Protokół Nr 7/07 z posiedzenia Komisji z 10.08.2007 r.
Protokół Nr 7/07
z posiedzenia Komisji do Spraw Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM w Augustowie
z dnia 10 sierpnia 2007 r.
Porządek posiedzenia:
I. Zapoznanie radnych członków komisji z dwoma protokołami z wyjazdowych posiedzeń – z wizyt w szkołach podstawowych i gimnazjach oraz w przedszkolach i żłobku.
Odczytano protokoły oraz wnioski komisji.
II. Zapoznanie się z działalnością Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) w Augustowie.
Radna Anna Dźwilewska – pracownik MOPS zapoznała członków komisji z formami finansowania Ośrodka, z rodzajami prowadzonej działalności, majątkiem Ośrodka, posiadanymi urządzeniami i sprzętem.
Posiedzenie Komisji miało charakter wyjazdowy, złożono wizyty w:
1. Siedzibie projektu „Czas do pracy”– reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i marginalizacją, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich – działanie 1.5.
Program realizowany jest w okresie od 1.03.2006 r. do 29.02.2008 r. w siedzibie Caritas – Dom Księży Emerytów, ul. Księdza Skorupki 6.
W programie uczestniczy łącznie 80 uczestników – beneficjentów ostatecznych, obecnie trwa 4 edycja projektu. W projekcie zatrudnionych jest 5 osób na etatach, 4 osoby na umowę – zlecenie. Radni zapoznali się z rodzajami zajęć prowadzonych w pracowniach terapeutycznych i efektami szkolenia oraz przygotowania zawodowego.
Wniosek:
Należy uczynić starania, aby w pełni wykorzystać pomieszczenia i dobry sprzęt po zakończeniu projektu.
2. Stołówce dla osób bezdomnych i innych, którzy własnym staraniem nie są w stanie przygotować sobie posiłków – ul. Księdza Skorupki 6.
Pomieszczenia w 2007 roku zostały gruntownie wyremontowane przez Caritas – (centralne ogrzewane, nowa łazienka z prysznicem, magazynek).
Stołówka działa nieprzerwanie od 1.10.1993 r. W okresie jesień – wiosna korzysta z niej prawie 90 osób, w okresie letnim od 14 do 20 osób. Latem wydawane są zupy z wkładką, w pozostałym okresie pełne obiady. W stołówce wydawane są ponadto ubrania, obuwie i bielizna stosownie do pory roku oraz środki higieniczne i sanitarne. Spełnia też rolę punktu sanitarno – higienicznego.
Koszt utrzymania ponosi MOPS oraz Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie.
Wniosek:
Wskazana jest pomoc finansowa na opłacanie kosztów mediów (woda, centralne ogrzewanie, ścieki, energia elektryczna).
3. Środowiskowym Domu Samopomocy, ul. Tytoniowa 12
Ośrodek Wsparcia działa od 1.12.2003 r. i przeznaczony jest dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz dla osób niepełnosprawnych intelektualnie (dla osób z orzeczonym umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności). Uczęszcza aktualnie 35 uczestników i kilkoro tzw. „klubowiczów”.
Środowiskowy Dom Samopomocy mieści się w Przedszkolu Nr 3 i przez cały czas działalności jest remontowany głównie ze środków rządowych.
Działalność pokrywana jest z dotacji na zadania zlecone.
W placówce jest klika pracowni a ich charakter dostosowany jest do potrzeb i możliwości uczestników. Pracuje 11 osób na etatach i jedna osoba – rehabilitantka na ¼ etatu.
Wnioski:
- ze względu na położenie placówki (las i na uboczu), konieczne jest założenie monitoringu zewnętrznego);
- należy przeprowadzić remont ściany zewnętrznej przy zejściu do pomieszczeń piwnicznych, gdyż na skutek złej izolacji powstaje bardzo duże zawilgocenie.
4.Warsztacie Terapii Zajęciowej – (WTZ), ul. Portowa 12 – Placówka prowadzi działalność od sierpnia 1993 r. Pierwsi uczestnicy rozpoczęli rehabilitację społeczną od 17 lutego 1994 r.
Obecnie do WTZ uczęszcza 35 uczestników. Działalność finansowana jest prawie całkowicie ze środków Państwowego Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez Starostwo Powiatowe w Augustowie.
W placówce działają pracownie: ceramiczna, plastyczna, krawiecka, gospodarstwa domowego, życia codziennego, zatrudnionych jest 14 osób w różnym wymiarze godzin pracy.
3 uczestników zostało zatrudnionych : 1 w WTZ i 2 w Pływalni.
Prace wykonane przez uczestników sprzedawane są na aukcjach i kiermaszach, a dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na rehabilitację społeczną uczestników.
W WTZ działa Stowarzyszenie Rodziców i Osób Wspierających Warsztat Terapii Zajęciowej w Augustowie. Stowarzyszenie to gromadzi środki finansowe i przeznacza je na rehabilitację społeczną uczestników (wycieczki, turnusy rehabilitacyjne, imprezy, spływy kajakowe). Uczestnicy są 7 godzin dziennie i tam, gdzie zachodzi potrzeba dowożeni są mikrobusem MOPS na zajęcia i do domu.
Wnioski:
- przy tak dużej liczbie uczestników pomieszczenia są za małe i panuje ciasnota; w gminnej strategii polityki społecznej ujęta jest też budowa drugiego Warsztatu Terapii Zajęciowej;
- placówka bardzo dobra, wzorcowa; uczestnicy odnosili i odnoszą bardzo duże sukcesy; potrzebna jest pomoc w zagospodarowaniu działki rekreacyjnej;
- dwa piece do ceramiki są już bardzo wyeksploatowane, zachodzi konieczność zakupu nowego pieca;
- należałoby zakupić nowy sprzęt komputerowy na potrzeby terapii.
5.Dziennym ośrodku wsparcia dla dzieci „Nasza Ostoja” dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i ubogich –Rynek Zygmunta Augusta 9.
Do placówki uczęszcza 35 – 40 dzieci w wieku od lat 3 do 17.W placówce dzieci otrzymują posiłki, odrabiają lekcje, maja różne zajęcia (śpiew, plastyka, spotkania ze specjalistami) i uczestniczą w wycieczkach, spotkaniach i imprezach.
W okresie wakacji dzieci biorą udział w zajęciach w godzinach: 7.00 – 15.00 , 30 – 35 dzieci.
Wnioski:
- placówka powinna być przeniesiona do innego lokalu (pękają ściany, ugina się podłoga, okna są w bardzo złym stanie, występuje tzw. „odbijanie” z ubikacji).
6.Biurze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej,ul. Wojska Polskiego 1, prowadzącym działalność od 1.10.1990 r. W Ośrodku wydzielone są: dział świadczeń rodzinnych, biuro obsługi mieszkańca, pomoc społeczna, dział realizacji świadczeń, dodatki mieszkaniowe i usługi opiekuńcze (zwykłe i specjalistyczne). Kadrę Ośrodka stanowią specjaliści z różnych dziedzin.
Przy Ośrodku działa od 18.07.1995 r. Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Społecznej, które w różny sposób wspiera działania MOPS (głównie na rzecz osób bezdomnych, dzieci i osób niepełnosprawnych).
Wnioski:
-w Ośrodku pracuje za mało pracowników socjalnych; winien być zatrudniony 1 pracownik socjalny na 2 tysiące mieszkańców;
- w Ośrodku jest ciasnota. Konieczne jest pozyskanie większej ilości pomieszczeń w tym na wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego, magazyny i pomieszczenia do wydawania żywności i innych artykułów podopiecznym Ośrodka;
- potrzebna jest noclegownia lub ośrodek dla osób bezdomnych z całodobowym dozorem.
W posiedzeniu wyjazdowym Komisji uczestniczył Zastępca Burmistrza Miasta Augustowa- Pan Adam Sieńko.
Pan Burmistrz podkreślił bardzo duże zaangażowanie emocjonalne pracowników MOPS w realizację zadań. Stwierdził, że widać wielką troskę pracowników o to , by Ośrodek spełniać mógł swoje zadania.
Podpisy członków Komisji:
Metryka strony