Prot.ze wsp.pos.Kom.Rew.,Kom.Rozw.m.Augustowa z Kom.Urb.Ochr.Środ.Rol.iKom.MieniaRM z 18.09.2013r.

P R O T O K Ó Ł Nr /13

ze wspólnego posiedzenia Komisji Rewizyjnej RM, Komisji Rozwoju miasta Augustowa RM, Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM

z dnia 18 września 2013 r.

Obecni członkowie Komisji - wg załączonej listy obecności.

Ponadto w posiedzeniu udział wzięli:

- Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta,

- Pani Anna Kowalczuk — Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM,

- Pan Marcin Choroszewski — Kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju UM,

- Pan Piotr Sieńkowski — Komendant Straży Miejskiej,

- Pani Elżbieta Kamińska — Augustowska Organizacja Turystyczna,

- Pan Waldemar Kondracki — PPH A&W Kondraccy w Augustowie wraz z Panem Waldemarem Borkowskim,

- Pan Bogusław Falkowski — Właściciel Sanatorium „Pałac na Wodzie” w Augustowie,

- Pan Krzysztof Szymański — mieszkaniec Augustowa,

- Pani Krystyna Wasilewska — Kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM,

- Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM,

- dziennikarze.

P o r z ą d e k p o s i e d z e n i a:

1. Rozpatrzenie wniosku mieszkańców w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Ślepsk oraz rozpatrzenie wniosku PPH A&W Kondraccy w Augustowie.

2. Wyrażenie opinii w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa zwanego „Zarzecze III”.

3. Dyskusja nad sprawozdaniami:

- z działalności Wydziału Strategii, Rozwoju i Promocji na okres od 0101.2012 r. oraz Wydziału Strategii i Rozwoju na okres od 01.01.2013-30.06.2013 r.

- z działań Straży Miejskiej w Augustowie za I półrocze 2013 r.

4. Rozpatrzenie wniosku dotyczącego gospodarowania mieszkaniami komunalnymi.

5. Sprawa pomostu na plaży „Bielnik”.

Wspólne posiedzenie Komisji Rewizyjnej RM, Komisji Rozwoju miasta Augustowa RM, Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM otworzył Pan Marcin Kleczkowski - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM.

Zapoznał obecnych z proponowanym porządkiem posiedzenia, który został przyjęty.

Ad.pkt 1

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM odczytał wniosek właścicieli działek położonych w Augustowie Obręb I (nr geod. 313/5, 314/10, 314/12, 314/15) w sprawie objęcia ww. gruntów w opracowywanym planie zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa zwanego „Ślepsk IV”. Mieszkańcy chcieliby przeznaczyć działki pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną oraz pod działalność usługową.

Pani Anna Kowalczuk — Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM omówiła obecne przeznaczenie w/w działek w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Poinformowała również, że zmiana granic opracowywania przedmiotowego planu nie jest wskazana, gdyż ewentualne powiększenie obszaru sporządzania projektu planu „Ślepsk IV” o nowe tereny wymagałoby zmiany uchwały podjętej w sprawie przystąpienia do sporządzania planu, a tym samym powtórzenia zakończonych już etapów procedury planistycznej (ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzania planu, zebranie wniosków do planu). Opóźnianie prac nad projektem ww. planu jest natomiast niewskazane, m.in. ze względu na poważne zamierzenia inwestycyjne jednego z właścicieli nieruchomości objętych planem, które były głównym powodem przystąpienia do jego sporządzania. Istnieje możliwość przystąpienia do opracowywania następnego planu obejmującego wnioskowane działki, jednakże obecnie zadaniem priorytetowym w zakresie planowania miejscowego jest dokończenie sporządzania zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Augustowa oraz kontynuacja rozpoczętych już procedur planistycznych. Wnioskowane przez właścicieli przedmiotowych działek przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową jest raczej niewskazane ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo z realizowaną obwodnicą miasta, dlatego też w przypadku realizacji planu w tym obszarze raczej preferowana będzie działalność usługowa.

W dalszej kolejności Komisje rozpatrzyły wniosek Pana Waldemara Kondrackiego — PPH A&W Kondraccy w Augustowie, który w związku z planami rozbudowy obiektów położonych przy ul. Nadrzecznej 147 działki o numerach geodezyjnych 275/8 zwrócił się z zapytaniem dotyczącym precyzyjnej interpretacji zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w następujących kwestiach:

1. Dotyczy zapisu § 33 pkt 2 b) — czy możliwa jest budowa nowych domków letniskowych i campingowych na terenie ośrodka wypoczynkowego oznaczonego jako 01 UT?

2. Dotyczy zapisu § 33 pkt 5 d/e) — Narzucone parametry wysokości zabudowy i kątów spadku dachu, przy aktualnym zarysie budynku uniemożliwiają zaprojektowanie 4 kondygnacji zachowując użytkowy jej charakter i jednolitą bryłę architektoniczną — czy jest możliwość odstępstwa od narzuconych parametrów wysokości lub kąta spadku dachu?

3. Planujemy powiększenie tarasu przy budynku głównym ośrodka od strony jeziora i działki 275/16 czy są ograniczenia przy projektowaniu takich zmian?

W związku z planowanym rozpoczęciem inwestycji już w 2014 r. Pan Waldemar Kondracki poprosił o pisemną odpowiedź w poruszonych kwestiach, które umożliwią rozpoczęcie prac projektowych

Pani Anna Kowalczuk — Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM powiedziała, że taki sam wniosek jak do Komisji wpłynął również do Burmistrza Miasta i odpowiedź zostanie udzielona na piśmie. Następnie wyjaśniła, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest prawem miejscowym i nie ma możliwości odstępstwa od zapisów planu. Aby wykonać obiekt o parametrach innych niż podany w obecnie obowiązującym planie, należy zmienić plan. Zmiana planu następuje w drodze uchwały poprzedzonej pełną procedurą planistyczną określoną w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i jest procesem długotrwałym. Przytaczany w piśmie § 33 planu miejscowego zakazuje rozbudowy i nadbudowy domków letniskowych i campingowych, przy jednoczesnym nakazie realizacji nowych obiektów o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż 200 m2. Część działki nr 275/8 znajduje się w strefie ochrony jeziora Necko, dlatego przy powiększeniu tarasu budynku głównego od strony jeziora i działki nr 275/16 należy przestrzegać zakazu usuwania zadrzewień za wyjątkiem niezbędnych ścinek sanitarnych i pielęgnacyjnych oraz ze względów bezpieczeństwa. Pani Anna Kowalczuk powiedziała, że pozwolenie na budowę wydaje Starosta Augustowski. W kompetencjach tego organu jest sprawdzenie zgodności projektu technicznego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Następnie odbyła się dyskusja podczas której Pan Tomasz Dobkowski — Przewodniczący Komisji Rozwoju miasta Augustowa RM powiedział, że należy zrobić wszystko w kierunku umożliwienia inwestorom realizacji inwestycji.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta stwierdził, że Starostwo Powiatowe często przychyla się do sugestii Miasta dotyczących planów zagospodarowania przestrzennego.

Pan Waldemar Kondracki — PPHA&W Kondraccy poprosił o poparcie jego inicjatywy.

Ad.pkt 2

Pani Anna Kowalczuk - Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM omówiła projekt uchwały w sprawie Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa zwanego „Zarzecze III”. Przedstawiła szczegółowo uwagi mieszkańców zgłoszone do projektu planu w trakcie wyłożenia do publicznego wglądu oraz sposób rozpatrzenia uwag przez Burmistrza Miasta. Pani Anna Kowalczuk omówiła procedurę, jaka będzie obowiązywała podczas uchwalania projektu uchwały w ww. sprawie.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM zwrócił się do Pana Bogusława Falkowskiego — Właściciela Sanatorium „Pałac na Wodzie” w Augustowie, czy wysokość 15 metrów ogranicza możliwość prowadzenia inwestycji.

Pan Bogusław Falkowski — Właściciel Sanatorium „Pałac na Wodzie” powiedział, że wszyscy radni i mieszkańcy Augustowa są poddawani presji, jak ma wyglądać Augustów, czy ma być miastem przemysłowym, turystycznym, czy uzdrowiskowym. Każda inwestycja w mieście jest potrzebna i powoduje, że będzie więcej miejsc pracy, np. sanatoryjnych, czy turystycznych. Dlatego potrzebna jest każda powierzchnia i kondygnacja. Poprosił o nieograniczenie powierzchni i kondygnacji, ponieważ niczemu to nie służy. Budynek „Pałacu na Wodzie” jest schowany w drzewach i znajduje się w połowie korony drzew. Pan Bogusław Falkowski powiedział, że chciałby dobudować piętro oraz wybudować sensowny dach, ze spadkiem, na który potrzebuje dodatkowo 1,5 metra wysokości, aby śnieg mógł się zsuwać z dachu, a nie na nim zalegać. W takim miejscu potrzebny jest dach ze spadkiem minimum 30%. Stwierdził, że na wysokości 15 metrów można wstawić kondygnację, ale bez dachu stromego. Jeżeli ma być równość konstytucyjna, to dlaczego działki mają być w jakiś sposób różnie traktowane, nie może być dyskryminacji. Następnie poprosił o niezmienianie w proponowanym projekcie uchwały przeznaczenia terenu, ponieważ postępowanie takie byłoby nieporozumieniem. Chodzi o to, aby pozostała zabudowa hotelowa, a nie mieszkaniowa. Zaproponował zorganizowanie spotkania z mieszkańcami.

Następnie odbyła się dyskusja, podczas której Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM stwierdził, że wyłożenia publiczne planu są formą spotkania z mieszkańcami. Poinformował, że niektórzy mieszkańcy zgłaszali zastrzeżenia do wysokości 18 metrów, natomiast nie podziela tych obaw, ponieważ mieszkańcy i tak będą mieszkali za ścianą lasu, gdzie drzewa są wyższe niż 15, czy 17 metrów. Obawy są więc trochę na wyrost. Przewodniczący Komisji powiedział, że radni nie powinni wprowadzać kolejnych ograniczeń i pozwolić na swobodę w granicach prawa, jeśli chodzi o inwestowanie. Nie należy ograniczać wysokości do 15 metrów. Jeżeli inwestor chce poczynić inwestycję w budynek, który będzie wyższy niż 15 metrów i będzie to służyło rozwojowi miasta, to powinien mieć do tego prawo.

Pan Tomasz Dobkowski — Przewodniczący Komisji Rozwoju miasta Augustowa RM powiedział, że inwestycja Pana Bogusława Falkowskiego jest otoczona drzewami i nie będzie stanowiła problemu pod względem estetycznym i wizualnym. Stwierdził, że problem jest do rozwiązania i powinien wygrać zdrowy rozsądek. Poprosił, aby pogląd w powyższej sprawie przedstawił Pan Krzysztof Szymański — sąsiad Pana Bogusława Falkowskiego.

Pan Krzysztof Szymański — przed zajęciem stanowiska w powyższej sprawie poprosił o przedstawienie informacji na temat wysokości zabudowy przewidzianej na terenie obecnego parkingu.

Pani Anna Kowalczuk - Kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM omówiła przeznaczenie terenu obecnego parkingu i wyjaśniła, że proponowana maksymalna wysokość zabudowy na tym terenie wynosi 12 metrów.

Pan Bogusław Falkowski — Właściciel Sanatorium „Pałac na Wodzie” uznał, że nie będzie nikomu przeszkadzał, ponieważ „Pałac na Wodzie” znajduje się za ścianą drzew. W dalszej kolejności poruszył sprawę strefy „A” ochrony uzdrowiskowej.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM zapytał, czy Pan Bogusław Falkowski odczuwa przychylność i zwrócił uwagę na wypowiedź Pana Tomasza Dobkowskiego — Przewodniczącego Komisji Rozwoju miasta Augustowa RM, który stwierdził, że nawet nie chodzi o przychylność Komisji tylko o zdrowy rozsądek.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta przedstawił stanowisko Ministerstwa Zdrowia w sprawie strefy „A”, które nie uległo zmianie. Poinformował o konieczności spełnienia wymogów związanych z utrzymaniem koncesji uzdrowiskowej, którą Augustów uzyskał w 2009 r.

Pan Bogusław Falkowski — Właściciel Sanatorium „Pałac na Wodzie” zapytał, czy plan przewiduje zabudowę hotelową, czy mieszkaniową? Zwrócił uwagę, że „Pałac na Wodzie” był budowany jako sanatorium i chciałby, aby tak pozostało.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM powiedział, że z uzyskanych informacji wynika, że nie zmienia w stanie prawnym możliwości dysponowania nieruchomością Pana Bogusłąwa Falkowskiego. Czy to będzie hotel, czy usługi hotelowe, dysponowanie własnością nie jest w żaden sposób ograniczone. Przewodniczący Komisji zamknął dyskusję.

Ad. pkt 3

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM otworzył dyskusję nad sprawozdaniami z działalności Wydziału Strategii i Rozwoju (w załączeniu do niniejszego protokołu). Przewodniczący Komisji stwierdził, że najwłaściwszym wyjściem byłoby zorganizowanie posiedzenia z udziałem przedstawicieli Zarządu Województwa Podlaskiego celem przedstawienia miejsca Augustowa w nowej Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego, przyjętej przez Sejmik Samorządowy Województwa Podlaskiego. Wiadomo, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 będzie inny sposób dysponowania środkami, ponieważ będzie tzw. zasada programowania, czyli najpierw będą musiały powstać pomysły, programy, konkretne projekty, a dopiero po tych propozycjach będzie można ubiegać się o pieniądze na konkretne zadania. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM powiedział, że chciałby wiedzieć, jakie jest miejsce Augustowa w Strategii, jak Zarząd Województwa widzi w perspektywie 5-10 lat Augustów, które ponoć ma być ważnym ośrodkiem turystycznym w województwie i w Polsce oraz o jakich środkach można myśleć w nowej perspektywie finansowej. Przewodniczący Komisji poprosił o zgłaszanie uwag i propozycji. Stwierdził, że sprawozdanie Wydziału Strategii i Rozwoju UM jest szczegółowe i odnosi się do konkretnych projektów.

Pan Marcin Choroszewski — Kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju UM odniósł się do zaktualizowanej nowej Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego, która została przyjęta na ostatnim posiedzeniu Sejmiku Samorządowym Województwa Podlaskiego. Jest to dokument bardzo ogólny i Augustów, z nazwy, w nim nie występuje. Każdy z samorządów musi wybrać własną inteligenta specjalizację, to jest określenie, które z perspektywy 2014-2010 będzie pojawiało się bardzo często. Pan Marcin Choroszewski omówił obszary, które są wyznaczone w Strategii i do których można zaliczyć Augustów. W ramach ogólnych zapisów trzeba będzie w przyszłym roku przygotować własną Strategię Rozwoju i pomysły na wykorzystanie środków. Pan Marcin Choroszewski powiedział, że pytania, o których mówił Pan Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM, pojawiały się na konsultacjach społecznych, z prośbą o opisanie pomysłu Zarządu Województwa, autorów Strategii na konkretne rejony Województwa Podlaskiego. Jednak autorzy Strategii i Marszałkowie od takiej odpowiedzi się uchylali.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta poinformował, że spotkanie z Zarządem Województwa Podlaskiego będzie możliwe w Augustowie 24-25 października 2013 r. podczas Forum Idei Miast Turystyczno-Uzdrowiskowych, w którym weźmie udział 7 samorządów, Augustowa, Supraśla, Kołobrzegu, Ciechocinka, Muszyny, Szklarskiej Poręby. Konferencja samorządu województwa i miasta poświęcona będzie dyskusji nad rozwojem tych miast w nowych Strategiach. Pomysłodawcą konferencji było Miasto Augustów. Burmistrz Miasta poinformował, ze 27-28.08.2013 r. odbyło się w Augustowie pierwsze seminarium robocze. Zakłada się, że w konferencji weźmie udział ok.200 osób, m.in. przedstawiciele organizacji turystycznych, ministerstw.

Pani Elżbieta Kamińska — Augustowska Organizacja Turystyczna i Pan Bogusław Falkowski poprosili o umożliwienie wzięcia udziału w konferencji.

Pan Marcin Choroszewski — Kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju UM powiedział, że zakończył się proces aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego, ale najważniejszym dokumentem dotyczącym wykorzystania środków w następnej perspektywie finansowej będzie Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego 2014-2020, który na pewno zostanie poddany konsultacji. Być może to będzie dobra okazja do spotkania z przedstawicielami Zarządu Województwa, czy przedstawicielami Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym, dlatego też można by poczynić starania, aby jedno z takich spotkań konsultacyjnych odbyło się w Augustowie.

Następnie odbyła się dyskusja nad ww. sprawozdaniem, w której Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM poprosił o wyjaśnienie projektu pt. „Augustowski obszar funkcjonalny”, którego celem była poprawa możliwości rozwoju Miasta Augustowa i obszarów przyległych poprzez wzmocnienie powiązań miasta z terenami je otaczającymi. Zapytał, na czym ten projekt polegał i dlaczego wniosek nie uzyskał dofinansowania? W sprawozdaniu jest napisane, że był to wniosek najlepiej oceniony, ale nie został zaakceptowany.

Pan Marcin Choroszewski — Kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju UM wyjaśnił, że wniosek był składany w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Konkurs był otwarty, więc mogły w nim uczestniczyć jednostki samorządu terytorialnego z całego kraju. Projekt złożony przez Augustów był najlepszym projektem złożonym spośród projektów Województwa Podlaskiego, natomiast w kraju okazało się, że były lepsze projekty. Zabrakło 2-3 punktów, aby projekt mógł uzyskać dofinansowanie. Natomiast do 16 września br. można było składać wnioski w drugiej edycji konkursu. Gmina Augustów, Gmina Nowinka i Gmina Płaska zadeklarowały chęć udziału w projekcie ponownym, który został złożony po raz drugi. Projekt złożyły również samorządy m.in. Białystok, Suwałki i Grajewo. Następnie Pan Marcin Choroszewski omówił zakres ww. projektu. Wyjaśnił, na czym polega wzmocnienie powiązań. Obszary funkcjonalne są nowością. Kolejna perspektywa finansowa zakłada odejście od sztywnych granic administracyjnych, od dofinansowywania projektów w ramach konkretnych gmin, powiatów, a raczej przejście na rozwiązywanie problemów całych obszarów, czyli miasta i obszarów je otaczających. W ramach tego projektu miała być opracowana analiza powiązań funkcjonalnych miasta z terenami wiejskimi przyległymi, wyznaczenie tak naprawdę obszaru funkcjonalnego, czyli obszaru miasta Augustów na tereny wiejskie otaczające miasto. Powiedział, że miała zostać opracowana zintegrowana strategia rozwoju całego obszaru funkcjonalnego oraz opracowane dokumentacje techniczne dla wybranych, wskazanych w strategii ważnych inwestycji w punktu widzenia całego obszaru funkcjonalnego. Łącznie wniosek opiewał na kwotę ok.1.200.000 zł.

Pan Tomasz Dobkowski — Przewodniczący Komisji Rozwoju miasta Augustowa RM stwierdził, że jest to bardzo ważny temat dla Miasta Augustowa z punktu widzenia ustawy uzdrowiskowej, jeśli chodzi o otaczające miasto gminy. Zapytał, czy obecnie są prowadzone rozmowy z wójtem gminy Augustów na temat planów zagospodarowania przestrzennego na terenie gminy po to, aby można było ściągać na te tereny inwestorów. Czy jest chęć współpracy? Dobrze byłoby, aby Komisje Rady Miejskiej wypracowały do końca kadencji rozwiązania dla miasta. Chodzi również o miejsca pracy. Najważniejsze jest, aby ludzie mieli gdzie pracować. Przewodniczący Komisji powiedział, ze do tej pory nie otrzymał odpowiedz na pytanie dotyczące kosztów utrzymania Wydziału Strategii i Rozwoju w stosunku do pozyskiwanych środków? Stwierdził, że sprawa wygląda w ten sposób, że koszty związane z pozyskiwaniem środków są ustalane przez wolny rynek i można je zweryfikować. Przewodniczący Komisji powiedział, że chciałby poznać koszty ponoszone przez Miasto na uzyskiwanie środków finansowych przez Wydział Strategii i Rozwoju, aby być pewnym, że Wydział ten nie kosztuje więcej niż pozyskane środki. Czy jest szansa na uzyskanie takich danych? Przewodniczący Komisji przypomniał, że na jednym z posiedzeń Komisja Rozwoju miasta Augustowa RM poprosiła o przygotowane audytu wewnętrznego Urzędu Miejskiego, ale nie został przedłożony Komisji. Radni tak naprawdę nie bazują na jakiejkolwiek wiedzy dotyczącej funkcjonowania miasta. Przewodniczący Komisji przyznał, że ten obszar należy do działań Burmistrza Miasta, ale koszty związane z funkcjonowaniem Urzędu Miejskiego są głosowane przy budżecie miasta, który niedługo będzie uchwalany. Przewodniczący Komisji poinformował, że Klub Radnych „Nasze Miasto” nie będzie głosował nad budżetem, jeśli takie dane nie zostaną dostarczone.

Pan Marcin Choroszewski — Kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju UM zwrócił uwagę, iż może mówić tylko o ilości środków pozyskanych, nie ewentualnie wykorzystanych w postępowaniach przetargowych, tylko o tym, co jest przedmiotem działalności Wydziału. Wyjaśnił, że w latach 2007-2013 r. zostało kilka projektów zaakceptowanych i będą podpisywane umowy o dofinansowanie na kwotę 27,5 mln zł.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta poinformował, że wniosek, który został złożony przez miasto, dotyczy gmin ościennych, Gminy Augustów, Gminy Nowinka, Gminy Płaska i zawiera zapisy o współdziałaniu dotyczącym strategii rozwoju. Burmistrz Miasta poinformował o rozmowach na temat wspólnej realizacji planów, m.in. z Gminą Augustów w części związanej z lokalizacją cmentarza oraz z terenami inwestycyjnymi. Następnie stwierdził, że propozycja współpracy komisji Gminy Augustów i Miasta jest ważna i potrzebna. W dalszej Burmistrz Miasta powiedział, że w Wydziale Strategii i Rozwoju dwa etaty są związane z pisaniem projektów i koszty całego Urzędu Miejskiego byłyby mniejsze niż środki uzyskane przez ten Wydział.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM poprosił o wyjaśnienie zapisu dotyczącego wniosku o dofinansowanie projektu „Współpraca kluczem do rozwoju kultury i zachowania dziedzictwa w strefie Kanału Augustowskiego”. Jest to projekt, który przeszedł pozytywną ocenę formalną i jest w trakcie oceny merytorycznej. Wartość projektu to kwota ok. 2 mln zł. Przewodniczący Komisji zapytał, czy Miasto powinno starać się o ww. środki na to, aby ktoś mógł powiedzieć, jaki jest pomysł na zagospodarowanie Kanału Augustowskiego? Przewodniczący Komisji powiedział, że będąc mieszkańcem Augustowa i bywalcem Kanału Augustowskiego również posiada wyobrażenie i pragnienia związane z zagospodarowaniem Kanału Augustowskiego. Powiedział, że warto byłoby zagospodarować Kanał po drugiej stronie Jeziora Sajno, w kierunku ośrodka „Królowa Woda”, aby ścieżki były naturalne, mniej wybetonowane, aby powstała infrastruktura biwakowa. Przewodniczący Komisji powiedział, że chętnie podzieli się swoimi pomysłami. Zapytał, czy Miasto musi starać się o 2 mln zł na pomysły, natomiast pieniądze powinny służyć bezpośrednio ludziom.

Pan Marcin Choroszewski — Kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju UM wyjaśnił, że założenia projektu były bardzo zbliżone do projektu, o którym mówił wcześniej, czyli potrzebna jest analiza potrzeb w zakresie kultury, strategia rozwoju kultury na terenie augustowskiego obszaru funkcjonalnego i opracowanie czterech dokumentacji technicznych. Struktura samego konkursu była taka, że aby dostać pieniądze na dokumentację, najpierw trzeba było przeprowadzić analizę potrzeb i strategię, z której miały wynikać kluczowe przedsięwzięcia, na które można byłoby otrzymać dofinansowanie.

Pan Tomasz Dobkowski — Przewodniczący Komisji Rozwoju miasta Augustowa RM stwierdził, że unikatowy w skali świata Kanał Augustowski powinien reklamować Augustów, a nie odwrotnie.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM poparł wypowiedź Przewodniczącego Komisji Rozwoju miasta Augustowa. Zapytał, w jakim zakresie Kanał Augustowski został umiejscowiony w Strategii?

Pan Marcin Choroszewski — Kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju UM wyjaśnił, że Kanał Augustowski jest ujęty w Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego i jest wymieniony jako ważny element współpracy z Litwą i Białorusią, jako element projektu produktu międzynarodowego. Stanowi to podstawę do ubiegania się o wsparcie w przyszłej perspektywie finansowej.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM zaproponował, celem realizacji przyjętego porządku posiedzenia, przerwanie dyskusji nad sprawozdaniami i zrealizowanie tych punktów na następnym posiedzeniu Komisji.

Uwag i wniosków nie zgłoszono.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM uznał, że w związku z brakiem przeciwnych wniosków i uwag, wniosek został przyjęty. Stwierdził, że Komisja Rewizyjna RM zajmie się na następnym posiedzeniu sprawozdaniem z działalności Wydziału Strategii i Rozwoju oraz sprawozdaniem z działalności Straży Miejskiej.

Ad.pkt 4

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM powiedział, że kolejnym punktem porządku obrad jest informacja na temat mieszkania przydzielonego Pani Reginie Murawskiej, która jakoby otrzymała 3 mieszkania w bloku przy ul. Obrońców Westerplatte 13. Przewodniczący Komisji odczytał treść pisma, które wpłynęło do Komisji Rewizyjnej RM —(w załączeniu do niniejszego protokołu). Następnie poprosił Pana Kazimierza Kożuchowskiego — Burmistrza miasta o przestawienie szczegółów tej sprawy.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta wyjaśnił, że Pani Regina Murawska i jej rodzina otrzymała mieszkania w bloku przy ul. Obrońców Westerplatte 13, ale warunkiem było oddanie mieszkania komunalnego na „Osiedlu Przylesie”. Mieszkania, które posiada Pani Regina Murawska i jej rodzina, są własnością Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Burmistrz Miasta omówił zasady przydzielania mieszkań w TBS.

Ad.pkt 5

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM powiedział, że kolejnym punktem porządku posiedzenia jest sprawa pomostu na plaży Bielnik. Poformował, że Wojewoda Podlaski wzywa do zajęcia się tą sprawą, którą wszyscy chcieliby jak najszybciej zamknąć, z takim pożytkiem, aby pomost służył mieszkańcom i nie był antywizytówką miasta. Przewodniczący Komisji zapoznał z pismem Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, który przekazał do rozpatrzenia Radzie Miejskiej skargę Pana Eugeniusza Ławrynowicza z 14.08.2012 r. na Burmistrza Miasta Augustowa oraz zwrócił się z prośbą o poinformowanie o aktualnym stanie tej sprawy oraz udzielenie szczegółowych wyjaśnień o działaniach podjętych przez Radę Miejską w celu rozpatrzenia i załatwienia skargi. Odpowiedzi należy udzielić do 23.09.2013 r. Następnie Przewodniczący Komisji zaproponował wystąpienie do Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Augustowie o rozstrzygnięcie, kto ma prawo własności do pomostu na plaży Bielnik i zapytał, czy jest to możliwe, aby wniosek był złożony do 23.09.2013 r.?

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta odpowiedział, że jest to możliwe.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM stwierdził, że byłaby to odpowiedź do Wojewody Podlaskiego.

Pan Tomasz Dobkowski — Przewodniczący Komisji Rozwoju miasta Augustowa RM stwierdził, że są dwie osoby, które twierdza, że pomost jest własnością każdego z nich, czyli Burmistrz Miasta i Pan Eugeniusz Ławrynowicz. Dlatego też wystąpienie są sądu jest jedyną możliwością zakończenia dyskusji. Jeśli pomost jest własnością Pana Eugeniusza Ławrynowicza, to Miasto nie może spełnić jego prośby i przekazać materiału na budowę pomostu. Trzeba byłoby zapytać, w jaki sposób prawie 100 tys. zł na przełomie lat 1999/2000 Urząd Miejski przekazał na prywatną inwestycję Pana Eugeniusza Ławrynowicza. Pan Przewodniczący Komisji stwierdził, że partnerstwo publiczno-prywantne w Polsce funkcjonuje od niedawna, dopiero „raczkuje” i samorządy boją się go stosować, natomiast w Augustowie w przeszłości już zostało zastosowane. Jeśli okaże się, że pomost jest własnością Pana Eugeniusza Ławrynowicza to Miasto tłumaczy to w ten sposób, że nie ma prawa inwestowania w czyjąś własność, bo na to są odpowiednie przepisy i służby. Jeżeli okaże się, że pomost jest własnością Miasta, to znaczy, że ktoś nieświadomie lub świadomie niszczy ten obiekt. Przewodniczący Komisji przypomniał, że pomost został wpisany ma listę środków trwałych. Poinformował o kolejnym piśmie Pana Eugeniusza Ławrynowicza, w którym Pan Ławrynowicz prosi o podanie podstawy prawnej wpisania pomostu na środki trwałe.

Pani Krystyna Wasilewska — Kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM wyjaśniła, że wpisanie pomostu na środki trwałe odbyło się na podstawie polecenia Burmistrza Miasta i na podstawie tego, że większa część materiałów była własnością Miasta.

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM powiedział, że Miasto było inwestorem pomostu, został on rozliczony i przyjęty na środki trwałe.

W dalszej kolejności członkowie Komisji przedyskutowali kwestię ustawienia dodatkowych kontenerów na śmieci na parkingach przy cmentarzu, możliwość ustawienia dodatkowych 7-10 kontenerów na śmieci sortowane w dzielnicach w mieście, aby mieszkańcy sami mogli do nich wrzucać zalegające śmieci. Omówiono sprawę targowiska miejskiego.

Przewodniczył:

Protokołowała:

Przewodniczący

/Beata Filipow/ Komisji Rewizyjnej RM

Marcin Kleczkowski

Przewodniczący Komisji

Rozwoju miasta Augustowa RM

Tomasz Dobkowski

Przewodniczący Komisji

ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska,

Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM

Marcin Koszewski

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Komisja Rady Miejskiej

Wprowadzający: Komisja Rady Miejskiej

Data modyfikacji: 2013-10-15

Opublikował: Beata Filipow

Data publikacji: 2013-10-15