Protokół Nr 17/15 z posiedzenia Komisji Społeczno-Oświatowej RM z 19 listopada 2015 r.
PROTOKÓŁ NR 17/15
z posiedzenia Komisji Społeczno-Oświatowej RM w Augustowie
z dnia 19 listopada 2015 r.
W posiedzeniu Komisji udział wzięli – lista obecności w załączeniu.
Porządek posiedzenia:
1. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Gminy Miasto Augustów na prowadzenie niepublicznych szkół, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego, a także trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania.
2. Sprawy różne.
Posiedzenie Komisji Społeczno-Oświatowej RM w Augustowie otworzyła Pani Małgorzata Grygo – Przewodnicząca Komisji.
Zapoznała obecnych z proponowanym porządkiem posiedzenia, który został przyjęty.
Ad.pkt 1
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Gminy Miasto Augustów na prowadzenie niepublicznych szkół, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego, a także trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania
Pan Dariusz Szkiłądź – Kierownik Wydziału Edukacji i Sportu UM wyjaśnił, że w projekcie uchwały została naniesiona poprawka, ponieważ Regionalna Izba Obrachunkowa nakazała dokonywanie rozliczeń dotacji w wymiarze miesięcznym, a nie rocznym.
Po przeprowadzonej dyskusji, Pani Małgorzata Grygo – Przewodnicząca Komisji poddała pod głosowanie projekt uchwały w ww. sprawie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Komisja Społeczno-Oświatowa RM projekt uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie 6 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.
Ad.pkt 2
Pan Radny Adam Wysocki nawiązał do regulaminu w sprawie ustalenia warunków korzystania z nieruchomości w szkołach, placówkach oświatowych i żłobku, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Augustów. W regulaminie figuruje zapis, że w przypadku wynajmowania pomieszczeń oraz części nieruchomości uczniowskim klubom sportowym, młodzieżowym klubom sportowym i organizacjom społecznym została ustalona stawka wynajmu w wysokości 25%. Pan Radny zwrócił uwagę, że Szkoła Podstawowa Nr 4 korzysta ze stadionu Liceum Ogólnokształcącego Nr II, natomiast gdzieś zapadły takie decyzje, że nauczyciele wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej Nr 4 mają za zadanie ograniczenie lekcji wychowania fizycznego na stadionie LO Nr II. Starostwo Augustowskie wymaga odpłatności placówkom należącym do Miasta, z kolei pieniądze są pobierane za wejście do hali sportowej w Szkole Podstawowej Nr 4. Radny stwierdził, że w porównaniu do lat ubiegłych opłata za wynajęcie hali znacznie wzrosła. Branie pod uwagę rachunku ekonomicznego za najważniejsze kryterium kończy się tym, że nauczyciele mają polecenie ograniczyć lekcje wychowania fizycznego do niezbędnego minimum, aby nie płacić pieniędzy. Takie działanie jest absurdem, ponieważ najbardziej cierpią na tym dzieci, których dobro jest najważniejsze i należy dołożyć wszelkich starań, aby lekcje wychowania fizycznego odbywały się w jak najlepszych warunkach, gdyż po to został stworzony ww. regulamin.
Pan Dariusz Szkiłądź - Kierownik Wydziału Edukacji i Sportu UM wyjaśnił, że ww. regulamin nie wskazuje jednoznacznie, że dyrektor szkoły powinien pobierać opłatę. Podkreślił, że z inicjatywą odpłatności za korzystanie ze stadionu wyszło Starostwo Augustowskie, a nie Miasto, ponieważ na początku września, jeszcze przed wejście w życie regulaminu, dyrektor Gimnazjum Nr 2 wraz z dziećmi została wyproszona ze stadionu, bo trzeba było zapłacić pieniądze. Dzieci nie miały gdzie ćwiczyć i obecnie mają zajęcia na basenie.
Pan Radny Wojciech Krzywiński zapytał, czy wcześniej dochodziło do takich sytuacji, że Liceum Ogólnokształcące Nr II i Szkoła Podstawowa Nr 4 pobierały ww. opłaty.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta wyjaśnił, że w poprzednich latach były zawierane porozumienia, ale opłaty były niższe i z hali korzystało bardzo dużo osób.
Pan Radny Adam Cilulko zaproponował rozważenie możliwości, aby uczniowie ze szkół miejskich i powiatowych korzystali bezpłatnie lub za minimalne stawki z obiektów sportowych.
Pan Radny Tomasz Dobkowski stwierdził, że darmowe korzystanie z hali sportowej spowoduje chaos i nie przyniesie spodziewanych korzyści. Uznał, że nie może dochodzić do takich sytuacji, aby w budżecie szkoły nie były zarezerwowane środki finansowe na lekcje wychowania fizycznego na stadionie.
Pan Radny Tomasz Bukłaho stwierdził, że jeżeli istniałaby możliwość podzielenia hali na kilka hal sportowych, to powstałaby różne sekcje treningowe i mogłoby ćwiczyć jednocześnie kilka klas.
Pani Radna Magdalena Śleszyńska poruszyła kwestię należytej interpretacji regulaminu, aby pieniądze za korzystanie z obiektu sportowego szkoła pobierała w należytej wysokości. Problem może polegać na tym, że dyrektor szkoły pobierając opłatę zasłania się odgórnymi poleceniami.
Pani Małgorzata Grygo – Przewodnicząca Komisji poinformowała, że 25 listopada 2015 r. o godz. 14.00 odbędzie się posiedzenie Komisji Społeczno-Oświatowej RM w sprawie przeniesienia Gimnazjum Nr 1 do budynku Szkoły Podstawowej Nr 4. Ponadto Przewodnicząca Komisji poinformowała o wynikach rozmów w sprawie otwarcia świetlicy od godz. 7.00 w Szkole Podstawowej Nr 2.
Kierownik Wydziału Edukacji i Sportu UM wyjaśnił, że z informacji uzyskanych od dyrektora szkoły wynika, że rodzice nie złożyli jeszcze żadnego wniosku w powyższej sprawie.
Pan Radny Tomasz Dobkowski stwierdził, że praca wszystkich świetlic jest zadaniem Miasta i warto jest ten temat dokładnie przeanalizować.
Protokołowała: Przewodniczyła:
/Beata Filipow/ Przewodnicząca
Komisji Społeczno-Oświatowej RM
Małgorzata Grygo
Metryka strony