Protokół Nr 3/11 z pos.Kom.ds.Urb.,Ochr.,Środ.,Roln.iKom.Mienia RM z 1.03.2011 r.
P R O T O K Ó Ł Nr 3/11
z posiedzenia Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia Rady Miejskiej w Augustowie
z dnia 1 marca 2011 r.
Obecni członkowie Komisji – wg załączonej listy obecności.
Ponadto w posiedzeniu Komisji udział wzięli:
- Pan Tomasz Śpiczko – Zastępca Burmistrza Miasta,
- Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki
Przestrzennej Urzędu Miejskiego,
P o r z ą d e k p o s i e d z e n i a:
1. Zaopiniowanie skargi Pana Dionizego Poźniakowskiego w sprawie aktualizacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla „Wypusty” oraz w sprawie dojazdu do działki.
2. Zapoznanie się z wynikami badań geologicznych podłoża gruntowego działek nr 5/1, 5/2, 5/3 przy ul.Rajgrodzkiej - Wstępnej oceny warunków gruntowo - wodnych potencjalnego terenu pod cmentarz.
3. Sprawy różne.
Posiedzenie Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM w Augustowie otworzył Pan Dariusz Górny – Przewodniczący Komisji.
Zapoznał obecnych z proponowanym porządkiem posiedzenia, który został przyjęty.
Ad.pkt 1
Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM poinformowała, że Pan Dionizy Poźniakowski skierował do Wydziału Nadzoru i Kontroli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku skargę z dn.17.01.2011 r. w sprawie aktualizacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Augustów terenów obejmujących dzielnicę „Wypusty”. Urząd Wojewódzki przekazał skargę do rozpatrzenia Radzie Miejskiej. Pan Dionizy Poźniakowski skarży niezgodność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Augustów terenów obejmujących dzielnicę „Wypusty” uchwalonego uchwałą Nr X/67/07 Rady Miejskiej w Augustowie z dnia 29 czerwca 2007 r. z pozwoleniem na budowę Nr AB-VII-1.7357/43/05, zrealizowanym w 2009 r. poprzez włączenie części ulicy Grzybieniowej do ciągu pieszo - rowerowego. Spowodowało to brak dojazdu do działki nr 4996/6 od strony Kanału Augustowskiego oraz brak dojazdu do pomnika przyrody w celu konserwacji i pielęgnacji, a także brak możliwości dokonania podziału działki nr 4996/6. Pan Dionizy Poźniakowski wniósł o spowodowanie wprowadzenia poprawki do planu „Wypusty” poprzez włączenie odcinka spornego o długości 35 metrów od ul. Grzybieniowej, który stanowi integralną jej część, został oznakowany i włączony do ruchu jako droga publiczna wraz z ul. Prądzyńskiego i ul. Grzybieniową w 2009 r. Pani Anna Kowalczuk - Kierownik WAiGP wyjaśniła, że pozwolenie na budowę nie jest sprzeczne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dzielnicy „Wypusty”. Poinformowała, że podczas procedury związanej z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Augustów terenów obejmujących dzielnicę „Wypusty”, w czasie wyłożenia planu do publicznego wglądu, Pan Dionizy Poźniakowski nie zgłaszał żadnych uwag do projektu planu. Zgodnie z wyżej przytaczanym pozwoleniem na budowę ulic Prądzyńskiego i Grzybieniowej nie zaprojektowano wjazdu na działkę skarżącego od strony Kanału Augustowskiego. Według projektu technicznego wjazdy na działki Pana Dionizego Poźniakowskiego zaprojektowano od ulicy Prądzyńskiego. Działka, na której znajduje się pomnik przyrody, posiada dostęp do drogi publicznej, nie ma żadnego przepisu prawnego nakazującego wyznaczenie bezpośredniego dojazdu do samego drzewa. Działka nr 4996/6 posiada powierzchnię 2837 m2, zaś plan określa minimalną powierzchnię działki budowlanej dla przedmiotowego terenu na 600 m2. Oznacza to możliwość podziału działki z dojazdem od strony ul. Prądzyńskiego. Pani Anna Kowalczuk - Kierownik WAiGP poinformowała, iż Pan Dionizy Poźniakowski w 2009 r. zwrócił się do Burmistrza Miasta oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej o zmianę planu „Wypusty” w zakresie przedłużenia ul. Prądzyńskiego do końca działki nr 4996/6, ponownie występował z tą sprawą w 2010 r. Pan Dionizy Poźniakowski zawsze był informowany o tym, iż obecnie nie jest planowana zmiana istniejącego planu dzielnicy „Wypusty”.
Pan Dariusz Górny - Przewodniczący Komisji stwierdził, że aktualny stan prawny nie ogranicza możliwości kolejnego podziału działek Pana Dionizego Poźniakowskiego. W przypadku wystąpienia takiej potrzeby w przyszłości, może on wyodrębnić służebność dojazdu do nowopowstałych po podziale działek, po swoim gruncie.
Pan Radny Bogusław Samel powiedział, że należy chronić to, co jest piękne w Augustowie, czyli Kanał Augustowski będący unikalnym, cennym zabytkiem architektury, dumę Augustowa. Rada Miejska nie powinna zmieniać planu na wniosek jednego mieszkańca miasta.
Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, że przy ścieżce pieszo - rowerowej nad Kanałem Augustowskim rosną piękne, stare drzewa. Po takiej ścieżce nie powinny jeździć samochody. Zarzuty Pana Dionizego Poźniakowskiego są niezasadne.
Pani Radna Anna Dźwilewska uznała, że zarzuty Pana Dionizego Poźniakowskiego są niezasadne.
Pan Radny Tomasz Dobkowski stwierdził, że wyrażenie służebności ciągiem pieszo-rowerowym byłoby w sprzeczności z obowiązującym prawem. Pań Dionizy Poźniakowski może wyodrębnić inną drogę dojazdu do działki.
Po przeprowadzonej dyskusji, Pan Dariusz Górny - Przewodniczący Komisji skargę Pana Dionizego Poźniakowskiego poddał pod głosowanie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Komisja ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM odrzuciła jednogłośnie zgłoszone uwagi, uznając skargę, jako niezasadną.
Ad.pkt 2
Pani Anna Kowalczuk - Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM omówiła dokumentację z badań geologicznych podłoża gruntowego działek nr 5/1, 5/2, 5/3 przy ul. Rajgrodzkiej - Wstępną ocenę warunków gruntowo-wodnych potencjalnego terenu pod cmentarz, według której około 80% terenu nie nadaje się pod tę inwestycję. Poinformowała, iż Burmistrz Miasta po przeanalizowaniu przedstawionej dokumentacji postanowił odstąpić od prac związanych z lokalizacją cmentarza na ww. terenie.
Ad.pkt 3
Pani Anna Kowalczuk - Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM powiedziała, że Burmistrz Miasta przeanalizował możliwość lokalizacji cmentarza na działce miejskiej nr 230 i działkach sąsiednich, obręb I oraz na terenach Gminy Miasta Augustów, rozważył również możliwość lokalizacji cmentarza na gruntach miejskich położonych w lesie przy ul. Sejneńskiej, a także poszerzenie cmentarza w Studzienicznej. Poinformowała, iż Burmistrz Miasta po dokonanej analizie postanowił rozważyć możliwość lokalizacji cmentarza na działce miejskiej nr 230 i działkach sąsiednich, obręb I oraz na terenach Gminy Miasta Augustów. Po wyrażeniu pozytywnie opinii w tej kwestii przez Urząd Gminy w Augustowie, Burmistrz Miasta postanowił ww. teren, jako pierwszy, przeznaczyć do badań geologicznych.
Po przeprowadzonej dyskusji, Pan Dariusz Górny - Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie wybór lokalizacji do przeprowadzenia ekspertyzy geologicznej pod cmentarz na działce miejskiej nr 230 i działkach sąsiednich, obręb I oraz na terenach Gminy Miasta Augustów. Za wyborem ww. lokalizacji głosowało 4 członków Komisji, przy braku głosów przeciwnych i przy 2 głosach wstrzymujących się.
Pan Radny Marcin Kleczkowski zwrócił się z wnioskiem o rozważenie możliwości opublikowania na stronie internetowej Urzędu Miejskiego wszystkichmiejscowych planów zagospodarowania przestrzennego miasta Augustowa.
Pan Radny Bogusław Samel poparł zgłoszony wniosek.
Protokołowała: Przewodniczył:
/Beata Filipow/ Przewodniczący
Komisji ds.Urbanistyki,
Ochrony Środowiska, Rolnictwa
i Komunalizacji Mienia RM
/Dariusz Górny/
Metryka strony