszkowskiego - Prezesa POM.

Pan Marek Roszkowski - Prezes POM podziękował władzom
miasta w imieniu swoim i pracowników POM w Augustowie.

Ad. pkt 9

Pan Andrzej Kurczyński - Przewodniczący Rady Miasta po wyczerpaniu porządku obrad zamknął obrady XXII sesji Rady Miasta Augustów.

Protokołowała: Przewodniczył:

/ Ewa Szczepańska / Przewodniczący

Rady Miasta Augustów

/ Andrzej Kurczyński /

14

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Rada Miasta Augustów

Wprowadzający: Rada Miasta Augustów

Data modyfikacji: 2005-02-08

Opublikował: Beata Filipow

Data publikacji: 2005-02-08