Protokół Nr 4/07 z posiedzenia Komisji z dnia 15.11.07 r.

P R O T O K Ó Ł

P R O T O K Ó Ł Nr 4/07

z posiedzenia Komisji Uzdrowiskowej RM

z dnia 15 listopada 2007 r.

Obecni członkowie Komisji - wg załączonej listy obecności.

Ponadto w posiedzeniu udział wzięli:

- Pani Beata Matyszkiewicz - Naczelny Lekarz Uzdrowisk

Województwa Podlaskiego;

- Pani Dorota Kwasiborska - Tymczasowy Kierownik

Białostockiego Przedsiębiorstwa

Usług Socjalnych Budownictwa

Białystok;

- Pan Ireneusz Gnojnicki - Ordynator działu medycznego

Białostockiego Przedsiębiorstwa

Usług Socjalnych Budownictwa

Białystok;

- Pan Adam Sieńko - Zastępca Burmistrza Miasta Augustowa;

- Pan Tadeusz Popławski - Zastępca Kierownika Wydziału

Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa
i Ochrony Środowiska.

Porządek posiedzenia:

1. Omówienie spraw związanych ze statusem uzdrowiska miasta Augustów.

Posiedzenie Komisji Uzdrowiskowej RM otworzył Pan Stanisław Sokołowski - Przewodniczący Komisji Uzdrowiskowej RM.

Zapoznał obecnych z proponowanym porządkiem posiedzenia, który został przyjęty.

Ad. pkt 1

Pan Tadeusz Popławski - Zastępca Kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska poinformował członków Komisji o wymogach ustawowych nałożonych na miasta uzdrowiskowe, które chcą ten status utrzymać. Elementy, jakie miasto Augustów musi spełnić, aby utrzymać status uzdrowiska, to przede wszystkim: posiadać złoża lecznicze, odpowiedni klimat, zakład lecznictwa uzdrowiskowego, infrastrukturę techniczną w zakresie gospodarki wodno - ściekowej i inne, ponadto spełniać wymogi zapisane w przepisach o ochronie środowiska.

Miasto Augustów, aby utrzymać status uzdrowiska musi spełnić szereg warunków a jednym z najważniejszych jest opracowanie operatu uzdrowiskowego, składającego się z części opisowej i graficznej.

Gotowy operat uzdrowiskowy, zgodnie z ustawą
z 28.07.2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, Rada Miejska powinna uchwalić do 30.09.2008 r. Następnie operat uzdrowiskowy należy przedłożyć ministrowi ds. zdrowia w celu potwierdzenia spełnienia warunków koniecznych do nadania statusu, który następnie wydaje decyzję
o potwierdzeniu spełnienia warunków do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze, dla którego sporządzono operat uzdrowiskowy. Po wydaniu decyzji Minister Zdrowia występuje do Rady Ministrów
z wnioskiem o nadanie danemu obszarowi statusu uzdrowiska i wreszcie Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, nadaje ten status. Rada Miejska uchwala statut uzdrowiska w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie Rozporządzenia Rady Ministrów nadającego statut uzdrowiska.

Prac nad operatem uzdrowiskowym nie można było rozpocząć od razu po uchwaleniu ustawy, ponieważ nie wydano do niej przepisów wykonawczych, które określiły m.in. firmy, które mogą wydawać ekspertyzy potwierdzające właściwości lecznicze naturalnych surowców leczniczych i właściwości lecznicze klimatu niezbędne do operatu.

Pan Kierownik poinformował, iż na terenie gminy Kolnica zlokalizowane są złoża borowiny na obszarze 28 ha, które nie były do tej pory eksploatowane. Eksploatacją może zająć się wyłącznie firma górnicza posiadająca licencję.

Pani Beata Matyszkiewicz - Naczelny Lekarz Uzdrowiska Województwa Podlaskiego mówiła o warunkach jakie musi spełniać miejscowość, aby znaleźć się na liście uzdrowisk polskich. Stwierdziła, iż oprócz ilości zakładów leczniczych czy jakości oferowanych usług należałoby również stworzyć rejestr urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego i do takich urządzeń należą m.in.: pijalnie uzdrowiskowe, tężnie, parki, ścieżki ruchowe, baseny solankowe i inne. Nie jest to jednak element warunkujący uzyskanie statusu uzdrowiska, ale niewątpliwie jest on istotny.

Pan Ireneusz Gnojnicki - Ordynator działu medycznego Białostockiego Przedsiębiorstwa Usług Socjalnych Budownictwa Białystok przybliżył działalność Zakładu Leczniczego - Sanatorium Budowlani. Poinformował, jakie schorzenia są leczone w sanatorium i jaką bazą leczniczą dysponują. Mówił także o możliwościach jakie stwarza posiadanie statusu uzdrowiska. Poinformował, iż Sanatorium Budowlani nie będzie w stanie w całości korzystać ze złóż borowinowych zlokalizowanych w Kolnicy, ale to złoże może być doskonałym produktem eksportowym.

Pani Kwasiborska - Tymczasowy Kierownik Białostockiego Przedsiębiorstwa Usług Socjalnych Budownictwa Białystok - zwróciła uwagę na fakt, iż eksploatacja borowiny będzie wiązała się z dużymi nakładami finansowymi.

Pan Jerzy Dobrowolski - członek Komisji Uzdrowiskowej w imieniu społeczności lokalnej, stwierdził, iż mieszkańcom zależy na utrzymaniu statusu uzdrowiska i temat ten jest bardzo ważny. Mimo tego, iż sprawa ta jest tak istotna Komisja Uzdrowiskowa nie spotykała się od dawna. Zapytał, co zostało zrobione przez 2 lata funkcjonowania ustawy i dlaczego prace rozpoczęto tak późno? Mówił o tych warunkach stawianych przez ustawę, które mogą nie zostać spełnione, a są konieczne, aby utrzymać status uzdrowiska. Pan Jerzy Dobrowolski poruszył również sprawę dotyczącą stref ochronnych wyznaczonych w statucie tymczasowym uzdrowiska Augustów.

Pan Adam Sieńko - Zastępca Burmistrza Miasta podkreślił, iż Augustów jest jedną z pierwszych, na 43 miejscowości, które wystąpiły
o wykonanie niezbędnych ekspertyz do operatu uzdrowiskowego, a należy pamiętać, że tylko 3 zakłady na terenie kraju mogą je przeprowadzać. Przypomniał, iż nie można było wcześniej rozpocząć prac nad operatem uzdrowiskowym, ponieważ nie było przepisów wykonawczych do ustawy
z 2005 r.

Pan Radny Ryszard Piskorz - poruszył problem stref ochronnych.

Pan Adam Sieńko - Zastępca Burmistrza Miasta Augustowa - zapytał Panią Dyrektor, czy jest szansa na restrukturyzację Sanatorium Budowlani, czyli np. na ewentualne przejęcie przez miasto tegoż Sanatorium? Stwierdził, iż pytanie stawia, dlatego że pojawia się kwestia, kto będzie występował
o udzielenie koncesji na wydobycie złoża borowiny.

Pani Kwasiborska - Tymczasowy Kierownik Białostockiego Przedsiębiorstwa Usług Socjalnych Budownictwa Białystok odpowiedziała, iż na razie pracownicy Sanatorium nie są zainteresowani restrukturyzacją, ale na pewno wcześniej czy później tak się stanie.

Następnie Komisja Uzdrowiskowa udała się do Sanatorium Budowlani. Na miejscu członkowie Komisji zapoznali się z bazą lokalową i salą ćwiczeń indywidualnych. Następnie przeszli do innych pomieszczeń gdzie przeprowadza się zabiegi lecznicze, np.: borowiną, leczenie prądem, ultradźwiękami, laserem. Pan Ordynator poinformował o potrzebie dodatkowych inwestycji niezbędnych do leczenia osób niepełnosprawnych.

Protokołowała: Przewodniczył:

/ Ewa Szczepańska/

Przewodniczący

Komisji Uzdrowiskowej RM

/Stanisław Sokołowski/

4

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Komisja Rady Miejskiej

Wprowadzający: Komisja Rady Miejskiej

Data modyfikacji: 2007-12-05

Opublikował: Ewa Szczepańska

Data publikacji: 2007-12-05