Protokół Nr 31/16 z posiedzenia Komisji Społeczno-Oświatowej RM z 28.07.2016 r.
PROTOKÓŁ Nr 31/16
z posiedzenia Komisji Społeczno-Oświatowej RM w Augustowie
z dnia 28 lipca 2016 r.
W posiedzeniu Komisji wzięło udział 6 radnych, co stanowi o prawomocności posiedzenia.
Ponadto w posiedzeniu udział wzięli:
- Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta,
- Pan Dariusz Szkiłądź – Kierownik Wydziału Edukacji i Sportu UM,
- mieszkańcy miasta,
- przedstawiciele mediów.
Porządek posiedzenia:
- Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli.
- Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie likwidacji jednostki budżetowej Gimnazjum nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Augustowie.
- Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie likwidacji jednostki budżetowej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marii Konopnickiej w Augustowie.
- Sprawy różne.
Posiedzenie Komisji Społeczno-Oświatowej RM w Augustowie otworzył Pan Adam Wysocki – Przewodniczący Komisji.
Zapoznał obecnych z proponowanym porządkiem posiedzenia, który został przyjęty.
Ad.pkt 1
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli.
Pan Dariusz Szkiłądź – Kierownik Wydziału Edukacji i Sportu UM omówił projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli.
Po przeprowadzonej dyskusji, Pan Adam Wysocki – Przewodniczący Komisji poddał projekt uchwały pod głosowanie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Komisja Społeczno-Oświatowa RM projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zaopiniowała pozytywnie 6 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.
Ad.pkt 2 i 3
Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawie:
- likwidacji jednostki budżetowej Gimnazjum nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Augustowie,
- likwidacji jednostki budżetowej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marii Konopnickiej w Augustowie.
Pan Dariusz Szkiłądź – Kierownik Wydziału Edukacji i Sportu UM omówił ww. projekty uchwał. Wyjaśnił, że zamknięcie jednostek budżetowych jest skutkiem podjętej przez Radę Miejską w dniu 28 kwietnia 2016 r. uchwały w sprawie powołania Zespołu Szkół Samorządowych nr 2.
Po przeprowadzonej dyskusji, Pan Adam Wysocki – Przewodniczący Komisji poddał projekty uchwał pod głosowanie. W wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania Komisja Społeczno-Oświatowa RM projekt uchwały w sprawie likwidacji jednostki budżetowej Gimnazjum nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Augustowie oraz projekt uchwały w sprawie likwidacji jednostki budżetowej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marii Konopnickiej w Augustowie zaopiniowała pozytywnie 6 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i przy braku głosów wstrzymujących się.
Ad.pkt 4
Sprawy różne.
Pan Tomasz Stasieło poinformował, że reprezentuje powstające przedszkole Montessori w Augustowie. Zadeklarował wykonywanie zadań narzuconych ustawą o systemie oświaty. Placówka niedługo będzie otwarta i zostanie uruchomiona rekrutacja. Chciałby współtworzyć sieć augustowskich przedszkoli, a w przyszłości być może szkół. Poinformował, że jego marzeniem jest stworzenie nowoczesnego, niezależnego pionu edukacji Montessori w Augustowie, który byłby wizytówką miasta w Polsce. Chętnie weźmie udział we wszystkich dyskusjach.
Pan Radny Tomasz Bukłaho – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że prowadzący inspektorię warszawską salezjanów Ks. Andrzej Wujek jest zainteresowany sprowadzeniem salezjanów do Augustowa. Chciałby na ten cel przejąć lub wydzierżawić jedną ze szkół. Wiceprzewodniczący RM zaproponował przeanalizowanie tej sprawy pod kątem opłacalności i korzyści edukacyjnych dla samorządu. Następnie poruszył sprawę dwóch projektów uchwał, które otrzymała Komisja Społeczno-Oświatowa na poprzednim posiedzeniu Komisji, a mianowicie: w sprawie zasad i trybu przyznawania stypendiów artystycznych w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania kultury i sztuki oraz w sprawie określenia warunków i trybu przyznawania dorocznych nagród za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Zwrócił uwagę, że w jednym projekcie uchwały brakuje elementu jasno określonych kryteriów, dlatego że decyzje mają być jednoosobowo podejmowane przez Burmistrza Miasta. Istnieje potrzeba ustalenia osób, które będą przyznawały nagrody i stypendia. Wiceprzewodniczący RM poinformował, że zwróci się do Pani Anny Jastrzębskiej – Dyrektora Augustowskich Placówek Kultury o przygotowanie formy określenia konkretnych kryteriów. Poprosił członków Komisji o zgłaszanie pomysłów i informacji, w jakich miejscowościach sposób przyznawania stypendiów jest prawidłowy lub godny naśladowania.
Pan Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta uznał, że podjęcie uchwał jest zasadne tylko należy jasno określić kryteria przyznawania nagród i stypendiów.
Pan Radny Wojciech Krzywiński zauważył, że działalność kulturalna jest niewymierna. Taką sytuację powinna rozstrzygać kapituła składająca się z osób uzdolnionych artystycznie, a nie urzędnicy.
Burmistrz Miasta poparł propozycję Pana Radnego, aby o przyznaniu nagród i stypendiów decydowali specjaliści. Zaproponował podjęcie uchwał do końca listopada br., aby nagrody i stypendia mogły być przyznane w 2017 r.
Pan Adam Wysocki – Przewodniczący Komisji uznał, że najwłaściwszą osobą do opracowania projektów uchwał jest Dyrektor Augustowskich Placówek Kultury Pani Anna Jastrzębska.
Mieszkanka Augustowa mama dzieci niepełnosprawnych poinformowała, że w najbliższym czasie złoży skargę lub zażalenie na nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Nr 3 uzasadniając to stwarzaniem ogromnych problemów z usprawiedliwieniem godzin nieobecności dziecka w szkole, nie poinformowania o ucieczce dziecka z zajęć szkolnych i utrudnianiem dostępu do sprawdzianów z przedmiotów nauczania. Zwróciła uwagę, że Miastu nie zależy na subwencji, dlatego że w szkole nikt nie chciał zatrzymać jej dziecka, które będzie musiało uczęszczać do Gimnazjum Nr 4. Obecnie jest tak zdesperowana, że chętnie zabrałaby swoje dzieci do innych placówek. Omówiła problem związany z terapią dzieci niepełnosprawnych w Augustowie. Poinformowała, że z powodu trudności komunikacyjnych ma ogromne problemy z dowozem dzieci na terapię. Poruszyła kwestię rehabilitacji, która jest złożonym i skomplikowanym procesem oraz diety będącej nieodzownym elementem leczenia dzieci. Chciałaby, aby jej dzieci uczęszczały do Centrum Wspierania Rozwoju „Piotruś Pan” przy ul. 3 Maja, które znajduje się w dogodnym miejscu. Na uwagę zasługuje sprawa ogłoszonego przetargu na realizację specjalistycznych usług opiekuńczych dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi w Augustowie, który wygrała jedna z placówek. Poprosiła o rozpatrzenie tego zagadnienia przez grupę składającą się z przedstawiciela Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Wspierania Rozwoju „Piotruś Pan” i Fundacji Rozwoju Zdrowia „Harmonia”, rodziców. Zaproponowała, aby spotkaniu przewodniczył Pan Adam Wysoki – Przewodniczący Komisji. Podziękowała Burmistrzowi Miasta i radnym za utworzenie klasy integracyjnej, za pomoc udzieloną rodzicom i dzieciom.
Przewodniczący Komisji poinformował, że sprawa wypracowania formuły dotyczącej specjalistycznych usług opiekuńczych dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi w Augustowie będzie omówiona we wrześniu 2016 r. na spotkaniu z udziałem rodziców, Pani Kierownik MOPS, Centrum Wspierania Rozwoju „Piotruś Pan”, Fundacji Rozwoju Zdrowia „Harmonia”.
Burmistrz Miasta zauważył, że decyzja komisji nie zaspokoi potrzeb wszystkich rodziców, którzy sami dokonają wyboru instytucji. Jedni będą preferowali „Piotrusia Pana”, a drudzy „Harmonię”.
Pan Dariusz Szkiłądź – Kierownik Wydziału Edukacji i Sportu UM zwrócił się z wnioskiem o zaproszenie na następne posiedzenie komisji Pani Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych i Pani Kierownik MOPS. Panie nauczycielki, na które ma być złożona skarga, są osobami z wieloletnim stażem pracy i uznanym dorobkiem zawodowym, na które w całej karierze zawodowej nie wpłynęła ani jedna skarga. Obecnie po złożeniu skargi w formie pisemnej ustosunkuje się do niej Pani Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych. Jeżeli chodzi o terapię dziecka, to szkoła jest instytucją, która realizuje zalecenia wystawione rodzicom przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w formie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Co do spraw związanych z fundacjami „Piotruś Pan” i „Harmonia”, to dużą rolę w tym względzie odgrywają sprawy personalne, ponieważ po przegranym przetargu nauczycielki prowadzące działalność gospodarczą w „Piotrusiu Panu” poczuły się dotknięte i zaczęły krytykować fundację „Harmonia”. Miasto chcąc usatysfakcjonować niezadowolonych rodziców postanowiło zorganizować na swój koszt zajęcia do końca czerwca 2016 r. Jeżeli chodzi o dowożenie dzieci na terapię, to w Augustowie nie powinno być z tym problemu, dlatego że mama, która zgłosiła ten problem, jest osobą zmotoryzowaną. Na uwagę zasługuje przyczyna odejścia 6 dzieci z Przedszkola Nr 3 do niepublicznego przedszkola w Suwałkach. Miasto utraciło 150 tys. zł subwencji z powodu błędów w zarządzeniu placówką, ponieważ regulamin placówki wskazywał, że dzieci niepełnosprawne mogą przebywać w Przedszkolu cztery godziny dziennie lub jeden raz w tygodniu. W Przedszkolu Nr 3 powstał problem i Pani Dyrektor podjęła decyzję o zaoszczędzeniu pieniędzy na wynagrodzeniach, czego skutkiem były zwolnienia pracowników. Obecnie istnieje pomysł powołania na nowo integracji do życia, aby spełniała oczekiwania rodziców dzieci z dużymi problemami niepełnosprawności, jak również rodziców, którzy chcą swoje zdrowe dzieci edukować z dziećmi niepełnosprawnymi. Pomysły w tym względzie będą przedstawione Państwu Radnym na przestrzeni przyszłego roku szkolnego. Na planowanym spotkaniu z udziałem Pani Dyrektor ZSS i Kierownik MOPS wspólne wypracowanie rozwiązania problemów powinno usatysfakcjonować wiele osób.
Burmistrz Miasta poparł wypowiedź Pana Kierownika, że spotkanie, które odbędzie się we wrześniu, pomoże w rozwiązaniu wielu nurtujących problemów.
Mama dzieci niepełnosprawnych wyraziła gotowość do współpracy.
Przewodniczący Komisji zauważył, że głównym determinantem działań mamy uczestniczącej w dzisiejszym posiedzeniu komisji jest potrzeba dowożenia dzieci nie do „Harmonii” tylko do „Piotrusia Pana”, ponieważ jest to łatwiejsze i wygodniejsze. Jeżeli istnieje taka możliwość, aby subwencja „szła” za dzieckiem, to należałoby dołożyć starań w kierunku pozytywnego załatwienia tej sprawy.
Pan Radny Tomasz Dobkowski zasugerował zasięgnięcie opinii prawnej, czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej może rozpisać przetarg w taki sposób, aby pieniądze trafiały do wybranej przez rodziców placówki.
Mama dzieci niepełnosprawnych poinformowała, że istnieje prawna możliwość zamiany formy terapii jej dzieci z rzeczowej na finansową.
Protokołowała: Przewodniczył:
/Beata Filipow/
Przewodniczący
Komisji Społeczno-Oświatowej RM
/Adam Wysocki/
Metryka strony