Protokół nr XXVI/13 z sesji Rady Miejskiej z dn. 29.05.2013 r.

P R O T O K Ó Ł NR XXVI/13

z obrad XXVI sesji Rady Miejskiej w Augustowie,

które odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego
w Augustowie, ul. 3 Maja 60

w dniu 29 maja 2013 r.

W obradach sesji wzięło udział 18 radnych — lista obecności w załączeniu. /zał. nr 1/

Ponadto w obradach udział wzięli:

- pracownicy Urzędu Miejskiego,

- kierownicy jednostek organizacyjnych miasta,

- goście,

- mieszkańcy,

- dziennikarze.

Obrady rozpoczęto o godzinie 9.05

i zakończono o 12.45

Proponowany porządek obrad:

1. Otwarcie obrad.

2. Przyjęcie porządku obrad.

3. Złożenie sprawozdania przez Burmistrza Miasta.

4. Interpelacje radnych.

5. Podjęcie uchwał w sprawach:

a) zmian budżetu miasta na 2013 rok;

b) o zmianie uchwały w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Augustów,

c) o zmianie uchwały w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,

d) o zmianie uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów,

e) zmieniająca uchwałę w sprawie określenia szczegółowych zasad udzielenia i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach oraz tygodniowego wymiaru czasu pracy pedagogów, psychologów
i logopedów,

f) ustalenia Strefy Płatnego Parkowania w Augustowie oraz wysokości stawek opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w Strefie Płatnego Parkowania i sposobu ich pobierania.

6. Informacja na temat funkcjonowania oświaty w mieście.

7. Odpowiedzi na interpelacje radnych.

8. Przyjęcie protokołu z obrad XXV sesji RM z 29.04.2013 r.

9. Zapytania i wolne wnioski.

10. Zamknięcie obrad.

Ad. pkt 1

Obrady XXVI sesji Rady Miejskiej w Augustowie otworzyła Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej. Stwierdziła, że zgodnie z listą obecności na sali znajduje się 18 radnych, co stanowi
o prawomocności obrad. Powitała: Pana Kazimierza Kożuchowskiego — Burmistrza Miasta, Panią Izabelę Piasecką — Zastępcę Burmistrza Miasta Augustowa, Państwa Radnych, kierowników miejskich jednostek organizacyjnych, pracowników Urzędu Miejskiego, dziennikarzy i gości.

Ad. pkt 2

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby wnieść uwagi bądź propozycje do przedłożonego porządku obrad?

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta zgłosił wniosek, aby wykreślić z porządku obrad pkt 5e tj. projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia szczegółowych zasad udzielenia i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach oraz tygodniowego wymiaru czasu pracy pedagogów, psychologów i logopedów. Projekt uchwały w ww. sprawie został negatywnie zaopiniowany przez Komisję ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM i to członkowie Komisji zasugerowali, aby zdjąć go z porządku obrad dzisiejszej sesji. Pan Burmistrz zapewnił, iż projekt uchwały w ww. sprawie zostanie dokładnie przeanalizowany na posiedzeniu Komisji i przedłożony Państwu Radnym na sesji w terminie późniejszym.

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie porządek obrad wraz z zaproponowaną zmianą. Punkt 5f porządku obrad ulegnie przesunięciu o jeden w górę. W głosowaniu wzięło udział 16 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania porządek obrad został przyjęty 15 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy
1 głosie wstrzymującym się.

Ad. pkt 3

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej udzieliła głosu Pani Izabeli Piaseckiej — Zastępcy Burmistrza Miasta z prośbą
o złożenie sprawozdania z działalności Burmistrza Miasta od ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Pani Izabela Piasecka — Zastępca Burmistrz Miasta złożyła sprawozdanie ze swojej działalności od ostatniej sesji Rady Miejskiej, za okres od 29.04.2013 r. do 27.05.2013 r.

Ad. pkt 4

Interpelacje radnych

Pan Radny Zygmunt Zawadzki zgłosił interpelację dotyczącą Augustowskiej Orkiestry Dętej? Pan Radny zapytał, dlaczego orkiestra przestała istnieć?

Druga interpelacja dotyczy odpowiedzi, którą Pan Radny otrzymał na swoją interpelację dotyczącą znaków drogowych umieszczonych na
ul. Wypusty. Pan Daniel Hiero - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg
w Augustowie w odpowiedzi na interpelację Pana Radnego w sprawie zakazu wjazdu samochodów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 14 ton na skrzyżowaniu ulicy Chreptowicza z ulicą Wypusty, poinformował, iż ograniczenie w tym zakresie obowiązuje tam już od wielu lat. Spowodowane jest to przede wszystkim niedostosowaniem konstrukcji ulic powiatowych do przenoszenia ruchu ciężkiego. Zakaz ten nie obowiązuje w godzinach od 7.00 do 20.00. Pan Radny wyraził zdziwienie, że taka sytuacja ma miejsce. Pan Radny oświadczył, iż wśród przedsiębiorców z tego rejonu będą zbierane podpisy pod petycją w ww. sprawie, w której również zadeklarują, iż w związku z tak poważnymi ograniczeniami nie będą płacić podatków.

Trzecia interpelacja dotyczy odpowiedzi na interpelację w sprawie budowy ulic: Młodości i Kwaśnej. Pan Roman Krzyżopolski - Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie poinformował, że ul. Kwaśna będzie budowana, ale zgodnie z pismem okazało się, że jednak nie. Z kolei ulica Młodości nie spełnia wymaganych norm. Pan Radny wyraził zdziwienie, iż sytuacja do tej pory nie została uregulowana prawnie.

Czwarta interpelacja dotyczy zorganizowania wyjazdu Państwa Radnych do Koszarówki koło Grajewa. Celem wyjazdu będzie obejrzenie całej instalacji obsługującej okoliczne miejscowości w zakresie wywozu, składowania
i utylizacji nieczystości, ponieważ pieniądze wydatkowane przez Augustów na ten cel są niebagatelne. Taki wyjazd powinien być zorganizowany jeszcze przed 1 lipca tego roku.

Pani Radna Małgorzata Grygo zapytała, w jakim terminie, zgodnie z planem, targowisko miejskie miało być oddane do użytku, a jak ta sytuacja będzie wyglądała w praktyce? Osoby pracujące na targowisku wyrażają swoje zaniepokojenie faktem, iż prace nie zostaną zakończone w terminie.

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej przypomniała, że na poprzedniej sesji miał zostać poddany pod głosowanie wniosek Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego. Za zgodą Pana Radnego wniosek w sprawie powołania Komisji Statutowej, będzie głosowany na dzisiejszej sesji.

Pan Radny Marcin Kleczkowski przypomniał, iż powołanie Komisji Statutowej miało na celu zmianę wysokości diet radnych, zgodnie z deklaracją Pani Przewodniczącej, i wprowadzeniem obowiązku nagrywania posiedzeń Komisji Rady Miejskiej.

Pani Radna Joanna Lisek zauważyła, że ten wniosek powinien być przegłosowany w odpowiednim punkcie porządku obrad, tj. w punkcie 9 - zapytania i wolne wnioski.

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej przypomniała, że na poprzedniej sesji głosowanie nad wnioskiem w ww. sprawie miało być przeprowadzone w tymże właśnie punkcie, ale okazało się, że na sali obrad została zbyt mała liczba osób. Dlatego zasugerowano, aby następnym razem głosowanie przeprowadzić na początku sesji.

Pan Radny Marcin Kleczkowski stwierdził, że nie widzi problemu, aby zgłoszony przez niego wniosek był głosowany w pkt. 9 porządku obrad.

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, iż wniosek zgłoszony przez Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego w sprawie powołania Komisji Statutowej będzie głosowany
w pkt. 9 porządku obrad sesji.

Ad. pkt 5a

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 5a porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zmian budżetu miasta na 2013 rok. Udzieliła głosu Pani Monice Podziewskiej — Skarbnikowi Miasta z prośbą omówienie projektu uchwały.

Pani Monika Podziewska — Skarbnik Miasta omówiła projekt uchwały w ww. sprawie.

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat projektu uchwały w ww. sprawie?

Pan Radny Zbigniew Huszcza stwierdził, że niepokoi go fakt kolejnej niedokończonej inwestycji. Na posiedzeniu Komisji ds. Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki RM Pan Burmistrz poinformował, iż do końca czerwca zakończona zostanie budowa targowiska miejskiego, ale dotyczy to tylko terenu za ogrodzeniem. Na dzisiejszej sesji Państwo Radni dowiadują się, że kolejne pieniądze przeznaczone na targowisko miejskie zostaną zdjęte /chodzi o budowę drogi wewnętrznej/. Kolejny raz powstanie niedokończona inwestycja, która
w takim stanie będzie trwać wiele lat. Przez kilka lat trwa dyskusja, aby wspólnie z Powiatem zrealizować ul. 3 Maja. Kanalizacja została wykonana, ale nic poza tym. Należy przypuszczać, że ul. 3 Maja, w najlepszym wypadku jeszcze przez 5 lat, będzie wyglądała tak samo. Pan Radny stwierdził, że taki sposób realizowania inwestycji bardzo mu się nie podoba. Skoro zadanie jest realizowane, to powinno się wszelkimi siłami wygospodarować taką ilość środków finansowych, aby je we właściwy sposób zakończyć.

Pan Radny Marcin Kleczkowski wyraził zaniepokojenie trybem, jakim czynione są zmiany w budżecie miasta. Okazuje się, że znalezienie 40 tys. zł w budżecie miasta, potrzebnych na remont wyciągu do nart wodnych, nie jest problemem. W momencie, gdy brakuje pieniędzy na oświatę wówczas rozpętuje się awantura, która trwa miesiącami. Pan Radny stwierdził, że nie godzi się na taki tryb działania, dlatego będzie przeciwny tej zmianie.

Pani Bożenna Ziemak — Przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów RM poinformowała, iż Komisja Budżetu i Finansów RM, na posiedzeniu w dniu 27 maja 2013 r., projekt uchwały w sprawie zmian budżetu miasta na 2013 rok zaopiniowała pozytywnie 3 głosami za, przy 2 głosach przeciwnych i przy
1 głosie wstrzymującym się.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta stwierdził, że również tak, jak Państwo Radni nie jest zadowolony, że zachodzi konieczność wprowadzania zmian w budżecie. Poinformował, iż na remont wyciągu nart wodnych ogłoszono 4 przetargi i okazało się, że jedynym wykonawcą zadania oraz dostawcą sprzętu może być firma Rixen Cableways z Niemiec. Pozostaje sobie zadać pytanie, czy chcemy to zadanie wykonać, czy też nie? Pan Burmistrz stwierdził, że nie zawsze jest tak, że wyliczenia zapisane
w kosztorysie inwestorskim pokrywają się z rzeczywistymi kosztami inwestycji. W tym wypadku nie mamy wielkiego wyboru, ponieważ tak naprawdę firma Rixen jest monopolistą. Pan Burmistrz poprosił Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego, aby nie mieszał inwestycji z oświatą. Pan Burmistrz przypomniał, że w ubiegłym roku, kiedy zabrakło pieniędzy na oświatę to zostały one wygospodarowane. W odpowiedzi na obawy Pana Radnego Zbigniewa Huszczy Pan Burmistrz stwierdził, że najprawdopodobniej jeszcze
w tym roku rozpoczęta zostanie budowa drogi wewnętrznej przy targowisku miejskim, a w przyszłym zostanie ona zakończona. Pan Burmistrz stwierdził, że również zależy mu na tym, aby teren targowiska i wokół niego był uporządkowany.

Pan Radny Zygmunt Zawadzki zapytał, czy nie można porozumieć się
z wykonawca targowiska miejskiego, aby w ramach całego zadania wykonało również przedmiotową drogę wewnętrzną? Za wykonanie drogi Miasto zapłaciłoby w przyszłym roku, o ile wykonawca wyraziłby na to zgodę.

Pan Kazimierz Kożuchowski - Burmistrz Miasta stwierdził, że niestety sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeżeli inwestycję realizuje Miasto, a zupełnie inaczej, jeżeli realizuje ją osoba prywatna. Miasto musi działać w ramach określonych reguł narzuconych przepisami prawnymi. Dysponowanie środkami publicznymi rządzi się określonymi prawami, których niestety nie można pominąć. Realizacja tego zadania może odbyć się tylko i wyłącznie w drodze przetargu.

Pani Radna Małgorzata Grygo zapytała, w jaki terminie przeprowadzony zostanie remont wyciągu do nart wodnych?

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta odpowiedział, iż pierwszy poziom pomostów doprowadzających do wyciągu zostanie wyremontowany do połowy czerwca 2013 r., a cały pomost do końca czerwca. Natomiast wyciąg zostanie wyremontowany do końca sierpnia tego roku, tak aby jeszcze 15-16 września można było zorganizować na nim Mistrzostwa Europy. Remont wyciągu przez firmę Rixen potrwa 4-5 dni.

Pani Radna Bożenna Ziemak zapytała, co stanie się, jeżeli wycofamy się z podpisania umowy z firmą, która wygrała przetarg? Czy w związku z tym Miasto poniesie jakieś konsekwencje?

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta odpowiedział, że gdyby Miasto wycofało się z podpisania umowy wówczas nie otrzymamy 450 tys. zł, które pozyskaliśmy na realizację ww. przedsięwzięcia. Wówczas pomosty trzeba będzie wyremontować we własnym zakresie. Pan Burmistrz poinformował, że z wyciągu do nart wodnych można korzystać, ale remont ma na celu zastosowanie nowoczesnej technologii, która umożliwi zorganizowanie Mistrzostw Europy, których w chwili obecnej zorganizować nie można.

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmian budżetu miasta na 2013 rok. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr XXVI/202/13 została podjęta 8 głosami za, przy
7 głosach przeciwnych i przy 3 głosach wstrzymujących się. /zał. nr 2/

Ad. pkt 5b

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 5b porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały o zmianie uchwały w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Augustów. Udzieliła głosu Panu Tadeuszowi Popławskiemu — Zastępcy Kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM z prośbą omówienie projektu uchwały.

Pan Tadeusz Popławski — Zastępca Kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM omówił projekt uchwały w ww. sprawie.

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat projektu uchwały w ww. sprawie?

Pani Radna Joanna Lisek zapytała, jak zaproponowane zmiany uchwały mają się do specyfikacji przetargu, który przecież już ogłoszono?

Pan Tadeusz Popławski — Zastępca Kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM odpowiedział, iż warunki przetargowe są spójne z zaproponowaną zmianą regulaminu. Pan Tadeusz Popławski wyraził nadzieję, że Państwo Radni uchwalą zaproponowane zmiany. Wojewoda Podlaski opublikuje je w Dzienniku Urzędowym i gdy będzie rozstrzygnięty przetarg, i wyłoniony zostanie wykonawca to obowiązywać go będzie nowy regulamin. Można by oczywiście najpierw zmienić regulamin, następnie go uchwalić, a w lipcu, czy
w sierpniu ogłosić przetarg. W tym wypadku zaryzykowano.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta stwierdził, że jeżeli uchwała nie zostanie podjęta wówczas na stronie internetowej zamieszczone zostaną warunki zgodnie z dotychczas obowiązującym regulaminem. Pan Burmistrz przypomniał, że składanie ofert na wywóz nieczystości z terenu Miasta będzie trwało do 10 czerwca 2013 r. Pan Burmistrz stwierdził, że zaproponowane zmiany będą lepsze dla mieszkańców, dlatego powinno się je wprowadzić.

Pani Radna Anna Urban powiedziała, że nie ma żadnych zastrzeżeń do zmian regulaminowych, jakie zaproponowano. Zapytała, co mówi specyfikacja na temat pojemników na śmieci? Kto poniesie koszt dostawy pojemników do gospodarstw domowych?

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta powiedział, że obowiązek dostarczenia pojemników do selektywnej zbiórki nieczystości leży po stronie Miasta, czyli firmy, która wygra przetarg. Pan Burmistrz powiedział, że w tym wypadku będą to worki, ponieważ worek jest również pojemnikiem. Jeżeli chodzi o odpady zmieszane, to obowiązek zaopatrzenia w kosze leży po stronie właścicieli nieruchomości. W specyfikacji przetargowej zaznaczono jednak, że pojemniki na odpady zmieszane zostaną dostarczone przez firmę obsługującą Miasto w zakresie odbioru nieczystości.

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt uchwały o zmianie uchwały w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Augustów. W głosowaniu wzięło udział 17 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr XXVI/203/13 została podjęta 15 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 2 głosach wstrzymujących się. /zał. nr 3/

Ad. pkt 5c

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 5c porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały o zmianie uchwały w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Udzieliła głosu Pani Monice Podziewskiej — Skarbnikowi Miasta UM z prośbą omówienie projektu uchwały.

Pani Monika Podziewska — Skarbnik Miasta omówiła projekt uchwały w ww. sprawie. Odczytała uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej podjętą w dniu 26 marca 2013 r., która po rozpatrzeniu w postępowaniu nadzorczym uchwały nr XXIV/185/13 Rady Miejskiej w Augustowie z dnia
27 lutego 2013 r. w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi postanowiła uznać, iż powyższa uchwała została pojęta z nieistotnym naruszeniem prawa i wezwała do usunięcia naruszenia prawa w toku dokonywania zmian. /zał. nr 4/

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat projektu uchwały w ww. sprawie?

Pani Radna Anna Urban, w odniesieniu do wypowiedzi Pana Burmistrza na temat dostarczania i opłaty za pojemniki na śmieci stwierdziła, że rekomendował on pierwotny projekt tej uchwały i obiecywał, że firma, która wygra przetarg dostarczy na swój koszt pojemniki wszystkim mieszkańcom. Wypowiedź Pana Burmistrza w tym zakresie została zapisana w protokole
z sesji RM. Wypowiedź Pana Burmistrza z dzisiejszej sesji różni się od wypowiedzi z sesji poprzedniej.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta zwrócił uwagę, że regulamin, który został przed chwilą przez Państwa Radnych przegłosowany nie zmienił niczego w kwestii pojemników. Pojemniki zostaną dostarczone przez firmę, która wygra przetarg i nie można przeprowadzić tego nieodpłatnie, ponieważ nie ma takiej możliwości ze względów podatkowych, ale być może będzie to niewielka kwota. W specyfikacji przetargowej nie można było narzucić bezpłatnego dostarczania mieszkańcom pojemników na odpady zmieszane.

Pani Radna Anna Urban stwierdziła, iż w tej chwili nie mówi
o regulaminie tylko o wypowiedzi Pana Burmistrza, kiedy przedkładał Państwu Radnym pierwszy projekt uchwały.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta stwierdził, że nigdy nie mówił, że pojemniki będą dostarczone nieodpłatnie. W swoich wypowiedziach mówił na temat dostarczenia pojemników przez wykonawcę, natomiast, czy będą one dzierżawione, czy przekazane za niewielką opłatą trudno jest na dzisiaj powiedzieć.

Pan Tadeusz Popławski — Zastępca Kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM poinformował, że 6 marca weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości, a dyskusja Pana Burmistrza na ten temat miała miejsce jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów. W art. 5 poprzedniej ustawy zapisano, że pojemniki zapewnia właściciel nieruchomości. Nowelizacja ustawy pozwoliła Radzie ustalić, iż pojemniki typu worki zostaną dostarczone mieszkańcom nieodpłatnie. Z tego być może wynikło całe nieporozumienie.

Pani Radna Anna Urban podziękowała Panu Tadeuszowi Popławskiemu — Zastępcy Kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM za udzielenie uzupełniającej informacji do słów Pana Burmistrza.

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt uchwały o zmianie uchwały w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr XXVI/204/13 została podjęta jednogłośnie 18 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 5/

Ad. pkt 5d

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 5d porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały o zmianie uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów. Udzieliła głosu Panu Tadeuszowi Popławskiemu — Zastępcy Kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM z prośbą omówienie projektu uchwały.

Pan Tadeusz Popławski — Zastępca Kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM omówił projekt uchwały w ww. sprawie.

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat projektu uchwały w ww. sprawie?

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt uchwały o zmianie uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr XXVI/205/13 została podjęta 16 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy 2 głosach wstrzymujących się. /zał. nr 6/

Ad. pkt 5e

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 5e porządku obrad, tj. do podjęcia uchwały w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania w Augustowie oraz wysokości stawek opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w Strefie Płatnego Parkowania
i sposobu ich pobierania. Udzieliła głosu Panu Józefowi Górskiemu — Kierownikowi Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM z prośbą o omówienie projektu uchwały.

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM
omówił projekt uchwały w ww. sprawie.

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat projektu uchwały w ww. sprawie?

Pan Grzegorz Klepacki — mieszkaniec Augustowa stwierdził, że na
ul. Szkolnej na odcinku od ul. Łaziennej do ul. Zygmuntowskiej będzie obowiązywała Strefa Płatnego Parkowania. Z kolei na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Kopernika ulicy jest parking prywatny zbudowany przez osoby prywatne, który został również włączony do Strefy Płatnego Parkowania.

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM
odpowiedział, że odcinek od ul. Kościuszki
do ul. Kopernika, w zakresie parkingu prywatnego, został wyłączony ze strefy płatnego parkowania.

Pan Radny Marcin Koszewski zapytał, ile wyniesie opłata, jeśli ktoś zaparkuje na 10 min? Zapytał, na jaki czas będą podpisywane umowy z firmą, która będzie obsługiwała Strefę Płatnego Parkowania?

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM
odpowiedział, że w momencie, gdy ktoś zaparkuje w Strefie Płatnego Parkowania na 10 min. wówczas jego obowiązkiem jest wykupienie biletu za minimalną stawkę. Pan Kierownik powiedział, że zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych umowa zostanie podpisana na 4 lata.

Pan Radny Tomasz Dobkowski stwierdził, że rozumie, iż w ciągu tych 4 lat nie będzie można zmieniać tych stawek. Czy też w przyszłym roku będzie można je zmienić?

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM
odpowiedział, że odpowiednie zapisy umowy trójstronnej, zawartej pomiędzy operatorem, Zarządem Powiatu i Burmistrzem Miasta, pozwolą na ewentualną korektę stawek opłat.

Pan Radny Tomasz Dobkowski zauważył, że dana firma wygra przetarg, zainwestuje w parkometry, a po jakimś czasie Rada Miejska obniży opłaty. Wówczas takiej firmie nie będzie opłacało się realizować ww. zadania, ponieważ będzie ono nieopłacalne.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta powiedział, iż
w warunkach umowy określone zostaną stawki zgodne z tymi, które ustalono uchwałami Rady Miejskiej. W umowie będzie również zapis o możliwości wypowiedzenia umowy.

Pan Radny Zygmunt Zawadzki stwierdził, że zaproponowane stawki są za wysokie i powinny być zmniejszone o połowę.

Pan Radny Marcin Koszewski zapytał, czy jeżeli ktoś płaci za parkowanie ryczałtem, wówczas może korzystać z parkingów płatnych
w nieograniczonym zakresie?

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM
odpowiedział, że płacący ryczałty mogą korzystać
z parkingów płatnych w nieograniczonym zakresie.

Pani Radna Bożenna Łukaszewicz powiedziała, że w ust.1 pkt 5 §2 projektu uchwały zapisano, że opłata abonamentowa dla podmiotów gospodarczych posiadających tytuł prawny do lokalu w obszarze strefy płatnego parkowania, w jednym z trzech wariantów, wynosi 400 zł — za okres 6 miesięcy. Biorąc pod uwagę dwie pozostałe wartości jest ona zbyt niska. Pani Radna zapytała, czy przypadkiem nie wkradła się w tym miejscu pomyłka?

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM
odpowiedział, że nie jest to żadna pomyłka, ponieważ ww. opłaty Państwo Radni przedyskutowali w zeszłym roku na posiedzeniach Komisji RM.

Pani Radna Bożenna Łukaszewicz stwierdziła, że w takim razie stawka za cały rok jest fikcyjna, ponieważ nikt nie zdecyduje się z góry zapłacić 1500 zł, skoro opłata za pół roku wynosi 400 zł. Pani Radna zwróciła uwagę na nielogiczność tej propozycji.

Pan Radny Tomasz Dobkowski przyznał Pani Radnej rację i stwierdził, że w tym miejscu musiał wkraść się błąd.

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM
zauważył, że przedstawione stawki są tylko propozycją i państwo Radni mogą je zmienić.

Pani Radna Bożenna Łukaszewicz zaproponowała wprowadzenie zmiany w projekcie uchwały, aby opłata abonamentowa w wysokości 400 zł obowiązywała na okres 3 miesięcy.

Pan Radny Zbigniew Huszcza stwierdził, że powinno się dostosować okoliczne drogi do zaproponowanego systemu. Zwrócił uwagę, że np.
ul. Kilińskiego objęta jest Strefą Płatnego Parkowania na odcinku od ul. 3 Maja do ul. Młyńskiej, z uwagi na to, że na pozostałym jej odcinku parkują mieszkańcy, którzy przywożą dzieci do żłobka i przedszkola. Pan Radny wyraził obawę, że kiedy zostanie wprowadzona Strefa Płatnego Parkowania wówczas
ul. Kilkińskiego na odcinku nie objętym tą strefą będzie zastawiona samochodami. Wówczas rodzice odbierający dzieci ze żłobka czy z przedszkola nie będą mieli gdzie zaparkować. Do tego problemu należy się przygotować
i tam postawić odpowiednie zakazy. Kolejną sprawą, która budzi wątpliwości to § 3 pkt. 1, w którym zapisano, że niezależnie od obowiązku uiszczenia opłaty za parkowanie, ustala się opłaty dodatkowe. W momencie, gdy ktoś zaparkuje
i będzie chciał pójść do lekarza wówczas zapłaci za 1 godzinę, a okaże się, że wizyta się przedłużyła to, w jaki sposób może dopłacić różnicę?

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM
odpowiedział, że jeśli opłaty nie zostanie dokonana
w odpowiednim czasie wówczas trzeba będzie zapłacić za okres faktycznego parkowania i karę w wysokości 10 zł.

Pan Radny Zbigniew Huszcza wyraził wątpliwość, czy rzeczywiście
w okresie, na początku czerwca i we wrześniu, jest tylu turystów, że opłaty za parkowanie powinny być ustalone na takim poziomie, jak w pełnym sezonie. Soboty powinny być płatne w sezonie, natomiast poza nim, bezpłatne.
W późniejszym terminie można zmienić te opłaty, jeżeli okaże się, że jednak jest taka konieczność, ale na początku może powinno się sprawdzić, jak cały system będzie funkcjonował.

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM
powiedział, że podział na okresy wakacyjne
i obszar strefy parkowania oraz wysokości opłat to jest konsensus wszystkich propozycji, które zgłosili Państwo Radni, jak również władze Powiatu.
W pierwotnej wersji projektu uchwały, jeżeli chodzi o sobotę to nie została ona ujęta jako płatna. W odpowiedzi na oczekiwania ze strony partnera, czyli Powiatu wprowadzono soboty jako dni płatne. W soboty opłata byłaby pobierana w godzinach od 9.00 — 13.00. Ten projekt pokazuje określoną formę utworzenia i funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania, a życie pokaże niedoskonałości, które będzie można poprawić poprzez zmiany w uchwale.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta zwrócił uwagę, że płatne parkowanie będzie obowiązywało od godz. 9.00, ponieważ przed tą godziną dzieci dowożone są do przedszkoli i szkół, jak również osoby, czy firmy załatwiają sprawy w bankach, czy innych instytucjach. Często bywa tak, że samochody reklamowe zajmują na wiele godzin miejsca parkingowe
i wprowadzenie Stref Płatnego Parkowania spowoduje, że takie sytuacje nie będą miały miejsca.

Pan Radny Marcin Koszewski zapytał, czy opłata zryczałtowana będzie przyporządkowana do auta, czy do osoby?

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM
odpowiedział, że osoba płacąca opłatę zryczałtowaną otrzyma identyfikator, czyli dokument z numerem seryjnym
i numerem rejestracyjnym pojazdu, potwierdzający wniesienie opłaty zryczałtowanej. Identyfikator będzie dotyczył auta i osoby. W odpowiedzi na wątpliwości Pana Radnego Zbigniewa Huszczy poinformował, że za parkowanie będzie można dopłacić poprzez telefon komórkowy.

Pan Radny Marcin Koszewski zapytał, czy jeżeli jego żona zaparkuje samochodem, gdzie identyfikator będzie wystawiony na jego osobę oraz na ten samochód, to czy będzie musiała dodatkowo uiścić opłatę za parkowanie?

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta odpowiedział, że identyfikator będzie przyporządkowany do samochodu, a nie do osoby.

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM
przeprosił za swoją pomyłkę, którą poprawił Pan Burmistrz.

Pan Radny Zbigniew Huszcza stwierdził, że obowiązek płatnego parkowania będzie obowiązywał do godz. 17.00, natomiast dzieci z przedszkola odbiera się ok. godziny 14.00. W tym celu powinno się zabezpieczyć miejsca parkingowe na ul. Kilińskiego. Przypomniał, że 2 czy 3 lata temu to na Komisji
ds. Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki RM, podjęto niepopularną decyzję
o ustaleniu stref płatnego parkowania. Wprowadzenie stref płatnego parkowania miało na celu uporządkowanie obecnej sytuacji, będzie pewna rotacyjność, jeżeli chodzi o parkowanie oraz przyniesie Miastu dodatkowe dochody. Pozyskane pieniądze będzie można przeznaczyć na dokumentację drogową, którą będzie można składać do różnego rodzaju konkursów celem pozyskania środków finansowych z zewnętrz. Pan Radny zauważył, że stan dróg powiatowych pozostawia również wiele do życzenia, czy może podczas negocjacji z ich strony zadeklarowano, że pozyskane pieniądze przeznaczone zostaną na dokumentację drogową?

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta powiedział, że Miasto nie może decydować za Powiat, ponieważ ma on swoją Radę i to oni decydują o podziale środków finansowych. Zapewne Powiat również przeznaczy pozyskane środki na infrastrukturę drogową.

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie wniosek zgłoszony przez Panią Radną Bożennę Łukaszewicz, aby opłata abonamentowa dla podmiotów gospodarczych posiadających tytuł prawny do lokalu w obszarze Strefy Płatnego Parkowania wynosiła 400 zł za okres 3 miesięcy, a nie jak to zaproponowano, za okres 6 miesięcy.
W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania za wnioskiem głosowało 16 radnych, nikt nie był przeciw i 2 wstrzymało się od głosu.

Pan Radny Zbigniew Huszcza zapytał, kiedy uchwała w ww. sprawie zacznie obowiązywać i kiedy zaczniemy płacić za parkowanie?

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta powiedział, że po podjęciu uchwały zostanie ogłoszony przetarg tak, aby od lipca mogła ona zafunkcjonować.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał, czy w Strefie Płatnego Parkowania przewidziano miejsca dla autobusów? Zapytał, czy w specyfikacji, regulaminie, czy w jakimkolwiek innym dokumencie, przewidziano maksymalną odległość miejsca parkingowego od parkomatu?

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM
poinformował, iż Strefa Płatnego Parkowania zostanie wyposażona w 21 parkomatów, w tym, na drogach gminnych będzie ich 8 a na powiatowych 13. Pan Kierownik wskazał, w jaki sposób zostaną rozmieszczone parkomaty. Ilość parkomatów została wskazana w koncepcji utworzenia strefy parkingowej, która została wykonana przez Spółkę z o.o. Grren Parking z Poznania, która ma ogromne doświadczenie i wiedzę w tym zakresie. W wyniku dyskusji i analizy uznano, że taka ilość parkomatów powinna być wystarczająca. Pan Kierownik powiedział, że w Strefie Płatnego Parkowania nie przewidziano miejsc na autobusy. Przewidziano zatoki parkingowe dla komunikacji miejskiej.

Pani Radna Joanna Lisek zapytała, czy w strefie parkingowej przewidziano miejsca dla motorów?

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM
odpowiedział, że w pkt. 3 §4. uchwały zapisano, iż wprowadza się zerową stawkę opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w Strefie Płatnego Parkowania dla pojazdów jednośladowych.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zwrócił uwagę, że na ul. Kilińskiego będzie ustawiony jeden parkometr, natomiast ilość miejsc parkingowych, jaką tam przewidziano, to 3 miejsca. Dotyczy to bardzo krótkiego odcinka, na którym po jednej stronie obowiązuje zakaz parkowania, natomiast po drugiej stronie pozostaje niewiele miejsca. Stwierdził, że ustawienie parkometru dla 3 miejsc parkingowych podroży koszty całego systemu. Może należałoby zastanowić się nad tą kwestią, np. zwolnić z tej opłaty rodziców dzieci, które uczęszczają do przedszkola i żłobka na tej ulicy, natomiast objąć Strefą Płatnego Parkowania całą ulicę Kilińskiego.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta zwrócił uwagę, iż podejmując uchwałę w ww. sprawie nie podejmuje się jej na całe życie.
W innych miastach, w których strefy płatnego parkowania obowiązują, ciągle dokonuje się różnego rodzaju zmian. Zwrócił uwagę, iż aby coś porządkować trzeba najpierw od czegoś zacząć, a o strefach płatnego parkowania mówi się już od bardzo dawno. Pan Burmistrz zwrócił uwagę, że zawarcie porozumienia pomiędzy Miastem, a Starostwem również trwało długo, ponieważ każdy widział tę sprawę trochę inaczej.

Pan Radny Adam Wysocki zwrócił uwagę na problem niedokładnego parkowania, chodzi o sytuację, kiedy pojazd zajmuje dwa miejsca parkingowe. Zapytał, czy przewidziano, jakieś kary za tego rodzaju parkowanie? Pan Radny stwierdził, że nie podoba mu się, że pojazdy jednośladowe będą zwolnione
z opłaty parkingowej? Pan Radny zgłosił wniosek o wykreślenie z projektu uchwały zapisu mówiącego o tym, że pojazdy jednośladowe są zwolnione
z opłaty parkingowej.

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM
powiedział, że utrzymanie porządku w Strefie Płatnego Parkowania należy do obowiązku operatora. To operator będzie egzekwował, czy kierowca zaparkował pojazd w wyznaczonym miejscu.

Pan Radny Jerzy Dobrowolski stwierdził, że logicznym byłoby usytuowanie parkometu w okolicach Bazyliki NSJ, czy Banku Gospodarki Żywnościowej, a nielogiczne jest sytuowanie go na ul. Kilińskiego.

Pan Józef Górski — Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska UM
powiedział, że przychody rzeczywiste, które będą uzyskiwały Powiat, czy Miasto będą przypisane do określonych parkomatów. Na ulicy Kilińskiego będzie 8 miejsc parkingowych i tam zostanie ustawiony
1 parkometr, a jeżeli chodzi o ul. 3 Maja, to jest ona drogą powiatową i tam również zostanie ustawiony parkomat, i przychody z tego tytułu będzie uzyskiwał Powiat. Kwestia blokowania określonych odcinków ulic przy Strefie Płatnego Parkowania będzie rozwiązywana przez służby, które między innymi do tego są powołane, czyli przez Policję i Straż Miejską.

Pan Radny Tomasz Dobkowski zauważył, że identyfikacją pojazdu, za który uregulowano opłatę parkingową będzie kwit, który wkładany jest za szybę. Jedyną możliwością dla motocykli będzie uregulowanie ww. opłaty poprzez telefon komórkowy. Skorzystanie w tym wypadku z parkometru będzie niemożliwe.

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie wniosek Pana Radnego Adama Wysockiego w sprawie wykreślenia z projektu uchwały zapisu mówiącego o tym, że pojazdy jednośladowe są zwolnione z opłaty parkingowej. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania za wnioskiem głosowało 6 radnych, 7 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Wniosek został odrzucony.

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania w Augustowie oraz wysokości stawek opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w Strefie Płatnego Parkowania i sposobu ich pobierania. W głosowaniu wzięło udział 17 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr XXVI/206/13 została podjęta 10 głosami za, przy 1 głosie przeciwnym i przy 6 głosach wstrzymujących się. /zał. nr 7/

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej ogłosiła 10 minutową przerwę w obradach sesji.

Ad. pkt 6

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej powiedziała, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 6 porządku obrad, tj. do zapoznania się z informacją na temat funkcjonowania oświaty
w mieście. Pani Przewodnicząca odczytała pismo Polskiej Organizacji Wojskowej Komendy Naczelnej kierowane do Burmistrza Miasta Augustowa:

„Szanowny Panie Burmistrzu,

w imieniu Polskiej Organizacji Wojskowej wyrażam głębokie zaniepokojenie wobec planów Urzędu Miejskiego odnośnie przeniesienia, czy też likwidacji Gimnazjum nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Augustowie. Gimnazjum nr 1 w Augustowie jest szkołą z tradycjami sięgającymi II Rzeczypospolitej. Również jej patron I Marszałek Polski Józef Piłsudski został nadany szkole
w tamtym okresie i przywrócony w III Rzeczypospolitej. Gimnazjum było i jest kuźnią wychowania młodego pokolenia w duchu patriotycznym. Jego uczniowie uczestniczą w wielu konkursach, zjazdach i uroczystościach państwowych,
a zarazem piłsudczykowskich. Gimnazjum zadbało o izbę pamięci
o wprowadzenie okolicznościowych wystaw, otoczyło opieką Pomnik Marszałka Piłsudskiego, współorganizuje miejskie obchody świąt państwowych. Od wielu lat aktywnie współpracuje z szeregiem instytucji i organizacji piłsudczykowskich, w tym z Polską Organizacją Wojskową. Nasze doświadczenia z młodzieżą pomogą w opracowaniu i wdrożeniu nowatorkiego projektu edukacyjnego: „Kariera w mundurze”. Projekt ten jest realizowany
z powodzeniem i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Państwa plany odnośnie przyszłości Gimnazjum niweczą, więc ogrom pracy włożonej w rozwój szkoły przez dyrekcję, nauczycieli, rodziców
i uczniów. Kłócą się one z naszymi planami rozwinięcia współpracy
z Gimnazjum, zamierzamy bowiem utworzyć w oparciu o tę szkołę Oddział Polskiej Organizacji Wojskowej w Augustowie. Polska Organizacja Wojskowa Jest organizacją przysposobienia wojskowego młodzieży polskiej oraz kontynuatorem Polskiej Organizacji Wojskowej z lat 1914-1918, 1919. Polska Organizacja Wojskowa działa zgodnie z zasadami, celami i metodą, wprowadzanymi przez jej założyciela Józefa Piłsudskiego i rozwiniętymi
w latach 1914-1919. Celem Polskiej Organizacji Wojskowej jest:

1. Służba Rzeczypospolitej Polskiej i działanie na rzecz umacniania jej niepodległości, a w razie, czego również jej obrona.

2. Wychowanie patriotyczne, obywatelskie młodzieży, oparte na ideologii państwowej w duchu wskazań twórcy niepodległości Polski I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

3. Stwarzanie warunków do wszechstronnego, intelektualnego, społecznego, zdrowego, emocjonalnego i fizycznego rozwoju człowieka.

4. Kształtowanie i poszerzanie wiedzy oraz umiejętności z zakresu wojskowości i bezpieczeństwa publicznego.

5. Podnoszenie poziomu sprawności fizycznej, propagowanie zdrowego stylu życia i przeciwdziałanie patologiom społecznym.

6. Krzewienie kultury, tradycji i dziedzictwa narodowego.

Polska Organizacja Wojskowa prowadzi szkolenia, m.in. z zakresu musztry, strzelectwa, bronioznawstwa, terenoznawstwa, saperstwa, łączności, taktyki, walki wręcz, surwiwalu, szkolenie patriotyczne, obywatelskie. Polska Organizacja Wojskowa jest dobrowolnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich obywatelki Rzeczypospolitej Polskiej i Polaków mieszkających poza granicami państwa, niezależnie od płci, od 13 roku życia. Zwracam się więc,
z wnioskiem o pozostawienie Gimnazjum w dotychczasowej lokalizacji
i wsparcie jego dalszego, pomyślnego rozwoju. W imieniu Polskiej Organizacji Wojskowej deklaruję wszelką możliwą pomoc dla Gimnazjum nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Augustowie. Z żołnierskim pozdrowieniem — Komendant Główny Polskiej Organizacji Wojskowej — podporucznik Piotr Augustynowicz”. Pani Przewodnicząca, na wniosek Przewodniczącego Klubu Przedsiębiorców „Nasze Miasto”, odczytała kolejne pismo będące listem otwartym do mieszkańców na temat oświaty i Gimnazjum nr 1: „My radni
z Klubu Przedsiębiorców „Nasze Miasto”, świadomi sytuacji ekonomicznej,
w jakiej znajduje się Miasto Augustów chcemy zaalarmować i przekazać swoją koncepcję dotyczącą reorganizacji w oświacie i w strukturze majątku miejskiego. Niestety społeczeństwo bombardowane jest nieprawdziwymi informacjami, które wywołują zamęt i sprawiają, że mieszkańcy nie mogą sobie wyrobić poglądu na ten temat, poglądu opartego na faktach, a nie stronniczych przekazach osób, które walczą tylko i wyłącznie o swoje interesy, a prawda jest taka, że sytuacja związana z reorganizacją w oświacie, z racji małej liczby uczniów, jest nieunikniona. Nasz pomysł, dotyczący Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 4, jest najlepszym rozwiązaniem zarówno dla uczniów jak
i nauczycieli Gimnazjum nr 1, także ze względu na możliwość oddzielenia gimnazjalistów od uczniów podstawówki, z racji oddzielnych wejść. Ostatnie wydatki ze względu na rozbudowę i remont „czwórki” spowodowały, że jest to najlepsza technicznie szkoła w mieście, dlatego żal, by taki budynek nie był
w pełni wykorzystany, bowiem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli warunki nauki, czy pracy poprawiłyby się diametralnie. Inne pomysły, które powstały
w późniejszym okresie nie są naszego autorstwa, lecz pracowników oświaty,
w tym również Kuratora, który zasugerował, że np. Gimnazjum nr 1 powinno być zlokalizowane w jednym budynku z Gimnazjum nr 2. Taką informację dostaliśmy od władz Miasta, a z racji tego, że ta koncepcja również przyniosłaby oszczędności, oczywiście ją zaakceptowaliśmy, zwłaszcza, że wypłynęła ona ze środowiska oświatowego. Dlaczego potrzebna jest reorganizacja? Krótko mówiąc, do tego by w Augustowie w końcu nastąpiły dynamiczne zmiany na lepsze. Ale myśląc o rozwoju Miasta, co jest jednoznaczne z powstawaniem miejsc pracy, a tym samym podniesieniem stopy życiowej naszych mieszkańców musimy podejmować zdecydowane działania przynoszące wymierne skutki. A do takich należy pozyskanie niewykorzystanego w pełni budynku Gimnazjum nr 1, do którego naszym zdaniem należałoby przenieść cały magistrat i wszystkie jego wydziały, porozrzucane po całym mieście, co
z pewnością ułatwi życie petentom. Tym sposobem samorząd zaoszczędzi pieniądze, które teraz płaci za wynajmowanie pomieszczeń w Straży Pożarnej, co więcej pozyska też środki ze sprzedaży zajmowanych do tej pory nieruchomości, czyli obecnego budynku Urzędu oraz kamienicy przy ul. Wojska Polskiego gdzie mieści się Urząd Stanu Cywilnego, MOPS i Straż Miejska. Pieniądze te należałoby przeznaczyć na budowę bloku socjalnego gdzie powinni zamieszkać wszyscy oczekujący w długiej kolejce na przyznanie lokum oraz osoby zasiedlające zrujnowane mieszkania komunalne w kamienicach
w centrum miasta. Kamienice natomiast warto sprzedać, z czym nie powinno być problemu, ponieważ mają bardzo atrakcyjną lokalizację, a tym samym ich wartość jest znaczna. Reasumując, za jednym zamachem rozwiązalibyśmy problem osób najbiedniejszych, zyskali zastrzyk finansowy i poprawili wizerunek Miasta. Wszyscy widzimy jak bardzo kamienice te potrzebują remontu, a gdy znajdą nabywców i nowych właścicieli, na pewno wypięknieją. Krok ten może jest niewielki, ale mógłby zapoczątkować kolejne, które pozwolą Miastu ruszyć z miejsca. A dlaczego plan ten dotyczy Gimnazjum nr 1? Odpowiedź jest prosta. Szkoła ta przegrała w wyścigu o uczniów z innymi placówkami, co od razu przełożyło się na wynik finansowy, to po pierwsze. Po drugie, mówiąc wprost, miała pecha do kadry zarządzającej. To sprawy kiepskiego zarządzania tą szkołą są, bowiem przyczyną jej upadku i braku chęci rodziców do posłania tam swoich dzieci. Dyrektorzy innych placówek potrafili zorganizować fundusze na remonty, potrafili przekonać rodziców by powierzyli im swoje pociechy, a „Jedynka” czekała chyba tylko na przysłowiowy „Cud nad Wisłą”. Kierujący tą placówką nie uczynili zaś nic by chronić ją przed sytuacją, z jaką aktualnie mamy do czynienia i malejącą liczbą uczniów i niechęcią rodziców do zapisywania dzieci, właśnie do „Jedynki”. To właśnie zarządzający tą szkołą jest odpowiedzialny za upadek, jak niektórzy nazywają to Gimnazjum — ostatniego bastionu polskości. Jedyną kreatywnością, bowiem wykazał się dopiero, gdy los jego posady był zagrożony. Wówczas to byliśmy świadkami cyrku, który zorganizował, w kłamliwy sposób podburzając do tego nauczycieli
i rodziców, wypaczając fakty i manipulując nimi, a co gorsza wykorzystując uczniów do swoich personalnych celów nawet, jeśli młodzież sama podjęła taką inicjatywę, należało temu przeciwdziałać, gdyż powinnością dorosłych jest zapewnienie dzieciom nauki w jak najlepszych warunkach, a takie miałyby
w szkole odremontowanej, dużej i oferującej możliwości do szerokiego, edukacyjnego rozwoju. Wszystko to, co przekazujemy ma jeden cel, rozwinięcia Miasta w taki sposób, by ci gimnazjaliści chcieli z nimi związać swoją przyszłość i by mieli do tego możliwości, a dorośli mają obowiązek te możliwości im stworzyć, nawet, jeśli związane to jest z bardzo trudnymi decyzjami, których nasi poprzednicy bali się podjąć.” Pani Przewodnicząca udzieliła głosu Pani Izabeli Piaseckiej — Zastępcy Burmistrza Miasta z prośbą
o przedstawienie informacji na temat funkcjonowania oświaty w mieście.

Pani Izabela Piasecka — Zastępca Burmistrza Miasta poinformowała, iż zakończono już ocenianie i podpisywanie arkuszy organizacyjnych. Wszystkie arkusze trafiły z opinią pozytywną do Pana Burmistrza i Wydziału Edukacji UM. Zamknięto nabór i zakończono organizację roku szkolnego 2013/2014. Pani Izabela Piasecka stwierdziła, że ostatni okres był bardzo trudny ze względu na sytuację ekonomiczną i demograficzną, która zmieniła się na niekorzyść w całym kraju. W związku z tym zaistniała potrzeba podjęcia pewnych decyzji, które były niepopularne, natomiast były niezbędne. Tak jak mówiła na Komisji, jest to sytuacja, w której zachodzi konieczność podjęcia trudnych decyzji i będą one podejmowane. Pierwszym krokiem była reorganizacja Gimnazjum nr 1. Po wysłuchaniu wszystkich stron, wzięciu pod uwagę wszelkich argumentów, a przede wszystkim dobra dzieci, uznano, że
w tym roku właściwą decyzją jest pozostawienie Gimnazjum nr 1 w budynku,
w którym się znajduje, natomiast do budynku Gimnazjum przeniesione zostaną Wydziały Urzędu Miejskiego, tj. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Urząd Stanu Cywilnego i Straż Miejską /Wydziały, które znajdują się w kamienicy przy ul. Wojska Polskiego/. Po dokonaniu inwentaryzacji osobowej oraz pomieszczeń okazało się, że takie rozwiązanie jest możliwe do zastosowania
w związku z tym niezbędne procedury są już wdrażane. Pani Izabela Piasecka powiedziała, że na ten moment, jeżeli chodzi o szkoły, żadnych innych zmian się nie przewiduje. Jest to oficjalne stanowisko Burmistrza Miasta Augustowa. Poprosiła Pana Janusza Borysewicza — Dyrektora Gimnazjum nr 1 o oficjalne odniesienie się do ww. tematu, ponieważ prowadzone do tej pory rozmowy były nieoficjalne. Chodzi jej o to, czy Pan Dyrektor nie wnosi zastrzeżeń do przedłożonych propozycji. Jeszcze jednym ważnym elementem, który będzie realizowany w tym roku będzie dyskusja na temat sieci i obwodów szkolnych. W porozumieniu z Powiatem Augustowskim dokona się reorganizacji
i przedstawi propozycję nowej sieci szkół, i nowych obwodów. Nowe rozwiązania powinny pomóc w uporządkowaniu spraw związanych z oświatą.

Pan Janusz Borysewicz — Dyrektor Gimnazjum nr 1 z rozgoryczeniem podziękował Państwu Radnym za docenienie jego roli nie tylko w Gimnazjum nr 1, ale również w augustowskiej oświacie, ponieważ wygląda na to, że zmiany w Gimnazjum nr 1 spowodują poprawę sytuacji miejskiej oświaty, wręcz pozwolą, aby mieszkańcy Augustowa żyli w krainie mlekiem i miodem płynącej. Mówienie, że Dyrektor Gimnazjum nr 1 manipuluje ludźmi jest równoznaczne z pogardzaniem nimi. Twierdzenie, że uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 dają się manipulować dyrektorowi w prymitywny sposób, o tym właśnie świadczy. Pan Dyrektor stwierdził, że społeczność Gimnazjum nr 1
z satysfakcją przyjęło, że Szkoła nie będzie likwidowana. Przypomniał, że nie byli przeciwni połączeniu ich Szkoły ze Szkołą Podstawową nr 4. Pan Burmistrz, Pani Zastępca Burmistrza i Pani Przewodnicząca, uczestniczyli
w spotkaniu, na którym przedstawiono ww. propozycję i do tej propozycji Rada Pedagogiczna odniosła się pozytywnie. Również nikt nie sprzeciwiał się połączeniu z II Liceum Ogólnokształcącym. Sprzeciw miał miejsce wówczas, gdy powstał pomysł przeniesienia szkoły do Gimnazjum nr 2, ponieważ byłoby to jednoznaczne z likwidacją najstarszej szkoły w mieście. Pan Dyrektor przypomniał, że zbierano podpisy w obronie tej szkoły i uzbierano ich 5175, z tego 5119 są ważne, 56 nieważnych, 4609 podpisów złożyli mieszkańcy Augustowa, a 510 osoby spoza Augustowa. Liczby mówią same za siebie i są dowodem na to, że nie stosowano tu żadnej manipulacji. Okazało się, że duża część mieszkańców uważa, że nie można, tak bezceremonialnie likwidować najstarszej szkoły w mieście. Gimnazjum nr 1 wychodzi na przeciw potrzebom mieszkańów. Szkoła jest gotowa na udostępnienie części pomieszczeń Urzędowi Miejskiemu w Augustowie. Problemów nie będzie, jeżeli chodzi skrzydło budynku, natomiast, jeżeli chodzi o budynek główny, to w tej kwestii powinni wypowiedzieć się fachowcy. Ze swojej strony, Pan Dyrektor stwierdził, iż nie widzi przeciwwskazań, jeżeli chodzi o udostępnienie części budynku szkoły Urzędowi Miejskiemu. Pan Dyrektor, na zakończenie swojej wypowiedzi powiedział, że zawsze można zrobić coś więcej, czy mniej, i on również ma sobie coś do zarzucenia, ale podobnie czuje pewnie każdy dyrektor. Przypomniał, że doprowadził do powstania projektu pn.: „Renowacja boiska”, który miał również służyć jako baza sportowa dla „Sparty”. Pan Dyrektor, przy współudziale Pana Burmistrza przygotował również projekt termomodernizacji budynku. Niestety do tej pory tych projektów nie udało się zrealizować, oczywiście ze względów finansowych. Pan Dyrektor stwierdził, że byłby szczęśliwy, gdyby Przedsiębiorcy dołożyli się do remontu szkoły. Sale lekcyjne nie odbiegają od pomieszczeń w innych szkołach, co również m.in. jest zasługą Pana Dyrektora. Jeżeli chodzi o małą liczbę dzieci w Gimnazjum nr 1 to należy zauważyć, że Szkoła Podstawowa nr 6 ma jeszcze mniej dzieci i to również nie jest wina Pani Dyrektor. Wszystkie szkoły są deficytowe. Pan Dyrektor złożył na ręce Pani Przewodniczącej podpisy, które złożyli mieszkańcy pod petycją przeciwko likwidacji Szkoły, a które to podpisy przede wszystkim zebrali uczniowie Gimnazjum nr 1.

Uczennica Gimnazjum nr 1 odniosła się do artykułu zamieszczonego
w Przeglądzie Powiatowym i stwierdziła, że pojawiły się w nim plotki, jakoby Pan Dyrektor zmuszał uczniów do zbierania podpisów pod petycją przeciwko likwidacji Szkoły. Artykuł zbulwersował uczniów i nauczycieli, ponieważ taka sytuacja absolutnie nie miała miejsca, ponieważ podpisy zbierano dobrowolnie
i z własnej inicjatywy. Uczennica powiedziała, że w Szkole panuje pozytywna atmosfera, a poziom nauczania nie różni się od innych szkół w mieście.

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej zgodziła się ze słowami uczennicy z Gimnazjum nr 1 i powiedziała, że praca nauczycieli tej Szkoły jest pełna poświęcenia i wszyscy ją doceniają, dlatego nikt nie chce jej likwidacji.

Pan Radny Tomasz Dobkowski, w odniesieniu do słów Pana Dyrektora, stwierdził, iż manipulacja polega na tym, że z jednej strony nauczyciele
i dyrektor wyrażają zgodę na połączenie Gimnazjum nr 1 ze Szkołą Podstawową nr 4, czy z II Liceum Ogólnokształcącym, a nie wyrażają zgody na połączenie jej z Gimnazjum nr 2. Nadal przecież byłyby klasy mundurowe, a uczniów uczyliby ci sami, lubiani przez nich nauczyciele, zmieniłyby się jedynie warunki nauki, dlatego jest to pomysł, który powinien zasługiwać na uwagę. Kurator był przeciwny pomysłowi połączenia Gimnazjum nr 1 ze Szkołą Podstawową Nr 4. Zbieranie podpisów, niech będzie, że przez dzieci, czy jeśli Pan Dyrektor potrzebuje, również przez nauczycieli, rodziców, czy nawet samych radnych, jeżeli miałoby to służyć przeniesieniu Gimnazjum nr 1 do Szkoły Podstawowej nr 4, to jest to pomysł, który należałoby zrealizować. Takie rozwiązanie polepszyłoby warunki nauki, dlatego na początku nie było dysonansu pomiędzy Klubem Radnych „Nasze Miasto”, a nauczycielami i uczniami. Takich podpisów można by zebrać więcej i przekonać Kuratora do takiego rozwiązania. Dwa pierwsze rozwiązania nie spotkały się ze sprzeciwem, dopiero trzeci pomysł, zaproponowany przez przedstawicieli oświaty, spotkał się z oporem i wówczas zaczęto mówić o likwidacji szkoły i zbierać podpisy. Pan Radny zauważył, że trzeci pomysł nie wypłynął od Klubu Radnych „Nasze Miasto”. Klub Radnych może jedynie zaakceptować i poprzeć taką reorganizację przez wzgląd na koszty. Oczywiście, jeżeli chodzi o nauczycieli i uczniów reorganizacja nie jest korzystna i od początku wszyscy o tym wiedzą. Pan Radny jeszcze raz przypomniał, że Klub Radnych „Nasze Miasto” zgłosił pierwszą propozycję, czyli reorganizację polegającą na połączeniu Gimnazjum nr 1 ze Szkołą Podstawową nr 4. Dlatego nazwano manipulacją zrzucenie całej winy na Klub Radnych „Nasze Miasto”.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta stwierdził, że wszyscy wiedzieli, że trudna sytuacja w oświacie będzie się utrzymywać, ponieważ o tym świadczą liczby. W roku szkolnym 2003/2004 do szkół
i przedszkoli uczęszczało 4100 dzieci, w roku 2012/2013 jest tych dzieci 3100. W przeciągu 9 lat ubyło 1000 dzieci. W tym samym okresie liczba nauczycieli zmniejszyła się tylko o kilka etatów, ponieważ w roku szkolnym 2003/3004 zatrudnionych było 339 nauczycieli, a w 2012/2013 — 325. Na spotkaniach
z Radą Pedagogiczną padały bardzo dobre rozwiązania, połączenia Gimnazjum nr 1 z innymi szkołami, ale niestety nie doszły one do skutku i nie była to wina ani Burmistrza, ani Dyrektora. Na spotkaniu z całą społecznością Szkoły
i wszystkich z nią związanych, Pan Burmistrz mówił o działaniach, jakie będzie podejmował na rok 2013/2014. Wprowadzenie zmian będzie zależało od Burmistrza, ale i od tej społeczności, i odpowiedniego przygotowania arkuszy. Kilkukrotne wizyty w Szkole i oglądanie pomieszczeń pozwoliło na podjęcie decyzji, o których wspomniano wcześniej. Pozwoli to na poprawienie wyniku ekonomicznego, ponieważ do tej pory mówiło się tylko o aspekcie społecznym. Pod uwagę wzięto aspekt społeczny i ekonomiczny, i dlatego zdecydowano, aby Gimnazjum nr 1 było 6 oddziałowe. Analiza urodzeń mieszkańców Augustowa, łącznie z rokiem 2012, nie rokuje optymistycznie. Kolejne lata będą wiązały się z tym, że wielu nauczycieli będzie musiało odejść z pracy, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę względy ekonomiczne. Pieniądze na remont budynku Gimnazjum nr 1 były zabezpieczone, ale niestety trzeba było dopłacić do niewystarczającej subwencji oświatowej, która wpływa do tegoż Gimnazjum. Pan Burmistrz zapytał, skąd Miasto ma brać dodatkowe pieniądze na remonty? Jeżeli na jednego ucznia, poza subwencją, Miasto musi dołożyć ponad 8 tys. zł, to można stwierdzić, że inwestycje zostały „przejedzone”. W Gimnazjum nr 1 planowane są zwolnienia pracowników. Częściowo zostanie również zagospodarowany obiekt szkoły, ponieważ przeniesionych zostanie tam część wydziałów Urzędu Miejskiego. Do parteru budynku planowane jest przeniesienie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a do skrzydła budynku, Straży Miejskiej i Urzędu Stanu Cywilnego. Nieruchomość przy ul. Wojska Polskiego byłaby sprzedana, ponieważ budynek nadaje się do remontu kapitalnego. Sytuacja ekonomiczna wszystkich placówek oświatowych
w mieście będzie monitorowana na bieżąco. W razie potrzeby będą podejmowane konieczne decyzje.

Pan Radny Zbigniew Huszcza stwierdził, że decyzja, jaką by się nie podjęło, nie będzie dla wszystkich satysfakcjonująca. Pan Radny zauważył, że to nie Dyrektor dał 10 mln zł na budowę hali w Szkole Podstawowej nr 4 i to nie Dyrektor zaciągnął na ten cel 7 mln zł kredytu. Taką decyzję podjęli wszyscy tu obecni na tej sali, bez dociekania, kto głosował „za”, kto był „przeciw”, a kto się wstrzymał. Decyzji w sprawie budowy pięknego boiska „Orlik” przy Zespole Szkół Samorządowych również nie podejmował Pan Dyrektor, tylko została ona podjęta w uzgodnieniu tu na tej sali. W poprzedniej kadencji mówiło się na temat zagospodarowania placu przy Gimnazjum nr 1, gdzie przygotowano projekt techniczny, gdzie również jest pozwolenie na budowę. Koszt inwestycji opiewał na 7,5 mln zł. Pan Burmistrz w jednym z budżetów przekazał na ten cel 1,5 mln zł, a następnie tę kwotę sukcesywnie zmniejszał. Gdybyśmy wtedy wzięli 6 mln zł kredytu i tę budowę rozpoczęli, to może ta Szkoła wyglądałaby inaczej. Nie można mówić w ten sposób, że Dyrektor nic nie robił i dlatego ta Szkoła teraz wygląda, jak wygląda. Konsekwencją 7 milionowego kredytu zaciągniętego na budowę hali jest wyłączanie oświetlenia miejskiego. Pan Radny przypomniał Panu Burmistrzowi, że w 1999 r. był radnym i to wówczas podejmowano strategiczne decyzje na temat funkcjonowania Gimnazjum nr 1, ponieważ wówczas miała miejsce reforma oświatowa. Wszyscy wiedzą, jakie decyzje wówczas zapadły, ale nie można było tego napisać, bo jedna ze szkół nie byłaby wówczas utworzona. Pan Radny stwierdził, że jest bardzo zbulwersowany tym, co stało się tego roku, jak również dzisiejszą wypowiedzią Pani Izabeli Piaseckiej — Zastępcy Burmistrza Miasta Augustowa. Na poprzedniej sesji toczy się wojna, w tym samym czasie trwa rekrutacja do szkół, a dzisiaj już decyzja zapadła. Pan Radny myślał, iż dzisiejsze spotkanie będzie poświęcone wspólnemu wypracowaniu pewnych rozwiązań. Pan Radny na dzisiejszej sesji chciał przedstawić swoje propozycje, jak również ich ekonomiczne skutki. Z tych propozycji wybrane byłyby najbardziej trafne rozwiązania. Okazuje się, że podjęto już decyzję, która wiąże się z tym, że za rok Gimnazjum nr 1 już nie będzie. Pan Radny stwierdził, że
w związku z zaistniałą sytuacją dalsza dyskusja nie ma sensu.

Pan Janusz Borysewicz — Dyrektor Gimnazjum nr 1, nawiązując do wypowiedzi Pana Burmistrza odnośnie cięć etatowych w jego szkole, poinformował, że z dniem 31 sierpnia 2013 roku 4 pracowników odchodzi na emeryturę, odchodzi również 1 osoba, która nie ma praw emerytalnych. Szkoła ze swojej strony czyni działania, aby uzdrowić sytuację w Gimnazjum nr 1. Pan Dyrektor wyraził wątpliwość, czy Szkole uda się wyjść na prostą, jeżeli będzie w niej tylko 6 oddziałów. Pan Dyrektor zapytał, jak będzie wyglądał wynik ekonomiczny, kiedy w Szkole działało będzie tylko 6 oddziałów? Pan Dyrektor zapytał, czy to tylko w jego Szkole dopłata do 1 ucznia wynosi 8 tys. zł rocznie? Czy w innych szkołach ta dopłata jest o wiele niższa? Pan Dyrektor
z rozgoryczeniem stwierdził, iż odnosi wrażenie, że za problemy ekonomiczne augustowskiej oświaty odpowiada tylko jego Szkoła.

Pan Radny Marcin Kleczkowski stwierdził, że faktycznie, skoro
w Gimnazjum nr 1 zaplanowano tylko 6 oddziałów, to należy zadać pytanie Panu Burmistrzowi, ile oddziałów planuje pozostawić w tej szkole za rok, czy za 5 lat? Jaka jest perspektywa tej Szkoły? Pan Radny poprosił Pana Burmistrza
o udzielenie konkretnej odpowiedzi. Pana Radnego interesuje również perspektywa całej oświaty w mieście. Pani Wiceburmistrz wspomniała
o obwodach, które ustalone zostaną wspólnie z Powiatem. Pan Radny zapytał
o szczegóły tego porozumienia i zamierzeń dotyczących ustanowienia obwodów dla poszczególnych szkół. Organizacja obwodów i sieci szkół miejskich jest kluczem do rozwiązania obecnych problemów. Temat ten przez lata nie był podejmowany przez osoby odpowiedzialne za oświatę: Pana Burmistrza, Pana Kierownika Wydziału Edukacji UM, i efekt jest taki, że powiatowe Gimnazjum nr 4 /ale nie tylko o nie chodzi/ nie ma problemów z naborem i z roku na rok zabiera miejskim gimnazjom coraz więcej uczniów. Pan Radny stwierdził, że 10 lat temu Gimnazjum nr 4 miało 200 uczniów i dzisiaj, kiedy w mieście ubyło 1000 uczniów, ma ich nadal 200. Czyli tak naprawdę procentowo, z roku na rok, zabiera ich Miastu coraz więcej, a tym samym zabiera również subwencję.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta poinformował, że na jesiennej sesji w październiku przedstawione zostaną Państwu Radnym propozycje obwodów szkolnych dla gimnazjów i szkół podstawowych. Pan Burmistrz powiedział, że Gimnazjum nr 1, posiadając 6 oddziałów,
w perspektywie może nadal funkcjonować, oczywiście przy ograniczonej powierzchni lokalowej, z czym również wiąże się ilość zatrudnionych tam nauczycieli. Perspektywa funkcjonowania innych szkół nie jest zagrożona. Wychodząc na przeciw propozycji Pana Radnego Zbigniewa Huszczy Pan Burmistrz zaproponował spotkanie, na którym podjęta zostanie dyskusja na temat przyszłości miejskiej oświaty. Pan Burmistrz stwierdził, że jego zdaniem Gimnazjum nr 1 albo nr 2, w perspektywie, nie powinno nadal funkcjonować i przemawiają za tym przede wszystkim względy ekonomiczne. Zbyt niska ilość uczniów przemawia za tym, aby ulokować ich w jednej szkole.

Pan Radny Zbigniew Huszcza stwierdził, że, aby taka dyskusja mogła się odbyć potrzebny jest materiał, na bazie, którego będzie można merytorycznie dyskutować. Pan Radny zauważył, że w Augustowie jest więcej gimnazjów niż tylko Gimnazjum nr 1 czy 2.

Pan Radny Marcin Kleczkowski stwierdził, że szkoda, iż na dzisiaj nie możemy poznać w szczegółach zamierzeń odnośnie miejskiej oświaty. Dyskusja na temat oświaty jest kolejnym zaskoczeniem tak, jak projekt uchwały w sprawie ustalenia Stref Płatnego Parkowania. Pan Burmistrz stwierdził, że nie był on zaskoczeniem, a pomimo to, pojawiło się ze 30 pytań i dyskusja na ten temat trwała ok. godziny. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku oświaty. Pan Radny stwierdził, że jeżeli w październiku ktoś znowu przedstawi Państwu Radnym propozycję i wszyscy poznają ją dopiero tu na tej sali, to nie jest to dobra praktyka. W tym momencie nie będzie to propozycja Radnych i jedyną ich rolą będzie zaakceptowanie przedłożonych zamierzeń.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta przypomniał, że dyskusja na temat stref płatnego parkowania trwała chyba na 3 spotkaniach, które poświęcono temu tematowi. Projekt uchwały powstał na bazie zgłaszanych przez Państwa Radnych sugestii. Następnie trwały rozmowy ze Starostwem
i zakończyły się one podpisaniem porozumienia. W tym wypadku powinno chodzić o konkrety, a nie bezowocne dyskusje. Po podjęciu konkretnych decyzji można wprowadzać zmiany, które udoskonalą przyjęte założenia. Pan Burmistrz powtórzył, że propozycje dotyczące obwodów zostaną przedstawione Państwu Radnym w październiku. Stwierdził, że nie można mówić, że Gimnazjum nr 4 funkcjonuje bezprawnie, ponieważ zostało utworzone zgodnie z przepisami prawa. Pan Burmistrz powiedział, że jest porozumienie określające liczbę oddziałów w tymże Gimnazjum.

Pan Roman Krzyżopolski — Kierownik Wydziału Edukacji UM stwierdził, że mówiąc o oświacie należy brać pod uwagę wiele aspektów. Zwracając się do Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego poinformował, że jest w bardzo dobrych stosunkach „kolesiowskich” z Panem Januszem Borysewiczem — Dyrektorem Gimnazjum nr 1 i o tym fakcie również Pan Radny powinien wspomnieć w artykule do gazety, tak jak to napisano, jeżeli chodzi Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4. Pan Kierownik powiedział, że Pan Burmistrz, w Zarządzeniu na ten rok, wskazał ilość oddziałów możliwych do utworzenia w poszczególnych gimnazjach. W obwodzie Gimnazjum nr 1 zamieszkuje 195 uczniów. Pan Kierownik zapytał Pana Dyrektora ile do tej pory wpłynęło podań o przyjęcie do Gimnazjum nr 1?

Pan Janusz Borysewicz — Dyrektor Gimnazjum nr 1 stwierdził, że ilość podań związana jest z atmosferą, jaka towarzyszyła w okresie naboru. Wówczas spekulowano, czy Szkoła będzie nadal funkcjonowała, czy może zostanie przeniesiona i w związku z tym o przyjęcie do Gimnazjum nr 1 złożono tylko 44 podania.

Pan Roman Krzyżopolski — Kierownik Wydziału Edukacji UM przypomniał, że w zeszłym roku, w obwodzie Gimnazjum nr 1 zapisanych było 167 uczniów. Pan Kierownik zapytał, ilu uczniów przyjęto do Szkoły w zeszłym roku, kiedy to wokół niej nie było żadnego zamieszania? Zapytał ilu przyjęto ich 3 lata temu, kiedy w obwodzie było 159?

Pan Janusz Borysewicz — Dyrektor Gimnazjum nr 1 odpowiedział, że w zeszłym roku do szkoły przyjęto 60-kilku uczniów, a 3 lata było ich 50-kilku.

Pan Roman Krzyżopolski — Kierownik Wydziału Edukacji UM stwierdził, że zmiana obwodów szkolnych niczego nie zmieni w kwestii liczby uczniów w poszczególnych szkołach, ponieważ każdy ma konstytucyjne prawo posłać swoje dziecko do szkoły, którą mu wybierze. Inną kwestią jest nie przyjęcie ucznia do szkoły, ze swojego obwodu. Od 4 lal trwa proces ratowania Gimnazjum nr 1. Pan Kierownik podkreślił, że nie jest przeciwnikiem tej szkoły, ale będąc jedną z osób odpowiedzialnych za oświatę w mieście musi patrzeć na wiele spraw racjonalnie. Z 287 nauczycieli, którzy pracowali w 2003 r.
w szkołach podstawowych i gimnazjach obecnie pracuje 253,
z czego w Gimnazjum nr 1 w 2003 r. pracowało 31 nauczycieli, a obecnie pracuje ich 25,7. Jeżeli chodzi o ilość uczniów to w Gimnazjum nr 1 w roku 2003 było ich 376, a dzisiaj to tylko 184 osoby. Pan Kierownik przypomniał, że te informacje przedstawiane są Państwu Radnym po raz kolejny, ale na spotkaniu Komisji ds. Rodziny, Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych RM spoza tejże Komisji było obecnych tylko 3 radnych, a na następnym spotkaniu poświęconym temu tematowi pojawiło się 4, czy 5 radnych. Pan Kierownik zauważył, że Państwo Radni mają znaczący głos, jeżeli chodzi o koszty związane z oświatą i wg planów na rok 2013 na poszczególne placówki oświatowe — szkoły podstawowe i gimnazja, średni koszt dopłaty ze strony Miasta /poza subwencją oświatową/ wynosi 2310 zł na jednego ucznia w skali roku. Dopłata do poszczególnych szkół wynosi odpowiednio:

- Szkoła Podstawowa nr 2 w Augustowie — koszt dopłaty 1057 zł,

- Zespół Szkół Samorządowych w Augustowie — koszt dopłaty 1793 zł,

- Szkoła Podstawowa nr 4, włącznie z kosztami hali sportowej — koszt dopłaty 3477 zł,

- Szkoła Podstawowa nr 6 — koszt dopłaty 4659 zł,

- Gimnazjum nr 1 — koszt dopłaty 5130 zł,

- Gimnazjum nr 2 — koszt dopłaty 3335 zł.

Do wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych Miasto dopłaca
5 470 737 zł. W związku z obowiązkiem realizowania zadań własnych i ustawy o prowadzeniu przedszkoli i oddziałów przedszkolnych Miasto musi ponosić koszt rzędu 5 504 000 zł i do oddziałów „0” 0,5 mln zł. Razem do oświaty, czyli do subwencji oświatowej, Miasto w 2013 roku dopłaca 11 471 207 zł. Subwencja wynosi 14 905 233 zł. Na spotkaniu w październiku Pan Kierownik przedstawi Państwu Radnym kolejną analizę dochodów i wydatków, ponieważ plany finansowe pokazują, że środki finansowe zaplanowane na oświatę na ten rok wystarczą do końca września lub połowy października. W wyniku szczegółowej analizy wydatków w 2012 r. trzeba było wygospodarować z budżetu Miasta dodatkową kwotę w wysokości ponad 1 mln zł. W tym roku sytuacja wygląda podobnie. Zakres arkuszy organizacyjnych został bardzo dokładnie przeanalizowany i w efekcie pozwoli to na przeprowadzenie procesu dydaktycznego we właściwy sposób. To samo dotyczy arkuszy organizacyjnych przedszkoli. Z dokumentów, które podpisano w tym roku wynika, że:

- w Gimnazjum nr 1 przewiduje się wypłatę 4 odpraw, w związku z odejściem pracowników na emerytury,

- w Szkole Podstawowej nr 6 wypłacona zostanie 1 odprawa oraz nie przedłużone zostaną umowy nauczycielom zatrudnionym na 4,5 etatu na czas określony.

Pan Kierownik wyraził nadzieję, że ww. proces odbywa się bezkonfliktowo. Pan Kierownik stwierdził, że niestety, to nie będzie koniec zmian, jeżeli chodzi
o zatrudnienie. Minister Edukacji Narodowej wystosował informację na temat trwających prac o obniżenie wieku szkolnego. Ustawa o systemie oświaty
z 8 maja 2013 r. wprowadza obowiązek, aby odziały 1-3 liczyły maksymalnie 25 osób. Pan Kierownik przypomniał, że do niedawna w Augustowie były oddziały 25 osobowe, większe, ale również mniejsze, np. w Szkole Podstawowej nr 6 jest oddział liczący 13 osób. Pan Kierownik zapytał, skąd Miasto ma wziąć pieniądze na wprowadzenie zmian, jakie narzuca znowelizowana ustawa. Zmiana spowoduje, że trzeba będzie dołożyć dodatkowe dwa oddziały, jeżeli chodzi o klasy 1-3. Ponadto trzeba będzie organizować te oddziały wg wieku, ponieważ w przypadku dziecka 6-letniego różnica 11, czy 10 miesięcy powoduje ogromne dysproporcje. Powiedział, że cieszy go fakt, iż Państwo Radni wezmą udział w debacie, podczas której wspólnie będzie można zastanowić się jak rozwiązać problemy, jakie nastręcza wspomniana ustawa. Pan Kierownik ze swojej strony przygotuje wszelkie niezbędne materiały
z ostatnich 10 lat, które dotyczą sfery ekonomicznej i demograficznej.

Pani Krystyna Wilczewska — Przewodnicząca Rady Miejskiej przekazała przewodnictwo dalszej części obrad sesji Panu Wiesławowi Jeruciowi — Wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej.

Pan Janusz Borysewicz — Gimnazjum nr 1 stwierdził, że pomimo liczb przytoczonych przez Pana Kierownika nie powinno się zapominać, że Gimnazjum nr 1 przez wiele lat nie było doceniane tak, jak inne placówki. Pan Dyrektor zapytał, czy Pan Burmistrz w przyszłym roku szkolnych pozwoli na tworzenie dodatkowych klas?

Pan Roman Krzyżopolski — Kierownik Wydziału Edukacji UM przypomniał, że już dwukrotnie przedstawiał Państwu Radnym założenia do arkuszy kalkulacyjnych. Przypomniał, że zgodnie z zarządzeniem Burmistrza:

- w Gimnazjum nr 1 mogą zostać utworzone dwa oddziały, w tym,
z możliwością uruchomienia oddziału integracyjnego;

- w Gimnazjum nr 2 — do 4 oddziałów, w tym z możliwością utworzenia oddziału integracyjnego;

- W Gimnazjum 3 — do 3 oddziałów.

Po przyjęciu arkuszy organizacyjnych okazało się, że Pani Dyrektor Gimnazjum nr 2 zaproponowała utworzenie w swojej szkole tylko 3 oddziałów. W pozostałych gimnazjach powstanie maksymalna liczba oddziałów, zgodnie z zarządzeniem Burmistrza. Pan Kierownik stwierdził, że w tym momencie nie rozumie pytania Pana Dyrektora, ponieważ arkusze organizacyjne zostały już złożone, a nabór ciągle trwa i skończy się 4 lipca. Pan Dyrektor może przyjąć do planowanych 2 oddziałów, w sumie 60 uczniów.

Pan Janusz Borysewicz — Dyrektor Gimnazjum nr 1 powiedział, że jego pytanie wynika z faktu, że w poprzednich latach, pomimo zarządzenia Burmistrza, dyrektorzy tworzyli więcej oddziałów.

Pan Roman Krzyżopolski — Kierownik Wydziału Edukacji UM zapewnił Pana Dyrektora, że zarządzenie Burmistrza będzie respektowane.

Pani Radna Anna Urban zauważyła, że zgodnie z informacjami, które Państwo Radni uzyskali, do augustowskiej oświaty, z budżetu miasta dopłacanych jest 5,5 mln zł.

Pan Roman Krzyżopolski — Kierownik Wydziału Edukacji UM potwierdził, że do samych szkół Miasto z własnego budżetu dopłaca
5 470 000 zł, a do przedszkoli 5 500 000 zł + odziały „0”. W sumie kwota dopłaty ze strony Miasta wynosi 11 471 000 zł.

Pani Radna Anna Urban zauważyła, że dopłata do oświaty miejskiej jest bardzo wysoka i rokrocznie wzrasta. Pani Radna przypomniała dyskusję prowadzoną na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów RM oraz ostatnią opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, którą odczytała Pani Skarbnik i tam jest mowa o tym, czego w tej dyskusji nie podniesiono, że do pływalni augustowskiej, co roku dotacja również wzrasta. Pomimo tego, że dyskusja prowadzona jest na temat augustowskiej oświaty to wydatki na pływalnię miejską również związane są z rosnącymi wydatkami miejskiego budżetu.
Z tego, co Pani Radna pamięta, do pływalni Miasto dopłaca niebagatelną kwotę 1 200 000 zł i nikt nie podnosi tego tematu, i nie widzi sytuacji trudnej, a RIO wskazuje tę nieprawidłowość.

Pan Jan Dziądziak — Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Augustowie powiedział, że propozycja Pana Radnego Zbigniewa Huszczy bardzo mu się spodobała, aby zorganizować spotkanie oświaty
w bardzo ścisłym gronie. Wówczas na pewno uda się wypracować pewne rozwiązania, które poprawią sytuację augustowskiej oświaty. Koszt budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4 wyniósł 10 mln zł, z tego 7 mln zł to kredyt, jaki zaciągnęło Miasto.

Pan Radny Zbigniew Huszcza zwrócił uwagę, że Miasto zaciągnęło kredyt ponad 7 mln zł na budowę całej inwestycji w Szkole Podstawowej nr 4,
a nie tylko hali sportowej.

Pan Jan Dziądziak — Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Augustowie odniósł się do pytania, jakie zadał Panu Burmistrzowi na poprzedniej sesji RM, tj.: „Ile wyniósł całkowity koszt budowy hali sportowej? Jaka kwotę ze swojej strony dołożyło Miasto? Ile na ten cel pozyskano z funduszy zewnętrznych”. Odpowiedź na te pytania brzmiała, że 50%, czyli 2,5 mln zł, to udział własny i taką samą kwotę pozyskano z funduszy zewnętrznych. Odpowiedź Pana Burmistrza w tym względzie nie była satysfakcjonująca, ale dyscyplina obrad sesji, narzucona przez Panią Przewodniczącą Rady Miejskiej nie pozwoliła na zadanie dodatkowych pytań. Pan Prezes zauważył, że Pan Burmistrz mówiąc o problemach augustowskiej oświaty nie powinien wskazywać, że jedno z gimnazjów, Gimnazjum nr 1, czy też 2 powinno zostać zlikwidowane. Zręczniej byłoby nie wymieniać tych gimnazjów, ponieważ nasuwa się pytanie, dlaczego ta sprawa nie dotyczy Gimnazjum nr 3? Pan Prezes, podkreślając, że nie jest wrogiem żadnej szkoły, przypomniał, że Gimnazjum nr 3 powstało jako tymczasowe, z tego powodu, że było zbyt dużo dzieci, a zajęcia lekcyjne prowadzono do późnych godzin popołudniowych. Pan Prezes poprosił, aby jego wypowiedzi nie traktować jako propozycji likwidacji Gimnazjum nr 3. Pan Prezes zgodził się z Panem Burmistrzem, jeżeli chodzi o jego wypowiedź w sprawie Gimnazjum nr 4. Po przeanalizowaniu dokumentów, które udostępniła Pani Wiceburmistrz, stwierdził, iż działa ono zgodnie z prawem. Istnieje natomiast wykładnia prawna, która mówi, że należało w tej sprawie zawrzeć porozumienie, które określałoby szczegółowe warunki funkcjonowania Gimnazjum nr 4, a chodzi tu przede wszystkim o ustalenie dla tej szkoły obowiązującego obwodu. Gimnazjum nr 4 powinno również zerwać z zasadą selekcjonowania uczniów, ponieważ jest to praktyka niezgodna z Konstytucją RP. Szkoła ta, selekcjonując uczniów i wybierając tylko najlepszych, osiąga również najlepsze wyniki. Dlatego, w nawiązaniu do raportów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, które co roku są omawiane w obecności dyrektorów, stan oświaty miejskiej, jest taki, jaki jest. Mówiąc o wydatkach na oświatę, należałoby tu również zaznaczyć, że są jednostki prowadzone przez Miasto, które są niesubwencjonowane, i chodzi tu o przedszkola. Prowadzenie przedszkoli jest zadaniem własnym jednostek samorządu terytorialnego i dlatego koszt ich prowadzenia powinien zostać oddzielony od kosztów związanych z prowadzeniem placówek, które taką subwencję otrzymują. Kolejną sprawą, którą poruszył jest fakt, iż Gimnazjum nr 1 ma być 6 — oddziałowe. Miasto nie otrzymało zgody na połączenie ze Szkołą Podstawową nr 4, ale te 6 oddziałów Gimnazjum nr 1 było przygotowywane pod warunki lokalowe właśnie tej szkoły.

Pan Janusz Wierzbicki — Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych
w Augustowie
zwrócił uwagę, że po raz kolejny słyszy o tymczasowości Gimnazjum nr 3. Pan Dyrektor bardzo prosił Państwa Radnych, prasę i inne osoby, aby przestały używać terminu „tymczasowe gimnazjum”. W żadnych dokumentach, będących w posiadaniu Szkoły nie ma nic na temat tymczasowości tego Gimnazjum. W marcu 2002 roku, przy powołaniu tego Gimnazjum nr 3, nie wspomniano o jego tymczasowości, a 31 września 2002 r. zostało nadane imię Zespołowi Szkół Samorządowych w Augustowie. Pan Dyrektor stwierdził, że gdyby gimnazjum miało być tymczasowym nikt, za pół roku nie nadawałby mu imienia. W takiej sytuacji można mówić
o tymczasowości każdej szkoły. Poinformował, iż w II Liceum Ogólnokształcącym od 1922 roku było tych szkół 13 i nigdy nie mówiono o ich tymczasowości, a ich funkcjonowanie trwało nawet po 4 lata.

Pan Jan Dziądziak — Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Augustowie powiedział, że rozumie oburzenie Pana Dyrektora, ale Pan Dyrektor powinien pamiętać, że jego obowiązki nie zawsze należą do przyjemnych. Wiążą się one z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, ale także z koniecznością wysłuchiwania pewnych sugestii. Założenia
o tymczasowości Gimnazjum nr 3 były, tylko nigdzie nie zostały zapisane. Pan Prezes zauważył, że nie jest jego zadaniem wskazywanie szkoły, która powinna zostać zamknięta, a Pan Burmistrz w swojej wypowiedzi nie powinien podawać nazwy szkoły, która do takiej likwidacji się kwalifikuje. Wskazywanie Gimnazjum nr 1, czy 2 z pominięciem Gimnazjum nr 3, nie powinno mieć miejsca.

Pan Janusz Wierzbicki — Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych
w Augustowie
stwierdził, że nie będzie wypowiadał się na temat
Gimnazjum nr 1, czy 2, ponieważ nie jest to jego rolą. W sytuacji, gdy jest mowa o szkole, którą zarządza, wówczas jego obowiązkiem jest wypowiedzenie się.

Pan Radny Tomasz Dobkowski, korzystając z obecności Pana Prezesa, zapytał, jaki pogląd ma Związek Nauczycielstwa Polskiego na połączenie Gimnazjum nr 1 ze Szkołą Podstawową nr 4 i, czy prowadzone są działania
i nacisk na Rząd, aby zwiększono subwencję oświatową? Pan Radny stwierdził, że przecież nic nie stało na przeszkodzie, aby subwencję oświatową pozostawić na takim samym poziomie, jaka obowiązywała przed tak drastycznym zmniejszeniem się liczby dzieci. Chodzi o kwotę 6 mln zł, które trzeba dopłacać z kasy miejskiej, w związku z tym, że w przeciągu 10 lat ubyło ok. 1000 dzieci. Kluczem do rozwiązania problemów jest zwiększenie subwencji oświatowej.

Pan Jan Dziądziak — Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Augustowie polecił Panu Radnemu odwiedzenie strony internetowej Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, na której zamieszczono wszystkie notatki dotyczące działań ZNP. Zauważył, że nie piastuje funkcji we władzach Zarządu Głównego, dlatego nie jest w stanie dokładnie powiedzieć, jakie działania są czynione. ZNP bardzo domaga się /rozmowy od strony rządowej ciągle trwają/, aby przedszkola zostały objęte subwencją oświatową.
Z tego, co Panu Prezesowi wiadomo, resort oświaty planuje pewną subwencję na funkcjonowanie przedszkoli, natomiast ma się to odbyć kosztem cięć w innych dziedzinach związanych z funkcjonowaniem oświaty.

Pan Radny Tomasz Dobkowski zwrócił uwagę na fakt, że nauczyciele
i związki zawodowe, samorządy, stają na przeciwko siebie, jeżeli chodzi
o ekonomię, a tak naprawdę ktoś inny jest tego przyczyną. Przyczyną jest zmniejszenie ilości pieniędzy samorządom na oświatę.

Pan Jan Dziądziak — Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Augustowie powiedział, że spotyka się z takimi przypadkami współpracy związkowców z organami prowadzącymi szkoły, czyli jednostkami samorządu terytorialnego, gdzie tak naprawdę o żadnej współpracy nie ma mowy. W tej sytuacji powinno się wspólnie szukać najlepszych rozwiązań, a nie tracić czas na spory. Organ prowadzący nie jest wrogiem dla ZNP tylko jest partnerem do rozmów. Przypomniał, że w marcu tego roku odbyło się spotkanie z Radą Pedagogiczną, na którym uzgodniono, że połączenie Gimnazjum nr 1 ze Szkołą Podstawową nr 4 jest jednym z lepszych rozwiązań. Rada Pedagogiczna wstępnie wyraziła aprobatę, jeżeli chodzi o ten pomysł. Jego nieoficjalna propozycja była taka, że gdyby nie doszło do ww. połączenia szkół, wówczas można by pozostawić Gimnazjum nr 1 w budynku, w którym znajduje się obecnie, a przeniesienie jedynie części oddziałów do Szkoły Podstawowej nr 4. Pan Prezes stwierdził, że na chwilę obecną trudno mu jest powiedzieć, czy połączenie obu szkół jest najlepszych rozwiązaniem, ponieważ jest to kwestia wyliczeń finansowych. ZNP jako związek zawodowy, zajmuje się przede wszystkim ochroną miejsc i warunków pracy nauczycieli, jak również jakością kształcenia.

Pan Radny Tomasz Dobkowski powiedział, że chodziło raczej o wątek poboczny, czyli nieruchomości i zmianę ich własności oraz organizacji. Są to działania, których nikt nie liczy, a są one tak naprawdę bardzo ważne dla Miasta. Z tego wynika, że pomysł połączenia Gimnazjum nr 1 ze Szkoła Podstawową nr 4, który Klub Radnych „Nasze Miasto” poddał pod dyskusję, zyskał aprobatę i powinno się dążyć do tego, aby wszedł w życie.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta poinformował, iż odbył dwie rozmowy z Kuratorem Oświaty na temat połączenia Gimnazjum nr 1 ze Szkołą Podstawową nr 4 i przy pierwszej rozmowie Pan Kurator wstępnie wyraził zgodę na takie rozwiązanie, ale przy następnej /w gabinecie Pana Kuratora w Kuratorium/ stwierdził, że na takie rozwiązanie nie wyraża zgody. Pan Burmistrz, wystąpił do Pana Kuratora z pismem, w który przedstawił propozycję połączenia szkół, aby w odpowiedzi uzyskać oficjalne stanowisko Kuratorium w tej sprawie. Odpowiedzi w tej sprawie na razie nie uzyskano. Jeżeli chodzi o nakłady na halę sportową przy Szkole Podstawowej nr 4 to
w momencie, gdy podawał Panu Prezesowi pewne kwoty, cała inwestycja nie była jeszcze do końca rozliczona. Pan Burmistrz poinformował, iż sala sportowa z całym kompleksem kosztowała 5 415 200 zł, z czego dofinansowanie zewnętrzne sali sportowej wyniosło 2 325 000 zł.

Pan Radny Zbigniew Huszcza poprosił Pana Burmistrza, aby podał całkowita kwotę przeznaczoną na inwestycję.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta odpowiedział, że całkowity koszt inwestycji to 9 957 000 zł. Pan Burmistrz stwierdził, że w tym momencie należy odpowiedzieć na pytanie, czy to dobrze, że taka inwestycja
w Mieście powstała? Niestety, aby coś mogło powstać należy najpierw ponieść koszty. Wyremontowano również Gimnazjum nr 1 czy Zespół Szkół Samorządowych i chyba nikt nie ma wątpliwości, że dobrze się stało. Tak samo należy spojrzeć na inwestycję, którą przeprowadzono w Szkole Podstawowej
nr 4. W przypadku, gdyby pojawiły się możliwości finansowe trzeba będzie wyremontować budynek Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2.

Pan Radny Marcin Kleczkowski zauważył, że po raz kolejny słyszy krytykę z ust Pana Romana Krzyżopolskiego na temat Ministra Oświaty - Pani Szumilas. Zwrócił uwagę na pewną odpowiedzialność polityczną Pani Minister Szumilas i ludzi stanowiących władzę i prawo w tym kraju. Pan Kierownik, skoro jest członkiem Platformy Obywatelskiej, powinien zwrócić się do Platformy Obywatelskiej, która tworzy Rząd, która ma większość w Sejmie,
z apelem, by takich złych rozwiązań na temat oświaty nie forsowali. Uczestnicząc w życiu publicznym powinno się przystąpić do działania. Mechanizm, gdzie partie polityczne powinny brać na siebie odpowiedzialność, m.in. za system oświaty w kraju, jest dobry i dlatego powinno się podjąć działania i wywrzeć nacisk na Panią Minister, aby nie podejmowała złych rozwiązań, które degradują system szkolnictwa i samorządy.

Ad. pkt 7

Na interpelacje Pana Radnego Zygmunta Zawadzkiego odpowiedzi udzielili Pani Anna Jastrzębska — Dyrektor Augustowskich Placówek Kultury, Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta, Pan Roman Krzyżopolski — Przewodniczący Rady Powiatu Augustowskiego.

Pani Anna Jastrzębska — Dyrektor Augustowskich Placówek Kultury poinformowała, iż została rozwiązana umowa o pracę z Panem Kapelmistrzem, natomiast nie została rozwiązana Orkiestra Dęta. Na pewien okres czasu zawieszono jej działalność. Od jesieni jej działalność zostanie wznowiona.

Pan Radny Zygmunt Zawadzki zapytał, co było powodem rozwiązania umowy o pracę z Panem Kapelmistrzem?

Pani Dyrektor odpowiedziała, że powodem rozwiązania umowy o pracę
z Panem Kapelmistrzem były względy ekonomiczne. Poinformowała, iż koszt utrzymania Orkiestry Dętej, samej płacy kapelmistrza, to kwota 33 000 zł rocznie. W orkiestrze jest ok. 24 uczestników. Koszt utrzymania zespołów muzycznych, gdzie liczba uczestników waha się w granicach 24-30 osób, wynosi 10 000 zł rocznie. Kwota zawiera wyjazdy i wypłatę wynagrodzenia dla instruktora. Koszt utrzymania zespołów tanecznych, przy wyjazdach na festiwale międzynarodowe, to koszt ok. 25 000 zł. Ze względów ekonomicznych wystąpiono do Pana Kapelmistrza, by tak jak inni instruktorzy, zgodził się, aby wynagrodzenie za pracę miał wypłacane na podstawie umowy zlecenia. Niestety na takie rozwiązanie Pan Kapelmistrz się nie zgodził. Panu Kapelmistrzowi przedstawiono kilka propozycji, na które nie wyraził zgody. Ostatecznie postanowiono, że od sierpnia zatrudniony zostanie nowy kapelmistrz na umowę zlecenie. Pani Dyrektor poinformowała, że ½ etatu Kapelmistrza, to 4 godziny
w 5 dniowym tygodniu pracy, ponieważ tyle pracują orkiestry zawodowe. Pani Dyrektor powiedziała, iż skoro Orkiestra tyle pracuje, to powinna występować jak orkiestra zawodowa, a tak niestety nie było.

Pan Radny Zygmunt Zawadzki powiedział, że Pan Kapelmistrz został zauważony w Dąbrowie, a jest to mniejsze miasto od Augustowa, gdzie zakupiono instrumenty i teraz tam będzie prowadził orkiestrę dętą.

Pani Dyrektor stwierdziła, że przecież nikt nie twierdzi, że Pan Kapelmistrz jest złym pracownikiem. Trudno powiedzieć, czy w nowym miejscu pracy pracuje za takie same pieniądze, jak w Augustowie. Pani Dyrektor poinformowała, iż Miasto posiada instrumenty i umundurowanie,
i Orkiestra wznowi swoją działalność od jesieni. Pani Dyrektor powiedziała, że zaproszenie do Augustowa orkiestry z zewnątrz, 4 razy w roku, to koszt ok. 6 000 zł.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta stwierdził, że nie wyobraża sobie, aby taka sytuacja, jaka miała miejsce przy Parafii Świętej Rodziny, mogła być tolerowana przez Pana Kapelmistrza. Pan Burmistrz powiedział, że poza względami ekonomicznymi zmiana stosunku pracy z Panem Kapelmistrzem była podyktowana faktem, iż Pan Kapelmistrz tolerował pijanych muzyków.

W odpowiedzi na interpelację dotyczącą znaków drogowych na
ul. Wypusty, Pan Burmistrz zaproponował, aby zorganizować spotkanie
z Zarządem Powiatu Augustowskiego na temat nowego oznakowania tejże drogi.

Pan Radny Zygmunt Zawadzki powiedział, że logicznie rzecz biorąc, jeżeli firmy, które prowadzą swoją działalność na tej ulicy i dostały na nią pozwolenie to powinno się umożliwić im dalsze prowadzenie działalności.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta przypomniał, że
ul. Wypusty nie jest drogą gminną i dlatego zaproponował zorganizowanie spotkania.

Pan Roman Krzyżopolski — Przewodniczący Rady Powiatu Augustowskiego, w odpowiedzi na interpelację dotyczącą budowy ulic: Młodości i Kwaśnej, poinformował, że nie można w pełni zrealizować inwestycji na nieswoim gruncie. Na odcinku, którego nie przekazano Powiatowi pod budowę ulicy, inwestycja nie była realizowana. Etap I budowy ulicy został zakończony, jeżeli właściciele zmienią zdanie wówczas przeprowadzony zostanie etap II.

Pan Radny Zygmunt Zawadzki zapytał, czy na ul. Młodości ktoś sprzeciwia się budowie tejże ulicy? Pan Radny zapytał, czy szerokość tej ulicy będzie zachowana w takim kształcie, jak ma to miejsce do tej pory? Pan Radny wyraził zdziwienie faktem, iż są mieszkańcy, którzy nie zgadzają się na przeprowadzenie budowy.

Pan Roman Krzyżopolski poinformował, iż inwestycję realizowano zgodnie z projektem. Na sesję Rady Powiatu przychodziły dziesiątki mieszkańców ulic: Młodości i Kwaśnej, z petycją o budowę drogi. Pan Przewodniczący poinformował, że 11 osób nie wyraziło zgody na budowę tej drogi. W związku z tym Powiat, jako jej zarządca, nie mógł realizować inwestycji w pełnym zakresie. Pięć z tych jedenastu osób, odwołało się od decyzji w ww. sprawie do Ministerstwa Infrastruktury.

Pan Radny Zygmunt Zawadzki zaproponował, aby przekazano mu nazwiska osób, które nie wyraziły zgody na budowę drogi, a on postara się te osoby przekonać.

Pan Roman Krzyżopolski poinformował, iż ww. nazwiska Pan Radny może uzyskać w Powiatowym Zarządzie Dróg w Augustowie, który zarządza drogami powiatowymi.

Pan Wiesław Jeruć — Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że interpelację w sprawie wyjazdu do Koszarówki należałoby potraktować jako zaproszenie. Państwo Radni zainteresowani wyjazdem mogą zgłosić się do Pana Radnego, ponieważ jest to indywidualna sprawa.

Na interpelacje Pani Radnej Małgorzaty Grygo odpowiedzi udzielił Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta.

W odpowiedzi na interpelację dotyczącą terminu zakończenia prac na targowisku miejskim odpowiedział, iż w piątek odbyło się spotkanie
z inspektorami nadzoru całej inwestycji i wykonawca potwierdził, że prace zostaną zakończone zgodnie z ustalonym terminem, czyli do końca czerwca tego roku. Jeżeli tak się nie stanie wówczas naliczona zostanie kara umowna wynikająca z niedotrzymania terminu.

Ad. pkt 8

Pan Wiesław Jeruć — Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt. 8 porządku obrad, tj. do przyjęcia protokołu z obrad XXV sesji Rady Miejskiej z 29 kwietnia 2013 r. Zapytał, czy sa uwagi do przedłożonego protokołu?

Uwag nie zgłoszono i Pan Wiesław Jeruć — Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie protokół z obrad XXV sesji Rady Miejskiej, który w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania został przyjęty jednogłośnie 15 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych.

Ad. pkt 9

Zapytania i wolne wnioski

Pan Radny Marcin Kleczkowski zapytał Panią Izabelę Pasecką - Zastępcę Burmistrza Miasta, na jakim etapie jest inicjatywa związana z budową Pomnika Żołnierzy Poległych w latach 1945-52 na ul. Portowej? Pan Radny zgłosił wniosek by w regulaminie targowiska, które ma ruszyć 1 lipca, rozpatrzono pomysł wyznaczenia strefy handlu bezpłatnego, wzorem innych miast. W Krakowie na przykład taka strefa funkcjonuje 1 dzień w miesiącu
i wyznaczone jest miejsce, na którym mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać innym mieszkańcom rzeczy, które im zbywają w mieszkaniach. Wówczas nie pobieranoby opłaty targowej, co jest praktykowane w innych miastach. Możnaby ustalić, że przez 1 dzień w tygodniu wiaty wzdłuż ul. Nowomiejskiej byłyby wyznaczone jako strefa handlu bezpłatnego. Warunkiem byłoby zbycie niepotrzebnych rzeczy bezpłatnie. Pan Radny poprosił, by rozpatrzyć jego wniosek przy okazji ustalania regulaminu targowiska miejskiego. Pan Radny zgłosił kolejny wniosek o powołanie Komisji Statutowej. Pan Radny zapytał Panią Aldonę Samel - Sekretarza Miasta i Panią Krystynę Wierzbińską — Radcę Prawnego Urzędu Miejskiego, czy istnieje potrzeba powoływania tej Komisji skoro zmiany w statucie były czynione wcześniej i taka Komisja była już powołana? Czy można uznać, że tamta Komisja powołana na czas trwania kadencji Rady Miejskiej, jest aktualna i może działać nadal?

Pani Aldona Samel — Sekretarz Miasta odpowiedziała, iż Komisja Statutowa musi być na nowo powołana. Komisja Statutowa powołana
w 2011 roku była komisją doraźną do opracowania Statutu Miasta i zakończyła ona pracę, ponieważ Państwo Radni uchwalili Statut i wprowadzenie w nim jakichkolwiek zmian wymaga powołania Komisji Statutowej.

Pan Radny Tomasz Dobkowski zapytał, czy jest możliwość prawna,
z racji tego, że nie wiąże się to z żadnymi kosztami, aby powoływać taką komisję z początkiem kadencji rady i byłaby to komisja stała? Będą się one zbierały tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba, ale nie będzie konieczności każdorazowego powoływania takiej Komisji, gdy zajdzie potrzeba wprowadzenia zmian w statucie.

Pani Aldona Samel — Sekretarz Miasta odpowiedziała, że jeżeli miałaby to być komisja stała to trzeba by wpisać ją do Statutu.

Pan Radny Tomasz Dobkowski powiedział, że wynika z tego, że aby powołać komisję stałą trzeba najpierw powołać komisję doraźną. Pan Radny zaproponował, aby wpisać do Statutu możliwość otrzymywania przez wszystkich radnych wszystkich materiałów drogą elektroniczną.

Pan Radny Marcin Kleczkowski, w związku z przedstawioną interpretacją, zgłosił wniosek formalny o powołanie Komisji Statutowej w celu dokonania zmian w Statucie Miasta Augustowa, o których Pan Radny wspominał kilkukrotnie.

Pan Wiesław Jeruć - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie wniosek formalny zgłoszony przez Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego o powołanie Komisji Statutowej celem dokonania zmian
w Statucie Miasta. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania za wnioskiem głosowało 6 radnych,
8 było przeciw, i nikt nie wstrzymał się od głosu. Tym samym wniosek został odrzucony.

Pan Radny Zbigniew Huszcza zgłosił wniosek o zorganizowanie spotkania na temat oświaty najpóźniej pod koniec września tego roku. Prawdopodobnie zajdzie konieczność zabezpieczenia środków finansowych na przyszły rok, na funkcjonowanie oświaty miejskiej. Chodzi o to, by nie podejmować pochopnych decyzji i nie upubliczniać ich tak, jak to miało miejsce do tej pory i nie robić niepotrzebnego zamieszania. Na to spotkanie powinny zostać przygotowane potrzebne materiały.

Pani Izabela Piasecka — Zastępca Burmistrza Miasta poinformowała, iż będziemy zwracać się do wszystkich Państwa Radnych z prośbą
o sformułowanie potrzeb na to spotkanie. Spotkanie zostanie przygotowane według oczekiwań Państwa Radnych, jeżeli chodzi o materiały i jego termin.
W odpowiedzi na zapytanie Pana Radnego Marcina Kleczkowskiego na temat Pomnika Żołnierzy Poległych w latach 1945-52, przypomniała, iż projekt realizuje Fundacja Pamiętamy. W tej chwili zakończono realizację dokumentacji projektowej. Budowa Pomnika ma się zakończyć do końca sierpnia tego roku.

Pan Kazimierz Kożuchowski — Burmistrz Miasta dodał, że otwarcie Pomnika Żołnierzy Wyklętych planowane jest w końcu sierpnia, ale ostateczna data uzależniona jest od kalendarza Pana Bronisława Komorowskiego — Prezydenta RP, który bywa na tego rodzaju uroczystościach.

Pan Wiesław Jeruć — Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej zapoznał Państwa Radnych z korespondencją, która wpłynęła do Pana Burmistrza i Rady Miejskiej, tj.:

- z pismem NSZZ „Solidarność” Oddziału Regionu Podlaskiego w Augustowie
z dnia 19 kwietnia 2013 r. w sprawie wyjaśnienia powodu, z jakiego jednej
z nauczycielek zredukowano kwotę dofinansowania kształcenia przez Komisję powołaną przez Burmistrza Miasta, /zał. nr 8/;

- z pismem Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Jarosława Zielińskiego dotyczącym wyeliminowania niekorzystnych zapisów
w obowiązującej ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach
i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych, hamujących rozwój gmin uzdrowiskowych, /zał. nr 9/;

- z pismem „MIRAGE BOATS” Zając & Bychto SJ. z dnia 15 kwietnia 2013 r. w sprawie odrolnienia działki, /zał. nr 10/;

- z pismem Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Augustowie
z dnia 27 maja 2013 r. w sprawie placu zabaw przy ul. Rybackiej, /zał. nr 11/;

- z wnioskiem British American Tobacco z dnia 19 kwietnia 2013 r. o ujęcie
ul. Kolejowej w planie budowy ulic w Augustowie, /zał. nr 12/;

- z wnioskiem 12 firm z dnia 12 kwietnia 2013 r. o ujęcie
ul. Kolejowej w planie budowy ulic w Augustowie, /zał. nr 13/.

Ad. pkt 10

Pan Wiesław Jeruć — Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, po wyczerpaniu porządku obrad, zamknął XXVI sesję Rady Miejskiej
w Augustowie.

Protokołowała: Przewodniczyli:

/Ewa Szczepańska/ Przewodnicząca

Rady Miejskiej w Augustowie

/Krystyna Wilczewska/

Wiceprzewodniczący

Rady Miejskiej w Augustowie

/Wiesław Jeruć/

i

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Augustowie

Wytwarzający/odpowiadający: Rada Miasta Augustów

Wprowadzający: Rada Miasta Augustów

Data modyfikacji: 2013-06-25

Opublikował: Ewa Szczepańska

Data publikacji: 2013-06-25