Prot.ze wsp.pos.Kom.Rew.,Kom.Rozw.m.Augustowa z Kom.Urb.Ochr.Środ.Rol.iKom.MieniaRM z 25.07.2013r.

P R O T O K Ó Ł Nr /13

ze wspólnego posiedzenia Komisji Rewizyjnej RM, Komisji Rozwoju miasta Augustowa RM, Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM

z dnia 25 lipca 2013 r.

Obecni członkowie Komisji - wg załączonej listy obecności.

Ponadto w posiedzeniu udział wzięli:

- Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta,

- Pani Izabela Piasecka — Zastępca Burmistrza Miasta,

- Pan Krzysztof Śpiczko — Prezes PT”Necko” Sp. z o.o.,

- Dariusz Iwanowicz — Główny Księgowy PT”Necko” Sp. z o.o.

- kupcy,

- dziennikarze.

P o r z ą d e k p o s i e d z e n i a:

1. Zbadanie sposobu przyznawania miejsc do handlu na targowisku miejskim.

2. Sprawa pomostów na jeziorze Necko.

3. Sprawy różne.

Wspólne posiedzenie Komisji Rewizyjnej RM, Komisji Rozwoju miasta Augustowa RM, Komisji ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM otworzył Pan Marcin Kleczkowski - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM.

Zapoznał obecnych z proponowanym porządkiem posiedzenia, który został przyjęty.

Ad.pkt 1

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM wyjaśnił, że głównym powodem zwołania wspólnego posiedzenia Komisji jest nowa organizacja dotycząca udostępnienia miejsc handlującym chcącym prowadzić działalność na targowisku miejskim. Udzielił głosu Panu Krzysztofowi Śpiczko — Prezesowi PT”Necko” Sp.z.o.o. i Panu Dariuszowi Iwanowiczowi — Głównemu Księgowemu PT”Necko” Sp. z o.o. z prośbą o przedstawienie ww. sytuacji i ustaleń.

Pan Krzysztof Śpiczko — Prezes PT”Necko” Sp.z.o.o. powiedział, że na pierwszym spotkaniu, które odbyło się 25 czerwca 2013 r., zostały podjęte ustalenia dotyczące powołania sześcioosobowej Komisji zajmującej się podziałem miejsc na targowisku miejskim. Komisja miała składać się z dwóch przedstawicieli Urzędu Miejskiego, dwóch przedstawicieli PT”Necko” Sp. z o.o. i dwóch przedstawicieli wybranych spośród handlujących. Skład Komisji został zwiększony z uwagi na dokonany podział na część przemysłową i rolno — spożywczą. Łącznie Komisja miała składać się z ośmiu osób. Ponadto na pierwszym posiedzeniu zostały przyjęte zasady według których będą przydzielane miejsca do handlu. W związku z tym, że w projekcie modernizacji targowiska uczestniczyły Gminy: Augustów, Sztabin, Bargłów została przyjęta zasada, że miejsca do handlu będą przydzielane przede wszystkim osobom handlującym, które mieszkają w tych gminach. Następną analizowaną i wziętą pod uwagę zasadą był stażu pracy na targowisku, systematyczne regulacje opłat związanych z funkcjonowaniem tego miejsca oraz wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Półroczne korzystanie z miejsca dotyczyło tylko części przemysłowej, natomiast część rolnicza jest typowym działaniem sezonowym. Wśród rolników wszystkie osoby, które złożyły wnioski, były zadowolone z przyznanych miejsc, ponieważ miejsc było więcej niż chętnych. Podział został zachowany na część rolniczą — 51% i przemysłową — 49%. Pan Prezes PT”Necko” Sp. z o.o. poinformował o trybie odwoławczym, ponieważ może się zdarzyć, jeśli jakaś osoba została pominięta. Wnioski można składać do Burmistrza Miasta w terminie do 1 sierpnia br.

Pani Izabela Piasecka — Zastępca Burmistrza Miasta wyjaśniła, że ww. proporcje wynikają z warunków określonych w projekcie.

Pan Krzysztof Śpiczko — Prezes PT”Necko” Sp.z.o.o powiedział, że zawsze może być taka sytuacja, że inne osoby będą handlowały na targowisku.

Następnie odbyła się dyskusja, w której zabrali głos kupcy z Lipka. Wyrazili niezadowolenie z przyjętych zasad, ponieważ pozbawiono ich możliwości sprzedaży towarów na targowisku w Augustowie. Powiedzieli, że takiej możliwości nie została pozbawiona osoba z Suwałk i spod Ełku, która zameldowała się w Augustowie. Nikt ich nie powiadomił o zebraniu. Stwierdzili, że projekt jest przestarzały, niefunkcjonalny i utrudniający prowadzenie działalności w Augustowie. Zaproponowali wywieszenie szyldu, że obsługiwani będą tylko mieszkańcy Augustowa. Zaproponowali również podzielenie się dniami w tygodniu w ten sposób, że część osób handlowałaby we wtorek, a część w piątek.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM zapytał, kto jest odpowiedzialny za funkcjonowanie targowiska? Miasto powinno podjąć starania wyłonienia reprezentatywnej grupy, która negocjowałaby warunki. Może warto byłoby zorganizować handel tak, aby kupcy podzielili się dniami w tygodniu. To gwarantuje też większe wpływy dla Miasta.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta wyjaśnił, że podziału miejsc dokonali sami kupcy. To oni stworzyli swoje miejsca pracy. Burmistrz Miasta zwrócił uwagę na znaczenie parkingów w obrębie targowiska, iż zgodnie z wymogami projektu trzeba było wybudować co najmniej 100 miejsc parkingowych. Miejsca parkingowego nie można wynająć, ponieważ nie jest przeznaczone do handlu tylko do postawienia samochodu po wyładowaniu towaru.

Pan Radny Dariusz Górny zapytał, ile osób jest niezadowolonych?

Pani Radna Anna Szałwińska zaproponowała, aby w celu uniknięcia pomówień Burmistrz Miasta ujawnił osoby, które dokonały podziału miejsc na targowisku.

Pan Radny Wiesław Jeruć zaproponował, aby osoby handlujące korzystały z targowiska na „Końskim Rynku”.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM powiedział, iż w tej chwili dowiedział się od Pana Prezesa PT”Necko” Sp. z o.o., iż obecnie zostaną wysłane decyzje, natomiast tryb odwoławczy będzie do 1 sierpnia br. Stwierdził, że do tego czasu ludzie nie otrzymają nawet decyzji, więc kiedy zdążą się odwołać? Tryb odwoławczy powinien być przedłużony co najmniej do 15 sierpnia br. Zaproponował przegłosowanie wniosku.

Pan Tomasz Dobkowski — Przewodniczący Komisji Rozwoju miasta Augustowa RM poruszył kwestię ekonomiczną ww. przedsięwzięcia, iż będzie tylu chętnych na targowisku, jeśli będzie odpowiednia cena. Jeśli wszyscy chcą handlować, to znaczy, że może są za niskie opłaty. Rozwiązania, które mają osoby handlujące w innych miastach mogą być przyjęte tylko na „Końskim Rynku”. Natomiast radni z Burmistrzem Miasta zadecydowali o powstaniu obiektu targowiska miejskiego w centrum miasta, dlatego 51% zajmuje część rolno-spożywcza i 49% przemysłowa.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta stwierdził, że tryb odwoławczy jest potrzebny w celu weryfikacji wniosków. Natomiast przedłużenie terminu nie wstrzyma otwarcia targowiska.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM powiedział, że otwarcie targowiska jest przewidziane 1 sierpnia br. Jeżeli rezerwacje, opłaty byłyby pobierane w okresie miesięcznym, to można by dokonać z początkiem września br. weryfikacji na podstawie odwołań. Przewodniczący Komisji powiedział, iż podda pod głosowanie wniosek w sprawie wysłużenia terminu odwołania od decyzji Komisji, która dokonała podziału miejsc na targowisku do 14 sierpnia 2013 r.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta powiedział, że Miasto jest związane projektem przez 5 lat. Projekt „Mój Rynek” był stworzony po to, aby jak najwięcej było sprzedawanych produktów rolno-spożywczych. Ministerstwo zastrzegło, że musi być przynajmniej o jedno miejsce więcej niż na pozostałe.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM poddał pod głosowanie wniosek w sprawie wydłużenia terminu odwoławczego od decyzji do 14 sierpnia 2013 r. Pozostawił do decyzji pozostałych Przewodniczących Komisji przegłosowanie wniosku.

W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Komisja Rewizyjna RM wniosek zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie 5 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM stwierdził, że Komisja Rewizyjna RM jednogłośnie wniosła o przedłużenie trybu odwoławczego do 14 sierpnia 2013 r. Zapytał, czy Panowie Przewodniczący Komisji chcą poddać tę kwestię pod głosowanie?

Wniosku nie przegłosowano.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM powiedział, iż Pan Prezes PT”Necko” Sp. z o.o. poinformował, iż zawiadomienia o wynikach prac w Komisji zostaną dzisiaj rozesłane wszystkim osobom.

Pan Tomasz Dobkowski — Przewodniczący Komisji Rozwoju miasta Augustowa RM stwierdził, że rozmowa przebiega w tym kierunku, aby ilość miejsc do sprzedaży produktów spożywczych ma być o 1 większa niż przemysłowych. Stwierdził, że obecnie są chętni, aby takich miejsc było jak najwięcej. Przewodniczący Komisji Rozwoju miasta Augustowa RM zaproponował zwiększenie powierzchni miejsc przemysłowych poprzez zmniejszając powierzchnię miejsc rolno-spożywczych.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta wyjaśnił, że nie jest to możliwe, ponieważ strefa rolno-spożywcza musiała być wyznaczona w projekcie.

Pan Radny Jerzy Dobrowolski zapytał, czy istnieje plan rodzinny, że prowadzący działalność ma miejsce, z którego może korzystać żona, dziecko w sytuacji, gdy są odmowy dla innych podmiotów prowadzących pojedynczą działalność.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta wyjaśnił, że podczas przeglądania odwołań pod kątem działalności rodzinnej będzie ograniczał tę powierzchnię.

Pan Tomasz Dobkowski — Przewodniczący Komisji Rozwoju miasta Augustowa RM powiedział, że Klub Radnych „Nasze Miasto” interesuje się sprawą finansową targowiska, które zostało przekazane PT ”Necko” Sp. z o.o. i planowanych dochodów. Pieniądze zostały zainwestowane w modernizację, poprawę wizerunku miasta i obecnie radni chcieliby poznać wszystkie wyliczenia i koszty, jakie mają ponosić kupcy.

Pan Dariusz Iwanowicz — Główny Księgowy PT”Necko” Sp. z o.o. w Augustowie poinformował o zarzutach, które były zgłaszane odnośnie cen, iż są za wysokie i nierealne. Wyjaśnił, że targowisko miejskie spółka PT”Necko” Sp. z o.o. przejęła w 2007 r. w postaci umowy dzierżawy na 10 lat. Sprostował wypowiedź części kupców odnośnie wysokości cen. Wyjaśnił, że ceny nie były zmieniane od 10 lat i stanowiły podstawę ustalania dzierżawy na nowym targowisku. Jeśli chodzi o miejsca przemysłowe, to jest ich mniej niż chętnych, więc gdyby było za drogo, to nikt nie chciałby tam handlować. Kupiec, który handluje pod wiatą i zajmuje 3 metry powierzchni zapłaci miesięcznie kwotę 36,90 zł za dzierżawę miejsca. Za pawilon handlowy, który ma w środku ok. 11 metrów i tyle samo przed pawilonem będzie płacił za dzierżawę tego miejsca 220 zł netto miesięcznie. Droższe są pawilony spożywcze, które mają dostęp do wody, ponieważ będą kosztowały 250 zł plus Vat. Podstawowa opłata do kasy miejskiej, którą ponosi PT”Necko” Sp. z o.o. z tytułu dzierżawy wynosiła 3200 zł w 2007 r. Opłata co roku jest aktualizowana i wzrosła ok. 20%. Obecnie została zawieszona ze względu na trwającą inwestycję. PT”Necko” Sp. z o.o. z tytułu targowiska płaci podatek od nieruchomości, który od 2007 r. do 2013 r. wzrósł o 30%. Podatek wzrośnie, ponieważ inwestycja była warta 2.770.000 zł i jeśli całość zostanie potraktowana jako budowla, to w skali roku będzie to kwota 54.000 zł. Pan Dariusz Iwanowicz powiedział, że niektórzy radni wspierają kupców twierdząc, że pobierane przez PT”Necko” Sp. z o.o. koszty są za wysokie. Należy zdawać sobie sprawę, że stawki nie były zmieniane od 10 lat, natomiast opłaty, które ponosi PT”Necko”, są regularnie podnoszone. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej dzienna stawka opłaty targowej za miejsce pod wiatą o powierzchni 3 m2 wynosi 6 zł. Jeśli opłaty byłyby za wysokie, to nie byłoby kupców, natomiast chętnych nie brakuje. Pan Dariusz Iwanowicz powiedział, że osoby, które nie chcą płacić dzierżawy przynajmniej w części rolno-spożywczej mają raczej pewność, że przyjeżdżając danego dnia będą mogły sprzedawać swoje artykuły i zapłacą stawkę dzienną opłaty targowej w wysokości 6 zł. Pan Dariusz Iwanowicz przedstawił stawki pozostałych opłat targowych, m.in. za miejsce pod wiatą, w pawilonie, ze sprzedaży z samochodu. Poprosił, aby nie epatować kwotami 1000 zł miesięcznie, ponieważ dotyczą one większych kupców, jeśli chodzi o część przemysłową, producentów rolno-spożywczych.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM podziękował kierownictwu PT”Necko” Sp. z o.o. za udzielenie wyczerpujących informacji.

Ad.pkt 2

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM powiedział, że kolejnym tematem posiedzenia Komisji jest sprawa pomostów na jeziorze Necko i nowych okoliczności, które wynikły. Przewodniczący Komisji powiedział, iż dotarły od Pana Eugeniusza Ławrynowicza informacje o podjętych przez Wojewodę Podlaskiego działaniach zmierzających do odszukania pozwolenie na budowę pomostu przy elektrycznym wyciągu nart wodnych. Przewodniczący Komisji udzielił głosu Panu Eugeniuszowi Ławrynowiczowi.

Pan Eugeniusz Ławrynowicz zapytał, czy Burmistrz Miasta posiada pozwolenie wodno-prawne na pomost przy elektrycznym wyciągu nart wodnych na plaży „Postiw”? Zapoznał z dokumentami w powyższej sprawie, które otrzymał w Starostwie Powiatowym. Stwierdził, że pomost w obecnym kształcie nie posiada pozwolenia wodno-prawnego, jest nielegalny, natomiast Starosta Augustowski wydał pozwolenie na użytkowanie wyciągu nart wodnych wraz z pomostem startowym. Dlaczego wydaje się pieniądze na remont czegoś, co jest nielegalne?

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta podkreślił, że obecnie trwa kontrola i należy poczekać na jej wyniki. Natomiast wyniki kontroli prowadzonej na polecenie Wojewody Podlaskiego będą istotne do zajęcia stanowiska w powyższej sprawie.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM powiedział, że nie sposób nie zgodzić się z wypowiedzią Pana Burmistrza. Wyjaśnił, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w podległej jednostce, po przedstawieniu zaleceń pokontrolnych, Burmistrz Miasta będzie zobowiązany do usunięcia nieprawidłowości. Przewodniczący Komisji przypomniał, że temat był poruszany na sesji RM. Wyjaśnił, że remont wyciągu nart wodnych był konieczny, jednak jego wykonanie opóźniło się z powodu problemu związanego z wyłonieniem firmy, ponieważ okazało się, że jedynym serwisantem, który może dokonać naprawy, jest firma z Niemiec. Przewodniczący Komisji zamknął dyskusję.

Ad.pkt 3

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM powiedział, że w związku z realizacją punktu planu pracy Komisji Rewizyjnej RM na 2013 r. dotyczącego kontroli realizacji zadań Wydziału Strategii i Rozwoju UM chciałby zwrócić się z prośbą do Burmistrza Miasta o przedstawienie zadań ww. Wydziału. Chciałby również zwrócić się z prośbą do członków Komisji Rewizyjnej RM o zastanowienie się nad pytaniami dotyczącymi realizacji kolejnego punktu planu pracy w sprawie funkcjonowania Straży Miejskiej w 2013 r. Przewodniczący Komisji zapytał, czy członkowie Komisji chcieliby, aby Komendant Straży Miejskiej złożył raport w powyższej sprawie?

Uwag nie zgłoszono.

W związku z powyższym Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM zwrócił się z prośbą do Burmistrza Miasta o przedstawienie realizacji zadań Wydziału Strategii i Rozwoju UM oraz raportu z funkcjonowania Straży Miejskiej w 2013 r.

W dalszej kolejności Pan Tomasz Dobkowski — Przewodniczący Komisji Rozwoju miasta Augustowa RM poprosił o przedstawienie decyzji dotyczącej umorzenia podatku od nieruchomości przedsiębiorcy, który zwrócił się z prośbą w tej sprawie na poprzednim wspólnym posiedzeniu Komisji Rozwoju miasta Augustowa z Komisją ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta omówił sprawę przestrzegania dyscypliny podatkowej.

W dalszej kolejności Pan Tomasz Dobkowski — Przewodniczący Komisji Rozwoju miasta Augustowa RM zwrócił uwagę na utrudniony ruch samochodowy na Alei Kardynała Wyszyńskiego w godz. 14.00-17.00 i przedstawił stanowisko Klubu Radnych „Nasze Miasto” w powyższej sprawie. Następnie zwrócił uwagę na zaśmiecony cmentarz parafialny, ponieważ ta dramatyczna sytuacja trwa od wielu lat.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM poinformował, iż niedawno zapadło orzeczenie w sprawie udziału jednej z gmin w Polsce w kosztach remontu i utrzymania cmentarza parafialnego. Jest to orzeczenie na niekorzyść gminy, która nie może uczestniczyć w takich kosztach. Przewodniczący Komisji powiedział, iż z informacji, które udzielił Ks.Prałat Bazyliki NSJ wynika, że koszty sprzątania są pokrywane z opłat za miejsce pochówku na cmentarzu (za jednomiejscowe - 250 zł i dwumiejscowe — 500 zł). Kwoty pobierane przez parafię stanowią większość kosztów wywozu śmieci. Przewodniczący Komisji zaproponował rozważenie możliwości ustawienia kontenerów na śmieci na obrzeżach cmentarza.

Pan Radny Jerzy Dobrowolski stwierdził, że wniosek Pana Przewodniczącego Komisji jest zasadny i prosty do realizacji w sferze prawnej i praktycznej. W obrębie cmentarza znajdują się 3-4 grupy parkingowe od strony ul. Szpitalnej, ul. Zarzecze i od strony jeziora na których można zlokalizować 3-4 kontenery. Chodzi o to, aby miasto było czyste i schludne. Pan Radny zgłosił wniosek w powyższej sprawie.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM poinformował, że połączone Komisje Rady Miejskiej zwracają się do Burmistrza Miasta z wnioskiem o przedstawienie radnym możliwości ustawienia dodatkowego kontenera lub dodatkowych kontenerów na obrzeżach cmentarza. Zapytał, kto z Państwa Radnych jest za przyjęciem wniosku?

Wniosek został przyjęty przez Komisje jednogłośnie.

Pan Marcin Kleczkowski — Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM stwierdził, że ostatnio regularnie o godz. 23.00 są wyłączane latarnie uliczne. W dalszej kolejności poruszył sprawę ulicy Kolejowej oraz sprawę mieszkania Pani Anny Dźwilewskiej.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta poinformował o podjętych działaniach w powyższej sprawie.

Pan Tomasz Dobkowski — Przewodniczący Komisji Rozwoju miasta RM zapytał, czy nauczyciel wychowania fizycznego może być ratownikiem, jeśli posiada uprawnienia i ma pod opieką uczniów? Następnie zwrócił uwagę na ulicę Konarskiego stwierdzając, że w folderze reklamowym wydanym przez właściciela „Mariny Borki” figuruje zła mapa. Problem został wcześniej rozwiązany, ponieważ „Marina Borki” znajduje się w określonych granicach. Część ulicy Konarskiego jest dzierżawiona przez prywatną osobę i obecnie stanowi połączenie dzielnicy Borki z ulicą Nadrzeczną. W planach miasta takie połączenie nie istnieje.

Protokołowała: Przewodniczący

/Beata Filipow/ Komisji Rewizyjnej RM

Marcin Kleczkowski

Przewodniczący Komisji

Rozwoju miasta Augustowa RM

Tomasz Dobkowski

Przewodniczący Komisji

ds. Urbanistyki, Ochrony Środowiska,

Rolnictwa i Komunalizacji Mienia RM

Marcin Koszewski

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Komisja Rady Miejskiej

Wprowadzający: Komisja Rady Miejskiej

Data modyfikacji: 2013-09-26

Opublikował: Beata Filipow

Data publikacji: 2013-09-26