Protokół Nr 11/12 z pos.Kom.Rewizyjnej RM z 6.09.2012 r.

P R O T O K Ó Ł Nr 11/12

z posiedzenia Komisji Rewizyjnej RM w Augustowie

z dnia 6 września 2012 r.

Obecni członkowie Komisji - wg załączonej listy obecności.

Ponadto w posiedzeniu udział wzięli:

- Pani Izabela Piasecka – Zastępca Burmistrza Miasta,

- Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM.

P o r z ą d e k p o s i e d z e n i a:

1. Rozpatrzenie skargi na działalność Burmistrza Miasta Augustowa – ciąg dalszy.

2. Rozpatrzenie sprawy funkcjonowania stołówki szkolnej w Zespole Szkół Samorządowych im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie.

Posiedzenie Komisji Rewizyjnej RM w Augustowie otworzyła Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji. Przedstawiła porządek posiedzenia, którego tematem będzie ciąg dalszy sprawy skargi złożonej przez Pana Eugeniusza Ławrynowicza na działalność Burmistrza Miasta Augustowa i urzędników miejskich. Zaproponowała rozszerzenie porządku obrad poprzez wprowadzenie dodatkowego punktu dotyczącego rozpatrzenia sprawy funkcjonowania stołówki szkolnej w Zespole Szkół Samorządowych im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich przy ul. Mickiewicza 1 w Augustowie.

Komisja Rewizyjna RM przyjęła porządek obrad wraz z zaproponowana zmianą.

Ad.pkt 1

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM powiedziała, że Pan Eugeniusz Ławrynowicz do 2006 r. posiadał umowę dzierżawy gruntu o numerze 2842, natomiast nie posiadał umowy dzierżawy gruntu pod pomostem. Umowę tę podpisał w 2006 r. Urząd Miejski w 1998 r. otrzymał decyzję wodno-prawną na budowę pomostu. Natomiast Pan Eugeniusz Ławrynowicz otrzymał z Urzędu Wojewódzkiego pozwolenie na budowę, ale Urząd Wojewódzki wydając to pozwolenie posłużył się decyzją wodno-prawną wystawioną na Urząd Miejski. W tym czasie Pan Eugeniusz Ławrynowicz i Urząd Miejski nie dysponowali umową dzierżawy gruntu pod pomostem. Uzyskane przez Pana Eugeniusza Ławrynowicza pozwolenie na użytkowanie gruntu pod pomostem wygasło w lipcu br., a Burmistrz Miasta zawarł umowę dzierżawy gruntu pod pomostem w ubiegłym roku. Z chwilą budowy pomostu w 1999 r. nie było umowy użytkowania gruntu pod pomostem. Pani Przewodnicząca Komisji powiedziała, że budowa była nielegalna. Pomost wybudował Pan Eugeniusz Ławrynowicz, a odbioru dokonał Urząd Miejski. Zarząd Miasta w 1998 r. podjął decyzję o przekazaniu pali pod montaż pomostu i Urząd Miejski zorganizował przetarg. W umowie wykonawca żądał m.in. pozwolenia na budowę, ale w tym momencie Urząd Miejski go nie posiadał. Wobec powyższego na jakiej zasadzie odbyła się procedura przetargowa i po co Urząd Miejski wbijał pale? Przy każdej budowli powinno być prawo do dysponowania gruntem. Urząd Miejski posiadał decyzję wodno-prawną, ale nie posiadał pozwolenia na budowę, nie dysponował własnością, ani dzierżawą gruntu pod pomostem. Pani Przewodnicząca Komisji powiedziała, że działania Pana Eugeniusza Ławrynowicza i Urzędu Miejskiego były nielegalne. Urząd Miejski przeprowadził całą procedurę przetargową, zapłacił za pale i wykonanie. Procedury przetargowej Komisja Rewizyjna RM nie będzie obecnie kontrolowała, ponieważ od tego są inne osoby. Pani Przewodnicząca Komisji powiedziała, że po przeprowadzonej umowie ustnej z ówczesnym Burmistrzem Miasta Pan Eugeniusz Ławrynowicz zwrócił się z wnioskiem do Zarządu Miasta o przekazanie pali. Urząd Miejski powbijał pale, zawarł umowę z wykonawcą – Panem Maciochą. Dlaczego Urząd Miejski przekazał i powbijał pale, zorganizował przetarg, podpisał umowę nie sprawdzając dokumentów Pana Eugeniusza Ławrynowicza, który nie uzyskał decyzji wodno-prawnej?

Pan Radny Dariusz Górny powiedział, iż nie widzi nieprawidłowości w budowie pomostu, ponieważ Pan Eugeniusz Ławrynowicz posiadał legalnie wydany dokument - pozwolenie na budowę, a to jest jednoznaczne z posiadaniem prawa do dysponowania gruntem. Urząd Miejski zawarł umowę z wykonawcą na wbicie pali, decyzję o sfinansowaniu tego zadania podjął Zarząd Miasta, przekazane zostało poszycie.

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM stwierdziła, iż w umowie z wykonawcą na wbicie pali jest napisane, że wykonawcy zostanie dostarczone pozwolenie na budowę. Jakie pozwolenie na budowę dostarczyło Miasto wykonawcy? Z przedłożonej dokumentacji nie wynika, aby w latach 1999-2000 Urząd Miejski i Pan Eugeniusz Ławrynowicz dysponowali gruntem pod pomostem. Nie ma jakiejkolwiek umowy użytkowania na ten grunt. Pani Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem do Pana Józefa Górskiego – Przewodniczącego Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM, czy Urząd Miejski jest w posiadaniu takiego dokumentu w czasie budowania pomostu?

Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM wyjaśnił, że nie prowadził tej inwestycji, jako pracownik Urzędu Miejskiego. Między innymi tę inwestycje prowadził Pan Wacław Filipow, który w tej chwili nie jest już pracownikiem Urzędu Miejskiego. Pan Kierownik wyjaśnił, że odpowiadając na pytanie Państwa Radnych opiera się na dokumentach znajdujących się w Urzędzie Miejskim, dlatego nie wszystkie odpowiedzi mogą być w stu procentach precyzyjne. Skoro Państwo Radni nie dotarli do tych dokumentów, to prawdopodobnie ich nie ma. Pan Kierownik zwrócił uwagę na paradoksalne sytuacje, które trudno jest zrozumieć, ponieważ na akwenach Augustowa nielegalnie funkcjonuje wiele pomostów, które z powodu braku umów zostały pobudowane nielegalnie. Poinformował, że w ówczesnym czasie właściwym organem do wydania pozwolenia, decyzji na budowę był Wojewoda Suwalski, któremu trzeba było przedstawić określone dokumenty w zakresie tytułu własności do nieruchomości. Pan Kierownik powiedział, iż Państwo Radni zauważyli, że wszystko jest bardzo skomplikowane i poplątane. W sprawie budowy pomostu umówiły się strony, było przyzwolenie określonych organów. Decyzja na budowę pomostów jest wydana na Pana Eugeniusza Ławrynowicza, natomiast Miasto wbiło pale. Pan Eugeniusz Ławrynowicz w latach dziewięćdziesiątych miał zawartą umowę na dzierżawę nieruchomości wzdłuż ulicy Nad Netta, strony rozmawiały i prawdopodobnie wtedy powstał pomysł budowy pomostu. Konsekwencją tego jest wniosek Pana Eugeniusza Ławrynowicza do Zarządu Miasta Augustowa o treści: „Nawiązując do rozmów z Panem Burmistrzem z września 1997 r. dotyczących budowy mola przy plaży „Bielnik”, zawartej wówczas umowy ustnej z Panami Burmistrzami, zwracam się z prośbą o przystąpienie do jej realizacji.” Pan Kierownik powiedział, że dzierżawa obejmowała również plażę.

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM zwróciła uwagę, że na dzierżawę plaży Pan Eugeniusz Ławrynowicz posiada umowę.

Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM wyjaśnił, że działka to nie tylko sama plaża, ale również obszar do granicy PTTK. Zgodnie z umową, dzierżawca plaży zobowiązał się wykonać kompletną dokumentację techniczną wraz z odpowiednimi zezwoleniami, natomiast ze strony Urzędu Miejskiego miało być wykonane wbicie pali i przekazany materiał na poszycie. Dzierżawca z powierzonego materiału miał wykonać pozostałą część robót. W listopadzie 1997 r. została wykonana dokumentacja techniczna. W dn. 27 lutego 1998 r. po rozpatrzeniu wniosku Urzędu Miejskiego zostało wydane pozwolenie wodno-prawne odnośnie ww. inwestycji. W dn. 16 listopada 1998 r. na przedłożony przez Pana Eugeniusza Ławrynowicza wniosek została wydana przez Burmistrza Miasta decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Po złożeniu wniosku do Urzędu Wojewódzkiego w Suwałkach w dn. 30.12.1998 r. Pan Eugeniusz Ławrynowicz otrzymał pozwolenie na budowę drewnianego pomostu i kąpieliska. Następnie zwrócił się z wnioskiem, aby po zakończonym etapie dokumentacji, zostało wykonane palowanie na koszt Urzędu Miejskiego i został przekazany potrzebny materiał na poszycie mola. Pan Kierownik Wydziału przedstawił decyzję Zarządu Miasta w przedmiotowej kwestii. Stwierdził, że w tej chwili umowy są mniej ważne, natomiast nie dopełniono określonych obowiązków.

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM powiedziała, że na pewno ww. problemu Komisja nie rozstrzygnie, bo nie jest też od tego, natomiast członkowie Komisji mogą jednoznacznie potwierdzić nieprawidłowości w budowie pomostu.

Pan Radny Dariusz Górny powiedział, że byłby wstrzemięźliwy w kwestii stwierdzenia, że coś jest nielegalne, ponieważ została zawarta umowa i został wydany ostateczny dokument, czyli pozwolenie na budowę. Jeżeli „po drodze” zatraciło się zaświadczenie do prawa dysponowania gruntem, to nie powinno to interesować Komisji. Dzisiaj Komisja nie będzie oceniała, czy pozwolenie na budowę było wydane legalnie, ponieważ dokonał tego ówczesny Urząd Wojewódzki w Suwałkach. Pan Radny Dariusz Górny powiedział, że nie stwierdza nieprawidłowości w kwestii zawartej umowy między Panem Ławrynowiczem, a Urzędem Miejski, ponieważ inwestor do różnych prac może zatrudnić podwykonawców. Jeżeli Urząd Miejski ogłosił przetarg na wbicie pali, to działał zgodnie z zawarta umową z Panem Eugeniuszem Ławrynowiczem. Zarząd Miasta w tamtym czasie podjął taką decyzję, iż sfinansuje wbicie pali i zostanie przekazany materiał na poszycie.

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM powiedziała, że należało skontrolować Pana Eugeniusza Ławrynowicza, czy posiadał tytuł do dysponowania gruntem.

Pan Radny Dariusz Górny zwrócił uwagę, że tytuł do dysponowania gruntem jest dokumentem przejściowym i niezbędnym do ostatecznej decyzji, czyli pozwolenia na budowę. Skoro było pozwolenie na budowę, to było też prawo do dysponowania gruntem.

Pan Radny Tomasz Dobkowski powiedział, że są jakieś nieprawidłowości, ponieważ Komisja zajmuje się sprawą pomostu, który wygląda tragicznie. Ktoś ma do kogoś pretensje, ale nie wiadomo, za co. W pewnym momencie skończyła się współpraca między Panem Eugeniuszem Ławrynowiczem a Miastem. Powstał problem, ponieważ pomost nie został wyremontowany. W tej chwili Pan Burmistrz powinien starać się o wydanie nowego pozwolenia na budowę. Urząd Wojewódzki wydał pozwolenie na budowę, bez prawa do dysponowania gruntem.

Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM powiedział, że obecnie załatwienie tej sprawy, która jest bardzo delikatna, będzie odbywało się prawidłowo i pewne działania zostały już rozpoczęte. Pan Kierownik powiedział, że zły stan techniczny poszycia i pali uniemożliwia wykorzystanie w całości tego materiału. Ponadto istnieje tzw. prawo autorskie, ponieważ ktoś wykonał dokumentację na zlecenia Pana Eugeniusza Ławrynowicza. Uzyskując od tych osób prawo autorskie i „idąc do przodu małymi kroczkami” będzie można rozwiązać ten problem. Nie może być tak, żeby tak piękne miejsce, jakim jest kąpielisko, będzie odstraszało ludzi.

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM powiedziała, że Komisja Rewizyjna RM postanowiła zgłosić wniosek do Burmistrza Miasta o podjęcie czynności w sprawie uzyskania pozwolenia na budowę, jeżeli zajdzie taka konieczność. Jeżeli będzie to remont, to potrzebna jest decyzja wodno-prawna.

Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM powiedział, iż bez względu na to, jaki będzie określony zakres robót na tym obiekcie, wykonany na mocy pozwolenia na budowę lub zgłoszenie, to i tak muszą być wykonane określone czynności formalno-prawne.

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM poprosiła o przedstawienie informacji, czy do pozwolenia na budowę musi być decyzja wodno-prawna? Czy taka decyzja jest wymagana również przy remoncie?

Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM wyjaśnił, że w obu przypadkach winna być taka decyzja.

Pan Radny Tomasz Dobkowski zapytał, czy ww. decyzja jest wymagana w przypadku dzierżawy?

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM powiedziała, że kolejny wniosek Komisji Rewizyjnej RM jest taki, aby Pan Burmistrz poczynił wszelkie starania w kierunku budowy lub wyremontowania pomostu.

Pan Radny Tomasz Dobkowski stwierdził, iż problem zaczął się od tego, że Pan Eugeniusz Ławrynowicz otrzymał pozwolenie na budowę, a nie Miasto. Tylko to stanowi podstawę, aby ktokolwiek zajmował się tą sprawą. Czy wyremontowanie pomostu nie spowoduje, że Pan Eugeniusz Ławrynowicz dalej będzie o niego walczył, bo to jest jego pomost wyremontowany przez Miasto?

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM zwróciła uwagę na nieprawidłowości, które miały miejsce w ubiegłych latach i których Komisja Rewizyjna RM nie jest w stanie ocenić. Zaproponowała skierowanie sprawy do Centralnego Biura Śledczego. Komisja Rewizyjna RM nie jest do tego kompetentnym organem. Komisja Rewizyjna RM wnioskuje do Burmistrza Miasta, jako dzierżawcy gruntu, by zajął się naprawą pomostu.

Pan Radny Dariusz Górny stwierdził, że Komisja Rewizyjna RM popiera budowę pomostu.

Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM powiedział, że jest prowadzone postępowanie przez Komendę Powiatową Policji w Augustowie w przedmiotowej kwestii. W dn. 9 lipca br. do Urzędu Miejskiego wpłynęło wezwanie do udostępnienia określonych dokumentów, które zostały przekazane Komendzie Powiatowej Policji.

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM powiedziała, iż postępowanie dotyczy tego, że Pan Eugeniusz Ławrynowicz zgłosił do prokuratury wykorzystanie przez Urząd Miejski jego pozwolenia na budowę do umowy dzierżawy. Natomiast zostały popełnione błędy od początku do końca budowy pomostu, które powinny wyjaśnić odpowiednie organa. Stąd wniosek o dalsze skierowanie sprawy do wyższych organów.

Pan Radny Jerzy Dobrowolski stwierdził, że wtedy nastąpiłaby przerwa w toku postępowania prowadzonego przez Urząd Wojewódzki w Suwałkach, który wydał pozwolenie na budowę. Czy Urząd Wojewódzki wydałby decyzję, nie żądając od inwestora tytułu prawnego do terenu? Pan Radny Jerzy Dobrowolski poddał pod rozwagę, czy organem właściwym do rozpatrzenia sprawy powinno być CBA, czy Nadzór Budowlany, do którego należy sprawdzanie legalności i zasadności toku postępowania. Stosowny wniosek powinien wpłynąć do Nadzoru Budowlanego.

Pan Radny Tomasz Dobkowski powiedział, że Komisja nie będzie zajmowała się Urzędem Wojewódzkim w Suwałkach, który już nie istnieje. Jeżeli brakuje dokumentu dotyczącego prawa do dysponowania gruntem, to oczywistym jest, że jest to niezgodne z prawem, ale problem nie dotyczy Pana Eugeniusza Ławrynowicza, ani Urzędu Miejskiego tylko Urzędu Wojewódzkiego w Suwałkach.

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM powiedziała, że Komisja Rewizyjna RM nie zajmuje się ocenianiem nieprawidłowości, to nie Komisja będzie je wyjaśniać.

Pan Radny Tomasz Dobkowski powiedział, że sprawa zaczęła się od skargi Pana Eugeniusza Ławrynowicza na Burmistrza Miasta Augustowa. Komisja powinna podjąć decyzję na temat zasadności skargi. Jeżeli chodzi o pomost, to trzeba zrobić wszystko, żeby w pozwoleniu na budowę tego obiektu nie pojawiło się nazwisko Pana Eugeniusza Ławrynowicza lub kogoś innego, ponieważ z tego powodu są tylko problemy. Pan Eugeniusz Ławrynowicz nie miałby pretensji, gdyby pozwolenie na budowę nie było wydane na jego nazwisko.

Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM stwierdziła, że pozwolenie na budowę jest ważne 3 lata.

Pan Radny Tomasz Dobkowski powiedział, że w tej sprawie nie brałby pod uwagę procedury wydania pozwolenia na budowę tylko i wyłącznie sprawę kogoś, kto otrzymał pozwolenie na budowę. Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Pan Eugeniusz Ławrynowicz powiedział, że pozwolenie na budowę jest jedynym dowodem na to, że pomost jest jego własnością. Pan Radny Tomasz Dobkowski zapytał, czy gdyby nie było tego dokumentu wydanego na nazwisko Pana Eugeniusza Ławrynowicza, to czy remont pomostu unieważni pierwsze pozwolenie na budowę, czy pomost w takim samym kształcie będzie odbudowywany? Poddał pod rozwagę taki kierunek działania, ale nie wiadomo, czy jest to dobre. Zaproponował przeprowadzenie procedury związanej z uzyskanie nowego pozwolenia na budowę pomostu, a nie na przeprowadzenie remontu. Chodzi o to, aby pomost został od nowa wybudowany.

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM zapytała, jakie kroki poczynił Pan Burmistrz w tej sprawie, czy wystąpił do jakichkolwiek organów? W ostatnim protokole z posiedzenia Komisji jest napisane, że w sierpniu będzie ukończony projekt techniczny.

Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM wyjaśnił, że konkretne kroki będą mogły być poczynione po rozstrzygnięciu sprawy przez Komendę Powiatową Policji. Ogłoszenie procedury przetargowej nie stanowi problemu, ponieważ można podjąć taką decyzję, tylko należy zdawać sobie sprawę z konieczności posiadania na ten cel środków finansowych. W budżecie miasta jest zapisane, iż będzie wykonana dokumentacja techniczna.

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM powiedziała, że Pan Eugeniusz Ławrynowicz zarzuca wykorzystanie jego dokumentów przez Miasto. Sprawa nie dotyczy remontu i budowy pomostu.

Pan Radny Jerzy Dobrowolski stwierdził, że przystępując do tematu zlecenia prac projektowych należy dokonać oceny stanu technicznego pomostu, która odpowie na pytanie: czy pomost może być wyremontowany, czy konieczna jest jego rozbiórka?

Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM stwierdził, że cały czas poruszana jest sprawa właściciela pomostu. Pan Eugeniusz Ławrynowicz uważa, że pomost jest jego własnością, natomiast Pan Burmistrz uważa, że właścicielem pomostu jest Miasto. Czy Pan Eugeniusz Ławrynowicz przyjmie rozwiązanie, które jest dla niego niekorzystne?

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM zapoznała z protokołem Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 19 czerwca 2012 r., w którym jest napisane, iż „pomost jest środkiem trwałym Gminy Miasta Augustowa. Stan techniczny pomostu w dniu kontroli jest zły, obiekt nie nadaje się do użytkowania zgodnie z jego przeznaczeniem, w związku z tym zobowiązuje się Burmistrza Miasta do zabezpieczenia pomostu w sposób trwały wejścia na przedmiotowy obiekt oraz ustawienia tablic ostrzegawczych w terminie natychmiastowym, aby wyeliminować istniejące natychmiastowe zagrożenie dla ludzi”. Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji powiedziała, że zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Inspektora Burmistrz Miasta postawił siatkę i zagrodził pomost. Nikt nie ma prawa na niego wchodzić. Przewodnicząca Komisji zwróciła uwagę, iż w protokole jest zły zapis, ponieważ grunt pod pomostem ma numer 4959, a nie 2842.

Pan Radny Dariusz Górny podzielił zdanie Pana Radnego Tomasza Dobkowskiego, iż Komisja Rewizyjna RM powinna rozpatrzyć skargę na działalność Burmistrza Miasta i zainteresować się pomostem tylko w zakresie jego budowy. Urząd Miejski powinien rozpocząć tę budowę w sposób najtańszy i najszybszy. Tym samym składanie przez Komisję doniesień do jakichkolwiek organów ścigania tylko spowolni prace przy remoncie tego pomostu.

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji powiedziała, że nie są to żadne doniesienia, ponieważ m.in. zadaniem Komisji Rewizyjnej RM jest stwierdzenie jakichkolwiek nieprawidłowości, które powinna zgłosić do wyjaśnienia.

Pan Radny Dariusz Górny zapytał, czy Komisja Rewizyjna RM posiada wiedzę w powyższej kwestii, ponieważ porusza się po jakimś tam gruncie twierdząc, że nie ma albo nie było w konkretnym czasie prawa do dysponowania gruntem. Komisję powinien obligować dokument – pozwolenie na budowę.

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM zwróciła uwagę, że pozwolenie na budowę posiada Pan Eugeniusz Ławrynowicz, a decyzję wodno-prawną - Miasto. Komisja Rewizyjna RM nie rozstrzygnie tego problemu, aczkolwiek stwierdziła jakieś nieprawidłowości. Istnieją przypuszczenia, że coś mogło być źle zrobione, a jeżeli zostało źle zrobione, to ktoś powinien to ocenić. Nie powinna tego robić Komisja Rewizyjna RM, która w przypadku podejrzeń powinna skierować sprawę do zbadania i wyjaśnienia. Taka jest rola Komisji Rewizyjnej, po to się spotyka.Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM stwierdził, że w sprawie budowy pomostu na plaży „Bielnik” poruszanych jest wiele wątków. Poinformował, iż Komenda Powiatowa Policji zwróciła się o udzielenie informacji, na jakiej podstawie został zagrodzony wstęp na pomost, na jakiej podstawie została rozwiązana umowa najmu plaży „Bielnik” z Panem Eugeniuszem Ławrynowiczem, na jakiej podstawie ten pomost był budowany i przez kogo, czy budował go Pan Eugeniusz Ławrynowicz, czy wspólnie z Urzędem Miejskim? Komenda Policji zwróciła się o przesłanie kserokopii stosownych dokumentów.

Pan Radny Tomasz Dobkowski poruszył kwestię finansową związaną z remontem pomostu, iż nie stać jest tak naprawdę Miasta, żeby tego pomostu nie wybudować. Stwierdził, iż są to dla Miasta realne pieniądze. Ludzie, którzy mieszkają w dzielnicy Borki mają prywatne kwatery, jednak z powodu braku pomostu na plaży „Bielnik” turyści mogą wybrać kwatery w innej części miasta.

Pani Radna Bożenna Łukaszewicz zgłosiła wniosek, aby w sprawie zawartej w skardze poczekać do zakończenia postępowania przez Powiatową Komendę Policji. Zaproponowała oddalenie skargi do czasu wyjaśnienia, czy dokument był prawnie, czy bezprawnie wykorzystany przez Urząd Miejski. Drugi wniosek dotyczy działań Komisji, aby czuwała nad przebiegiem prac zmierzających do budowy pomostu. Chodzi o to, aby cały czas być w kontakcie z Panem Burmistrzem i prosić o składanie sprawozdań z przebiegu tych prac, prosić, a wręcz żądać, aby były to bardzo konkretne działania, które przyniosą efekt w jak najkrótszym czasie. Komisja powinna czuwać nad przebiegiem tych działań przez obecnego Pana Burmistrza. Dzisiaj ważne jest zadawanie konkretnych pytań i uzyskiwanie konkretnych odpowiedzi, aby uniknąć popełnienia błędu.

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji RM poddała pod głosowanie oddalenie skargi Pana Eugeniusza Ławrynowicza na działalność Burmistrza Miasta do czasu wyjaśnienia sprawy przez Powiatową Komendę Policji.

Pan Radny Jerzy Dobrowolski zapytał, czy Komisja Rewizyjna RM powinna oddalić skargę, czy ją zawiesić do czasu wyjaśnienia sprawy?

Po przeprowadzonej dyskusji, w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania, Komisja Rewizyjna RM postanowiła jednogłośnie, 6 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się, zawiesić rozpatrzenie skargi do czasu wyjaśnienia sprawy przez Powiatową Komendę Policji.

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji RM powiedziała, że wniosek Komisji jest również taki, aby Pan Burmistrz podjął kroki zmierzające do rozpoczęcia procedury remontu lub budowy pomostu. Przewodnicząca Komisji poprosiła o wyjaśnienia, jakie Pan Burmistrz poczynił starania w sprawie uzyskania niezbędnych dokumentów do budowy, bądź remontu pomostu na plaży „Bielnik”.

Następnie Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM poruszyła sprawę swojego wniosku dotyczącego skierowania sprawy do Centralnego Biura Śledczego. Poparła stanowisko Pani Radnej Bożenny Łukaszewicz, iż Komisja Rewizyjna jest też od tego, aby nadzorować przebieg prac przy budowie pomostu, natomiast zgodnie ze Statutem Miasta Augustowa, zadania Komisji Rewizyjnej są kontrolne. Komisja Rewizyjna RM zajmowała się bardzo długo sprawą budowy pomostu i stwierdziła wystąpienie jakiś nieprawidłowości, ale nie jest organem, który stwierdzi o tym, jakie to były nieprawidłowości. Przewodnicząca Komisji zaproponowała, aby w związku z powyższym sprawa została skierowana do organów wyższego rzędu celem zbadania i wyjaśnienia, czy istniały nieprawidłowości w budowie pomostu na plaży „Bielnik”. Wtedy może skończą się pretensje Urzędu Miejskiego do Pana Eugeniusza Ławrynowicza i odwrotnie. Poddała wniosek pod głosowanie.

W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania wniosek nie został przyjęty, ponieważ za przyjęciem wniosku głosował jeden członek Komisji, trzy głosy były przeciwne i dwa głosy były wstrzymujące się.

Ad.pkt 2

Pani Krystyna Wilczewska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM zwróciła uwagę na bardzo kontrowersyjny temat dotyczący stołówki szkolnej w Zespole Szkół Samorządowych im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich przy ul. Mickiewicza 1 w Augustowie, która ma być likwidowana. Pracownicy otrzymali wypowiedzenia z pracy. Zaproponowała przeprowadzenie kontroli problemowej dotyczącej funkcjonowania tejże stołówki szkolnej. Poddała wniosek pod głosowanie.

Po przeprowadzonej dyskusji, w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania wniosek został przyjęty 5 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 1 głosie wstrzymującym się.

Komisja Rewizyjna RM wyłoniła zespół kontrolujący w składzie:

1. Pani Małgorzata Grygo – Przewodnicząca,

2. Pan Tomasz Dobkowski – Członek,

3. Pan Jerzy Dobrowolski – Członek,

4. Pani Krystyna Wilczewska – Członek.

Kontrola zostanie przeprowadzona w dniach: 26,27,28 września 2012 r. Początek kontroli - 26.09.2012 r. (środa) o godz. 9.00.

Protokołowała: Przewodniczyła:

/Beata Filipow/ Przewodnicząca

Komisji Rewizyjnej RM

Krystyna Wilczewska

Członkowie Komisji:

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Komisja Rady Miejskiej

Wprowadzający: Komisja Rady Miejskiej

Data modyfikacji: 2012-11-05

Opublikował: Beata Filipow

Data publikacji: 2012-11-05