Protokół Nr VIII/15 z obrad sesji RM z 28 maja 2015 r.
P R O T O K Ó Ł NR VIII/15
z obrad VIII sesji Rady Miejskiej w Augustowie,
które odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego
w Augustowie, ul. 3 Maja 60
w dniu 28 maja 2015 r.
W obradach sesji wzięło udział 18 radnych – lista obecności w załączeniu. /zał. nr 1/
Ponadto w obradach udział wzięli:
- Burmistrz Miasta Augustowa,
- Zastępca Burmistrza Miasta Augustowa,
- Sekretarz Miasta,
- Skarbnik Miasta,
- kierownicy wydziałów i referatów UM,
- kierownicy jednostek organizacyjnych miasta,
- Komendant Straży Granicznej w Augustowie,
- Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Augustowie
- mieszkańcy,
- przedstawiciele prasy.
Obrady rozpoczęto o godzinie 16.05
i zakończono o 19.10
Proponowany porządek obrad :
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Złożenie sprawozdania przez Burmistrza Miasta.
4. Interpelacje radnych.
5. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach:
a) zapłaty podatków instrumentem płatniczym;
b) zmian budżetu miasta na 2015 rok;
c) zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Augustowa na lata 2015-2023;
d) przekazania w 2015 r. środków finansowych na Fundusz Wsparcia Policji;
e) przekazania w 2015 r. środków finansowych na Fundusz Wsparcia Straży Granicznej;
f) skargi Prokuratora Rejonowego w Augustowie na uchwałę
Nr XXVI/206/13 Rady Miejskiej w Augustowie z dnia 29 maja 2013 r. w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania oraz wysokości stawek opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w Strefie Płatnego Parkowania i sposobu ich pobierania;
g) rozpatrzenia ponownej skargi na działalność Burmistrza Miasta Augustowa;
h) przystąpienia do sporządzenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa zwanego „Limanowskiego I – ul. Wiklinowa, ul. Straży Leśnej, ul. Perstuńska, ul. Grzybowa”;
i) przystąpienia do sporządzenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa zwanego „Cmentarz komunalny”;
j) uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Augustów;
k) szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości
i zagospodarowania tych odpadów;
l) podziału Gminy Miasta Augustów na sektory;
ł)wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami
komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty, ustalenia stawki opłaty
a pojemnik o określonej pojemności;
m) pozbawienia odcinka drogi gminnej kategorii drogi gminnej;
n) zmiany Uchwały Nr IV/19/11 Rady Miejskiej w Augustowie z dnia
14 lutego 2011 r. w sprawie określenia trybu i sposobu
powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego oraz szczegółowe warunki jego funkcjonowania;
o) uchwalenia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz
zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Augustowa
w 2015 r.
p) wyrażenia zgody na używanie herbu miasta Augustowa;
r) wyrażenia zgody na używanie herbu miasta Augustowa;
s) zasięgnięcia opinii Podlaskiego Wojewódzkiego Komendanta Policji w sprawie rozwiązania Straży Miejskiej w Augustowie.
6. Przyjęcie sprawozdań z działalności za 2014 rok:
- Augustowskich Placówek Kultury,
- Centrum Sportu i Rekreacji,
- Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej,
- Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
7. Ocena zasobów pomocy społecznej Gminy Miasta Augustowa za 2014 rok.
8. Odpowiedzi na interpelacje.
9. Przyjęcie protokołu z obrad VII sesji RM z 26.03.2015 r.
10.Zapytania i wolne wnioski.
11.Zamknięcie obrad.
Ad. pkt 1
Obrady VIII sesji Rady Miejskiej w Augustowie otworzył Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej. Stwierdził, że zgodnie z listą obecności na sali znajduje 17 radnych, co stanowi o prawomocności obrad. Powitał: Pana Wojciecha Walulika – Burmistrza Miasta, Pana Mirosława Karolczuka – Zastępcę Burmistrza Miasta, Państwa Radnych, kierowników miejskich jednostek organizacyjnych, pracowników Urzędu Miejskiego, dziennikarzy i gości.
Ad. pkt 2
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił zaproponowany porządek obrad. Zapytał, czy ktoś z obecnych na sesji chciałby zgłosić zmiany do zaproponowanego porządku obrad.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta zgłosił wniosek
o wykreślenie z porządku obrad pkt 5o, tj. podjęcia uchwały w sprawie uchwalenia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz
zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Augustowa w 2015 r. Powodem zdjęcia z porządku obrad projektu uchwały w ww. sprawie jest brak wszystkich opinii, m.in. Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Pani Radna Magdalena Śleszyńska stwierdziła, że na posiedzeniu Komisji Społeczno – Oświatowej RM członkowie Komisji zostali poinformowani, że skoro nie wysłano opinii to należy przyjąć, że nie zgłasza do ww. programu żadnych uwag.
Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM poinformował, że zgodnie z art. 11a, ust. 7 ustawy o ochronie zwierząt opinie określonych podmiotów, tj.: Powiatowego Lekarza Weterynarii, Polskiego Związku Łowieckiego, Nadleśnictwa Augustów, są obligatoryjne. Przypomniał, że na poprzedniej sesji Rady Miejskiej projekt uchwały w ww. sprawie został przedłożony Państwu Radnym wraz z wszystkimi opiniami, które były pozytywne. Obecnie brakuje opinii Powiatowego Lekarza Weterynarii i Polskiego Związku Łowieckiego.
Pan Sebastian Piekarski – Radca Prawny poinformował, że ww. podmioty zobowiązane są w terminie 21 dni od otrzymania projektu programu wydać opinię na jego temat. Dopiero po upływie 21 dni, jeżeli takiej opinii nie będzie można uznać to za milczącą akceptację. Opinia została wysłana do ww. podmiotów 11 maja 2015 r., czyli nie minęło 21 dni, aby uznać, że wyrażono milczącą zgodę.
Pani Radna Magdalena Śleszyńska zapytała, czy to oznacza, że
nie będzie czasu na ogłoszenie przetargu na wyłapywanie bezdomnych zwierząt z terenu miasta Augustowa oraz utrzymywanie tych zwierząt w schronisku?
Pan Sebastian Piekarski – Radca Prawny odpowiedział, że uchwała dotycząca ochrony zwierząt nie ma wpływu na przetarg. Wprost przeciwnie, jeżeli w przetargu okaże się, że będzie nowy wykonawca to wówczas będzie można dostosować uchwałę.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie zaproponowany porządek obrad wraz ze zmianą.
W głosowaniu wzięło udział 17 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania porządek obrad wraz ze zmianą został przyjęty jednogłośnie
17 głosami.
Ad. pkt 3
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Panu Wojciechowi Walulikowi – Burmistrzowi Miasta
z prośbą o złożenie sprawozdania ze swojej działalności.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta Augustowa złożył sprawozdanie ze swojej działalności od ostatniej sesji, tj. od 30 marca 2015 r. do 25 maja 2015 r. Pan Burmistrz poinformował, że od 1 maja 2015 r. nowym Sekretarzem Miasta jest Pani Agnieszka Kuczyńska. Sekretarz został wyłoniony w drodze konkursu, do którego przystąpiło 5 osób, ale tylko 3 z nich spełniały kryteria.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej powitał Panią Agnieszkę Kuczyńską – Sekretarza Miasta.
Ad. pkt 4
Interpelacje radnych
Pan Radny Piotr Piłasiewicz zapytał, w jakim terminie zostanie oddany do użytku plac zabaw przy ul. Rybackiej.
Pani Radna Magdalena Śleszyńska zapytała, czy na wzór planu budowy ulic możliwe jest przygotowanie planu podłączeń do sieci MPEC „GIGA”
Sp. z o.o., ponieważ mieszkańcy ul. Kasztanowej po raz kolejny usłyszeli, że ich nieruchomości w najbliższym czasie nie zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej.
Pani Radna Bożenna Łukaszewicz w odniesieniu do interpelacji, którą zgłaszała na poprzedniej sesji odnośnie do montażu instalacji solarnych w ramach Programu „Słoneczny Augustów” zapytała, czy coś w tej kwestii się wyjaśniło i zmieniło na lepsze.
Pan Radny Jacek Truszkowski zapytał, kto jest odpowiedzialny za włączanie świateł wieczorem na Bulwarach nad Kanałem Bystrym. Zwrócił uwagę, że wieczorem światła są włączane, co najmniej o pół godziny za wcześnie. Często zdarza się, że od połowy bulwarów światła są wyłączone. Pan Radny zapytał, jaka jest przyczyna takiej sytuacji.
Pan Radny, w imieniu augustowskich motocyklistów, poprosił
o zamieszczenie informacji, że parkowanie dla motocykli w Strefie Płatnego Parkowania jest bezpłatne. Sprawa była zgłaszana Panu Burmistrzowi w lipcu ubiegłego roku i wówczas obiecano, że będzie ona rozwiązana.
Pan Radny zapytał, czy w ramach jakiegoś programu możnaby skorzystać z dofinansowania do podłączenia do sieci ciepłowniczej, tak jak ma to miejsce w przypadku montażu instalacji solarnych. Część mieszkańców na pewno skorzystałaby z takiej propozycji.
Pani Radna Sylwia Bielawska poinformowała, że mieszkańcy ulic Sienkiewicza i Kilińskiego skarżą się na nieład panujący na działce znajdującej się na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Kilińskiego, w bliskim sąsiedztwie Przedszkola nr 4. Działka jest zdewastowana i znajdują się na niej ogromne ilości śmieci. Właściciel nieruchomości mieszka prawdopodobnie w Łomży
i nie reaguje na prośby mieszkańców. Poprosiła o wyegzekwowanie od właściciela działki uporządkowania tego terenu.
Pan Radny Artur Kleczkowski zapytał, czy istnieje możliwość zamontowania progów zwalniających na ul. Sucharskiego, prowadzącej do budynków wielorodzinnych przy ul. Sucharskiego: 3, 5, 11 i 13. Pan Radny zwrócił uwagę, że bawią się tam dzieci, a samochody poruszają się bardzo szybko.
Pan Radny Adam Wysocki zwrócił uwagę, że budynek na rogu ulic Kwaśnej i Nadrzecznej stwarza zagrożenie. Budynek jest stary i usytuowany niemal w pasie drogowym, co ogranicza wyjazd z ul. Kwaśnej. Sprawa
w poprzedniej kadencji Rady była wielokrotnie zgłaszana i Pan Radny zapytał, czy w tej kwestii coś się dzieje i co jeszcze można zrobić.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał, czy w Urzędzie Miejskim funkcjonuje system oceny jakości pracy urzędników. Zapytał, czy ta jakość jest monitorowana, czy może są ankietowani petenci? Czy z tej oceny wynika system premiowania. Pan Przewodniczący stwierdził, że jakość pracy Urzędu w rozmowach z mieszkańcami jest tematem dość wrażliwym. Poinformował, że wraz z kilkoma radnymi na własną rękę wśród mieszkańców przeprowadzili badania i wynik był bardzo różny. Być może było to spowodowane niezrozumieniem obowiązujących procedur, czasem były to pewnie słuszne krytyczne uwagi. Zwrócił uwagę na profesjonalną pracę Pani Beaty Kapli i Pani Anny Sołtys. Od wielu mieszkańców na temat ich pracy wciąż płyną bardzo pozytywne informacje. Mieszkańcy na ich temat wypowiadają się w samych superlatywach. Pan Burmistrz i Pani Sekretarz, prowadząc ocenę pracowników pod kątem premiowania, powinni ten fakt uwzględnić.
Pani Radna Bożenna Łukaszewicz zapytała, czy jest możliwe, aby przybyli na sesję goście i mieszkańcy mogli zadawać pytania, ponieważ z ich strony jest taka prośba.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił uwagę, że w pkt 9 porządku obrad, w którym przewidziane są zapytania i wolne wnioski będzie to możliwe. Zapytał, czy są pytania ze strony mieszkańców.
Pan Radny Józef Świątkowski stwierdził, że organizator Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego zwracał się do Pana Burmistrza z prośbą o dofinansowanie imprezy. Pan Radny zapytał, czy byłaby możliwość dofinansowania ww. turnieju kwotą kilku tysięcy złotych.
Mieszkaniec miasta Augustowa zwrócił uwagę, że organizowanie Jarmarku Zygmunta Augusta na parkingach przy Amfiteatrze nie było najlepszym pomysłem. Stwierdził, że może warto powrócić do wcześniejszej formuły, kiedy to handel starociami odbywał się na Rynku Zygmunta Augusta.
Pozostałych wypowiedzi mieszkańców nie udało się odtworzyć ze względu na wyłączony mikrofon sprzętu nagrywającego.
Ad. pkt 5a
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł do pkt 5a, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zapłaty podatków instrumentem płatniczym. Udzielił głosu Pani Monice Podziewskiej – Skarbnikowi Miasta.
Pani Monika Podziewska – Skarbnik Miasta omówiła projekt uchwały w ww. sprawie.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał, czy podjęcie uchwały niesie za sobą dodatkowe koszty.
Pani Monika Podziewska – Skarbnik Miasta odpowiedziała, że bank pobiera opłatę za każdą wpłatę w wysokości 0,5% oraz 50 zł miesięcznie za korzystanie z terminala.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych o zabranie głosu.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zapłaty podatków instrumentem płatniczym. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr VIII/49/15 została podjęta 18 głosami. /zał. nr 2/
Ad. pkt 5b
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł się do pkt 5b, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zmian budżetu miasta na 2015 rok. Udzielił głosu Pani Monice Podziewskiej – Skarbnikowi Miasta
z prośbą o omówienie projektu uchwały w ww. sprawie.
Pani Monika Podziewska – Skarbnik Miasta omówiła projekt uchwały w ww. sprawie.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych o zabranie głosu.
Pani Radna Joanna Lisek zadała pytanie dotyczące wykreślenia
z budżetu miasta na 2015 r. środków finansowych na dostosowanie obiektu – Żłobka nr 1, do ochrony przeciwpożarowej. Zapytała, co jest powodem takiej decyzji i czy jest prawdą, że żłobek zostanie przekazany w dzierżawę osobie prywatnej.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta odpowiedział, że do przyszłego roku zostało jeszcze trochę czasu na dostosowanie żłobka do zaleceń wynikających z przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej. W tym roku pieniądze te zostaną przeznaczone na inny cel. Decyzje w ww. zakresie będą podejmowane systemowo.
Pani Radna Joanna Lisek zapytała, czy rozwiązania systemowe mają oznaczać, że sprawa dotyczy nie tylko Żłobka, ale również przedszkoli miejskich. Pani Radna poprosiła o więcej informacji na ten temat. Zapytała, czy jest plan prywatyzacji przedszkoli i żłobka.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta odpowiedział, że na razie takiego planu nie ma.
Pani Aleksandra Kleczkowska – Przewodnicząca Komisji do spraw Budżetu RM poinformowała, że Komisja do spraw Budżetu RM na posiedzeniu w dniu 28 marca 2015 r. projekt uchwały w ww. sprawie zaopiniowała pozytywnie.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmian budżetu miasta na 2015 rok. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr VIII/50/15 została podjęta 16 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy 2 głosach wstrzymujących się. /zał. nr 3/
Ad. pkt 5c
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 5c, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Augustowa na lata 2015 - 2023. Udzielił głosu Pani Monice Podziewskiej – Skarbnikowi Miasta z prośbą o omówienie projektu uchwały w ww. sprawie.
Pani Monika Podziewska – Skarbnik Miasta omówiła projekt uchwały w ww. sprawie.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych o zabranie głosu.
Pani Aleksandra Kleczkowska – Przewodnicząca Komisji do spraw Budżetu RM poinformowała, że Komisja do spraw Budżetu RM na posiedzeniu w dniu 28 marca 2015 r. projekt uchwały w ww. sprawie zaopiniowała pozytywnie.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Augustowa na lata 2015 - 2023. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała
nr VIII/51/15 została podjęta 16 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy
2 głosach wstrzymujących się. /zał. nr 4/
Ad. pkt 5d
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł się do pkt 5d, tj. do podjęcia uchwały w sprawie przekazania w 2015 r. środków finansowych na Fundusz Wsparcia Policji. Udzielił głosu Pani Monice Podziewskiej – Skarbnikowi Miasta.
Pani Monika Podziewska – Skarbnik Miasta omówiła projekt uchwały w ww. sprawie.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał przedstawiciela Policji obecnego na sesji jak wygląda budżet Komendy Powiatowej Policji w Augustowie.
Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Augustowie poinformował, że budżet dla Policji jest niewystarczający. Niewystarczająca jest również liczba etatów. Z uwagi na potrzebę zwiększenia liczby patroli policyjnych, zwłaszcza w weekendy, w godzinach wieczorno – nocnych, potrzebne jest dofinansowanie ze strony Miasta. Będą to środki finansowe na dodatkowe wynagrodzenie policjantów. Zapewnił, że żadne oszczędności na koniec roku nie pozostają.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych o zabranie głosu.
Pani Aleksandra Kleczkowska – Przewodnicząca Komisji do spraw Budżetu RM poinformowała, że Komisja do spraw Budżetu RM na posiedzeniu w dniu 28 marca 2015 r. projekt uchwały w ww. sprawie zaopiniowała pozytywnie.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przekazania w 2015 r. środków finansowych na Fundusz Wsparcia Policji. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr VIII/52/15 została podjęta jednogłośnie 18 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 5/
Ad. pkt 5e
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł się do realizacji pkt 5e, tj. do podjęcia uchwały w sprawie przekazania w 2015 r. środków finansowych na Fundusz Wsparcia Straży Granicznej. Udzielił głosu Pani Monice Podziewskiej – Skarbnikowi Miasta.
Pani Monika Podziewska – Skarbnik Miasta omówiła projekt uchwały w ww. sprawie.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych o zabranie głosu.
Pan Jarosław Oborski – Komendant Straży Granicznej powiedział, że na zabezpieczenie porządku publicznego w mieście wydawanych jest
ok. 5 000 zł miesięcznie. Kwota przekazana przez Miasto pozwoli na lepszą, intensywniejszą pracę.
Pani Aleksandra Kleczkowska – Przewodnicząca Komisji do spraw Budżetu RM poinformowała, że Komisja do spraw Budżetu RM na posiedzeniu w dniu 28 marca 2015 r. projekt uchwały w ww. sprawie zaopiniowała pozytywnie.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przekazania w 2015 r. środków finansowych na Fundusz Wsparcia Straży Granicznej. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr VIII/53/15 została podjęta jednogłośnie 18 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 6/
Ad. pkt 5f
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł się do pkt 5f, tj. do podjęcia uchwały w sprawie skargi Prokuratora Rejonowego w Augustowie na uchwałę Nr XXVI/206/13 Rady Miejskiej
w Augustowie z dnia 29 maja 2013 r. w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania oraz wysokości stawek opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w Strefie Płatnego Parkowania
i sposobu ich pobierania. Udzielił głosu Panu Sebastianowi Piekarskiemu – Radcy Prawnemu UM.
Pan Sebastian Piekarski – Radca Prawny omówił projekt uchwały
w ww. sprawie.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych o zabranie głosu.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie skargi Prokuratora Rejonowego w Augustowie na uchwałę Nr XXVI/206/13 Rady Miejskiej
w Augustowie z dnia 29 maja 2013 r. w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania oraz wysokości stawek opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w Strefie Płatnego Parkowania
i sposobu ich pobierania. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr VIII/54/15 została podjęta 16 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy 2 głosach wstrzymujących się. /zał. nr 7/
Pani Radna Bożenna Łukaszewicz przypomniała, że podczas trwania poprzedniej kadencji, kiedy była podejmowana uchwała w sprawie strefy płatnego parkowania zgłosiła pomysł, aby w soboty tylko i wyłącznie w okresie letnim były pobierane opłaty. Poza nim, czyli od października do końca kwietnia, opłata nie byłaby pobierana. Stwierdziła, że wartoby powrócić do dyskusji na ten temat, ponieważ byłby to ukłon w stronę naszego miasta.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta w pełni podzielił pogląd Pani Radnej, ale zaznaczył, że obowiązuje nas umowa i w przypadku zasadności skargi Prokuratora niesie to konkretne konsekwencje finansowe dla Miasta. Pan Burmistrz zapewnił, że po wygaśnięciu umowy odbędzie się dyskusja nad funkcjonowaniem strefy płatnego parkowania.
Pan Sebastian Piekarski – Radca Prawny poinformował, że skarga Prokuratora Rejonowego dotyczyła opłat za soboty. Istnieje pogląd w prawie, który wyraził Prokurator, iż za soboty jako dni wolne od pracy nie powinny być pobierane opłaty za parkowanie. Z takim stanowiskiem Miasto się nie zgadza.
Ad. pkt 5g
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł się do pkt 5g, tj. do podjęcia uchwały w sprawie rozpatrzenia ponownej skargi na działalność Burmistrza Miasta Augustowa. Udzielił głosu Pani Annie Kowalczuk – Kierownikowi Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM.
Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury
i Gospodarki Przestrzennej UM omówiła projekt uchwały w ww. sprawie.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych o zabranie głosu.
Głosów w dyskusji nie było i Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały
w sprawie rozpatrzenia ponownej skargi na działalność Burmistrza Miasta Augustowa. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr VIII/55/15 została podjęta jednogłośnie 18 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 8/
Ad. pkt 5h
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł się do pkt 5h, tj. do podjęcia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa zwanego „Limanowskiego I” – ul. Wiklinowa, ul. Straży Leśnej, ul. Perstuńska, ul. Grzybowa. Udzielił głosu Pani Annie Kowalczuk – Kierownikowi Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM z prośbą o omówienie projektu uchwały w ww. sprawie.
Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury
i Gospodarki Przestrzennej UM omówiła projekt uchwały w ww. sprawie.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych o zabranie głosu.
Głos zabrali mieszkańcy, ale ich wypowiedzi nie zostały zarejestrowane, ponieważ nie włączono mikrofonu.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa zwanego „Limanowskiego I” – ul. Wiklinowa, ul. Straży Leśnej, ul. Perstuńska, ul. Grzybowa. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr VIII/56/15 została podjęta 17 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy 1 głosie wstrzymującym się. /zał. nr 9/
Ad. pkt 5i
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł się do pkt 5i, tj. do podjęcia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa zwanego „Cmentarz komunalny”. Udzielił głosu Pani Annie Kowalczuk – Kierownikowi Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej UM.
Pani Anna Kowalczuk – Kierownik Wydziału Architektury
i Gospodarki Przestrzennej UM omówiła projekt uchwały w ww. sprawie.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych o zabranie głosu.
Pani Radna Bożenna Łukaszewicz przypomniała, że podobny projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad i wówczas Pan Mirosław Karolczuk – Zastępca Burmistrza Miasta mówił, że trwają negocjacje. Pani Radna zapytała, czy te negocjacje zakończyły się pomyślnie.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta powiedział, że zależy mu, aby w przyszłym roku, jesienią, cmentarz zaczął funkcjonować. Koszt wykupu gruntów pod cmentarz nie jest jeszcze znany, ale wiadomo, że samo jego urządzenie będzie bardzo kosztowne. Niestety jest to bardzo duże wyzwanie dla naszej gminy, ponieważ założenie cmentarza to koszt rzędu kilku milionów złotych. Na jego realizację nie otrzymamy dofinansowania i trzeba będzie zastanowić się, w jaki sposób ten ciężar udźwignąć. Temat jest otwarty i na pewno byłoby dobrze, aby ktoś wsparł nas w tym zadaniu tym bardziej, że miejsca na cmentarzu parafialnym już się skończyły. Dyskusja na temat konieczności budowy nowego cmentarza toczy się już, co najmniej od 8 lat. Pan Burmistrz podkreślił, że budowa cmentarza jest zadaniem priorytetowym, jeżeli chodzi o funkcjonowanie miasta. Pan Burmistrz powiedział, że Miasto nie dysponuje terenem blisko położonym, który nadawałby się na tego typu inwestycję. Teren wskazany pod przyszły cmentarz rozciąga się na 10 ha.
Pani Barbara Ciruk – Redaktor Naczelna Przeglądu Augustowskiego wskazała na możliwość grzebania zmarłych na cmentarzu w Studzienicznej.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta odpowiedział, że teren na cmentarzu w Studzienicznej również się kończy. Trwają rozmowy z Lasami Państwowymi na temat zamiany gruntów, aby powiększyć teren cmentarza
w Studzienicznej. Pan Burmistrz stwierdził, że jest przeciwny, aby w sposób drastyczny rozbudowywać mały, kameralny, wiejski cmentarz.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa zwanego „Cmentarz komunalny”. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr VIII/57/15 została podjęta jednogłośnie 18 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 10/
Ad. pkt 5j
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 5j, tj. do podjęcia uchwały w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości
i porządku na terenie Gminy Miasta Augustów. Udzielił głosu Pani Dorocie Kapli – Kierownikowi Referatu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi UM.
Pani Dorota Kapla – Kierownik Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi UM omówiła projekt uchwały w ww. sprawie.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat uchwały
w ww. sprawie?
Pani Radna Małgorzata Grygo powiedziała, że mieszkańcy nie są zadowoleni, że po okresie grzewczym sami będą musieli zawozić popiół do PSZOKu. Pani Radna stwierdziła, że mieszkańcy będą wrzucać popiół do głównych pojemników, ponieważ dowóz będzie dla nich zbyt uciążliwy.
Pani Dorota Kapla – Kierownik Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi UM odpowiedziała, że założenia zapisane
w uchwale nie odbiegają znacząco od uchwalonych w innych miastach, ponieważ we wszystkich dużych miastach odbiór popiołu odbywa się tylko
w sezonie grzewczym. Na wniosek mieszkańców w Augustowie ustalono dodatkowy odbiór popiołu w lipcu. Pani Kierownik stwierdziła, że w sezonie letnim nie powstaje tak dużo popiołu jak w sezonie grzewczym. Stwierdziła, że każde działanie rozpatrywane jest pod względem ekonomicznym. Dodatkowy odbiór popiołu poza sezonem grzewczym znacznie podroży koszty.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Augustów.
W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr VIII/58/15 została podjęta 17 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy 1 głosie wstrzymującym się. /zał. nr 11/
Ad. pkt 5k
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że Rada Miejska przystąpi obecnie do realizacji pkt 5k, tj. do podjęcia uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów. Udzielił głosu Pani Dorocie Kapli – Kierownikowi Referatu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi UM.
Pani Dorota Kapla – Kierownik Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi UM omówiła projekt uchwały w ww. sprawie.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych o zabranie głosu.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie szczegółowego sposobu
i zakresu świadczenia usług w zakresie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr VIII/59/15 została podjęta jednogłośnie 18 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 12/
Ad. pkt 5l
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł się do pkt 5l, tj. do podjęcia uchwały w sprawie podziału Gminy Miasta Augustów na sektory. Udzielił głosu Pani Dorocie Kapli – Kierownikowi Referatu Gospodarowania.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych o zabranie głosu.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie podziału Gminy Miasta Augustów na sektory. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr VIII/60/15 została podjęta jednogłośnie 18 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 13/
Ad. pkt 5ł
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł się do realizacji pkt 5ł, tj. do podjęcia uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty, ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych o zabranie głosu.
Pani Radna Magdalena Śleszyńska zwróciła uwagę, że w uzasadnieniu uchwały podano znaczący wzrost odbioru odpadów. Zapytała, czy w budżecie miasta zabezpieczono odpowiednie środki finansowe na ten cel? Chodzi tu
o kwotę 600 000 zł.
Pani Dorota Kapla – Kierownik Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi UM odpowiedziała, że środki finansowe zabezpieczane są jeszcze przed podpisaniem umowy. Wszystko zostało już uzgodnione i czynione będą starania, aby do końca roku były one wystarczające. Poinformowała, że w ubiegłym roku zorganizowano przetarg w wyniku, którego wyłoniony został najtańszy wykonawca. W wyniku pierwszego przetargu wykonawca zaoferował zbyt niską cenę i zrezygnował z wykonywania usługi. Ceny ustalone w drugim przetargu były bardziej realne. Na początku była walka o rynek i te ceny były faktycznie niskie. Teraz odbędzie się kolejny przetarg
i być może zaoferowane ceny będą stabilniejsze.
Pan Radny Artur Kleczkowski zapytał, czy wzrost kosztów jest związany z tym, że weszła w życie uchwała Rady Miejskiej w sprawie odbioru odpadów od nieruchomości niezamieszkałych.
Pani Dorota Kapla – Kierownik Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi UM odpowiedziała, że jeżeli chodzi o objęcie opłatą nieruchomości niezamieszkałych to nie jest to duży skok cenowy. Na terenie miasta nieruchomości niezamieszkałych nie ma zbyt dużo, a poza tym część była już obsługiwana. Objęcie opłatą nieruchomości niezamieszkałych miało doprowadzić w swojej istocie do objęcia wszystkich jednolitym systemem. Przychód zwiększy się o ok. 70 000 zł miesięcznie, ale wzrosną też koszty odbioru i zagospodarowania odpadów.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty, ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności.
W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr VIII/61/15 została podjęta jednogłośnie 18 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 14/
Ad. pkt 5m
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł się do pkt 5m, tj. do podjęcia uchwały w sprawie pozbawienia odcinka drogi gminnej kategorii drogi gminnej. Udzielił głosu Panu Sebastianowi Piekarskiemu – Radcy Prawnemu UM.
Pan Sebastian Piekarski – Radca Prawny UM omówił projekt uchwały w ww. sprawie.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos na temat uchwały
w ww. sprawie.
Pan Radny Tomasz Dobkowski zapytał, czy jeżeli sprawa dotyczy drogi gminnej to czy nie będzie obowiązywał ten sam przepis w drugą stronę.
Pan Sebastian Piekarski – Radca Prawny UM odpowiedział, że nowa ustawa przewiduje kaskadowy system i w związku z wybudowaną obwodnicą droga krajowa otrzymała status drogi gminnej. Po wejściu w życie przepisów nowej ustawy gmina będzie miała 90 dni na podjęcie uchwały,
w której pozbawimy statusu drogi gminnej, która uzyska status drogi wojewódzkiej. Województwo w tym czasie może pozbawić statusu drogi wojewódzkiej ten odcinek, bądź jakikolwiek inny i nadać mu status drogi powiatowej. Następnie powiat może tą drogę, bądź inną drogę pozbawić statusu drogi powiatowej i nadać status drogi gminnej. W efekcie może okazać się, że tą drogę z powrotem przyjmiemy. W taką sytuację trudno jest jednak uwierzyć, ponieważ Trybunał Konstytucyjny /Pan Radca oczekuje na uzasadnienie pisemne/, stwierdził, że powinny w tym wypadku obowiązują pewne zasady. Drogi wojewódzkie wiążą istotne miasta z punktu widzenia województwa, mają znaczenie obronne, itd. Stary ciąg „ósemki” jest niewątpliwie drogą wojewódzką. Nie można wykluczyć, że województwo nie pozbawi statusu drogi wojewódzkiej, jakiegoś innego kawałka drogi. Zmieni ją na drogę powiatową,
a powiat jakiś inny kawałek „przerzuci na nas”. Problem ten ma miejsce w całej Polsce i dotyczy wielu gmin.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie pozbawienia odcinka drogi gminnej. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr VIII/62/15 została podjęta jednogłośnie 18 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 15/
Pan Radny Adam Wysocki zgłosił wniosek o ogłoszenie przerwy
w obradach sesji.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej ogłosił 5 - minutową przerwę w obradach sesji.
Ad. pkt 5n
Wznawiając obrady po przerwie Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł się do pkt 5n, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr IV/19/11 Rady Miejskiej w Augustowie z dnia 14 lutego 2011 r. w sprawie określenia trybu i sposobu powoływania
i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego oraz szczegółowe warunki jego funkcjonowania. Zwrócił się do radnych o zabranie głosu.
Pani Małgorzata Grygo – Przewodnicząca Komisji Społeczno – Oświatowej RM poinformowała, że Komisja Społeczno – Oświatowa RM na posiedzeniu w dniu 26 maja 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w ww. sprawie 6 głosami za.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie pozbawienia odcinka drogi gminnej. W głosowaniu wzięło udział 17 radnych. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr VIII/63/15 została podjęta jednogłośnie 17 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 16/
Ad. pkt 5p
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł się do pkt 5o, tj. do podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na używanie herbu miasta Augustowa Terenowemu Kołu Hodowców Koni
w Augustowie w logotypach Związku. Zwrócił się do radnych o zabranie głosu.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na używanie herbu miasta Augustowa. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr VIII/64/15 została podjęta jednogłośnie 18 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 17/
Ad. pkt 5r
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł się do pkt 5p, tj. do podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na używanie herbu miasta Augustowa w Systemie Informacji Lokalnej – sil2.pl, redagowanym przez Centrum Kształcenia i Usług Sp. z o.o.. Zwrócił się do radnych o zabranie głosu.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na używanie herbu miasta Augustowa. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr VIII/65/15 została podjęta jednogłośnie 18 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 18/
Ad. pkt 5s
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł się do pkt 5r, tj. do podjęcia uchwały w sprawie zasięgnięcia opinii Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji o zamiarze rozwiązania Straży Miejskiej w Augustowie. Zwrócił się do radnych o zabranie głosu.
Pani Radna Joanna Lisek zapytała, czy aby zasięgnąć opinii Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji Rada Miejska musi podjąć uchwałę w tej sprawie.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta odpowiedział, że uchwała
w ww. sprawie jest potrzebna, aby rozpocząć procedurę. Podjęcie uchwały nie jest jednoznaczne z likwidacją Straży Miejskiej. W ciągu 2 tygodni powinna być odpowiedź, która nie jest zobowiązująca.
Pani Radna Joanna Lisek zapytała, czy Pan Burmistrz będzie wnioskował za rozwiązaniem Straży Miejskiej?
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta odpowiedział, że będzie wnioskował za rozwiązaniem Straży Miejskiej.
Pani Radna Bożenna Łukaszewicz zapytała, czym Pan Burmistrz argumentuje rozwiązanie Straży Miejskiej.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta stwierdził, że jego zdaniem koszty poniesione na utrzymanie Straży Miejskiej, tj. ponad 560 000 zł, są nieadekwatne do efektów, jakie uzyskujemy za tą kwotę.
Pani Radna Joanna Lisek zasugerowała, aby w takiej sytuacji pomyśleć o zmianie zadań, sposobu funkcjonowania Straży Miejskiej, a nie o jej likwidacji. Osoby zatrudnione w Straży Miejskiej stracą stanowiska pracy,
a przecież Pan Burmistrz obiecał, że będą organizowane nowe miejsca pracy. Miasto, organizując swoje imprezy, jest zobligowane do zapewnienia bezpieczeństwa. Do tej pory, aby obniżyć koszty zabezpieczenia ochrony Urząd posiłkował się Strażą Miejską i był to zysk. Teraz Miasto będzie musiało zapłacić profesjonalnej firmie. Zapytała, czy w tym wypadku został przeprowadzony bilans zysków i strat.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta odpowiedział, że uchwałą
w ww. sprawie rozpoczęta zostanie dyskusja. Stwierdził, że jeżeli chodzi o ten tok myślenia, czyli, że nie zwiększamy ilości miejsc pracy, ale je zmniejszamy, to najlepiej by było zatrudnić dodatkowo kilkunastu urzędników. Pan Burmistrz powiedział, że likwidacja Straży Miejskiej ma na celu pozyskanie jak największej ilości pieniędzy z budżetu. Od tego trzeba zacząć, aby móc występować o środki unijne. Pan Burmistrz podał przykład sąsiednich gmin Pisza i Grajewa, gdzie została rozwiązana Straż Miejska i w związku z tym żadnych skutków ubocznych nie zaobserwowano. Pan Burmistrz zwrócił uwagę, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą Państwo Radni, ponieważ na razie jest to tyko jego propozycja. Jeżeli Państwo Radni zdecydują, że Straż Miejska powinna zostać, to tak się stanie. Pewna procedura zostaje rozpoczęta
i Pan Burmistrz zachęcił do dyskusji.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zasięgnięcia opinii Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji o zamiarze rozwiązania Straży Miejskiej w Augustowie. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania uchwała nr VIII/66/15 została podjęta 15 głosami, przy 3 głosach przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się. /zał. nr 19/
Ad. pkt 6
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz –Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł się do pkt 6, tj. do przyjęcia sprawozdań z działalności za 2014 r.:
- Augustowskich Placówek Kultury /zał. nr 20/,
- Centrum Sportu i Rekreacji /zał. nr 21/,
- Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej /zał. nr 22/,
- Miejskiej Komisji Rozwiązania Problemów Alkoholowych /zał. nr 23/.
Poprosił Panią Małgorzatę Grygo – Przewodniczącą Komisji Społeczno – Oświatowej RM o przedstawienie opinii Komisji na temat ww. sprawozdań.
Pani Małgorzata Grygo – Przewodnicząca Komisji Społeczno – Oświatowej RM poinformowała, że Komisja Społeczno – Oświatowa RM na posiedzeniu w dniu 26 maja 2015 r. zapoznała się z ww. sprawozdaniami.
Na posiedzeniu Komisji dokonano analizy sprawozdań, uzyskano odpowiedzi na nurtujące pytania i zgłoszono wnioski. Podsumowując sprawozdania można stwierdzić, że ww. jednostkom brakuje pieniędzy na funkcjonowanie, ponieważ budżety z roku na rok są pomniejszane. Zwróciła na największe problemy,
z jakimi borykają się poszczególne jednostki. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej potrzebuje do swojej pracy samochodu, którym pracownicy socjalni szybciej docieraliby do podopiecznych. Budynek MOPS jest w bardzo złym technicznym. Potrzebne jest stałe miejsce na stołówkę dla bezdomnych. Ponadto w Augustowie nie ma całodobowego domu dla osób starszych, ale w związku
z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu „Senior – Wigor” można otrzymać 250 000 zł na przygotowanie takiego miejsca. Należy liczyć się z tym, że będą to placówki, z których Miasto nie będzie czerpało korzyści finansowych. W przypadku, gdy Miasto będzie posiadało dom opieki wówczas nie będzie ponosić kosztów związanych
z umieszczaniem osób starszych w placówkach znajdujących się w innych miejscowościach. Pani Przewodnicząca, w odniesieniu do zbliżającego się sezonu letniego i imprez organizowanych przez Augustowskie Placówki Kultury, zasugerowała, aby powiadomić wszystkich mieszkańców
o organizowanych imprezach, aby na koniec sezonu nikt nie powiedział, że
w naszym mieście nic się nie dzieje.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta podziękował Pani Przewodniczącej za ten wniosek i poinformował, że podjęto już działania celem przeanalizowania kosztów dostarczenia do każdego mieszkańca informacji
o imprezach, które odbędą się w naszym mieście.
Pani Małgorzata Grygo – Przewodnicząca Komisji Społeczno – Oświatowej RM zasugerowała, aby ulotka informacyjna o organizowanych imprezach była dostarczona mieszkańcom w kopercie. Oddała głos Panu Radnemu Wojciechowi Krzywińskiemu z prośbą o powiedzenie kilku słów na temat sprawozdania z działalności za 2014 r. Centrum Sportu i Rekreacji.
Pan Wojciech Krzywiński – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM powiedział, że sprawozdania sporządzone przez poszczególne jednostki przygotowano bardzo profesjonalnie i starannie. Poinformował, że Komisja Rewizyjna RM w planie pracy na 2015 r. przewidziała w pierwszej połowie roku kontrolę doraźną CSiR. Kontrola doraźna została również zaplanowana
w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Kontrole mają na celu szczegółowe zbadanie jednostek pod względem finansowych. Kontrola rozpocznie się pod koniec czerwca i do jej przeprowadzenia został wyłoniony zespół kontrolny. Wyniki kontroli zostaną zestawione ze sprawozdaniami jednostek i Pan Przewodniczący wyraził nadzieję, że to zestawienie potwierdzi wyliczenia przedstawione w sprawozdaniach.
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej zaznaczył swoje odrębne zdanie na temat dostarczania ulotki informacyjnej
o organizowanych imprezach każdemu z mieszkańców. Poprosił przedstawicieli ww. jednostek o krótkie podsumowanie.
Pani Anna Jastrzębska – Dyrektor Augustowskich Placówek Kultury, Pan Andrzej Zarzecki – Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji, Pani Teresa Dobko – Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dokonali krótkiego podsumowania złożonych przez siebie sprawozdań z działalności za 2014 rok.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta Augustowa poprosił Pana Andrzeja Zarzeckiego – Dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji o podanie kosztów remontu Pomostów Radiowej Trójki.
Pan Andrzej Zarzecki – Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji odpowiedział, że kosztorys inwestorski opiewa na ok. 1 mln zł.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta wyjaśnił, że zadał to pytanie po to, aby Państwo Radni zdali sobie sprawę, przed jakimi zadaniami stoi dzisiaj Miasto. Budżet Miasta nie jest bez dna a to zadanie należy wykonać bezwzględnie. W tym roku warunkowo uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie pomostu, ale w przyszłym roku prawdopodobnie tak się nie stanie.
Pan Radny Wojciech Krzywiński stwierdził, że nasze Miasto nie miało szczęścia do burmistrzów, jeżeli chodzi o sprawy sportowe. Pan Andrzej Zarzecki na posiedzeniu Komisji zwrócił uwagę, że Augustów jest na „szarym końcu” w województwie, jeżeli chodzi o bazę sportową.
Pan Tomasz Bukłaho – Przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dokonał podsumowania sprawozdania z działalności Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za 2014 r.
Rada Miejska przyjęła przedłożone sprawozdania, do których podczas sesji nie zgłoszono wniosków.
Ad. pkt 7
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz –Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł się do pkt 7, tj. do oceny zasobów pomocy społecznej Gminy Miasta Augustowa za 2014 rok. Udzielił głosu Pani Teresie Dobko – Kierownikowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z prośbą o przedstawienie oceny zasobów pomocy społecznej Gminy Miasta Augustowa za 2014 rok.
Pani Teresa Dobko – Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawiła ocenę zasobów pomocy społecznej Gminy Miasta Augustowa za 2014 rok. /zał. nr 24/
Ad. pkt 8
Odpowiedzi na interpelacje radnych
Na zapytanie Pana Radnego Piotra Piłasiewicza odpowiedzi udzielił Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM.
Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM, w odpowiedzi na zapytanie dotyczące placu zabaw przy ul. Rybackiej, poinformował, że w kwietniu i maju tego roku została przeprowadzona procedura przetargowa na wyłonienie wykonawcy tego zadania. Dnia 21 maja 2015 r. została podpisana umowa i przedmiot umowy składa się z przygotowania dokumentacji projektowej, wykonania, dostawy
i montażu urządzeń, wyposażenia placu zabaw, m.in.: piramidy linowej, przejazdu szynowego, karuzeli krzyżowej z kierowcą, huśtawki wagowej, bujaka, urządzenia sprawnościowego, równoważni linowej, zjeżdżalni, stołu
z szachownicą, ławek, koszy na śmieci. Termin wykonania przedmiotu umowy to jest 30 lipiec 2015 r.
Pan Radny Piotr Piłasiewicz zapytał, czy realizowany projekt zakłada również monitoring i ogrodzenie?
Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM odpowiedział, że przedmiot zamówienia nie obejmuje tych elementów.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta w odpowiedzi na zapytanie Pani Radnej Magdaleny Śleszyńskiej dotyczące możliwości przygotowania planu podłączeń poszczególnych ulic do sieci ciepłowniczej, zaproponował, aby na następną sesję zaprosić Pana Andrzeja Palkę – Dyrektora MPEC „Giga” Sp. z o.o., który przedstawi plany w tym zakresie.
Na zapytanie Pani Radnej Bożenny Łukaszewicz odpowiedzi udzielił Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM
Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM na zapytanie dotyczące solarów montowanych w Augustowie w ramach Projektu „Słoneczny Augustów” odpowiedział, że sytuacja uległa zdecydowanej poprawie. Poinformował, że do Urzędu Miejskiego wpływają pozytywne opinie na ten temat, ale również są
i opinie negatywne. Wszelkie uwagi przekazywane są wykonawcy na bieżąco
i wszelkie usterki poprawiane są niezwłocznie. Projekt bedzie zakończony
31 maja 2015 r.
Pani Radna Joanna Lisek powiedziała, że ma jak najlepsze odczucia, jeżeli chodzi o ekipę, która przeprowadziła montaż. Pani Radna określiła ją jako bardzo profesjonalną i sympatyczną.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta powiedział, że Projekt „Słoneczny Augustów” bardzo rozreklamował możliwość pozyskiwania energii. Poinformował, że wielu augustowian jest zainteresowanych montażem instalacji solarnych, dlatego należy pomyśleć o tej sprawie perspektywicznie.
Pani Radna Bożenna Łukaszewicz zwróciła uwagę, że jej interpelacja miała na celu, aby w kwestii instalacji solarnych podjęto działania celem polepszenia sytuacji. Jak widać tak się stało i Pani Radna podziękowała za to Panu Burmistrzowi i Urzędowi za skuteczne działania w imieniu tych mieszkańców, którym się poprawiło. Pani Radna powiedziała, że zgłosiła uwagi na temat realizacji Projektu „Słoneczny Augustów”, ponieważ docierały do niej takie informacje, pisała o tym lokalna prasa i donosiły lokalne portale internetowe.
Na interpelacje Pana Radnego Jacka Truszkowskiego odpowiedzi udzielili Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM i Pan Mirosław Karolczuk – Zastępca Burmistrza Miasta.
Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM w odpowiedzi na interpelację dotyczącą oświetlenia na bulwarach poinformował, że oświetlenie bulwarów jak również całego miasta, włączanie i wyłączanie jest ustawione automatycznie na astronomiczne wschody i zachody słońca. Włączanie oświetlenia ustawione jest w ten sposób 30 minut po astronomicznym zachodzie słońca, czyli o 21.05 – tak powinno być na bulwarach. Pan Kierownik zapewnił, że jeżeli tak nie jest to poprosił o informacje na ten temat, ponieważ być może przyczyna jest awaria. Poinformował, że w mieście znajduje się 8 sterowników i na Bulwarach Kanału Bystrego znajdują się 3 sterowniki. Pan Kierownik poinformował, że zdarza się, że część oświetlenia czasem nie działa, ponieważ zostało ono uszkodzone najprawdopodobniej przez nieodpowiedzialnie zachowujących się młodzież.
Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM w odpowiedzi na interpelację dotyczącą konieczności zamieszczenia informacji, że motocykle w Strefie Płatnego Parkowania mogą parkować nieodpłatnie poinformował, że parkometry za pomocą, których wnoszona jest opłata za parkowanie jednorazowe są wyposażone w opis czynności, jakie trzeba wykonać, żeby zainkasować opłatę jednorazową. Informacje te jednoznacznie wskazują, że opłata nie dotyczy pojazdów jednośladowych. W samej też uchwale mowa jest o tym, że opłata pobierana jest tylko i wyłącznie za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w Strefie Płatnego Parkowania.
Pan Mirosław Karolczuk – Zastępca Burmistrza Miasta odpowiedział na interpelację dotyczącą umożliwienia podłączeń posesji prywatnych do sieci ciepłowniczej w ramach podobnego projektu jak miało to miejsce w przypadku instalacji solarnych. Poinformował, że był uczestnikiem Seminarium „Dni Otwartych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”, na które wybrał się po to, aby zadać kilka pytań, i jedno z nich dotyczyło tego właśnie problemu. Wszystkim mieszkańcom zależy na tym, aby palenia
w piecach było jak najmniej na rzecz czystego powietrza, ograniczenia tzw. niskiej emisji. Wśród programów, które realizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przewiduje się takiego działania. Pan Mirosław Karolczuk – Zastępca Burmistrza Miasta poinformował, że rozmawiał z osobą, która profesjonalnie zajmuje się aplikowaniem o środki unijne, i osoba ta będzie poszukiwała możliwości i źródeł, które pozwolą dofinansować podłączanie do sieci ciepłowniczej. Według wiedzy Pana Zastępcy Burmistrza istnieje
w obecnie ogłoszonych programach unijnych, nie istnieje żadna możliwość skorzystania z takiego dofinansowania. Wiele programów nie ma jeszcze dokumentów operacyjnych, czyli tych, w których dokładnie zapisane będzie, jakie będą typy projektów. Pan Mirosław Karolczuk – Zastępca Burmistrza Miasta zapewnił, że jeżeli tylko pojawi się taka możliwość to na pewno będziemy szukać rozwiązania, które spowoduje, że więcej mieszkańców naszego miasta podłączy swoje posesje do sieci ciepłowniczej. Powiedział, że rozmawiał z kierownictwem MPEC „Giga” sp. z o.o., którzy tłumaczyli, w jaki sposób podejmowane są decyzje co do inwestycji w nowe sieci. Przede wszystkim wysyłane są ankiety do mieszkańców. Decyzja o budowie sieci
w określonej ulicy jest zależna od tego, jak duża ilość osób zadeklaruje, że jest takim podłączenie zainteresowana. Wszystko zaznaczone jest na mapach. Wielu ludzi deklaruje, że jest zainteresowanych przeprowadzeniem inwestycji, ale kiedy sieć już jest wykonana podłącza się zaledwie kilka posesji. Przeszkodą oczywiście jest wysoki koszt takiego przedsięwzięcia. Wszelkie uwagi dotyczące znalezienia sposobu sfinansowania mieszkańcom kosztów przyłączenia do sieci ciepłowniczej są jak najbardziej zasadne.
Odpowiedzi na interpelację zgłoszoną przez Panią Radną Sylwię Bielawską odpowiedzi udzielił Pan Piotr Sieńkowski – Komendant Straży Miejskiej.
Pan Piotr Sieńkowski – Komendant Straży Miejskiej w odpowiedzi na interpelację dotyczącą nieładu panującego na działce położonej na rogu ulic Sienkiewicza i Kilińskiego poinformował, że jest to posesja, której nikt nie zamieszkuje, a zameldowany jest tam jej właściciel. Pan Komendant poinformował, że wielokrotnie wysyłano zawiadomienia pod adresy, pod którymi mógł przebywać właściciel, skąd korespondencja nie wracała. Po jakimś czasie okazało się, że właściciel przebywa za granicą. Ostatnio udało się skontaktować z osobą z rodziny i być może w końcu uda się ten problem rozwiązać.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta powiedział, że udało się jedną z takich spraw pozytywnie załatwić na posesji przy Gimnazjum nr 2, gdzie były skargi i w końcu znalazł się właściciel, który posesję posprzątał i ogrodził. Pan Burmistrz powiedział, że będziemy zastanawiać się, jakich środków prawnych używać, aby tego typu miejsca znikały z naszego krajobrazu.
Pani Radna Małgorzata Grygo powiedziała, że wielokrotnie zgłaszała uwagę na podobny problem na ul. Kopernika /na przeciwko Przedszkola nr2/. Pani Radna zapytała, czy za tą nieruchomość płacony jest podatek?
Pan Piotr Sieńkowski – Komendant Straży Miejskiej powiedział, że to dzięki Straży Miejskiej udało się uporządkować posesję, o której wspomniał Pan Burmistrz. Opowiadał o sytuacji panującej na posesji przy ul. Kopernika. Powiedział, że na tej posesji podatki nie są płacone.
Odpowiedzi na interpelację Pana Radnego Artura Kleczkowskiego odpowiedzi udzielił Pan Józef Górski- Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM.
Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM w odpowiedzi na interpelację dotyczącą konieczności zamontowania progów zwalniających na ul. mjr. H. Sucharskiego stwierdził, że jest to droga wewnętrzna w strefie zamieszkania, co jest oznakowane i oznakowanie to określa maksymalną prędkość, którą powinniśmy się poruszać, czyli do 30 km na godz. Pan Kierownik stwierdził, że w związku
z tym nie widzi zasadności montowania progów zwalniających na tej ulicy.
Pan Radny Artur Kleczkowski zapytał, dlaczego policja od momentu zmiany ustawy prawo o ruchu drogowym w przeciągu 2, czy 3 miesięcy odebrała 0,5 tysiąca praw jazdy? Dlaczego na polskich drogach są wypadki mimo oznakowania? Dlaczego na polskich drogach giną ludzie, mimo że są ograniczenia prędkości. Stwierdził, że uważa odpowiedź Pana Kierownika, za co najmniej dziwną.
Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM stwierdził, że Pan Radny może jego odpowiedź uznać za dziwną. Zapytał Pana Radnego, z jaką prędkością porusza się tą ulicą - 30 czy 50 km na godzinę?
Pan Radny Artur Kleczkowski odpowiedział, że trudno mu jest poruszać się po tej ulicy z taką prędkością piechotą.
Odpowiedzi na interpelację Pana Radnego Adama Wysockiego odpowiedzi udzielił Pan Józef Górski- Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM.
Pan Józef Górski – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM w odpowiedzi na interpelację dotyczącą budynku, który ogranicza wyjazd z ul. Kwaśnej stwierdził, że problem ten poruszany jest przez Państwa Radnych już od kilku lat. Powiedział, że przedmiotowy budynek zlokalizowany jest na skrzyżowaniu dróg powiatowych /ulic Nadrzecznej i Kwaśnej/. Poinformował, że trwały określone postępowania, składane były wnioski przez Powiatowy Zarząd Dróg, o usunięcie tego budynku. Niestety do tej pory nic w tej sprawie się nie zmieniło, ponieważ budynek nie został usunięty.
Odpowiedzi na interpelację Pana Radnego Jerzego Filipa Chodkiewicza odpowiedzi udzielił Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta w odpowiedzi na interpelację dotyczącą systemu oceny jakości pracy urzędników podziękował za słowa uznania Panu Przewodniczącemu i podkreślił, że na słowa uznania zasługuje również Pani Jolanta Komor – Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, która jest cenionym specjalistą w kraju, ponieważ jako szkoleniowiec zapraszana jest na konferencje do Wrocławia i Poznania. Pan Burmistrz podkreślił, że mówi tu
o merytorycznej pracy Urzędu, a nie o lokalowej. Pan Burmistrz powiedział, że jeżeli chodzi o globalne funkcjonowanie urzędu to na początku tego roku był przeprowadzony audyt organizacyjny. Wyniki tego audytu zostały przedstawione pracownikom oraz obecnej Pani Sekretarz. Pan Burmistrz poinformował, że od 10 lat nie było żadnych zmian organizacyjnych, pomimo zmieniających się wyzwań. Pan Burmistrz poinformował, że sporządzany jest nowy regulamin organizacyjny, w którym będą również ujęte zasady nagradzania i awansu pracowników urzędu. Powiedział, że nowy regulamin organizacyjny będzie miał na celu otwarcie drogi awansu pracownikom, którzy na to zasłużyli, a od lat nie mieli takiej szansy. Podziękował za słowa uznania na temat pracy pracowników Urzędu Miejskiego w Augustowie.
Odpowiedzi na zapytanie Pana Radnego Józefa Świątkowskiego odpowiedzi udzielił Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta w odpowiedzi na zapytanie dotyczące dofinansowania Turnieju Tańca Towarzyskiego stwierdził, że całkowity koszt imprezy opiewa na 30 000 zł, a zwrócono się o dofinansowanie na 5 000 zł. Pan Burmistrz poinformował, że wyraził zgodę na dofinansowanie w wysokości 500 zł. Pan Burmistrz podkreślił, że nie ma dnia, aby do Urzędu Miejskiego nie wpływały pisma z prośbami o dofinansowanie od 300 zł do 30 000 zł. Pan Burmistrz podkreślił, że budżet miejski nie jest „studnią bez dna”. Pan Burmistrz przypomniał, że Urząd Miejski organizuje konkursy na organizację różnego rodzaju przedsięwzięć i w przyszłym roku dopracowane zostaną kryteria i tylko na tej zasadzie będą przyznawane środki finansowe, aby uniknąć jakiejkolwiek uznaniowości.
Ad. pkt 9
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł się do pkt 9 porządku obrad, tj. do przyjęcia protokołu z obrad VII sesji RM z 26 marca 2015 r.. Zapytał, czy są uwagi do ww. protokołu?
Pan Radny Artur Kleczkowski zwrócił uwagę, że w protokole z obrad VII sesji RM z 26 marca 2015 r. jak również we wcześniejszych protokołach zamiast Artur Kleczkowski zapisano Marcin Kleczkowski. Pan Radny zapytał, kim jest ta osoba?
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej odpowiedział, że Pan Marcin Kleczkowski był radnym Rady Miejskiej poprzedniej kadencji. Pan Przewodniczący zalecił poprawienie błędu
w protokole.
Więcej uwag nie wniesiono. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych.
W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania protokół z VII sesji RM
z dnia 26 marca 2015 r., został przyjęty 16 głosami, przy braku głosów przeciwnych i przy 2 głosach wstrzymujących się.
Ad. pkt 10
Zapytania i wolne wnioski
Pan Tomasz Bukłaho – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej zapoznał Państwa Radnych z korespondencją, która wpłynęła do Przewodniczącego
i Rady Miejskiej:
- z listami gratulacyjnymi z okazji 25 – lecia odrodzonego samorządu terytorialnego /Pana Jarosława Zielińskiego – Posła na Sejm RP, Pan Bogdana Borusewicza – Marszałka Senatu RP, Pani Ewy Polkowskiej – Szefa Kancelarii Senatu RP, Pana Jacka Michałowskiego – Szefa Kancelarii Prezydenta RP, /zał. nr: 25, 26, 27/;
- z opiniami Nadleśnictwa Augustów i Augustowskiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami „Kudłacz” na temat „programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Augustów w 2015 r.”, /zał. nr 28, 29/;
- z pismem Prezesa Sądu Okręgowego dot. wyborów na ławników kadencji 2016 – 2019, /zał. nr 30/;
- z pismem H.S. na temat zwiększenia liczby szkół podstawowych w mieście – pismo skierowano do rozpatrzenia przez Komisję Społeczno – Oświatową RM, /zał. nr 31/;
- z pismem Wojewody Podlaskiego, w którym zawiadamia o wszczęciu postępowania nadzorczego w sprawie stwierdzenia nieważności § 3 ust. 4 i 5 uchwały Nr VII/47/15 Rady Miejskiej w Augustowie z dnia 26 marca 2015 r.
w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków
o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej - pismo skierowano do rozpatrzenia przez Komisję Rewizyjną RM, /zał. nr 32/;
- z pismem Pani T.S. o podjęcie uchwały umożliwiającej jej wykup mieszkania - pismo skierowano do rozpatrzenia przez Komisję Rozwoju RM, /zał. nr 33/;
- z pismem Pana D.P. o uchylenie uchwały nr V/17/15 Rady Miejskiej
w Augustowie z dnia 29 stycznia 2015 r. w części dotyczącej rozpatrzenia skargi z dnia 20 października 2014 r. na działalność Burmistrza Miasta Augustowa - pismo skierowano do rozpatrzenia przez Komisję Rozwoju RM, /zał. nr 34/;
- z pismem Powiatowego Zarządu Dróg dotyczącym interpelacji złożonych przez radnych Rady Miejskiej w Augustowie w sprawie ulicy Turystycznej
w Augustowie - pismo skierowano do rozpatrzenia przez Komisję Rozwoju RM, /zał. nr 35/;
- z pismem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, w którym doręczono orzeczenie ze stwierdzeniem prawomocności wraz z uzasadnieniem w sprawie ze skargi K.Ż. - pismo skierowano do rozpatrzenia przez Komisję Społeczno – Oświatową RM, /zał. nr 36/;
- z pismem H.S. w sprawie wniosku o budowę parku w dzielnicy Lipowiec - pismo skierowano do rozpatrzenia przez Komisję Rozwoju RM, /zał. nr 37/;
- z pismem Pani I.K. o wyjaśnienie informacji dotyczącej utworzenia oddziału integracyjnego „zerowego” w Zespole Szkół Samorządowych Nr 3
w Augustowie - pismo skierowano do rozpatrzenia przez Komisję Społeczno – Oświatową RM, /zał. nr 38/;
- z rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Podlaskiego w Białymstoku,
w którym stwierdzono nieważność § 3 ust. 4 i 5 uchwały Nr VII/47/15 Rady Miejskiej w Augustowie z dnia 26 marca 2015 r. w sprawie określenia trybu
i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego
w ramach inicjatywy lokalnej - pismo skierowano do rozpatrzenia przez Komisję Rozwoju RM, /zał. nr 39/.
Pan Paweł Kotwica – Przewodniczący Komisji Rozwoju RM
w odpowiedzi na zapytanie Pana Marcina Kleczkowskiego – Radnego Rady Powiatu w Augustowie poinformował, że na posiedzeniu Komisji Rozwoju RM pozytywnie zaopiniowano pomysł powstania Jarmarku Zygmunta Augusta. Wspólnie z wnioskodawcą zastanawiano się nad lokalizacją i po oględzinach wybrano miejsce nad jez. Necko. Pan Przewodniczący podnosił kwestię ilości dostawców, czy będzie ona wystarczająca, aby wypełnić dostępną przestrzeń. Pan Przewodniczący został zapewniony, że nie będzie z tym żadnego problemu.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta poinformował, że osoby, które chcą nadal handlować „starociami” na Rynku Zygmunta Augusta mogą to czynić na takich samych warunkach jak do tej pory, czyli po uiszczeniu opłaty za zajęcie pasa drogowego. W odpowiedzi na zapytanie jednego z mieszkańców na temat handlu przy drodze publicznej w Studzienicznej, poinformował, że nie jest to pierwszy sygnał, który dociera do niego w tej sprawie i jest ona wyjaśniana. Pan Burmistrz powiedział, że na to pytanie odpowie na następnej sesji RM.
Następnie głos zabierali mieszkańcy miasta przybyli na sesję, ale ze względu na wyłączony mikrofon nie udało się tych wypowiedzi zarejestrować.
Pan Marcin Kleczkowski – Radny Rady Powiatu w Augustowie zadał pytanie dotyczące zmian w augustowskiej oświacie.
Pan Dariusz Szkiłądź – Pełnomocnik Burmistrz do spraw odpowiedział, że zmiany w augustowskiej oświacie podyktowane są niżem demograficznym, organizacją pracy szkół i placówek oświatowych oraz wytycznymi Pana Burmistrza. Podkreślił, że jeżeli chodzi o wytyczne Pana Burmistrza to nikt z nauczycieli nie stracił pracy. Jeżeli chodzi o administrację to na stanowiskach wicedyrektorów pracę straciły 4 osoby, które przeszły do pracy w szkole, jako nauczyciele. Poinformował, że straciło pracę
6 pracowników administracji i 4 pracowników obsługi. Powiedział, że są to wszystkie efekty kadrowe związane z wytycznymi Pana Burmistrza. Zmiany wynikające z organizacji pracy i niżu demograficznego były powodem, że pracę straciło 10 nauczycieli. W tym 6, którzy pracowali na czas określony, zakończyły się ich umowy i 4 nauczycieli, którzy utracili pracę w związku
z niżem demograficznym.
Ad. pkt 11
Pan Filip Jerzy Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej, po wyczerpaniu porządku obrad zamknął VIII sesję Rady Miejskiej.
Protokołowała: Przewodniczył:
/Ewa Szczepańska/ Przewodniczący
Rady Miejskiej w Augustowie
/Filip Jerzy Chodkiewicz/
Metryka strony