Protokół nr XVII/ /12

P R O T O K Ó Ł NR XVII/12

z obrad XVII sesji Rady Miejskiej w Augustowie,

które odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego
w Augustowie, ul. 3 Maja 60

w dniu 18 października 2012 r.

W obradach sesji wzięło udział 20 radnych – lista obecności w załączeniu. /zał. nr 1/

Ponadto w obradach udział wzięli:

- pracownicy Urzędu Miejskiego,

- kierownicy jednostek organizacyjnych miasta,

- goście,

- mieszkańcy,

- dziennikarze.

Obrady rozpoczęto o godzinie 13.02

i zakończono o 17.30

Proponowany porządek obrad:

1. Otwarcie obrad.

2. Przyjęcie porządku obrad.

3. Złożenie sprawozdania przez Burmistrza Miasta.

4. Interpelacje radnych.

5. Przedstawienie przez Burmistrza Miasta Augustowa aktualnego stanu finansowego wszystkich podległych jednostek organizacyjnych oraz zakładu budżetowego.

6. Przedstawienie przez Komisję Budżetu i Finansów RM opinii na temat kondycji finansowej ww. jednostek.

7. Informacja Prezesa Spółki Necko na temat sytuacji Spółki /wniosek Państwa Radnych z poprzedniej sesji RM/.

8. Odpowiedzi na interpelacje.

9. Przyjęcie protokołu z obrad XVI sesji RM z 13.08.2012 r.

10.Zapytania i wolne wnioski.

11.Zamknięcie obrad.

Ad. pkt 1

Obrady XVII sesji Rady Miejskiej w Augustowie otworzyła Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej. Stwierdziła, że zgodnie z listą obecności na sali znajduje się 19 radnych, co stanowi o prawomocności obrad. Powitała: zaproszonych gości, Państwa Radnych, Pan Kazimierza Kożuchowskiego – Burmistrza Miasta, Panią Izabelę Piasecką – Zastępcę Burmistrza Miasta Augustowa, dyrektorów miejskich jednostek organizacyjnych, pracowników Urzędu Miejskiego, Państwa Radnych.

Ad. pkt 2

Pani Joanna Lisek –Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała, że dzisiejsza sesja Rady Miejskiej została zwołana w trybie par. 11 ust. 7 Statutu Miasta, czyli na wniosek, co najmniej ¼ składu osobowego ustawowego składu Rady Miejskiej. Wniosek złożyli członkowie Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej. Pani Przewodnicząca zaproponowała zmianę kolejności punktów porządku obrad w taki sposób, aby pkt. 7 był rozpatrywany w punkcie 5, natomiast pkt. 5 w pkt. 7. Pani Przewodnicząca zaproponowała, aby informację Prezesa Spółki Necko przedstawić wcześniej, a aktualny stan finansowy podległych jednostek organizacyjnych i zakładu budżetowego omówić później. Pani Przewodnicząca zapytała, czy Pan Dariusz Górny – Przewodniczący Klubu Radnych PO wyraża zgodę na taką zmianę?

Pan Dariusz Górny – Przewodniczący Klubu Radnych PO stwierdził, że jeżeli chodzi o niego to na taką zmianę wyraża zgodę, chciałby jednak, aby każdy indywidualnie ustosunkował się do proponowanej zmiany.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radny chciałby wnieść uwagi do zaproponowanego porządku obrad sesji?

Pan Radny Bogusław Samel poprosił o odczytanie treści wniosku złożonego przez członków Klubu Radnych PO.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej odczytała treść wniosku Klubu Radnych PO: „Do Przewodniczącej Rady Miejskiej
w Augustowie. Klub Radnych Platformy Obywatelskiej wnosi o zwołanie sesji Rady Miejskiej w Augustowie w trybie par. 11 pkt. 7 Statutu Miasta Augustowa. Proponowany porządek obrad sesji: 1. Przedstawienie przez Burmistrza Miasta Augustowa aktualnego stanu finansowego wszystkich podległych jednostek organizacyjnych oraz zakładu budżetowego.
2. Przedstawienie przez Komisję Budżetu i Finansów RM opinii na temat kondycji finansowej ww. jednostek.”

Pan Radny Marcin Kleczkowski stwierdził, że pytanie Pana Radnego Samla dotyczyło powodów, dla których Klub Radnych PO składa ww. wniosek? Pani Przewodnicząca, będąc członkiem Klubu Radnych PO, tworzy koalicję rządzącą Miastem, a wnosi o zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym. Pan Radny wyraził zdziwienie zaistniałą sytuacją skoro Klub Radnych PO wespół
z ugrupowaniem Pana Burmistrza zawiązali koalicję i w efekcie są u władzy. Pan Radny stwierdził, że chciałby zacytować Pana Leszka Cieślika – byłego Posła RP, który na sesji III w dniu 30 grudnia 2010 r. mówił o zawiązaniu ww. koalicji.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy wypowiedź Pana Radnego wnosi coś do porządku obrad?

Pan Radny Marcin Kleczkowski stwierdził, że chciałby wiedzieć skąd taki termin zwołania sesji? Przecież wiadomo, że jeszcze w październiku w normalnym trybie ma być zwołana kolejna sesja, ponieważ nowelizowana ustawa o wyborach samorządowych narzuca na Radnych i Burmistrza obowiązek wyznaczenia nowych okręgów wyborczych do Rady Miejskiej. Pani Przewodnicząca jest członkiem Klubu Radnych PO i ugrupowania rządzącego
i sama do siebie wnioskuje o zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała Pana Radnego, czy pod wnioskiem zgłoszonym przez Klub Radnych PO widzi jej podpis?

Pan Radny Marcin Kleczkowski odpowiedział, że podpisu nie widzi
i być może go tam nie ma. Zapytał Panią Przewodniczącą, czy jest ona członkiem Klubu Radnych PO?

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej jeszcze raz wyjaśniła, że pkt 7 par. 11 Statutu Miasta Augustowa mówi: „Na wniosek burmistrza miasta lub, co najmniej ¼ ustawowego składu rady, przewodniczący rady zobowiązany jest zwołać sesję na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Wniosek o zwołanie sesji powinien zawierać porządek obrad wraz z projektami uchwał.

Pan Radny Marcin Kleczkowski stwierdził, że ¼ ustawowego składu radnych to nie jest anonimowa, czy przypadkowa grupa radnych. Jest to grupa, która sama się określiła i wszystkich wprowadza w błąd. Zapytał, czy Klub Radnych PO jest w opozycji, czy w koalicji? Odczytał wypowiedź Pana Leszka Cieślika – byłego Posła RP, z sesji, która odbyła się w dniu 30 grudnia 2010 r.: „Poseł na Sejm RP pogratulował Paniom i Panom Radnym, Panu Burmistrzowi wyboru na następną kadencję i złożył wszystkim życzenia dobrej współpracy na rzecz Miasta. Powiedział, że chciałby, aby w obecnej Radzie była stabilna koalicja i wydaje się, że taka koalicja powstała. Nie tylko jako Poseł, ale również jako Przewodniczący struktur powiatowych PO i Wiceprzewodniczący regionu podlaskiego cieszę się, że taka koalicja została zawarta ze względu na to, że mieszkańcy Augustowa niejako tak wskazali na Burmistrza Pana Kazimierza Kożuchowskiego, a większość Radnych Rady Miejskiej to są członkowie Platformy Obywatelskiej. Naturalną sprawą było w tej sytuacji utworzenie koalicji. Personalne zawiązanie koalicji nastąpiło, jeżeli chodzi
o organy uchwałodawcze, czyli Radę. Dobrze byłoby, aby koalicjanci ustalili wspólny program działania, który będą wspierać i realizować.” Pan Radny jeszcze raz zapytał, czy w związku ze zwołaniem sesji w nadzwyczajnym trybie, Klub Radnych PO wystąpił z koalicji? Jeżeli tak się stało to trzeba taki fakt ogłosić. Radni Klubu PO nie powinni tworzyć pozorów, bo wspólnie
z Burmistrzem dzierżą władzę w tym mieście i są za nie odpowiedzialni. Odpowiedzialność ta dotyczy stanu finansów, bo to oni przegłosowywali uchwały budżetowe i udzielali absolutorium Burmistrzowi. Teraz Klub Radnych PO stwarza pozory obrońców Miasta, bo mamy do czynienia z niemocą
i „mizerią” na wielu obszarach. Takie postępowanie Pan Radny określił jako obłudne.

Pan Radny Dariusz Górny stwierdził, że emocje Pana Radnego Kleczkowskiego nie mają uzasadnienia. Emocje powinny pojawiać się, kiedy dyskutuje się nad meritum sprawy, a nie na temat ugrupowań politycznych.
Pan Radny przyznał, że rzeczywiście wniosek zgłoszony przez Klub Radnych PO nie zawiera uzasadnienia i dlatego chciałby to sprostować. Pan Radny powiedział, że Klub Radnych PO zdecydował się na zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym, ponieważ dochodziły różnego rodzaju sygnały od przedstawicieli i dyrektorów miejskich jednostek organizacyjnych o trudnej sytuacji i stąd ten wniosek. Statut Rady Miejskiej określa zasady zwołania sesji Rady Miejskiej i Klub Radnych PO skorzystał z takiej możliwości. Kończy się rok budżetowy i napotykamy na różne bariery, jeżeli chodzi o finansowanie ww. placówek. Na tym etapie zaczyna brakować pieniędzy na wynagrodzenia, na pochodne i na energię elektryczną. Wszyscy Radni powinni zastanowić się nad tą sprawą i wypracować stanowisko. Czy koalicja jest aktualna, czy też nie nie jest tematem dzisiejszego spotkania. Przy planowaniu budżetu na rok 2012 głosowano na tak, ale to głosowanie obwarowano pewnymi warunkami.
W związku z tym, że pieniędzy na finansowanie jednostek brakuje zaszła konieczność zorganizowania spotkania. Po wysłuchaniu dyrektorów jednostek organizacyjnych i przewodniczącej Komisji Budżetu i Finansów wszyscy zdadzą sobie sprawę, że temat nie jest błahy.

Pan Radny Marcin Kleczkowski stwierdził, że pkt 7 par. 11 Statutu Miasta Augustowa jest zarezerwowany dla opozycji. To Pan Poseł Leszek Cieślik ogłosił powstanie koalicji.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że powinno się rozpocząć merytoryczną dyskusję, ponieważ po to zaproszono dyrektorów jednostek.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał, kto ma władzę w Mieście
i odpowiada za zaistniały stan?

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej odpowiedziała, że władzę w mieście ma burmistrz jako jednoosobowy zarząd.

Pan Marcin Kleczkowski wyjaśnił, że burmistrz jest władzą wykonawczą a władzą uchwałodawczą jest rada. Jeżeli rada uchwali budżet, który stanowi początek wszelkiego działania w mieście to burmistrz go musi wykonać. Pan Radny zarzucił, że to koalicjanci uchwalili budżet, który jest źródłem takich problemów Miasta i, co doprowadziło do takiej sytuacji.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zauważyła, że Radni nie są na zebraniu partyjnym, dlatego trzeba zacząć dyskusję nad meritum sprawy. Poprosiła o szanowanie zaproszonych gości.

Pan Radny Marcin Kleczkowski stwierdził, że nie czuje się jakby był na zebraniu partyjnym, ale każdy mierzy swoją miarą.

Pan Radny Bogusław Samel zauważył, że większość stanowisk funkcyjnych, szefów komisji i przewodniczącego rady należy do Klubu Radnych PO. Radni naprawdę nie wiedzieli o tym, że sytuacja w jednostkach organizacyjnych wygląda tak źle. Pan Radny przypomniał, że już, co najmniej od roku sygnalizował, że sytuacja w oświacie jest dużym zagrożeniem dla Miasta. Wszyscy przyznawali rację, ale nic w tym zakresie nie zrobiono.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że
z tych wypowiedzi wynika, że robić coś w kierunku polepszenia sytuacji jest źle i nie robić też jest źle. Radni poprosili o zwołanie sesji, ponieważ mają do tego prawo i z tego prawa skorzystali.

Pani Radna Krystyna Wilczewska zapytała Panią Annę Szałwińską – Przewodniczącą Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM czy wiedziała o stanie finansowym szkół i przedszkoli w naszym mieście?

Pani Anna Szałwińska – Przewodnicząca Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM odpowiedziała, że wiedza jej dotyczyła budżetu Miasta w tym jednostek budżetowych, czyli szkół, przedszkoli i żłobka. Sytuacja finansowa tych jednostek była analizowana na Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM. Zagrożenia były jej znane, ponieważ rozmawiała na ten temat z dyrektorami
i nauczycielami.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że dobrze się stało, że do dzisiejszego spotkania doszło, ponieważ wiele spraw będzie można omówić.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał, dlaczego w takim razie sesja nie została zwołana w normalnym trybie skoro za tydzień będzie kolejna?

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej przypomniała, że na którejś z kolei sesji, kiedy porządek obrad był zbyt długi, Pan Radny Marcin Kleczkowski zarzucał Przewodniczącej, że sesje są zwoływane zbyt rzadko,
a ich program jest przeładowany. Sprawa stanu finansowego jednostek organizacyjnych i zakładu budżetowego, jest tak ważna, że należy jej poświęcić całą sesję. Pani Przewodnicząca poddała pod głosowanie porządek obrad wraz
z zaproponowaną przez nią zmianą, który w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania został przyjęty jednogłośnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Ad. pkt 3

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej udzieliła głosu Pani Izabeli Piaseckiej – Zastępcy Burmistrza Miasta Augustowa z prośbą
o złożenie sprawozdania ze swojej działalności od ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Pani Izabela Piasecka – Zastępca Burmistrza Miasta złożyła sprawozdanie ze swojej działalności od ostatniej sesji Rady Miejskiej, za okres od 14.08.2012 r. do 15.10.2012 r.

Pan Radny Marcin Kleczkowski poprosił, aby powiedzieć kilka słów na temat zarządzenia Burmistrza Miasta w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego.

Pani Monika Podziewska – Skarbnik Miasta przypomniała, że
13 sierpnia 2012 r. na sesji Rady Miejskiej wprowadzono do budżetu Miasta
i do Wieloletniej Prognozy Finansowej pozycję dotyczącą zaciągnięcia kredytu długoterminowego w kwocie 8.340.000 zł. Całą sytuację dokładnie opisano
w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Konieczność zaciągnięcia takiego kredytu wynika z tego, że w tym roku należy dokonać wyższych spłat kredytów i wykupu obligacji z lat następnych, szczególnie z roku 2014, od których liczone są oddzielnie dla każdej jednostki samorządu terytorialnego, możliwości spłaty. W 2014 roku prognozy były takie, że Miasto nie spełniało tego wskaźnika. Na ten wskaźnik bardzo duży wpływ mają wydatki bieżące, jakie Miasto ponosi i im są wyższe, tym wskaźnik jest gorszy. Warunkiem uchwalenia budżetu było zmniejszenie spłat w latach następnych,
a spłata ich w czasie, kiedy te wskaźniki jeszcze nie obowiązują. Zarządzenie podjęte przez Pana Burmistrza jest konsekwencją uchwały budżetowej
i Wieloletniej Prognozy Finansowej. Wszystkie uchwały publikowane są
w Biuletynie Informacji Publicznej.

Pani Radna Bożenna Łukaszewicz zapytała, czego dotyczy zarządzenie podjęte przez Pana Burmistrza w sprawie udzielenia nauczycielowi płatnego urlopu dla poratowania zdrowia? Zapytała, na jakiej podstawie Pan Burmistrz udziela takiego urlopu?

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta wyjaśnił, iż w tym zarządzeniu określono warunki, jakie trzeba spełniać, aby móc o taki urlop się ubiegać.

Ad. pkt 4

Interpelacje radnych

Pan Radny Marcin Kleczkowski zgłosił interpelację dotyczącą zmian
w rozkładzie jazdy autobusów miejskich. Zmiany nie zostały skonsultowane
z Radą Miejską. Wprowadzone zmiany są ogromnym utrudnieniem dla mieszkańców Lipowca. Pan Radny odczytał wniosek grupy mieszkańców kierowany do Pana Burmistrza: „My mieszkańcy dzielnicy Lipowiec zwracamy się z prośbą o przywrócenie kursów autobusów linii nr 2, na odcinku dworzec PKP ul. Tartaczna, w soboty niedziele i święta. Mieszkamy w najbardziej odległej części miasta i uważamy, że zadaniem komunikacji miejskiej jest ułatwienie nam łączności z centrum i innymi dzielnicami Augustowa. Prośbę tą kierują zarówno starsi, z trudem poruszający się mieszkańcy Lipowca, jak
i młodsi, z dziećmi włącznie, ponieważ wszyscy mają sprawy poza swoją dzielnicą, także w soboty, niedziele i święta. Jesteśmy przekonani, że względy ekonomiczne nie mają większego znaczenia, ponieważ chodzi nam o jeden i to nie najdłuższy odcinek trasy, tylko w ciągu trzech dni.” Wniosek podpisało 103 mieszkańców ulic: Jeziornej, Tartacznej, Dębowej, Jesionowej i Grabowej. Pan Radny stwierdził, że dziwi go fakt, że w ramach oszczędności likwiduje się kurs autobusu na odcinku ok. 500 m w sytuacji, kiedy autobus ten czeka w tym czasie pod wieżą ciśnień. Można zrozumieć likwidację linii ze względów ekonomicznych i to takich tras, które nie są obłożone, np. kursy do Przewięzi. Natomiast likwidowanie linii na Lipowcu wydaje się nie mieć uzasadnienia ekonomicznego. Pan Radny przekazał petycję mieszkańców na ręce Pana Burmistrza.

Zgłosił interpelację dotyczącą Pana Piotra Kuryło. Sprawę tę wielokrotnie podnosił Pan Radny Zygmunt Zawadzki. W związku z wydatkami na promocję Miasta, takimi jak np. sponsorowanie Pana Bartłomieja Marszałka, kwotą
36 tys. zł., a nie objęcie takim sponsoringiem Pana Piotra Kuryły, było ogromnym błędem. Pan Piotr Kuryło pochodzi spod Augustowa, i tydzień temu ukazał się o nim 3 – stronicowy wywiad w największym tygodniku w Polsce pn. „Gość niedzielny”. Piotr Kuryło powinien promować nasze miasto, a nie Pan Bartłomiej Marszałek, który promuje nasze Miasto w Emiratach Arabskich, czy w innych egzotycznych krajach za kwotę 36 tys. zł. Pan Radny zapytał Pana Burmistrza, dlaczego na promocję w egzotycznych krajach wydajemy pieniądze, natomiast nie wydajemy nawet skromnych środków, żeby Pan Piotr Kuryło promował np. Półmaraton Augustowski, który jest imprezą coraz bardziej popularną w Polsce. Osobę Pana Piotra powinno się „wykorzystać” w promocji Augustowa, a tego się nie czyni, ponieważ nie ma on nawet najskromniejszego logo Miasta. Pan Radny zapytał, skąd biorą się tak nieprzemyślane decyzje i czy Pan Burmistrz wziąłby pod uwagę wspracie Pana Piotra Kuryło, aby promował Augustów?

Zgłosił interpelację dotyczącą zagrożenia, jakie stwarza stary, walący się budynek na rogu ulic Kwaśnej i Nadrzecznej. Problem był sygnalizowany wielokrotnie. Przy okazji realizacji inwestycji na ulicach Młodości i Kwaśnej powinno się tym tematem w końcu zająć. Mieszkańcy również są zaniepokojeni całą sytuacją. Budynek już dawno powinien być rozebrany. Przed tym domem wstrzymano nawet budowę chodnika. W związku z tym, że chodnik jest nieskończony ukradziono część materiałów. Wielokrotnie kierowano prośbę do Starostwa Powiatowego, do Nadzoru Budowlanego, aby nakazało rozbiórkę,
w związku z tym, że budynek jest ogromnym zagrożeniem. Pan Radny zapytał, jaki bieg przybrała ww. sprawa?

Pani Radna Anna Szałwińska poinformowała, iż grono rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 prosiło o zainteresowanie się problemem, który zasygnalizował Pan Radny Marcin Kleczkowski. Wielu rodziców dowozi dzieci do szkoły i istnieje duże zagrożenie na rogu ulic Kwaśnej i Nadrzecznej, gdzie zrujnowany dom zasłania widoczność. Na tym odcinku drogi dzieci jeżdżą rowerami do szkoły. Jeżeli nie uda się tego budynku rozebrać to powinno się zamontować w tym miejscu lustra. Pani Radna przestrzegała, że o ile sytuacja się nie zmieni, to w tym miejscu może dojść do tragedii.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zgłosił interpelację dotyczącą wniosku Fundacji „Pamietamy”, która zaoferowała przeznaczyć kwotę 120 tys. zł na budowę pomnika ku czci poległych żołnierzy na kresach w latach 1944 – 1954. Pan Radny zapytał, czy coś drgnęło w tej sprawie? Pan Radny zapytał Pana Burmistrza, dlaczego ww. wniosek trafił do Radnych na koniec września skoro Fundacja wysłała go w lipcu? Pan Radny zapytał, czy sprawa jest jeszcze aktualna i czy wnioskodawcy się nie rozmyślili?

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał, dlaczego Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a pośrednio Pan Burmistrz, udziela kolejnych koncesji na sprzedaż alkoholu w miejscach gdzie wiadomo, że będzie dochodziło do patologii. Pan Radny miał tu na myśli kolejny sklep, w którym utworzono, w sposób nie do końca legalny ogródek piwny na ulicy Jaćwieskiej przy Przychodni Pana Stanisława Kisiela. W tymże ogródku piwnym ustawiono ławeczki. Pan Radny zapytał jakie motywy przyświecają udzielającym koncesje na sprzedaż alkoholu, kiedy od razu wiadomo, że osoba prowadząca sklepik
w takim miejscu nie będzie czerpała korzyści ze sprzedaży artykułów spożywczych, tylko ze sprzedaży alkoholu. Pan Radny stwierdził, że udzielanie koncesji takim ludziom, sprzedaż alkoholu osobom, które wynoszą meble
z domu, wyprzedają wszystko, co mogą, okradają swoje rodziny, jest niemoralne. Następnie pieniądze pochodzące z koncesji wielkodusznie przeznaczane są na zwalczanie patologii w tych rodzinach, jednocześnie pielęgnując te patologie.

Pan Radny Marcin Kleczkowski poprosił o ustosunkowanie się do pewnych gwarancji, które Państwo Radni mogli usłyszeć w czerwcu od Pana Burmistrza, że w Żłobku we wrześniu tego roku nie będzie więcej niż 70 dzieci. W tej chwili w Żłobku jest 82 dzieci, co powoduje, że grupy żłobkowe są przepełnione i rodzice pytają Panią Dyrektor, czy opieka jest właściwa, skoro ilość dzieci na jednego opiekuna w grupach jest przekroczona.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zgłosił interpelację dotyczącą logo GoAugustów, które jest stylizowane na logo Augustowa. Pan Radny zapytał, czy to Stowarzyszenie wystąpiło o zgodę do Rady Miejskiej na posługiwanie się tą czcionką?

Pan Radny Tomasz Dobkowski zapytał, czy znane są już oszczędności
w związku z wyłączeniem świateł od 1 do 4 w nocy?

Pani Radna Krystyna Wilczewska zapytała, czy to prawda, że sprzedaż mieszkań przy ul. I Pułku Uł. Krechowieckich /bloki 5 i 11/została wstrzymana? Pani Radna zapytała, jaki był powód wstrzymania sprzedaży?

Pani Radna zapytała, czy jest zarządzenie Burmistrza w sprawie likwidacji stołówki w Zespole Szkół Samorządowych?

Pan Radny Zygmunt Zawadzkizapytał, ilu bezrobotnych jest w mieście Augustowie, którzy otrzymują zasiłki z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej? Pan Radny ma pomysł na polepszenie sytuacji finansowej niektórych jednostek budżetowych.

Pan Radny stwierdził, że zbliża się ciężka zima, a niektóre studzienki mogą utrudniać odgarnianie śniegu z ulic. Również przy Białym Domku na
ul. Hożej jest niewielkie wzniesienie, które należy usunąć.

Pani Radna Małgorzata Grygo powiedziała, że na ul. Kopernika, na przeciwko Przedszkola nr 2 jest dom, który od kilkunastu lat nie jest zamieszkały. Posesja jest zaniedbana i Pani Radna zapytała, czy za tę nieruchomość płacone są podatki?

Pani Radna zapytała, czy w miejskich placówkach oświatowych można obligatoryjnie wprowadzić trwały zarząd? Pani Radna poprosiła o podanie podstawy prawnej. Pani Radna poprosiła o odpowiedź w tej sprawie ustnie jak również pisemnie.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zabrał głos w związku z interpelacją zgłoszoną przez Panią Krystynę Wilczewską w sprawie likwidacji stołówki szkolnej. Na Komisji Rozwoju miasta Augustowa ta sprawa była poruszana.
Pan Radny stwierdził, że ww. kwestia budzi szerokie zainteresowanie, ale jest też wokół niej wiele niejasności. Pan Radny poprosił o wyjaśnienie sytuacji,
o której mówił Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM. Pan Kierownik dwukrotnie powiedział, że jednym z powodów, dla których stołówka szkolna w Zespole Szkół Samorządowych nie zostanie przekształcona w spółkę pracowniczą było to, że Pan Wiesław D. mąż osoby zatrudnionej
w stołówce przyszedł do Pana Janusza Wierzbickiego – Dyrektora ZSS /i jak się wyraził Pan Kierownik/ położył teczkę na biurko i zażądał dla siebie, w tej spółce, która miałaby być powołana, funkcji prezesa stołówki. Pan Radny stwierdził, że należy te kwestię wyjaśnić, a dzisiaj jest ku temu okazja, ponieważ na sesji jest obecny Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM, Pan Janusz Wierzbicki – Dyrektor ZSS, jak i Pan Wiesław D.
W związku z tym można zorganizować konfrontację i wyjaśnić całą sprawę.

Pan Radny Jarosław Radzio zapytał, w związku, z jaką inwestycją prowadzone są prace naziemne przy Szkole Podstawowej nr 6?

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej odczytała pismo Klubu Radnych Augustów Porozumienie Samorządowe: „Klub Radnych Augustów Porozumienie Samorządowe Rady Miejskiej w Augustowie zwraca się do Przewodniczącej Rady Miejskiej w Augustowie do podjęcia stosownych działań zmierzających do spełnienia wymogów, by w skład Komisji Rewizyjnej weszli przedstawiciele wszystkich Klubów. Jest to norma bezwzględnie obowiązująca. Obecnie nasz Klub nie ma przedstawiciela w Komisji, a zatem uchwała Rady powołująca Komisję Rewizyjną w składzie innym niż ustawowy narusza prawo. Uważamy, że organy gminy oraz Kluby Radnych winny dążyć do wypracowania konsensusu w sprawie wyboru Komisji Rewizyjnej w składzie zgodnym z obowiązującym prawem.” Pismo podpisała Pani Bożenna Ziemak – Przewodnicząca Klubu Radnych Augustów Porozumienie Samorządowe.

Pani Przewodnicząca przyznała, że członkowie Klubu Radnych Augustów Porozumienie Samorządowe mają rację i należy ten problem rozwiązać. Pani Przewodnicząca zaproponowała, aby do poniedziałku Kluby Radnych złożyły na piśmie swoje propozycje odnośnie rozwiązania zaistniałej sytuacji w Komisji Rewizyjnej. Sprawą trzeba będzie się zająć na następnej sesji Rady Miejskiej.

Pan Radny Marcin Kleczkowski stwierdził, że Statut Miasta Augustowa w punkcie, który reguluje tę sytuacje jest bardzo niejasny. Statut zakłada, że Radni stanowią 21 osobową Radę. Klub może liczyć minimum 3 osoby, więc teoretycznie może powstać 7, 3 – osobowych Klubów. W innym paragrafie Statut mówi, że Komisja Rewizyjna jest 6 – osobowa. Jedynym wyjściem z całej sytuacji jest zmiana Statutu polegająca na zwiększeniu składu osobowego Komisji Rewizyjnej przynajmniej do 7 osób.

Pani Radna Anna Urban stwierdziła, że propozycja Pani Przewodniczącej, aby Kluby Radnych wypowiedziały się do poniedziałku na temat kształtu Komisji Rewizyjnej RM jest bezzasadna. Dyskusja na ten temat była już prowadzona na sesji sierpniowej i Pani Radna pytała, czy ktoś
z członków Komisji dobrowolnie zrzeknie się członkostwa? Żaden z członków Komisji Rewizyjnej nie chciał się zrzec. Kluby Radnych nie mogą napisać niczego innego niż to, o czym mówił Pan Radny Marcin Kleczkowski. Najpierw trzeba zwołać posiedzenia Komisji Statutowej i dostosować Statut do zaistniałej sytuacji. Następnie na ww. temat będą mogły wypowiadać się poszczególne Kluby Radnych.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej przypomniała, że przy okazji wyboru przewodniczącego Komisji Rewizyjnej sygnalizowała problem, że uchwała ta narusza prawo. Mimo tego uchwała została podjęta. Pani Przewodnicząca powiedziała, że ww. będzie jeszcze dyskutowana w punkcie 10.

Ad. pkt 5

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do zapoznania się z informacją Prezesa Spółki Necko na temat sytuacji Spółki. Udzieliła głosu Panu Dariuszowi Iwanowiczowi – Prokurentowi Spółki Necko.

Pan Dariusz Iwanowicz – Prokurent Spółki Necko poinformował, iż
11 października 2012 r., kiedy wysyłano zawiadomienia o sesji Rady Miejskiej Rada Nadzorcza Spółki odwołała Prezesa z mocą obowiązującą od
12 października 2012 r. Obecnie w Spółce Prezesa nie ma, ale jest Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, które będzie zajmowało się zmianą członków Rady Nadzorczej, a następnie będzie powołany nowy szef spółki. Pan Dariusz Iwanowicz stwierdził, że jego obecność podyktowana jest tym, że jest głównym księgowym Spółki jak również prokurentem. Były Prezes miał przedstawić na dzisiejszej sesji plan restrukturyzacji Spółki, ale takiego planu nie ma. Pewne działania zostały podjęte, a na temat odwołania Pan Prokurent nie chciałby się wypowiadać, ponieważ jest pracownikiem Spółki. Powołanie Prezesa należy do kompetencji Rady Nadzorczej. Oświadczył, iż może ogólnie przedstawić sytuację finansową Spółki, co się teraz w niej dzieje i jakie są plany. Pan Prokurent powiedział, że na razie nie widzi zagrożeń, jeżeli chodzi
o funkcjonowanie Spółki, ale trzeba pamiętać, że od stycznia tego roku weszła
w życie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Najpóźniej od
1 lipca 2013 r. właścicielem odpadów komunalnych od mieszkańców stają się gminy. Na firmy zajmujące się wywozem śmieci czeka nowa rzeczywistość. Spółka musi odpowiednio przygotować się do przetargów, które odbędą się
w I kwartale, maksymalnie na początku II kwartału przyszłego roku. Pan Dariusz Iwanowicz odniósł się do wypowiedzi Pana Radnego Kleczkowskiego odnośnie zmiany rozkładu jazdy autobusów miejskich. Odbyło się spotkanie przy udziale Pani Izabeli Piaseckiej – Zastępcy Burmistrza Miasta Augustowa na temat pewnych oszczędności, które trzeba poczynić, jeżeli chodzi
o komunikację miejską. Ze strony Pana Prokurenta propozycja była taka, aby
w tej sprawie wypowiedzieli się sami kierowcy. Zlikwidowanie kursu, o którym wspomniał Pan Radny zasugerowali kierowcy. Długość trasy zlikwidowanego odcinka wynosi 750 m, a tę długość trzeba liczyć w obie strony. Na oszczędność składa się rezygnacja nie tylko z tego kursu, ale również na innych odcinkach. Szacunkowo w skali miesiąca udało się zaoszczędzić kwotę ok. 30 tys. zł. Poinformował, że w 1996 r. z komunikacji miejskiej skorzystało 900 tys. pasażerów. W ubiegłym roku było to ok. 330 tys. osób. Zmiany w ciągu tych 16 lat były stosunkowo niewielkie, jeżeli chodzi o ilość kursów. Dlatego pozostaje wybór: albo ilość kursów na niektórych trasach zostanie ograniczona, oczywiście ku niezadowoleniu części mieszkańców, lub też chcąc zachować pewien stan, musi być inne dofinansowanie do tejże komunikacji. Decyzje, które Spółka podjęła od 1 października to był jeden krok, ale drugim krokiem będzie opracowanie nowego rozkładu jazdy. Do końca października mieszkańcy mogą wnosić swoje uwagi, co jest ogłoszone w autobusach i na przystankach. Na firmę Necko składa się komunikacja miejska i zakład oczyszczania miasta. Do niedawna sytuacja wyglądała w ten sposób, że komunikacja miejska przynosiła ogromne straty, a zakład oczyszczania miasta wypracowywał zysk
i wynik finansowy można było zbilansować. Obecnie, po wejściu w życie nowej ustawy, firma będzie musiała maksymalnie się sprężyć i wygrać przetarg, aby móc w ogóle funkcjonować. Nie może być sytuacji, że Spółka będzie przerzucała pieniądze na dział związany z komunikacją miejską. Pan Dariusz Iwanowicz zapewnił, że płynność finansowa Spółki jest zadowalająca. Na Spółce ciąży olbrzymia kara, którą zaczęto już spłacać i nie będzie to łatwe, ale z punktu widzenia głównego księgowego firma funkcjonuje i zagrożeń na razie nie ma. Oczywiście po rozstrzygnięciu przetargu Spółka będzie musiała zmierzyć się z nową rzeczywistością, ale w takiej sytuacji jest nie tylko Spółka Necko, ale wszystkie spółki śmieciowe w kraju.

Pan Radny Tomasz Dobkowski zapytał, jaka jest wysokość kary nałożona na Necko przez Urząd Marszałkowski?

Pan Dariusz Iwanowicz – Prokurent Spółki Necko poinformował, że należność główna wraz z odsetkami wynosi ok. 5 mln zł.

Pan Radny Bogusław Samel powiedział, że uchwalona ustawa jest pewnego rodzaju rewolucją. Śmieci to dobry towar dla biznesu i o te śmieci będzie walczyć wiele firm. Miasto ma obowiązek ogłosić przetarg otwarty na wywóz śmieci, czyli spółki prawa handlowego mogą wziąć w nim udział. Niebezpieczeństwem jest to, co się dzieje w firmie Necko, i dlatego powinna ona przygotować się i zaproponować taką stawkę, aby mogła ona przetrwać. Ewentualna likwidacja Spółki będzie wiązała się ze zwiększeniem bezrobocia
w Augustowie, a tego Pan Radny nikomu nie życzy.

Pan Radny Tomasz Dobkowski stwierdził, że w Augustowie zaistniała taka sytuacja, że dyrektorzy szkół wypowiedzieli dla Spółki Necko umowę na odbiór śmieci i skorzystali z usług firmy MPO, gdzie były prezes Spółki Necko jest teraz szefem. Pan Radny zapytał, czy Spółka Necko próbowała w jakiś sposób odzyskać tych klientów, ponieważ wszystko działa na zasadzie naczyń połączonych, gdzie kwoty przekazywane szkołom na wywóz nieczystości
w jakiś sposób znikają, na rzecz podmiotów niezwiązanych z Miastem.

Pan Dariusz Iwanowicz – Prokurent Spółki Necko potwierdził, że były Prezes Necko pracuje w firmie MPO i nie jest to żadną tajemnicą. Prawdą jest również, że część osób wypowiedziało umowy z firmą Necko. W sytuacjach, gdy podmioty występowały z prośbą o obniżenie ceny za wywóz nieczystości robiono wszystko, aby tego klienta zatrzymać, oczywiście do granic sensu ekonomicznego wykonywania usługi. Zdarzały się jednak sytuacje, że niektóre podmioty miejskie wypowiedziały umowy z firmą Necko bez żadnych negocjacji odnośnie ceny. Na zapytanie, które szkoły wypowiedziały umowy ze Spółką Necko, Pan Dariusz Iwanowicz odpowiedział, że były to szkoły średnie z terenu Miasta.

Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM powiedział, że szkoły miejskie, czyli szkoły podstawowe i gimnazja, w zakresie wywozu nieczystości, obsługiwane są przez Spółkę Necko.

Pan Radny Tomasz Dobkowski zapytał, które szkoły średnie zrezygnowały z usług Spółki Necko?

Pan Dariusz Iwanowicz – Prokurent Spółki Necko odpowiedział, że umowy wypowiedziały szkoły: Augustowskie Centrum Edukacyjne i Licea Ogólnokształcące nr 1 i 2.

Pan Radny Marcin Kleczkowski poprosił, aby Pani Przewodnicząca odniosła się do ww. wypowiedzi, ponieważ dotyczy ona również szkoły,
w której jest dyrektorem.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, dlaczego ma odnosić się w tej chwili i wyjaśniać sytuację skoro jej szkoła nie jest prowadzona przez Miasto?

Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, że jednostka, której właścicielem jest Powiat, a dyrektorem jest Pani Joanna Lisek, będąc jednocześnie przewodniczącą Rady Miejskiej zleciła usługi firmie prywatnej, nie mając na względzie kondycji finansowej firmy miejskiej. Zlecono usługi firmie, która konkuruje ze spółką miejską, a Państwo zapytują na dzisiejszej sesji o kondycję finansową Miasta. Najpierw powinno się uderzyć we własne piersi, ponieważ „to Pani wbija jeden z gwoździków do tej trumny”.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej odpowiedziała, że nie rozlicza się z prowadzenia swojej jednostki przed Burmistrzem Miasta tylko przed Starostą Augustowskim, i jeżeli dostaje ofertę, która daje oszczędność około 3 tys. zł rocznie to w szkolnym budżecie jest to dużo.
Pani Dyrektor powiedziała, że jej obowiązkiem jest skorzystanie z najniższej oferty.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał, czy Pani Dyrektor zwróciła się z zapytaniem ofertowym do Spółki Necko?

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej odpowiedziała, że jeżeli 3 lata temu oferta Spółki Necko była korzystniejsza to z niej skorzystała.

Pan Radny Maricn Kleczkowski powiedział, że w biznesie nie powinno się mówić o ofercie sprzed 3 lat. Pan Radny stwierdził, że na sali zapanowało poruszenie, kiedy do świadomości niektórych osób dotarł fakt, o którym mówił Pan Iwanowicz, że szkoły wypowiedziały umowy Spółce Necko – i było to jednoznaczne stwierdzenie. Pan Radny powiedział, że zaistniała dziwna sytuacja, bo Pani Przewodnicząca postępując tak, nie miała na względzie sytuacji finansowej spółki miejskiej.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy na dzisiejszej sesji oceniana jest Przewodnicząca , czy Spółka Necko?

Pan Radny Maricn Kleczkowski odpowiedział, że oceniany jest całokształt, który ma wpływ na kondycję finansową spółek miejskich.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zwróciła uwagę Panu Radnemu Marcinowi Kleczkowskiemu, aby zadawał pytania Panu Prokurentowi.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zauważył, że również ma prawo zadawać pytania Pani Przewodniczącej.

Pan Radny Bogusław Samel stwierdził, że wbrew pozorom jest to dość poważny temat, ponieważ ASS „Społem”, której jest Prezesem, również otrzymywało oferty na wywóz nieczystości. ASS „Społem” w formie negocjacji uzyskało taką ofertę cenową ze Spółki Necko, że była ona opłacalna dla obu stron. Pan Radny stwierdził, że nie powinno się „dobijać swoich”.

Pan Radny Marcin Kleczkowski powiedział, że wysłuchał wypowiedzi Pana Dariusza Iwanowicza na temat zmiany w kursowaniu autobusów.
Pan Radny powiedział, że wypracowanie oszczędności było konieczne, szczególnie na długich trasach, np. na Przewięź, gdzie autobusy często jeździły prawie puste, ale Pan Radny mówi o krótkim odcinku, gdzie kierowcy zawracają już przy przystanku i nie przejeżdżają wtedy nawet 450 m. Przejechanie takiego odcinka nie tworzy dodatkowych kosztów w postaci eksploatacji autobusów, czy kosztów osobowych, ponieważ autobus stoi 400 m dalej, pod wieżą ciśnień. Mieszkańcom Lipowca, rezygnacja z tych kursów, wydaje się rozwiązaniem nierozsądnym i nieuzasadnionym. Pan Radny zwrócił się z apelem do Pana Prokurenta, aby wysłuchał głosu mieszkańców.

Pan Dariusz Iwanowicz – Prokurent Spółki Necko wyjaśnił, że trasa autobusu, o której mówi Pan Radny, w obie strony, wynosi 1,5 km. Pan Prokurent przeliczył, że 1,5 km x 20 kursów dziennie daje 30 km x 2 dni świąt /sobota, niedziela/ to już daje 60 km x średnio 4 dni w miesiącu to daje już 240 km /autobus spala ok. trzydziestu kilku litrów x 6 zł /. Po dokładnym wyliczeniu okazuje się, że uzyskano oszczędność prawie równą wynagrodzeniu miesięcznemu kierowcy. Kierowcy autobusów wypowiedzieli się, że wprowadzone zmiany będą najmniej dokuczliwe dla mieszkańców, ale nie jest wykluczone, że w ramach nowego rozkładu, jeśli ww. petycja dotrze również do Spółki Necko, zostanie uwzględniona.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zwrócił uwagę, iż zlikwidowany kurs na odcinku, o którym wcześniej wspomniał, był obłożony. Mieszkańcy często korzystali z autobusów miejskich na tej trasie i dlatego należałoby wziąć to pod uwagę.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej ogłosiła
15 minutową przerwę w obradach.

Ad. pkt 6

Wznawiając obrady po przerwie, Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 6 porządku obrad, tj. do przedstawienia przez Burmistrza Miasta Augustowa aktualnego stanu finansowego wszystkich podległych jednostek organizacyjnych oraz zakładu budżetowego. Udzieliła głosu Panu Romanowi Krzyżopolskiemu – Kierownikowi Wydziału Edukacji UM, aby w imieniu Pana Burmistrza złożył ww. informację.

Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM poinformował, iż mówił już o stanie finansowym jednostek oświatowych na poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów RM oraz na wtorkowym posiedzeniu Komisji Rozwoju miasta Augustowa. Z materiałami na ten temat zapoznała się już część Radnych. Poinformował, że budżet jednostek oświatowych Miasta Augustowa na 2012 r. został uchwalony przez Państwa Radnych uchwałą budżetową: - szkoły podstawowe i gimnazja – 20.492.470 zł,

- przedszkola – 7.367.537 zł. Był to plan, który pomniejszono i dopasowano do potrzeb Miasta. Na zadania, które są realizowane we wszystkich placówkach do końca roku zabraknie kwoty 1.865.000 zł. W listopadzie na miejskie placówki oświatowe potrzebna jest kwota 631.467 zł, a w grudniu /bez zobowiązań, które można przesunąć na styczeń 2013 r./ potrzebna jest kwota 1.233.903 zł. Jednostki oświatowe są największym zakładem pracy, gdzie należy zapewnić podwyżki nauczycielom i jest to wymóg obligatoryjny. Na ten cel Miasto musi przeznaczyć od września do grudnia kwotę 226.243 zł. Niby to niewielka podwyżka, a jednak znacząca, jeżeli chodzi o budżet Miasta. Podwyżki płac nauczycieli należy również uwzględnić w przyszłorocznym budżecie. Niedoszacowanie poszczególnych placówek oświatowych w 2012 r. /są to głównie płace i pochodne od płac i energia elektryczna, cieplna, woda, ścieki
i wywóz nieczystości/ wygląda następująco:

- Szkoła Podstawowa Nr 2 /640 uczniów/ – brakuje 477.090 zł, /dopłata do 1 ucznia wynosi 991 zł/,

- Zespół Szkół Samorządowych /1025 uczniów/– brakuje 588.200 zł, /dopłata do 1 ucznia wynosi 1778 zł/,

- Szkoła Podstawowa Nr 4 /236 uczniów/ – brakuje 214.240 zł, /dopłata do 1 ucznia wynosi 3.614 zł/,

- Szkoła Podstawowa Nr 6 /109 uczniów/ – brakuje 33.156 zł, /dopłata do 1 ucznia wynosi 5.504 zł/,

- Gimnazjum Nr 1 /167 uczniów/ – brakuje 29.500 zł, /dopłata do 1 ucznia wynosi 8.196 zł/,

- Gimnazjum Nr 2 /231 uczniów/ – brakuje 123.370 zł, /dopłata do 1 ucznia wynosi 4.791 zł/,

- Przedszkole Nr 1 /118 uczestników/ – brakuje 80.945zł, /dopłata do 1 osoby wynosi 8.298 zł/,

- Przedszkole Nr 2 /167 uczestników/ – brakuje 18.125 zł, /dopłata do 1 osoby wynosi 7.808 zł/,

- Przedszkole Nr 3 /132 uczestników/ – brakuje 93.000 zł, /dopłata do 1 osoby wynosi 7.216 zł/,

- Przedszkole Nr 4 /120 uczestników/ – brakuje 87.700 zł, /dopłata do 1 osoby wynosi 8.470 zł/,

- Przedszkole Nr 6 /122 uczestników/ – brakuje 117.261 zł, /dopłata do 1 osoby wynosi 8.899 zł/,

- Żłobek – brakuje 2.775 zł.

Średni koszt jednego ucznia rocznie to kwota 2.652 zł, subwencja oświatowa wynosiła 13.759.151 zł, natomiast ogólna subwencja, którą Miasto w efekcie otrzymało to kwota 14.240.428 zł i część tej kwoty, tj. 481.277 zł jest również subwencją dla Przedszkola Nr 3, w którym zorganizowano grupy integracyjne. Jest to jedyne przedszkole gdzie Państwo partycypuje w kosztach utrzymania. Średni koszt jednego przedszkolaka rocznie wynosi ok. 8.100 zł. Koszty utrzymania przedszkoli wg założeń planu na 2012 r. wyniosły 7.461.281 zł
i pomniejszono je o kwotę dochodów za opłaty w przedszkolach na planowaną kwotę 1.641.507 zł to wydatek Miasta, który pozostaje to 5.338.496 zł.

Pani Radna Anna Urban zapytała, o ogólny koszt w 2012 r. wypłaty tzw. czternastek, czyli wyrównania do nieosięgniętych wysokości wynagrodzeń, które gwarantuje Karta Nauczyciela?

Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM poinformował, że nie jest w stanie dokładnie powiedzieć, jaka to będzie kwota. Wydatek ten dotyczyć będzie roku 2013. W 2012 r. za rok 2011 wypłacono kwotę 607.000 zł. Szacunkowy koszt ww. wyrównania w 2013 r. będzie prawdopodobnie o 150.000 zł niższy. Jednostki oświatowe wypłaciły to wyrównanie z własnych planów finansowych. Jeszcze wyższą kwotę Miasto wypłaciło na poratowanie zdrowia 19 nauczycielom, a było to 900.000 zł.
W tym roku z takiej możliwości skorzysta 6 nauczycieli.

Pani Radna Krystyna Wilczewska zapytała, czy jest możliwość, aby tzw. czternastki płacić nauczycielom za faktycznie wykonywaną pracę, np. za prowadzenie dodatkowych zajęć?

Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM odpowiedział, że zapisy w Karcie Nauczyciela nakładają obowiązek wypłaty czternastek nauczycielom, od tego nie ma żadnych odstępstw i czy ktoś pracuje, czy też nie to wyrównanie musi otrzymać.

Pani Radna Anna Urban powiedziała, że są samorządy, które bardzo skrupulatnie, w porozumieniu z wydziałami oświaty, monitorują sytuację finansową i kadrową swoich jednostek. W tych samorządach nie ma konieczności wypłaty czternastek. Pan Kierownik również odpowiedzialny jest za wynikłą sytuację.

Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM odpowiedział, że czułby się odpowiedzialny, gdyby wykonałby jakiś błąd. Powiat do tej pory nie wypłacił wyrównań nauczycielom. Sytuacja finansowa miejskich placówek oświatowych jest monitorowana cały czas. Niewiele jednak można zrobić, kiedy np. Gimnazjum nr 1 zatrudnia 14 nauczycieli, którzy nie mają zapewnionych pełnych etatów, a w Gimnazjum nr 2 sytuacja ta dotyczy 11 nauczycieli. W takiej sytuacji nie uda się wypracować nadgodzin, które skutkować będą przychodem.

Pani Radna Anna Urban powiedziała, że sytuacja w Gimnazjum nr 1
i 2, o której mówił Pan Kierownik ma miejsce od 1 września. Natomiast kwota 607.000 zł została wypłacona za ubiegły rok. Powiedziała, że Pan Roman Krzyżopolski będąc Kierownikiem Wydziału Edukacji UM jest współodpowiedzialny za zły stan finansowy w miejskiej oświacie, a z tego, co Pani Radna wie już w styczniu tego roku dyrektorzy placówek zgłaszali zagrożenia dotyczące planów finansowych. Od stycznia sytuacja była znana,
a Państwo Radni dowiadują się o niej dopiero w połowie października. Pani Radna oświadczyła, że sprawozdanie złożone przez Pana Kierownika nie przekonało jej, ponieważ to nie tylko czynniki zewnętrzne miały wpływ na aktualny stan rzeczy.

Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM powiedział, że pozwolono mu działać w taki sposób jak jest to czynione. Państwo Radni uchwalili budżet dla jednostek organizacyjnych. Pan Kierownik oburzył się, iż obarcza się go winą za zły stan finansowy miejskich placówek oświatowych.

Pan Radny Tomasz Dobkowski poinformował, że dwa dni temu odbyło się posiedzenie Komisji Rozwoju miasta Augustowa RM, na którym
Pan Kierownik wyjaśnił, że zwolnienie nauczyciela jest praktycznie niemożliwe. Pan Radny zapytał, czy jest tak faktycznie?

Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM odpowiedział, iż zwolnienie nauczyciela wynika przede wszystkim z braku godzin do realizacji danej szkoły. Zmniejszenie liczby godzin lekcyjnych, spadek liczby dzieci jest podstawą do zwolnienia. Zwolnienia są możliwe
i w tym roku zwolniono 6 nauczycieli. Z tytułu zwolnień wypłacono odprawy
w wysokości 102.480 zł. Dyrektor przedstawia plan pracy na dany rok szkolny
i to on dokonuje zwolnienia nauczyciela, jeżeli zachodzi taka konieczność. Sytuacja w szkołach jest monitorowana i m.in. zaobserwowano, że ilość uczniów cały czas wzrasta. W każdej szkole ponadgimnazjalnej Powiatu Augustowskiego oddziały liczą po 30 uczniów i więcej a w miejskich szkołach średnia ta wynosi od 28 do 30.

Pan Radny Tomasz Dobkowski zapytał, czy dobrze rozumie, że nauczycieli jest za dużo i nie są zwalniani?

Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM powiedział, że w przyszłym roku wszyscy staniemy przed tym samym dylematem. Pan Kierownik zapowiedział, że będą dalsze zwolnienia nauczycieli, ponieważ godzin jest coraz mniej i będzie ich ubywało. Pan Kierownik podał dane statystyczne dotyczące ilości dzieci narodzonych
w poszczególnych latach. Zwrócił uwagę, że liczba narodzin wciąż spada.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał Pana Kierownika, dlaczego skoro przez wiele lat korzystał z dobrodziejstw Karty Nauczyciela, mówi dziś, że rozwiązania w niej zawarte są niesprawiedliwe, a wręcz niemoralne? Wypowiedzi w takim tonie nie są dobre, ponieważ można odnieść wrażenie, że pierwszym i największym wrogiem budżetu Miasta jest nauczyciel. Pan Radny zauważył, że nie jest tak, że to nauczyciele są winni tej sytuacji. Ktoś kształtuje politykę kadrową, ale to w XIX wieku ograniczało się do zwolnień
i zatrudniania /w odniesieniu do wypowiedzi Pana Radnego Tomasza Dobkowskiego/. Pan Radny wyjaśnił, że polityka kadrowa to również kształtowanie płacy, to tworzenie jej warunków i organizowanie tej pracy. Pan Radny na poparcie słów Pani Radnej Anny Urban powiedział, że oczekuje dalekosiężnych, strategicznych działań, które by pokazywały, że miejska oświata zaczyna radzić sobie z problemami. Nie powinna to być jedynie perspektywa zwolnień. Perspektywa, o której była mowa 2 dni temu o projekcie, pomyśle, rozwiązania Gimnazjum nr 1 i zwolnienia 20 nauczycieli i 15 osób na etatach pomocniczych. W taki sposób nie może wyglądać polityka oświatowa. Pan Radny powiedział, że w Gimnazjach nr 1 i 2 występują niepełne etaty
a w Gimnazjum nr 4 zdarzają się nauczyciele zatrudnieni na 1,5 etatu. Pan Radny zapytał, gdzie w takim razie jest sprawiedliwość i moralność, do których niektórzy Państwo się odnoszą? W Augustowie przez niedopatrzenie, ale
i celowe działanie funkcjonuje Gimnazjum nr 4, które na podstawie niewłaściwych zależności prawnych, gdzie nauczyciele zatrudnieni są na 1,5 etatu, a w miejskich gimnazjach brakuje godzin do 25 pełnych etatów. Prowadzenie gimnazjów należy do zadań własnych gminy, i prowadzenie tego zadania, w tym momencie bezprawnie przejął Powiat. Gdyby tak się nie stało Miasto miałoby 1,5 mln zł więcej na etaty w oświacie miejskiej.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta stwierdził, że zbyt duża liczba zatrudnionych nauczycieli to nie tylko problem naszego Miasta, ale również problem gmin w całym kraju. Samorządowy Kongres Oświaty, który obradował niespełna miesiąc temu, wypracuje zapewne jakieś kierunki, natomiast sygnalizowano, że samorządy nie potrzebują więcej środków finansowych na oświatę, tylko potrzebują czytelnych rozwiązań prawnych. Pan Burmistrz powiedział, że wszystkie placówki oświatowe w listopadzie otrzymają zasilenie swoich budżetów pełną kwotą, która jest potrzebna na ten miesiąc. Sytuacja finansowa miejskich placówek oświatowych jest monitorowana, a brakujące środki finansowe zostaną zabezpieczone, ale kosztem innych zadań. W wyniku pewnych działań w przyszłym roku na oświacie uda się zaoszczędzić ok. 1,5 mln zł.

Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM powiedział, że korzystał z dobrodziejstw Karty Nauczyciela, bo był nauczycielem do 1 maja 1995 roku. Pan Kierownik powiedział, że zasadnicze zmiany w Karcie Nauczyciela zaszły w ostatnich 6 latach. Komisja Trójstronna
i Związki Zawodowe musiały się porozumieć, ale to porozumienie nie jest korzystne dla samorządów. Pan Kierownik powiedział, że jest samorządowcem
i dba o finanse samorządu.

Pani Radna Krystyna Wilczewska zapytała skąd pojawiło się takie niedoszacowanie miejskich placówek oświatowych skoro nie brakuje pieniędzy w oświacie? Zapytała, dlaczego ich budżety będą zasilane i z jakich pieniędzy?

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta odpowiedział, że mówił już wcześniej na ten temat i to niedoszacowanie wynika z konieczności wypłaty 14 pensji oraz kosztów poniesionych ze strony Miasta na poratowanie zdrowia.

Pan Radny Tomasz Dobkowski zapytał, dlaczego Pan Burmistrz mówi, że nie potrzebujemy pieniędzy na oświatę skoro Miasto dokłada 17 mln zł?

Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM poinformował, że kwota zaplanowana na oświatę w budżecie miasta na 2012 r. to 20.523.614 zł, a zaplanowane dochody własne szkół to prawie 400.000 zł. Subwencja oświatowa wynosi 13.759.151 zł i różnicę, czyli 6.386.549 zł, do szkół, musi dopłacić Miasto.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zauważyła, że jeżeli doda się 11 mln, które Miasto dokłada na przedszkola to wówczas wyjdzie kwota 17 mln zł i to o tej kwocie mówił Pan Radny Tomasz Dobkowski.

Pan Roman Krzyżoplski – Kierownik Wydziału Edukacji UM poinformował, iż koszt utrzymania przedszkoli i szkół w 2012 r. wynosi ok. 11.725.046 zł, a w zeszłym roku była to kwota 12.192.287 zł.

Pan Radny Tomasz Dobkowski stwierdził, że jeżeli budżet państwa przekazywałby środki finansowe, które wystarczałyby na funkcjonowanie oświaty w samorządach to nie byłoby dzisiaj żadnej dyskusji na ten temat. Nie trzeba by było oszczędzać na oświetleniu ulicznym, czy na inwestycjach, gdyby zapewniono środki finansowe na funkcjonowanie oświaty adekwatne do potrzeb. Pan Radny stwierdził, że nie jest prawdą to, co powiedział
Pan Burmistrz, że Miasto nie potrzebuje pieniędzy na oświatę, ponieważ właśnie ich potrzebuje i jest to kwota 12.192.287,93 zł za 2011 rok. Gdyby brakujące środki finansowe były zapewnione z budżetu państwa wówczas nie trzeba byłoby dyskutować o Karcie Nauczyciela, etatach, czy polityce kadrowej.

Pan Radny Bogusław Samel powiedział, że jako mieszkaniec Augustowa był zadowolony z wyników nauczania, jakie osiągają nasze szkoły, ponieważ przewyższamy znacznie średnią województwa. Pan Radny stwierdził, że jeżeli Rząd nie podejmie jakieś decyzji, aby ten problem rozwiązać to szkoły, tak jak każda firma, która boryka się z poważnymi problemami finansowymi mogą być skazane na bankructwo, ponieważ takie są prawa ekonomii. Pan Radny stwierdził, że na dzisiejszej sesji i tak nie uda się dojść do konsensusu, dlatego Pani Przewodnicząca powinna udzielić głosu dyrektorom szkół. Dyrektorzy prowadzą politykę kadrową i oni mają pomysły, jeżeli chodzi
o funkcjonowanie szkoły w roku przyszłym i kolejnych?

Pan Radny Dariusz Górny powiedział, że nie powinno się rozważać możliwości prowadzenia szkół i przedszkoli przez stowarzyszenia, ponieważ jest to niebezpieczny kierunek.

Pani Radna Bożenna Ziemak powiedziała, że Komisja Budżetu
i Finansów RM analizowała sytuację finansową w miejskiej oświacie. Pani Radna stwierdziła, że ma nadzieję, że Karta Nauczyciela długo jeszcze będzie obowiązywać, a za trudną sytuację odpowiedzialny jest Rząd, który nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, ponieważ są ustawy, a w ślad za nimi nie idą pieniądze. Powinno się przeprowadzić reorganizację miejskiej oświaty
i zastanowić się jak zaistniały problem rozwiązać. Komisja Budżetu i Finansów RM powinna spotkać się z Komisją ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM, aby wspólnie wypracować wnioski i sposoby, aby sytuacja finansowa polepszyła się i nie stracili na tym nauczyciele. Każdy, kto będzie chciał wziąć udział w tym spotkaniu będzie mile widziany. Pani Radna zauważyła, że oprócz szkół i przedszkoli w mieście są jeszcze inne jednostki prowadzone przez Miasto i tym jednostkom również brakuje pieniędzy. Jedną
z nich jest Centrum Sportu i Rekreacji, któremu do zachowania płynności finansowej brakuje ok. 250.000 zł, a Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej brakuje ponad 60.000 zł na dodatki mieszkaniowe.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej przypomniała, że Państwo Radni uchwalili budżet, ale postawiono pewne warunki i jednym z nich było opracowanie przez Burmistrza Miasta strategii rozwoju oświaty. W jakim kierunku zdążamy i co chcemy osiągnąć? Pani Przewodnicząca stwierdziła, że do tej pory takiego dokumentu nie widziała.

Pan Radny Marcin Kleczkowski odnosząc się do wypowiedzi Pani Przewodniczącej stwierdził, że Radni Klubu PO po uchwaleniu budżetu,
w następnej kolejności udzielili Panu Burmistrzowi absolutorium, i tylko Pan Radny Zbigniew Huszcza był temu przeciwny, ponieważ każdy głos wstrzymujący się w przypadku absolutorium można uznać jako głosowanie „za”. Państwo Radni jakieś 2,5 miesiąca temu zaakceptowali pewne działania Burmistrza. Pan Radny zgodził się z Panią Przewodniczącą, że nadal nie ma żadnego planu odnośnie rozwoju oświaty. Na dzisiejszej sesji wygląda na to, że chcemy gasić pożar, a przecież obecna sytuacja była do przewidzenia. Pan Radny stwierdził, że nie pojawił się plan dalekosiężny, który zapobiegłby takiej sytuacji, o której mówi Pani Radna Bożenna Ziemak, i teraz do wszystkiego trzeba dokładać. W expose Pan Burmistrz powiedział, że będzie 320.000 zł na budowę przedszkoli, a po dwóch dniach słyszy się, że subwencja oświatowa będzie zmniejszona o 295 mln. zł. w skali kraju. Jeżeli mówi się wprost, że obecny Rząd nadmiernie obciążył samorządy i nakłada na nie dodatkowe obowiązki, pozbawiając środków do bieżącego funkcjonowania, samorządów to Radni PO powinni działać wśród swoich posłów, aby takie regulacje ustawowe nie miały miejsca. Pan Radny stwierdził, że winę za zaistniałą sytuację ponosi ugrupowanie PO. Jeszcze 3 lata temu to zadanie było finansowane przez budżet państwa w 100%, ponieważ tak jak pomoc społeczna jest zadaniem państwowym. Pan Burmistrz wielokrotnie wyliczał zadania, które są subsydiowane w wysokości 80%. Pan Radny zaapelował do Radnych z Klubu PO, aby wzięli się w końcu do pracy, spotkali się z posłami PO i porozmawiali
z nimi, aby ci nie pogrążali naszego augustowskiego samorządu.

Pan Radny Dariusz Górny powiedział, że spodziewa się, iż w budżecie miejskim zawarte zostaną regulacje, które zabezpieczą potrzeby miejskich jednostek organizacyjnych. Pan Radny stwierdził, że do końca roku konieczne będzie również sporządzenie planu naprawczego tak, aby pochodne od wynagrodzeń nie były wypłacane z funduszu świadczeń socjalnych.

Pani Radna Anna Szałwińska zapytała, czy na kongresie poświęconym oświacie pojawiły się propozycje dotyczące rozwiązania problemu urlopów zdrowotnych?

Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM poinformował, iż w Kongresie uczestniczyło ok. 1,5 tysiąca osób z całego kraju. Propozycja ustawy złożona do Parlamentu i opatrzona 250 tys. podpisów określa, aby urlop dla poratowania zdrowia był wypłacany przez ZUS. Na ten temat wypowiadała się Komisja ZUSowska, która stwierdziła, że nauczyciele, którzy chcieliby skorzystać z takiego urlopu musieliby spełnić pewne warunki
i przedłożyć szereg dokumentów potwierdzających fakt, iż taki urlop jest niezbędny. W zgłoszonych do Parlamentu propozycjach wykreślono również art. 30 z Karty Nauczyciela, czyli wypłaty wyrównania do średnich wynagrodzeń. Pan Kierownik zaproponował skorzystanie ze strony internetowej, na której zamieszczono wszystkie propozycje zgłoszone na Kongresie poświęconym oświacie. Zaproponowano również wykreślenie wymagalnej liczby uczniów do tzw. przekazywania jednostek oświatowych.
W świetle obowiązujących przepisów jednostka samorządu terytorialnego może podjąć uchwałę przekazującą do prowadzenia jednostkę oświatową innym organizacjom, czy podmiotom, ale jest ograniczenie polegające na tym, że jednostka nie może liczyć więcej niż 70 uczniów. Zaproponowano, aby wykreślić zapis o liczebności jednostki. Zaproponowano również możliwość łączenia szkół w zespoły tego samego typu bez przeprowadzania procedury likwidacyjnej. Samorządy oczekują tego typu rozwiązań ze względu na koszty.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej udzieliła głosu dyrektorom miejskich jednostek organizacyjnych oraz zakładu budżetowego.

Pan Andrzej Zarzecki – Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji poinformował, iż w budżecie Centrum Sportu i Rekreacji zaplanowano oszczędności w wysokości 200.000 zł, które związane były z likwidacją Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Pan Dyrektor stwierdził, że wszystko wskazuje na to, że taka oszczędność w budżecie na 2012 r. zostanie wypracowana. Oszczędności, które CSiR wypracowuje mają wpływ na budżet Miasta, ale nie mają wpływu na budżet zakładu budżetowego. CSiR na swoje funkcjonowanie otrzymuje dotację z budżetu Miasta, a pozostałą część /
a w zasadzie połowę/ zakład powinien sam wypracować. Problem polega na tym, że CSiR ma wpływ na kształtowanie się wydatków, ale w dużej mierze nie ma wpływu na przychody, a na przychody składa się wiele czynników. Od kilku lat nie udaje się wypracować zaplanowanych przychodów. Do czasu, kiedy ujemny stan środków obrotowych można było przenosić na lata następne, bez naruszania dyscypliny finansowej, to tak było czynione. Zakład pozyskał dodatkowe obiekty, które teoretycznie powinny przynieść większe dochody, ale niestety pomimo wielu starań nie udało się uzyskać przychodów, które zaplanowano w budżecie. Pan Dyrektor powiedział, że aby utrzymać płynność finansową jednostki brakuje ok. 250.000 zł do końca tego roku. Pan Dyrektor poinformował, że Miasto otrzymuje dotację ze strony Miasta w wysokości 1.100.000 zł. Pan Dyrektor stwierdził, że nie zna żadnej jednostki tego typu
w kraju, która byłaby w stanie utrzymać się bez dotacji, a jedynie z własnych dochodów. Miasto decydując się na tego typu inwestycję powinno się wiedzieć, że trzeba będzie do niej, co roku dokładać. Obiekty takie jak pływalnia, czy boiska Orlik podnoszą prestiż Miasta, ale trzeba mieć świadomość ewentualnych kosztów.

Pan Radny Bogusław Samel stwierdził, że Pan Dyrektor nie powiedział, czy spodziewa się przychodów od osób korzystających z usług zakładu. Miasto do 15 listopada musi złożyć do Regionalnej Izby Obrachunkowej projekt budżetu miasta. Pan Radny zapytał, ile środków finansowych ze strony Miasta Pan Dyrektor potrzebuje w przyszłym roku, aby zbilansować budżet jednostki?

Pan Andrzej Zarzecki – Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacjiprzypomniał, iż obiekt pływalni funkcjonuje już 12 lat i przez ten czas nie był modernizowany. Z własnych środków wykonywane były tylko niezbędne naprawy i wydatkowano na ten cel ok. 150.000 zł. Przez te 12 lat obiekt nie został wyłączony nawet na 1 dzień. Planując jakąkolwiek modernizację, czy naprawę należałoby w przyszłorocznym budżecie zaplanować ok. 500 000 zł. Jeżeli się uda przeprowadzić modernizację to można będzie również liczyć na wyższe dochody. Pan Dyrektor powiedział, że w momencie, kiedy nie wie czy otrzyma dodatkowe środki finansowe na przeprowadzenie modernizacji nie jest w stanie podać kwoty przyszłorocznych przychodów. Pan Dyrektor stwierdził, że w tym momencie wiele zależy od woli Państwa Radnych. Powiedział, że
w przyszłym roku potrzebuje od Miasta dotacji w wysokości
ok. 1.700.000 zł, aby móc przeprowadzić konieczne modernizacje i naprawy. Pan Dyrektor przypomniał, że CSiR wypracowuje rocznie ok. 1 000 0000 zł własnych przychodów.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał, czy CSiR w budynku basenu, dysponuje pomieszczeniami, czy lokalami, które można by wynająć? Pan Radny stwierdził, że docierają do niego informacje, że w budynku na ul. Sucharskiego nie wszystkie lokale są właściwie wykorzystane.

Pan Andrzej Zarzecki – Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji odpowiedział, że CSiR nie dysponuje pustymi lokalami, które można by wynająć. Jedynym pomieszczeniem, które nie jest wynajęte, ale wymaga modernizacji jest pomieszczenie, w którym pierwotnie mieścił się bar. Jest to jedyna powierzchnia, którą można zagospodarować, ale niestety bez dodatkowych nakładów jest to na razie niemożliwe. Pan Dyrektor poinformował, że 5 lat temu przedstawiał szacunkowy koszt przystosowania ww. powierzchni do użytku. Powiedział, że w gabinecie dyrektora pracują
3 osoby.

Pan Radny Marcin Kleczkowski stwierdził, że nie ulega wątpliwości, że tylu letni obiekt wymaga modernizacji, nawet z tego względu, aby oferowane
w nim usługi mogły być świadczone na takim samym poziomie jak w obiektach tego samego typu, które powstały w okolicy. Pan Radny zapytał, jakie inwestycje, które podnosiłyby atrakcyjność obiektu, a tym samym dochody, Pan Dyrektor ma na myśli?

Pan Andrzej Zarzecki – Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji poinformował, iż w pierwszej kolejności należy dokonać niezbędnych napraw urządzeń, czy elewacji budynku. W budynku basenu jest miejsce na wybudowanie dodatkowej sauny, należy wymienić sprzęt na siłowni oraz solarium. Należałoby przemodernizować całą halę basenową i wprowadzić dodatkowe urządzenia hydromasażowe, nie mówiąc już o zjeżdżalni, którą przy obecnie funkcjonujących na rynku, można nazwać zabytkiem. Priorytetem jest doprowadzenie obiektu do takiego stanu, aby można było z niego bezpiecznie korzystać. Jest kilka elementów, które wymagają natychmiastowej ingerencji
i ujęto je w przyszłorocznym budżecie.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej udzieliła głosu Panu Januszowi Borysewiczowi – Dyrektorowi Gimnazjum nr 1 w Augustowie
i zapytała skąd wynika tak duża dopłata do 1 ucznia w tej szkole?

Pan Janusz Borysewicz – Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Augustowie odpowiedział, że w tym roku kwota dopłaty do 1 ucznia jest mniejsza, ponieważ w Szkole zwiększyła się liczba dzieci i jest ich 185. W tym roku zwolniono
3 nauczycieli i podejmowane są działania, aby jej utrzymanie nie było tak drogie. W tym roku szkolnym zlikwidowano 1 klasę, co zaowocowało tym, że było mniej godzin lekcyjnym i dlatego zaszła konieczność zwolnienia 3 pracowników /w tym wicedyrektora/ i wypłaty odpraw. Pan Dyrektor wyjaśnił, że powstały deficyt dotyczy poprzednich lat i obecnie jest dużo niższy. Pan Dyrektor powiedział, że Szkoła ponosi duże wydatki na ogrzewanie w związku ze stanem budynku, który wymaga termomodernizacji. Pan Dyrektor powiedział, że niekorzystnie na funkcjonowanie Gimnazjum nr 1 wpłynęło powstanie innych gimnazjów w mieście. Szkoła nie posiada odpowiedniej bazy sportowej, m.in. boisko wymaga nakładów finansowych.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał, jak procentowo wygląda sytuacja wydatków na płace w stosunku do ogółu wydatków w Gimnazjum
nr 1? Czy faktycznie płace i pochodne pochłaniają 92% całorocznego budżetu? Pan Radny zapytał, czy gdyby część uczniów z Gimnazjum nr 4 trafiło do Gimnazjum nr 1 to poprawiłoby to wynik finansowy i jakość funkcjonowania tej szkoły?

Pan Janusz Borysewicz – Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Augustowie odpowiedział, że nie jest w stanie dokładnie podać wysokości procentowej, natomiast wydatki na płace oscylują mniej więcej na takim poziomie. Pan Dyrektor powiedział, że niezależnie od tego, czy do jego szkoły trafiłaby młodzież z Gimnazjum nr 4, czy też z innego gimnazjum poprawiłoby to wynik finansowy. Pan Dyrektor powiedział, że on i jego pracownicy robią wszystko, aby powstały deficyt zmniejszyć i podkreślił, że w jego szkole do zbilansowania budżetu brakuje kwoty 29.500 zł, w przypadku gdy innym szkołom miejskim brakuje po 400.000 zł. Pan Dyrektor zaznaczył, że w jego szkole w 2012 r. żaden z nauczycieli nie korzystał z urlopu na poratowanie zdrowia.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zauważył, że w 2011 r. dopłata ze strony Miasta do funkcjonowania szkoły wyniosła 1.350.000 zł. Pan Radny zapytał o kwotę dopłaty zaplanowaną na 2012 r.?

Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM odpowiedział, że dopłata do Gimnazjum nr 1 w 2012 r. wyniosła 1.368.000 zł. Pan Kierownik powiedział, że podwyżka płac dla nauczycieli od września do grudnia tego roku wynosi 17.142 zł i to m.in. ona spowodowała deficyt.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała Pana Janusza Wierzbickiego – Dyrektora Zespołu Szkół Samorządowych
w Augustowie o powody powstania tak dużego deficytu w jego szkole, ponieważ jest to kwota 588.000 zł.

Pan Janusz Wierzbicki – Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych
w Augustowie
poinformował, iż powstały niedobór spowodowany jest wydatkami na płace i pochodne w szkole podstawowej i gimnazjum
i wydatkami na energię elektryczną i cieplną. Pan Dyrektor powiedział, że koszty energii cieplnej w budynku przy ul. Mickiewicza 1 rocznie pochłaniają 224.000 zł – 248.0000 zł. W budynku szkoły zlokalizowane są: Wydział Edukacji UM i mieszkanie komunalne, do których należałoby poprowadzić oddzielny węzeł cieplny, ponieważ teraz, aby ogrzać, przede wszystkim, to mieszkanie trzeba ogrzewać budynek całej szkoły. Gdyby takiej sytuacji nie było, na czas sobót, niedziel, przerw świątecznych, godzin popołudniowych
i nocnych można by to ogrzewanie zmniejszać. Gdyby taki węzeł został zamontowany można by na tym zaoszczędzić ok. 80.000 zł rocznie. W szkole zmniejszono pobór mocy cieplnej, co w zeszłym roku przyniosło oszczędności w wysokości 5.800 zł. Wymieniono również liczniki elektryczne, co również daje oszczędności, przeprowadzono audyt.

Pan Radny Tomasz Dobkowski wyraził zdziwienie, że doszło do sytuacji, że cały budynek szkolny ogrzewany jest po to, by ogrzać jedno mieszkanie.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że tą sytuację powinno się rozwiązać już wiele lat temu.

Pan Radny Bogusław Samel stwierdził, że w jego firmie przeprowadza się wiele remontów i dziwi go fakt, że jeszcze do tej pory nie rozwiązano problemu ogrzewania całej szkoły po to, aby ogrzać jedno mieszkanie. Pan Radny określił całą sytuację jako szokującą, ponieważ przez tyle lat ktoś wydawał tysiące z budżetu Miasta, a w tym przypadku wystarczyło tylko pomyśleć.

Pan Janusz Wierzbicki – Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych
w Augustowie
poinformował, iż wg kosztorysu sporządzonego we wrześniu 2000 r. prace hydrauliczne i wykonanie nowego węzła cieplnego to koszt
42.000 zł. Pan Dyrektor powiedział, że na taką inwestycję nie posiada pieniędzy.

Pan Radny Tomasz Dobkowski zapytał, ile wyniosą oszczędności na ogrzewaniu rocznie jeśli węzeł cieplny zostanie zamontowany?

Pan Janusz Wierzbicki – Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych
w Augustowie
odpowiedział, że oszczędności wyniosą ok. 80.000 zł.

Pan Radny Tomasz Dobkowski stwierdził, że w takiej sytuacji należałoby się zastanowić nad kupnem nowego mieszkania komunalnego. Pan Radny zdziwił się, że Miasta nie stać na wydatek rzędu 60.000 zł skoro można dodać 80.000 zł oszczędności powstałych na ogrzewaniu i kupić nowe mieszkanie.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że ma nadzieję, iż Pan Dyrektor złożył stosowny wniosek w tej sprawie do Pana Burmistrza.

Pan Janusz Wierzbicki – Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych
w Augustowie
odpowiedział, że wniosek wraz z kosztorysem został już do Pana Burmistrza złożony. Pan Dyrektor powiedział, że jego szkoła jest jedyną,
w której są klasy integracyjne, co zwiększa wydatki, ponieważ w takiej klasie może być od 15 do 20 uczniów, a ponadto lekcje musi prowadzić dwóch nauczycieli i dodatkowo nauczyciel wspomagający. Ponadto w Szkole są klasy sportowe, na prowadzenie, których wpływa większa subwencja oświatowa, ale nie zawsze pokrywa ona wszystkie wydatki związane z utrzymaniem tych klas. Klasy sportowe mogą liczyć od 20 do 25 uczniów. W klasach sportowych jest więcej zajęć sportowych i dodatkowo należy ponosić wydatki związane
z wyjazdami na zawody sportowe. Szkoła osiąga wysokie wyniki sportowe, ale niestety to również wiąże się z kosztami. W tym roku po zmniejszeniu wydatków od czerwca trzeba dokonywać przesunięć miedzy paragrafami
w budżecie szkoły, aby dzieci mogły wyjechać na zawody sportowe i to tylko na te, które są punktowane przez Wojewódzki Związek Sportowy. Szkoła wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Naszą Ostoją czynią starania, aby pozyskać na następne 2 lata kwotę 432.000 zł z Kapitału Ludzkiego na projekt „Nasza Szkoła” .

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś chciałby jeszcze zabrać głos na temat stanu finansowego miejskich placówek oświatowych?

Nikt z zebranych nie zabrał głosu.

Ad. pkt 7

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 7 porządku obrad, tj. do przedstawienia przez Komisję Budżetu i Finansów RM opinii na temat kondycji finansowej wszystkich podległych jednostek organizacyjnych oraz zakładu budżetowego. Pani Przewodnicząca udzieliła głosu pani Bożennie Ziemak – Przewodniczącej Komisji Budżetu i Finansów RM.

Pani Bożenna Ziemak – Przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów RM stwierdziła, że wszyscy zgodzą się z twierdzeniem, że sytuacja wszystkich jednostek nie jest ciekawa, ponieważ wszędzie brakuje pieniędzy. Po rozmowach z Panem Burmistrzem i z Panią Skarbnik wiadome jest, że 1 mln zł z budżetu Miasta można rozdysponować pomiędzy jednostki organizacyjne. Oprócz tej kwoty brakuje jeszcze ok. 600.000 zł do szkół i przedszkoli,
co najmniej 250.000 zł do Centrum Sportu i Rekreacji i 60.692 zł do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i do Augustowskich Placówek Kultury – 16.000 zł. Sytuacja na obecną chwilę wygląda w ten sposób, ponieważ nie wiadomo, w jakich kwotach będą wpływały dotacje. Komisja Budżetu
i Finansów RM wspólnie z Komisją ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM będą analizowały całą sytuację, ponieważ brakujące pieniądze, które będą musiały się znaleźć. Pan Burmistrz i Pani Skarbnik na najbliższej sesji powinni zaproponować Państwu Radnym pewne rozwiązania i przedłożyć projekty uchwał.

Pan Radny Bogusław Samel powiedział, że na posiedzeniu Komisji Rozwoju miasta Augustowa mówiono na temat Szkoły Podstawowej Nr 6. Pan Radny podczas tego spotkania stawał w obronie tej Szkoły, ponieważ zlokalizowana jest w zasadzie poza miastem i należy czynić wszystko, aby ją utrzymać. Szkoła Podstawowa Nr 6 jest najmniej liczną i z tego wynikają jej wszystkie problemy. Pan Radny poprosił, aby Pani Janina Osewska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Augustowie przedstawiła Państwu Radnym w kilku słowach jak widzi przyszłość tej szkoły. Temat jest ważny, bo Radni staną przed dylematem wyboru i wypracowywania oszczędności.

Pani Janina Osewska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6
w Augustowie
poinformowała, że Szkoła Podstawowa nr 6 jest szkołą, do której przybywa uczniów i w tej chwili uczy się w niej 135 osób, w tym 18 w oddziale przedszkolnym. W stosunku do lat poprzednich liczba uczniów wzrasta, i klasy 1-3 liczą już po 22 osoby. Jest to Szkoła 10 – krotnie mniejsza od Zespołu Szkół Samorządowych i jeśli by liczyć proporcjonalnie dopłatę do ucznia to Szkoła powinna otrzymywać w wysokości 17.000 zł rocznie, a aktualnie dopłata ta wynosi maksymalnie do 5.000 zł. W Szkole, na 10 lat, w tym roku dopiero 2 nauczycieli skorzystało z półrocznych urlopów na poratowanie zdrowia. Koszt tych urlop wynosi 50.000 zł, ale w przyszłym roku tego wydatku już nie będzie, więc automatycznie spadnie koszt utrzymania ucznia w tej szkole. Elementem, który mógłby pomniejszyć koszt utrzymania szkoły to zmiana ogrzewania olejowego na ogrzewanie miejskie. Pani Dyrektor powiedziała, że braki finansowe w tym roku budżetowym wyniosą ok. 20.000 zł i być może ten niedobór uda się pokryć w ramach budżetu Szkoły. Obecnie przed Szkołą budowany jest plac zabaw, czym zainteresowana jest cała dzielnica. Mieszkańcy pytają, czy wszystkie dzieci będą mogły z niego korzystać, co jest oczywiste. Szkoła w tej dzielnicy jest bardzo potrzebna, ponieważ poza nią nie ma tam, żadnej placówki, która kształtowałaby środowisko i budowałaby jego status. Ponadto dzielnica Lipowiec rozwija się, powstaje osiedle domków jednorodzinnych i stąd też przybywa uczniów do klas. Szkoły tej w żadnym wypadku nie można zlikwidować, ponieważ jest ona jedyną placówką kulturalną w tej dzielnicy. Pani Dyrektor powiedziała, że Szkoła Podstawowa nr 6
w przyszłym roku będzie obchodziła 60-lecie swojego istnienia. Z niej wywodzi się wielu znakomitych absolwentów i choćby dla tradycji, dla dzielnicy
i wyników, a szkoła osiągnęła w tym roku najlepsze wyniki nauczania
w mieście, należy ją utrzymać.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zapewniła Panią Dyrektor, że nikt nawet nie śmiałby pomyśleć o likwidacji tej Szkoły.
Pani Przewodnicząca podziękowała wszystkim dyrektorom jednostek organizacyjnych za przybycie na dzisiejszą sesję i przedstawienie sytuacji finansowej w ich placówkach.

Ad. pkt 8

Na interpelacje Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego odpowiedzi udzielili: Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta, Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM, Pan Tadeusz Wierzbicki – Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych, Pani Grażyna Witkowska – Kierownik Żłobka nr 1 w Augustowie.

Pan Burmistrz zgodnie z wypowiedzią Pana Dariusza Iwanickiego – Prokurenta Spółki PT „Necko” stwierdził, iż prace nad nowym rozkładem komunikacji miejskiej trwają. Przy opracowywaniu nowego rozkładu jazdy wzięta będzie pod uwagę petycja mieszkańców dzielnicy Lipowiec.

Pan Burmistrz poinformował, iż bieg Pana Piotra Kuryły dookoła świata był dofinansowywany przez Miasto, ale niestety nie zamieścił nawet znaczka Augustowa na swoim sprzęcie. Nie wspomniał też nigdzie o tym, że Miasto również uczestniczyło w sponsorowaniu wyprawy. Pan Burmistrz powiedział, że w przyszłym roku rozważy propozycję sponsorowania działalności Pana Piotra Kuryło, jeżeli z taką propozycją Pan Kuryło wystąpi. Wnioski o sponsoring należy składać na początku roku, a nie w połowie roku, kiedy są już rozdysponowane, a tak było w tym przypadku.

Pan Burmistrz stwierdził, że nic nie wie na temat sprawy dotyczącej stołówki szkolnej i Pana Wiesława D męża pracownicy stołówki w Zespole Szkół Samorządowych. Pan Burmistrz poprosił o wyjaśnienie sprawy przez Pana Romana Krzyżopolskiego – Kierownika Wydziału UM.

Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM poinformował, iż na posiedzeniu Komisji Rady Miejskiej, która odbyła się we wtorek wypowiedział się w ten sposób w tej sprawie, ponieważ taką informację uzyskał od Pana Janusza Wierzbickiego – Dyrektora ZSS w Augustowie
i dotyczyła ona kwestii prowadzenia stołówki szkolnej. Pan Kierownik zapewnił, że nikt nie likwiduje stołówki szkolnej w ZSS i nikt nie chce jej zlikwidować. Jedynie myśli się nad zmianą formy jej prowadzenia. Pan Burmistrz złożył propozycję, zawiązania spółki pracowniczej i prowadzenia jej w takiej właśnie formie. Odbyły się dwa spotkania z pracownikami i z Panem Burmistrzem i Kierownikiem Wydziału Edukacji UM i taka propozycja ze strony pana Burmistrza padła. Pan Kierownik poprosił, aby w konfrontacji na temat sprawy związanej z Panem Wiesławem D wziął udział Pan Janusz Wierzbicki – Dyrektor ZSS w Augustowie.

Pan Janusz Wierzbicki – Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych
w Augustowie
poinformował, że od lutego tego roku rozmawiał
z pracownikami stołówki /6 osób/ na temat ewentualnej możliwości przejęcia jej przez pracowników jako spółki pracowniczej. Ostatnia rozmowa z Panem Burmistrzem była przeprowadzona 16 lipca 2012 r. w obecności Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego, na której pracownice otrzymały zapewnienie Pana Burmistrza, że jeżeli 4 osoby /bo tylko w takim wypadku można utworzyć spółkę pracowniczą/ wyrażą chęć przejęcia tej stołówki i podpiszą się pod takim oświadczeniem wówczas będą prowadzone rozmowy i ustalone zostaną zasady przejęcia pomieszczeń stołówki wraz ze sprzętem za przysłowiową złotówkę. Jeżeli przynajmniej 4 osoby nie zdecydują się na przejęcie stołówki wówczas zachodzi konieczność ogłoszenia przetargu otwartego. W rozmowach prowadzonych w maju tego roku pracownice wskazały, że Pani D. będzie prowadziła stołówkę i zatrudni pozostałe osoby. Po rozmowach z radcą prawnym okazało się, że jedna osoba nie może prowadzić tej stołówki, ponieważ musi zostać ogłoszony przetarg. Pan Dyrektor powiedział, że do dzisiaj pracownice stołówki mają szansę na podpisanie takiego oświadczenia, ale nie wyrażają zainteresowania taką propozycją. W pierwszym tygodniu września tego roku spotkała się z Panem Burmistrzem Pani Krystyna Łebska, która jest przedstawicielem Związku Solidarność i rozmawiała na ww. temat.
W jednym ze spotkań z Panem Burmistrzem, Dyrektorem ZSS uczestniczyli Pani Anna D i jej mąż Pan Wiesław D. Pan Wiesław D przyszedł z teczką i miał w niej dokumenty potwierdzające jego kwalifikacje do tego, aby dobrze zająć się stołówką. Na tym spotkaniu padło stwierdzenie, że Pani Anna D przejmuje tą stołówkę a jej mąż będzie pomagał i pracował razem z nią.

Pan Radny Marcin Kleczkowski stwierdził, że na Komisji Rady Miejskiej, która odbyła się we wtorek biorący udział w spotkaniu mogli usłyszeć, że Pan Wiesław D niemalże postawił warunek, że ma być prezesem spółki pracowniczej.

Pan Janusz Wierzbicki – Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych
w Augustowie
odpowiedział, że nie uczestniczył we wtorkowym spotkaniu, dlatego nie może odpowiadać za takie, a nie inne zrozumienie słów, które padły. Pan Dyrektor potwierdził, że na jednym ze spotkań, w którym brał udział
Pan Wiesław D wraz z żoną padło stwierdzenie, że będą oni prowadzić spółkę pracowniczą.

Pani Radna Małgorzata Grygo zapytała, czy jeżeli pracownice utworzą spółkę pracowniczą, aby prowadzić stołówkę to czy nadal będzie ona stołówką szkolną?

Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM odpowiedział, że będzie to wówczas stołówka w szkole, a nie szkolna. Pan Kierownik wyjaśnił, że działalność stołówki w ZSS była oparta o zasady prowadzenia stołówki szkolnej, ale nie działa ona zgodnie z przepisami prawa, ponieważ Miasto dotuje wytwarzanie posiłków, a następnie pobiera prowizję
z tego tytułu, która jest zaliczana jako przychód Miasta. Stołówka ZSS wypracowała 130.000 zł zysku, który został przyjęty przez Miasto, a taka sytuacja nie może mieć miejsca. Innym przykładem jest stołówka
w przedszkolu, gdzie pracują kucharki, na których wynagrodzenia Miasto przekazuje środki finansowe jak również na wyposażenie i inne niezbędne elementy. Stołówka szkolna to działalność niekomercyjna przynosząca jednak zysk. Pan Kierownik stwierdził, że jeżeli ktoś z Państwa Radnych tego nie wie to powinien zapoznać się z przepisami prawa finansowego i prawa oświatowego, gdzie mówi się o stołówkach szkolnych. Stołówka w ZSS była prowadzona w takiej formie w jakiej być prowadzona nie powinna, a o tym Pan Kierownik sygnalizował wielokrotnie. W tej sprawie przez wiele lat był stawiany opór, ponieważ poprzedni dyrektor szkoły uniemożliwiał wprowadzenie jakichkolwiek zmian. Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej
w Augustowie bada całą sprawę.

Pan Radny Tomasz Dobkowski zapytał, czy w przypadku zawiązania spółki pracowniczej to powinna ją zawiązać większość pracowników i czy
w omawianym wyżej przypadku mogą to być 3, a nie 4 osoby? W stołówce zatrudnionych jest w sumie pięciu pracowników na 5 i ½ etatu.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta odpowiedział, że faktycznie w tym przypadku do zawiązania spółki pracowniczej wystarczą 3 osoby.

Pan Janusz Wierzbicki – Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych
w Augustowie
jeszcze raz podkreślił, że proponował pracownikom stołówki utworzenie spółki pracowniczej.

Pan Wiesław D stwierdził, że sprawa dotycząca jego osoby bardzo go poruszyła. Pan Wiesław D oświadczył, że Pan Roman Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM kłamał i rzucał oszczerstwa wobec jego osoby. Pan Wiesław D oświadczył, że nigdy nie występował z propozycją przejęcia stołówki. Konstytucja RP z 2 kwietnia 1997 r. w art. 32 ust. 2 mówi: „nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.” Pan Wiesław D stwierdził, że jeżeli Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM nie przeprosi go za pomówienia to zamierza całą sprawę skierować do sądu. Pan Wiesław D stwierdził, że jest tylko mężem Pani Anny D i nigdy nie występował jako osoba, która będzie ubiegała się, jak to Pan Krzyżopolski powiedział,
o prezesurę.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że nastąpiła konfrontacja, ale rozstrzygać w tej sprawie nie będzie Rada Miejska, ponieważ nie ma takich kompetencji.

Pan Roman Krzyżopolski – Kierownik Wydziału Edukacji UM stwierdził, że nie uczestniczył w spotkaniu, w którym uczestniczył Pan Dyrektor, a takie się odbyło. Pan Wiesław D i jego żona występowali do pana Dyrektora
o umożliwienie prowadzenia stołówki przez małżeństwo. Pan Kierownik zapytał, czy tak było, czy też nie? Pan Kierownik stwierdził, że nie bardzo rozumie, za co ma przepraszać Pana Wiesława D. Pan Kierownik stwierdził, że konfrontacja się odbyła, spotkanie miało miejsce i jedna osoba twierdzi, że tak było a druga mówi coś innego to i kto w takim razie ma rację? Pan Kierownik stwierdził, że zdaje sobie sprawę z tego, że są wielkie apetyty, polityczne i inne, aby skrzywdzić jego osobę. Pan Kierownik przeprosił Pana Wiesława D, jeżeli ten poczuł się urażony jego słowami, ale to Pan Wiesław D i Pan Dyrektor zgodnie stwierdzili, że spotkanie się odbyło.

Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM poinformował, że inwestorem zadania inwestycyjnego obejmującego m.in. przebudowę ulicy Kwaśnej na odcinku Nowomiejska, Nadrzeczna jest Powiatowy Zarząd Dróg. Na wniosek Powiatowego Zarządu Dróg prowadzone jest postępowanie administracyjne przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Augustowie w zakresie rozbiórki budynku zlokalizowanego na skrzyżowaniu ulic Kwaśnej
i Nadrzecznej. Najprawdopodobniej zostanie wydana w tej sprawie decyzja
o rozbiórce, co tak szybko nie rozwiąże całej sprawy, ponieważ właściciele nieruchomości kategorycznie się jej sprzeciwiają. Strony muszą w tej sprawie się porozumieć.

Pan Burmistrz poinformował, że przedstawiciele Fundacji „Pamiętamy” spotkali się z nim i wskazali lokalizację pomnika ku czci żołnierzy poległych na kresach w latach 1944 – 1954. Na tym spotkaniu zostali poinformowani, że sprawa zostanie skierowana do odpowiedniej Komisji Rady Miejskiej, która zastanowi się nad ewentualną lokalizacją pomnika. Fundacja „Pamiętamy”
w dalszym ciągu jest zainteresowana przeprowadzeniem inwestycji.

Pan Burmistrz stwierdził, że zgodnie z Konstytucją RP nie udzielenie koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych czy zakazanie prowadzenia działalności gospodarczej w miejscach zagrożonych patologią jest również dyskryminacją i pogwałceniem zapisów ustawy zasadniczej. Pan Burmistrz stwierdził, że każda osoba fizyczna, która spełnia wszystkie konieczne, określone prawem warunki, może zarejestrować prowadzenie działalności gospodarczej i ubiegać się o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Pan Burmistrz stwierdził, że takie miejsca sprzedaży alkoholu,
o których wspomniał Pan Radny zdarzają się, ale sytuacja jest monitorowana poprzez prowadzone kontrole. W skrajnych przypadkach koncesja na sprzedaż alkoholu jest odbierana i tak np. zdarzyło się w tym roku.

Pani Grażyna Witkowska – Kierownik Żłobka nr 1 w Augustowie poinformowała, że do Żłobka uczęszcza 82 dzieci do 3 grup wiekowych.
W placówce zatrudnionych jest 18 pracowników. Grupa najstarsza liczy 29 dzieci i opiekują się nią 3 osoby /pielęgniarka, opiekunka i pomoc opiekunki/, grupa druga liczy 28 dzieci i nią również opiekują się 3 osoby /pielęgniarka, opiekunka i pomoc opiekunki/, grupa pierwsza liczy 24 dzieci gdzie do opieki wyznaczono 4 osoby. Pani Kierownik poinformował, że do Żłobka przyjmowane są dzieci od 20 tygodnia życia /5 miesięcy/ i takich dzieci jest 12, ponadto jest 2 dzieci ze słabym napięciem mięśniowym, które wymagają szczególnej opieki. Żłobek przygotowany jest do przyjęcia 70 dzieci, a wstępnie zapisano ponad 100 dzieci. Na spotkaniu z rodzicami, które odbyło się we wrześniu tego roku rodzice wyrazili swoje zaniepokojenie faktem, iż
w placówce zatrudniono zbyt małą liczbę personelu do opieki nad tak dużą liczbą dzieci. Dzieci poza przewinięciem i nakarmieniem są również edukowane, a wszystkie te czynności wymagają naprawdę wiele pracy.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ta liczba personelu jest wystarczająca w stosunku do tak dużej liczby dzieci.

Pani Grażyna Witkowska – Kierownik Żłobka nr 1 w Augustowie odpowiedziała, iż w myśl ustawy na 1 opiekunkę powinno przypadać maksymalnie 5 dzieci. Pani Kierownik zaznaczyła, że jedna z pracownic – pielęgniarka z ponad 30 – letnim stażem, roku przebywa na zwolnieniu lekarskim i pod nieobecność tej Pani nie zatrudniono innej osoby, co pozwoliło na wypracowanie oszczędności i w związku z tym nie potrzeba dodatkowych pieniędzy z budżetu Miasta. Pani Kierownik stwierdziła, że placówka jest administrowana maksymalnie oszczędnie.

Pan Burmistrz wyjaśnił, iż Stowarzyszenie nie musi występować
o pozwolenie na promowanie Augustowa i używanie logo GoAugustów.

Pan Radny Tomasz Dobkowski poinformował, iż ww. Stowarzyszenie nosi nazwę Grupy Otwartej GoAugustów.

Pan Bogusław Samel stwierdził, iż inicjatywa podjęta przez Stowarzyszenie jest inicjatywą godną pochwały. Naklejka na samochodach GoAugustów jest bardzo przyjemnym akcentem, szczególnie, gdy można ją zobaczyć gdzieś na trasie. Pan Radny ma rodzinę w Wiedniu, której ten pomysł bardzo się spodobał i pytali, czy można go wykorzystać, aby powstał również napis GoWiedeń. Pan Radny stwierdził, że ww. inicjatywa jest bardzo udana, dlatego nie trzeba doszukiwać się przysłowiowej „dziury w całym”.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta przy okazji dyskusji na temat wydawania licencji na sprzedaż napojów alkoholowych wręczył na ręce Pana Bogusława Samla – Prezesa ASS „Społem” Certyfikat Samorządu Zaangażowanego w Nowoczesną Profilaktykę i Edukację dla Sklepu nr 16 „Sezam” Augustowskiej Spółdzielni Spożywców „Społem” przy
ul. M. Konopnickiej. Niniejszy dokument potwierdza udział w ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno – edukacyjnej Zachowaj Trzeźwy Umysł 2012.
Pan Burmistrz powiedział, że w odróżnieniu od takich punktów, o jakich wspominał Pan Radny Marcin Kleczkowski są również miejsca jak sklep
ASS „Społem”, które świecą przykładem i przy sprzedaży napojów alkoholowych osobom, których wiek budzi wątpliwości żądano okazania dowodu tożsamości. Pięć sklepów zostało wyróżnionych certyfikatem, ponieważ w wyniku kontroli przy sprzedaży alkoholu zastosowało procedurę, która pozwoliła uniknąć sprzedaży alkoholu osobom nieletnim.

Pan Bogusław Samel – Prezes Augustowskiej Spółdzielni Spożywców „Społem” powiedział, że monitorowanie, jakim osobom sprzedawany jest alkohol jest bardzo ważne. Powiedział, iż sam kontroluje swoje sklepy, które często czynne są 22.00 i tam nie dochodzi do takich sytuacji, jaka ma miejsce
w wielu innych punktach gdzie sprzedaje się alkohol osobom, które nie ukończyły 18 roku życia.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta poinformował, że takim certyfikatem został wyróżniony również augustowski samorząd.
Pan Burmistrz wręczył certyfikat na ręce Pani Joanny Lisek – Przewodniczącej Rady Miejskiej /zał. nr 2/

Na interpelację Pana Radnego Tomasza Dobkowskiego odpowiedzi udzielili Pan Kazimierz Kożuchowski Burmistrz Miasta i Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM.

Pan Burmistrz poinformował, iż na 3 godzinnym wyłączeniu światła w mieście za wrzesień, udało się zaoszczędzić 15 000 zł. Takie oszczędności pozwolą na opłacenie rachunków za oświetlanie Miasta za dwa miesiące w roku.

Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM poinformował. Iż miesięcznie na oświetlenie miejskie i konserwację wydatkowana jest kwota ok. 109 000 zł /uśredniona w skali roku wartość jednej faktury/.

Pan Radny Tomasz Dobkowski zapytał, czy ceny opłat za energię są negocjowane?

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta odpowiedział, że ceny dla wszystkich miejskich jednostek organizacyjnych są negocjowane.
Po negocjacjach cena energii elektrycznej spadła o 28% a umowę podpisano do końca 2014 roku.

Pan Radny Tomasz Dobkowski wyliczył, iż z tytułu wyłączenia oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych Miasto w skali roku zaoszczędzi ok. 157 000 zł.

Na interpelację Pani Radnej Krystyny Wilczewskiej odpowiedzi udzielił Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta.

Poinformował, iż sprzedaż mieszkań przy ul. I Pułku Ułanów Krechowieckich nie została wstrzymana, ponieważ lokatorzy mieszkań podali inny metraż niż to zapisano w dokumentach, dlatego polecono administratorowi ATBS „Kodrem”, aby to sprawdził i dokonał pomiaru mieszkań w dwóch budynkach. Następnie Miasto przystąpi do sprzedaży.

Pan Burmistrz poinformował, że stołówka w ZSS nie jest likwidowana
i nie ma zarządzenia dyrektora w tej sprawie.

Na interpelację Pana Radnego Zygmunta Zawadzkiego odpowiedzi udzielili Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta i Pani Teresa Dobko – Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Pan Burmistrz poinformował, że ul. Hoża nie jest ulicą miejską,
a naprawą studzienek na tej ulicy powinien zająć się jej właściciel.

Pani Teresa Dobko – Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie powiedziała, iż odpowiedź na interpelację Pana Radnego
w sprawie ilości osób korzystających z zasiłku wypłacanego przez MOPS zostanie przygotowana na piśmie.

Pan Radny Zygmunt Zawadzki zgłosił propozycję, aby osoby bezrobotne
i korzystające z zasiłków dla bezrobotnych i z MOPS mogły pomóc przy uporządkowaniu Cmentarza parafialnego. Liście opadłe z drzew można by wykorzystać jako kompost, a tak za ich wywóz płaci się ogromne pieniądze. Wywożone są całe kontenery liści z cmentarza, a przecież większą ich część można wykorzystać. W ten sam sposób można również spożytkować opadłe liście w parkach.

Pani Joanna Lisek - Przewodnicząca Rady Miejskiej przypomniała, że zarządcą Cmentarza Parafialnego nie jest Miasto i to zarządcy cmentarza przeprowadzają segregację odpadów i ustawiają w tym celu odpowiednie pojemniki i na innych cmentarzach w ten sposób się to odbywa.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta poinformował, iż firma, która porządkuje parki w Augustowie zagospodarowuje opadłe liście jako kompost, czy w inny sposób i nie wywozi ich na wysypisko. Pan Burmistrz poinformował, że zarządcą cmentarza jest Parafia i Miasto nie może ingerować w nieruchomość, którą zarządza ktoś inny. Pan Burmistrz poinformował, iż jest członkiem Powiatowej Rady Zatrudnienia, dlatego przy najbliższej okazji dowie się dokładnie, jaka jest liczba bezrobotnych w Mieście i przedstawi te dane Państwu Radnym. Powiatowy Urząd Pracy otrzymuje środki finansowe
z budżetu państwa na wypłatę zasiłków osobom bezrobotnym.

Na interpelację Pani Radnej Małgorzaty Grygo odpowiedzi udzielili Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta, Pani Krystyna Wasilewska – Kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM,

Pan Burmistrz poinformował, że nieruchomość położona w Augustowie przy ul. Kopernika 23 na przeciwko Przedszkola Nr 2 jest własnością prywatną. Pan Burmistrz poinformował, iż dowie się jaki jest stan prawny tej nieruchomości, i czy opłacane są za nią podatki.

Pani Krystyna Wasilewska – Kierownik Gospodarki Nieruchomościami UM wyjaśniła, iż trwały zarząd jest formą prawną władania nieruchomością przez jednostkę organizacyjną. W sytuacji, gdy nieruchomość nie została oddana w trwały zarząd /chodzi tutaj o przedszkola i o żłobek/ nastąpił problem, ponieważ przedszkola i żłobek powinny wystąpić z wnioskiem o ustanowienie trwałego zarządu, ponieważ zgodnie z ustawą nie można przeprowadzić ww. procedury z urzędu. Przez 2 lata sytuacja nie została uregulowana, a Pan Burmistrz nie może wydać decyzji w tej sprawie. Pani Kierownik poinformowała, że w przeciwieństwie do przedszkoli i żłobka sytuacja
w szkołach miejskich i w Centrum Sportu i Rekreacji jest uregulowana.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta poinformował, iż kontrola przeprowadzona w Gimnazjum Nr 2 wręcz nakazała jednostce uregulowanie nieprawidłowości i wystąpienie z wnioskiem o ustanowienie trwałego zarządu.

Pani Monika Podziewska – Skarbnik Miasta stwierdziła, że wszyscy kierownicy i księgowi w przedszkolach doskonale wiedzą, ponieważ uczestniczą w szkoleniach, że w 2010 roku zmieniło się Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości oraz planu kont. W tym Rozporządzeniu dokładnie określono, co jest środkiem trwałym. Regionalna Izba Obrachunkowa, która przeprowadziła kontrolę w Urzędzie Miejskim 3 lata temu również zwracała uwagę, że wszystkie środki trwałe, które jednostki mają w swoim posiadaniu powinny być przekazane im w trwały zarząd. Pani Skarbnik zauważyła, że jednostki wykazują przecież majątek
w sporządzanych przez siebie bilansach finansowych. Środek trwały, który jest przekazany w zarząd lub użytkowanie i przeznaczony na potrzeby jednostki organizacyjnej musi być przekazany w trwały zarząd. Pani Skarbnik stwierdziła, że jeżeli kierownicy jednostek organizacyjnych nie dostosują się do wytycznych Ministra Finansów wówczas grozi im pociągnięcie do odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych i dalsze konsekwencje z tym związane. Przepisy prawne dotyczące trwałego zarządu obowiązują od 1 stycznia 2011 roku. Pan Burmistrz z urzędu nie może wydać decyzji, ponieważ tak jak powiedziała Pani Kierownik jest on ustalany na wniosek jednostki organizacyjnej. Część jednostek miejskich dostosowała się do nowych przepisów, a część niestety nie.

Pani Radna Małgorzata Grygo zapytała, kto odpowiada za ewentualny wypadek wynikły np. w związku z tym, że nie zamontowano kratek przeciwdymnych, a majątek byłby przekazany w trwały zarząd? Przecież wiadomo, że na te inwestycje Miasto nie ma środków finansowych.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta odpowiedział, że winę
w tym przypadku ponosi kierownik jednostki.

Pan Radny Dariusz Górny stwierdził, że prawo polskie jest na tyle niedoskonałe, że Regionalna Izba Obrachunkowa nakazuje i nie ma innej drogi jak dobrowolne dostosowanie się. Pan Radny określił taką sytuację jako niezrozumiałą.

Pani Krystyna Wierzbińska – Radca Prawny Urzędu Miejskiego poinformowała, iż temat był omawiany i wydawana była w tej sprawie opinia prawna na prośbę Pań Dyrektorek, w której udzielono odpowiedzi na pytania. Pani Radczyni wyraziła zdziwienie oporowi, jaki stawiają kierownicy jednostek skoro uregulowanie zaistniałej sytuacji wymagane jest od naszego samorządu. Kwestie trwałego zarządu jako jedyną prawną formę władania nieruchomościami przez jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej, a takimi jednostkami są zarówno przedszkola jak i szkoły, regulują przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami i przepisy finansowe. Nie powinno się w tej sytuacji zarzucać niczyjej złej woli, dlatego, że to jest kwestia przestrzegania prawa przez wszystkich. Być może to prawo jest niedoskonałe, ale nie tłumaczy to jego nieprzestrzegania

Na interpelację Pana Radnego Jarosława Radzio odpowiedzi udzielił Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta.

Pan Burmistrz poinformował, iż przed Szkołą Podstawową Nr 6 budowany jest plac zabaw w ramach projektu „Radosna Szkoła” i w 50% jest ona finansowana z budżetu Miasta, a w 50% ze środków pochodzących
z budżetu państwa.

Ad. pkt 9

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji punktu 9 porządku obrad, tj. do przyjęcia protokołu z obrad XVI sesji Rady Miejskiej z dnia 18 sierpnia 2012 r. Zapytała, czy są uwagi do protokołu?

Uwag nie zgłoszono i Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie protokół z obrad XVI sesji RM z dnia
13 sierpnia 2012 r., który w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania został przyjęty jednogłośnie 19 głosami za, przy braku głosów przeciwnych
i przy braku głosów wstrzymujących się.

Ad. pkt 10

Zapytania i wolne wnioski

Pan Radny Bogusław Samel jako Przewodniczący Klubu Radnych „Nasze Miasto” poinformował, iż Klub uważa, że rozwiązanie, jakie przyjęła Komisja Rozwoju miasta Augustowa odnośnie formuły otwartej, jeżeli chodzi
o liczebność tejże Komisji sprawdziła się. Pan Radny przypomniał, że diety Państwa Radnych płacone są miesięcznie ryczałtowo, dlatego ilość posiedzeń Komisji czy ich liczebność nie zwiększa kosztów związanych z ich działaniem. Pan Radny w imieniu Klubu Radnych „Nasze Miasto” zaproponował, aby Komisja Rewizyjna i pozostałe Komisje Rady Miejskiej miały formułę otwartą, jeżeli chodzi o jej liczebność i mogli w niej pracować wszyscy radni, którzy wyrażą taką wolę. W tym celu należy powołać Komisję Statutową i dokonać stosownych zmian.

Pan Radny Tomasz Dobkowski w imieniu Klubu Radnych „Nasze Miasto” poruszył temat dotyczący odpowiedzialności. Burmistrz jest władzą wykonawczą a Rada Miejska jest władzą uchwałodawczą, czyli tak naprawdę to, co się dzieje w mieście dzieje się za sprawą radnych. Pastwo Radni powinni brać pełną odpowiedzialność za swoje decyzje i dlatego nie bez powodu zapytał o oszczędności, jakie przyniesie wyłączenie oświetlenia ulicznego. Należy robić wszystko, aby światło znowu zaświeciło, ponieważ to, co oszczędzamy nie zawsze tak naprawdę przekłada się na oszczędności. W godzinach nocnych, gdy wyłączone jest światło może dochodzić do rozbojów, ktoś może stracić życie, czy zdrowie. Po dzisiejszej sesji znane są już finanse Miasta, i dlatego Pan Radny zaproponował, aby Radni wzięli odpowiedzialność za nie. Państwo Radni generują koszty w podobnej wysokości jak koszty ulicznego oświetlenia rocznego, dlatego Komisja Statutowa, która zostanie powołana, powinna dokonać zmian w Statucie i zapisać jedynie symboliczne kwoty za pracę Radnych na czas kryzysu, czyli do czasu, aż sytuacja finansowa w Mieście nie poprawi się. Pan Radny zapytał Pana Burmistrza, czy jest możliwe, aby nie przekazywać diet Radnych na inne cele tylko na włączenie świateł w mieście. Pan Radny stwierdził, że to światło należy włączyć od 1.00 do 4.00 w nocy, aby nasze Miasto przestało być „ciemnogrodem”.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta powiedział, że jeżeli Państwo Radni tak zdecydują oświetlenie uliczne nie będzie wyłączane
w godzinach nocnych.

Pan Radny Marcin Kleczkowski stwierdził, że wniosek Pana Radnego Tomasza Dobkowskiego go cieszy. Pan Radny przypomniał, że również opowiadał się za obniżeniem diet, ponieważ dieta powinna jedynie rekompensować utratę wynagrodzenia w pracy w związku z wykonywaniem obowiązków radnego. Zgłosił wniosek formalny, aby światło w godzinach od 1.00 do 4.00 nie było wyłączane w piątki i w soboty, ponieważ w tym czasie najczęściej zdarzają się różnego rodzaju wypadki. Ponadto Pan Radny zgłosił wniosek, aby nie tylko sesję Rady, ale również Komisje Rady Miejskiej były nagrywane. W przypadku nagrywania Komisji nie dochodziłoby do sytuacji takich jak miała miejsce dzisiaj, gdy sprawa nie mogła zostać do końca wyjaśniona, ponieważ nagłośnienie na posiedzeniu Komisji zostało za wcześnie wyłączone. Pan Radny stwierdził, że pliki dźwiękowe zajmują niewiele miejsca i dlatego nagrania z posiedzeń powinny być dostępne na stronie internetowej.

Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta stwierdziła, że dostępność
w Urzędzie Miejskim plików z nagraniami z posiedzeń Komisji czy sesji jest czymś zupełnie innym niż zamieszczanie ich na stronie internetowej. Wypowiedzi osób publicznych, takich jak Państwa Radnych, Pana Burmistrza, Sekretarza, czy pracowników Urzędu Miejskiego można zamieszczać na stronie internetowej natomiast sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku wypowiedzi każdej osoby postronnej, niepublicznej. Można zamieścić nagranie wypowiedzi takiej osoby, ale tylko wówczas, gdy wyrazi ona na to zgodę.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zauważył, że inne samorządy radzą sobie z tym problemem i nagrania z posiedzeń komisji czy sesji lub ich fragmenty są zamieszczane na stronie internetowej. Często również nie chodzi
o publikację, tylko o to, aby posiedzenia były nagrywane i aby te nagrania były dostępne w Urzędzie.

Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta poinformowała, że to od woli Państwa Radnych zależy czy posiedzenia są nagrywane, czy też nie i w każdym wypadku mogą o tym zdecydować.

Pan Radny Marcin Kleczkowski stwierdził, że lepiej by było, gdyby ten stan został uregulowany. Nagrywanie posiedzeń wyeliminuje nieporozumienia
i pozwoli na wyjaśnienie wielu sytuacji. Pan Radny zapytał, ilu pracowników
i w jakim czasie planuje się zwolnić z pracy w PT „Necko” w związku z jego restrukturyzacją? Pan Radny zapytał również, czy będzie likwidowana pralnia?

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta odpowiedział, że pralnia została już przekazana do prowadzenia prywatnej osobie. Pracownicy nie zgodzili się na przejęcie jej i dlatego zostali zwolnieni z pracy. Natomiast, jeżeli chodzi o ilość planowanych w PT „Necko” zwolnień to na to pytanie nie potrafi odpowiedzieć.

Pan Radny Marcin Kleczkowski poprosił Pana Burmistrza o odpowiedź na to pytanie na najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się najprawdopodobniej 30 października 2012 r.

Pan Radny Tomasz Dobkowski stwierdził, że jeżeli chodzi o koszty to proponuje organizować posiedzenia Komisji i sesji poza godzinami pracy, wówczas nie będzie to dotkliwe i nie spowoduje utraty wynagrodzenia. Pan Radny zgłosił propozycję, aby zawiadomienia o komisjach, sesjach i wszelkie materiały były przekazywane Państwu Radnych na adres internetowy. Pan Radny stwierdził, że część Radnych nie posiada komputerów i nie potrafi odebrać poczty internetowej, ale przynajmniej ta część Radnych, która zadeklaruje gotowość powinna materiały i informacje otrzymywać właśnie drogą internetową.

Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta stwierdziła, że przekazywanie materiałów i informacji o posiedzeniach Komisji czy sesji drogą internetową spowoduje ogromne zamieszanie, ponieważ Radni i tak będą prosić o komplet materiałów w momencie, gdy przyjdą na posiedzenie Komisji czy na sesję Rady Miejskiej. Nietrudno wyobrazić sobie zamieszanie, jakie będzie miało miejsce, kiedy Państwo Radni przyjdą na sesję i wszyscy na raz poproszą o komplet materiałów.

Pan Radny Zbigniew Huszcza zaproponował, że zanim ktoś zgłosi jakiś wniosek to powinien najpierw się nad nim zastanowić. Pan Radny podał przykład materiałów towarzyszących projektowi budżetu, których wydrukowanie we własnym zakresie może stanowić problem. Pan Radny zauważył, że trudne będzie ustalenie diet radnych w takiej wysokości, aby rekompensowała ona utracone wynagrodzenie w pracy, ponieważ każdy pracuje w innych godzinach i otrzymuje różne wynagrodzenie. Chcąc rozwiązać ten problem można organizować posiedzenia Komisji czy sesji można to czynić od godz. 17.00, ale należy mieć na uwadze, że Radni nie przychodzą na te spotkania sami tylko na tych spotkaniach potrzebni są pracownicy Urzędu i ci pracownicy będą mieli nadgodziny. Należy najpierw przemyśleć
i przeanalizować jakiś pomysł zanim zgłosi się go na forum. Pan Radny stwierdził, że oszczędności na wyłączeniu oświetlenia w godzinach od 1.00 do 4.00 w wysokości 15 000 zł miesięcznie nie są, aż tak znaczące, aby zdecydowano o ich wyłączeniu.

Pan Radny Tomasz Dobkowski stwierdził, że poddając pod rozwagę pewne propozycje miał na celu wypracowanie oszczędności, które pozwolą na włączenie oświetlenia ulicznego w mieście. Pan Radny zauważył, że ubytek 500 czy 600 zł miesięcznie w stosunku do dochodów osiąganych przez Państwa Radnych również nie będzie dla nich znaczącą stratą.

Pan Radny Bogusław Samel stwierdził, że usłyszał na dzisiejszej sesji, że szkole, aby mogła zbilansować budżet do końca roku wystarczy 20 000 czy 29 000 zł, dlatego wszystkie kwoty trzeba brać pod uwagę, ponieważ są to pieniądze społeczne. Pan Radny zwrócił się w swojej wypowiedzi do Pana Radnego Zbigniewa Huszczy.

Pan Radny Zbigniew Huszcza zgodził się z Panem Radnym, ale stwierdził, że nad wszystkimi pomysłami należy dobrze się zastanowić, aby wszelkie zmiany przeprowadzić z rozmysłem. Pan Radny stwierdził, że
w wyniku tych przemyśleń może okazać się, że coś było źle zarządzane.

Pan Radny Dariusz Górny zgłosił wniosek, aby Pan Burmistrz, na najbliższej sesji, albo na sesji poświęconej budżetowi Miasta, przedstawił Państwu Radnym źródła pokrycia niedoboru finansowego powstałego
w miejskich jednostkach organizacyjnych w kwocie ok. 1 860 000 zł.

Pan Kazimierz Kożuchowski – Burmistrz Miasta odpowiedział, że taka informacja dotycząca potrzeb jednostek organizacyjnych na listopad zostanie przedstawiona Państwu Radnym na sesji w dniu 30 października 2012 r. Dochody i wydatki z miesiąca na miesiąc są dokładnie monitorowane.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Państwo Radni powinni na dzisiejszej sesji podjąć decyzję odnośnie składu Komisji Rewizyjnej RM.

Pani Aldona Samel – Sekretarz Miasta poinformowała, iż projekt uchwały w sprawie zmiany w Statucie Miasta Augustowa polegającej na zmianie składu liczbowego Komisji Rewizyjnej zostanie przygotowany na następną sesję RM, jeżeli Państwo Radni wyrażają na to zgodę. Pani Sekretarz stwierdziła, że jeżeli Państwo Radni widzą potrzebę dokonania jeszcze innych zmian w Statucie Miasta Augustowa na jednej z najbliższych sesji powołana zostanie Komisja Statutowa, która opracuje propozycje zmian.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej ustaliła, iż na najbliższą sesję Rady Miejskiej przygotowany zostanie projekt uchwały
w sprawie zmiany w Statucie Miasta Augustowa polegającej na zwiększeniu składu liczbowego Komisji Rewizyjnej do 7 osób.

Pan Radny Tomasz Dobkowski zapytał, czy można nie ograniczać liczby członków Komisji Rewizyjnej? Pan Radny stwierdził, że koalicje, które są zawiązywane w Radzie Miejskiej bazują tylko i wyłącznie na uczestnictwie
w Komisjach Rady. W Komisji Rewizyjnej powinni pracować wszyscy Radni, którzy czują się na siłach i wyrażają taką wolę.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że Komisja Rewizyjna jest komisją specyficzną, i w tym przypadku jej skład powinien być dokładnie określony.

Pan Radny Tomasz Dobkowski stwierdził, że faktycznie komisja ta jest specyficzna, ale tak naprawdę nigdy nie pracowała w taki sposób, w jaki powinna i ten stan trzeba zmienić.

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej przekazała Pani Krystynie Wilczewskiej – Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej RM skargę mieszkańca Augustowa na działalność Burmistrza Miasta Augustowa w sprawie nie wywiązywania się przez Pana Burmistrza z obowiązków nałożonych przez uchwałę Rady Miejskiej dotyczącą dokarmiania zwierząt bezdomnych. Pani Przewodnicząca poinformowała, że korespondencja, która wpłynęła do Przewodniczącego i Rady Miejskiej zostanie przedstawiona na następnej sesji Rady Miejskiej. Pani Przewodnicząca poinformowała, że są to również wnioski około budżetowe. Pani Przewodnicząca stwierdziła, iż rozumie, że Państwo Radni wyrażają wolę przygotowania projektu uchwały w sprawie zmian
w Statucie Miasta Augustowa polegających na zwiększeniu składu liczbowego Komisji Rewizyjnej RM do 7 osób.

Nikt z Państwa Radnych nie zgłosił sprzeciwu.

Ad. pkt 11

Pani Joanna Lisek – Przewodnicząca Rady Miejskiej, po wyczerpaniu porządku obrad, zamknęła XVII sesję Rady Miejskiej w Augustowie.

Protokołowała: Przewodniczyła:

/Ewa Szczepańska/ Przewodnicząca

Rady Miejskiej w Augustowie

/Joanna Lisek/

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Rada Miasta Augustów

Wprowadzający: Rada Miasta Augustów

Data modyfikacji: 2012-12-03

Opublikował: Ewa Szczepańska

Data publikacji: 2012-12-03